Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 31.7.2011, 19:00   21
rrushius
 
Arsyeja qė pyes pėr ndonjė lidhje etimologjike midis botė dhe bosht ėshtė sepse nė analizat gjuhėsore duket sikur koncepti ėshtė i njėjtė—dmth bota ėshtė themeli, apo pikė mbėshtetje, dhe e mbrapmja (e mbrapme <— mbrapa <— *brap? ku rrėnja mund tė jetė onomatope dhe pėrshkruan njė kthim tė befasishėm? shiko psh fjalėn anglisht abrupt, “papritur, befas, vrazhdė”), prapa-nica (analiza e kėsaj tė dytės mbase do tė ishte gjithashtu interesante), bytha/botha si fundi i trungut shėrbejnė pikėrisht pėr kėtė. Mua mė duket se pėrveē njė numėr tė madh fjalėsh me rrėnjė onomatope, shqipja ka po ashtu njė ndėrtim fjalėsh apo konceptesh tė cilat i referohen trupit: pra qė tė marrim shembullin e ushtės, nė tė cilėn rrėnja onomatope ash/osh, pėrkon me kockat (dmth, pjesėt e thara/thata tė trupit), kėtu duket qartė fjalėformimi i cili si tingull vjen nga imitimi i zhurmės, por si koncept vjen nga pjesėt e trupit (po flas pėr derivimet e fjalėve kėtu nga ash ushtė ushtar, ushtri etj, apo nga bothbotė).

Nė rast se byth/both ėshtė pjesa e trupit ku m-bėsht-etemi (nė/mė bisht), atėherė kjo byth/both dhe bisht si fund apo themel i diēkaje duken sikur janė tė lidhura etimiologjikisht. Both/byth (ku both duhet tė jetė versjoni i vjetėr i fjalės, dhe nė atė rast fjala duhet tė ketė pasur njė “i” nė rrokjen e dytė, si psh bothi qė pastaj ka influencuar o-nė drejt y-sė, dhe mė nė jug e gjejmė edhe nė formėn bithė) —> bisht —> bosht (nė tė cilėn mund tė kemi njė restorim tė o-sė si psh nė restorimin e a-sė nga ę nė gjuhėt gjermanike si pasojė e rėnies sė i-sė nė rrokjen a dytė dhe mbase zėvendėsimin e saj me “ė” apo “a”). Nuk e di nėse fjala bosht mund tė ketė ndonjė lidhje gjuhėsore me posht pėrveē lidhjes konceptuale.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.