Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.6.2008, 15:58   1

Shkrim i cituar UT-UP: Kuotat vjetore pėr studentėt e Malėsisė dhe tė Luginės


Numri vjetor i vendeve tė rezervuara nė universitetet shqiptare pėr studentėt shqiptarė nga trojet e pushtuara.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.6.2008, 15:59   2

Shkrim i cituar UP: 150 vende pėr studentėt e Malėsisė dhe Preshevės


Studentėt shqiptarė nga Lugina e Preshevės dhe Malėsia do tė kenė 150, nga 306 vendet e rezervuara pėr pranim nė Universitetin e Prishtinės, tha, ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Enver Hoxhaj, dhe askush nuk i pengon kandidatėt tjerė nga kėto treva tė konkurojnė pėr pranim pėrmes konkursit tė rregullt. Ministri Hoxhaj vėrejti gjithashtu se janė shtuar vendet nė Universitetin e Prishtinės pėr studentėt nga kėto treva, krahasuar me vitet e mėparshme.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=23330
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.9.2008, 00:43   3

Shkrim i cituar Perėndimor: Regjistrimet pėr studentėt e trojeve, 1-3 tetor


Tiranė- Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka njoftuar sot tė gjithė kandidatėt shqiptarė nga trojet jashtė shtetit si Kosova, Maqedonia, Mali i zi, Presheva, Bujanovci dhe Medvegja, se duhet tė regjistrohen pranė sekretarive mėsimore tė fakulteteve nė Institucionet shqiptare tė Arsimit tė Lartė, nė datat 1, 2 dhe 3 tetor 2008.

Pėr regjistrim, atyre u nevojitet: dėftesė pjekurie origjinale, dokument identifikimi dhe fotokopje tė tij, 2 fotografi dhe mandat arkėtimi i tarifės sė regjistrimit prej 1.500 lekė (Nr i llogarisė ku do tė derdhet tarifa duhet tė kėrkohet nė fakultetin pėrkatės)

“Dėftesa dhe dokumenti i identifikimit duhet tė jenė tė pėrkthyera nė gjuhėn shqipe dhe tė noterizuara”- thuhet nė udhėzimin e ministrisė.

Sipas tė njėjtit burim, lista e kėtyre kandidatėve fitues, sipas programeve tė ndryshme tė studimit, pėrcaktohen nga Ministritė e tyre tė Arsimit, apo autoritetet e autorizuara nė vendet pėrkatėse, nė pėrputhje me kuotat e e pranimeve tė miratuara nga Kėshilli ynė i Ministrave, dhe duhet tė dėrgohen nė Institucionet publike tė Arsimit tė Lartė deri mė datėn 30 shtator 2008.

http://www.shekulli.com.al/news/101/...008-09-10.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.11.2008, 15:24   4

Shkrim i cituar UT: Studentėt e Preshevės, regjistrime deri mė 5 nėntor


Kėshilli i Ministrave ka miratuar edhe pėr shqiptarėt pėrtej kufirit shtetėror njė numėr tė veēantė kuotash pėr pranime nė universitetet publike shqiptare.

Ministria e Arsimit dhe e Shkencės ka bėrė publike edhe datat e regjistrimit pėr ta. Kėshtu, pėr tė rinjtė e Preshevės, sipas pėrfaqėsuesve zyrtarė tė MASH-it "kandidatėt duhet tė regjistrohen deri mė datėn 5 nėntor 2008, nga ora 9:00 deri nė orėn 18:00, pranė sekretarive tė fakulteteve".

Nė njė njoftim zyrtar tė MASH-it bėhet e ditur se "tė gjithė studentėt shqiptarė tė Luginės sė Preshevės, nė zbatim tė Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave ‘Pėr Kuotat e pranimit dhe tarifat e shkollimit nė Institucionet Publike tė Arsimit tė Lartė, nė ciklin e parė tė studimeve me kohė tė plotė, pėr vitin akademik 2008-2009‘, duhet tė regjistrohen sipas udhėzimit tė posaēėm, pėr procedurat e pranimit dhe tė regjistrimit. Kjo do tė bėhet sipas fakultetit dhe programit tė studimit pėrkatės, pėr tė gjithė kandidatėt e miratuar nga strukturat vendore tė Luginės sė Preshevės.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=52705
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.12.2008, 17:44   5

Shkrim i cituar Ulqin: Studentėt shqiptarė drejt Universitetit tė Tiranės


Ulqin - "Asnjė student shqiptar nė Mal tė Zi nuk ka mbetur pa u regjistruar kėtė vit akademik nė universitetet e Shqipėrisė", kanė vlerėsuar ministri i Arsimit dhe Shkencės i Republikės sė Shqipėrisė, Fatos Beja, dhe kryetari i Komunės sė Ulqinit, Gėzim Hajdinaga, nė takimin qė zhvilluan tė martėn.

http://www.kohajavore.cg.yu/index.ph...vijest&id=7786
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.9.2009, 15:43   6

Shkrim i cituar Tiranė: 345 preshevarė do tė ndjekin studimet nė universitetet shqiptare


Ministria e Arsimit nė shtetin Perėndimor ka marrė vendim pėr pranimin nė universitetet shqiptaroperėndimore tė 345 studentėve nga komunat e Luginės sė Preshevės, qė ndodhen ende nėn pushtimin serb.

Partitė shqiptare dhe institucionet vendore tė Luginės kanė pėrshėndetur kėtė vendim tė ministrisė, teksa prefekti Ragmi Mustafa, ka deklaruar se 345 maturantė do tė mund tė vijojnė tashmė studimet nė universitetet shqiptare, me rastin e publikimit zyrtar pėr regjistrimin e studentėve nga komunat e Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės.

Sipas tij, janė plotėsuar gjithashtu tė gjitha kėrkesat nė bazė tė listės nga administratat e komunave nga Presheva dhe Bujanoci drejtuar Ministrisė sė Arsimit tė shtetit Perėndimor.

http://standard-al.com/tekst.php?idt=21328
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.7.2010, 13:24   7
Citim:
Edhe nė arsim, Lugina pėr Kosovėn e huaj…!
Kushtrim Maliqi

Tė gjithė dimė mjaftueshėm rreth neglizhencės e cila u bėhet shqiptarėve etnikė nė Luginė, tė cilėt janė nėn administratėn serbe nė krahasim me ata serbė tė cilėt janė “nėn administratėn e Koso-Leksit”.

Kėto diskriminime mjaft mirė vėrehen duke hedhur paralele qė nga fusha e kulturės, ekonomisė, mundėsive pėr pėrparim e ēka jo tjetėr. Kjo shkallė e neglizhencės po rritet dhe tani mė po bėhet jo nga shteti serb, por nga ai i Kosovės, po bėhet edhe nė fushėn e arsimit duke theksuar nė maksimum pabarazinė e shkollimit tė tė rinjve tė Luginės me ata tė Kosovės, me tė cilėt flasin njė gjuhe dhe pėr komb kanė njė ideal tė pėrbashkėt “tė madhen Shqipėri”.

Vetėm kėtė vit nė qyteti i Preshevės ka nxjerrė mbi shtatėqind nxėnės tė cilėt ėndėrrojnė qė nė njė tė ardhme tė bėhen: mjekėt, farmacistėt, inxhinierėt, arkitektėt, ekonomistėt apo juristėt mė me renome nė rajon, por njė ėndėrr tė tillė me sa duke dita ditės po ia shuan pikėrisht Kosova, derisa me kėngėt tė cilat iu kushtoheshin asaj i kishte pėrkundur djepi dhe i kishte rritur dashuria pėr tė.

Ata ēdo ditė lexojnė gazetat apo shikojnė edicione informative tė mediave kosovare mos ndoshta ka diēka tė re, ndoshta kėtė vit do tė jemi tė barabartė me ata, me tė cilėt flasin njė gjuhė dhe i bashkon njė komb, me rinin kosovare.

E dimė mjaft mirė tė gjithė qė sidomos pas luftės sė Kosovės i rralli, pėr tė mos thėnė askush, nuk merr guximin qė shkollimin superior ta vazhdojė nė Beograd apo nė ndonjėrėn prej qendrave tjera universitare serbe.

E dimė tė gjithė se Tetova viteve tė fundit po ofron mjaft kushte tė mira pėr studentėt e Luginės, por kohėve tė fundit edhe ky destinacion pėr tė rinjtė e kėsaj ane ėshtė bėrė i vėshtirė pėr shkak se ėshtė ndėrprerė nga ana e kufitarėve maqedonas qarkullimi i linjės Preshevė-Tetovė dhe kėtė udhėtim studentet duhet ta bėjnė me taksi e qė kushton afėr dhjetė euro njė drejtim e qė nuk ėshtė aspak e lehtė pėr ekonominė e njė familje mesatare nė Preshevė.

Shqipėria gjithashtu mund tė merret si njė destinacion i mundshėm, por duke ditur se Tirana ėshtė edhe me larg se Tetova dhe nė automatizėm kjo reflekton nė vėshtirėsinė e studimit atje.

Duke i pasur parasysh tė gjitha kėto qė i cekėm mė lart, opsioni mė i mirė dhe mė serioz mbetet Prishtina, e cila sapo ka shpallur nėpėr gazeta konkursin pėr pranim nė fakultetet ku pėrsėri “Lugina e pabarabartė”.

Teksa po shkoja ta merrja gazetėn rrugės pash plot bashkėvendės tė mi tė rinj te kioska e Zeēės duke marrė gazetėn dhe tė gjithė e hapnin nga fundi pėr tė parė konkursin, pasi qė bėnin disa metra tundnin kokėn dhe dikujt, dikujt i shpėtonte ndoshta pa dashje ndonjė e sharė si “vėllau si shkau” apo diēka tė ngjashme, ndoshta e kishin nga mllefi se do t’i mbetej fėmija pa shkollė…

Kėtė vit nė konkurs thuhej se Luginės i takojnė dy vende pėr mjek, vetėm tre inxhinierė nga 180, vetėm dy arkitektė nga 110 sa pranohen gjithsejtė nė UP.

E dimė tė gjithė nga e kaluara se Lugina e Preshevės ka ditur tė japė kuadro tė forta, tė cilėt kanė ditur ta zotėrojnė me sukses atė tė cilėn e kanė mėsuar nė universitet dhe kanė qenė mjaft aktivė e tė suksesshėm nė vazhdimėsinė e jetės duke kryer atė profesion dhe ndoshta kjo do tė duhej tė ishte njė motivim mė tepėr pėr Universitetin e Prishtinės qė sė paku nė arsimimin, avancimin e rinis, Lugina tė mos ndihet e huaj, por arsimi tė jetė ndoshta pika e vetme dhe mė e fortė e cila do tė na mbajė tė lidhur si njė komb i vetėm.

http://bujanoci.net/?p=4215
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.8.2010, 21:25   8
Citim:
88 vende shtesė nė UP pėr studentėt e Luginės sė Preshevės

Fillimisht kėtė vit sė bashku me rektorin e Prishtinės Ministria e Arsimit ishte dakorduar qė tė ndahen 146 vende pėr studentė tė Luginės sė Preshevės.

Ministri i Arsimit Enver Hoxhaj nė njė takim me kryetarin Ragmi Mustafa tha se ndihma pėr arsimimin e shqiptarėve tė kėsaj ane ėshtė obligim moral i Republikės sė Kosovės. Krahas kėsaj Ministri Hoxhaj ėshtė shprehur se ėshtė duke lobuar tek ambasadat e ndryshme qė ato tė bėjnė trysni ndaj Serbisė qė tė pranojė diplomat e Kosovės.

Kryetari i Luginės sė Preshevės ka falėnderuar Ministrinė e Arsimit dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė qeverisė sė Kosovės pėr ndihmėn dhe mirėpritjen e dhėnė. Lugina e Preshevės nuk ka asnjė fakultet nė gjuhėn shqipe.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=40971
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.9.2010, 13:35   9
Citim:
Afatet e regjistrimit pėr studentėt nga trojet

Udhėzimi i Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės pėr listėn e ndėrmjetme, ka tė pėrcaktuar qartazi edhe njė pikė kyēe, qė pėrfshin kandidatėt nga trojet shqiptare.

Nė tė thuhet se listat e tyre, duke pėrjashtuar kėtu kandidatėt nga Republika e Kosovės, do tė dėrgohen nga Drejtoria e Arsimit tė Lartė dhe Kėrkimit Shkencor nė MASH, nė institucionet publike tė arsimit tė lartė deri mė datė 30 shtator 2010.

Administrimi i aplikimeve dhe pėrzgjedhja e kandidatėve nga Republika e Kosovės do tė bėhet nga universitetet pritėse, mbėshtetur nė notėn mesatare tė shkollės sė mesme dhe koeficientėt e pėrcaktuar.

Procedurat e regjistrimit, pėr fituesit e trojeve do tė jenė tė ndryshme nga ato tė studentėve prej Republikės sė Shqipėrisė. Nė kėtė kuadėr, pėr tė kryer kėto procedura ata duhet tė zotėrojnė njė sėrė dokumentesh.

Kjo do tė thotė qė kandidatėt shqiptarė nga Republika e Kosovės, Maqedonia, Mali i Zi, Presheva, Bujanovci dhe Medvegja do tė regjistrohen pranė sekretarive mėsimore tė fakulteteve nė datat 4, 5 dhe 6 tetor 2010, duke paraqitur dokumentet pėrkatėse nė gjuhėn shqipe e tė noterizuara nė Republikėn e Shqipėrisė.

Sipas burimeve nga MASH-i, thuhet se viti i ri akademik do tė nisė mė datė 11 tetor.


Aktualisht, nė vendin tonė janė 12 universitete publike, tė cilat po vazhdojnė pėrgatitjet pėr tė mirėpritur rreth 150 mijė studentė, ndėrkohė qė mbi 20 mijė tė rinj tė tjerė do tė studiojnė nė rreth 37 universitete private.

Ndryshe nga pėrvojat e kaluara, kėtė vit tė ri akademik nė arsimin e lartė publik do tė vazhdojnė studimet e larta nė ciklin e parė 11 pėr qind studentė mė shumė krahasuar me njė vit mė parė.

http://216.75.13.41/index/sociale/99...f9689ffa4.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.7.2011, 21:36   10
Citim:
700 studentė nga diaspora do tė ulen nė auditoret shqiptare

Universitet shqiptare do tė lėnė tė hapura dyert pėr tė rinjtė e diasporės qė duan tė studiojnė. Do tė jenė 700 tė rinj nga Maqedonia, Mali i Zi, Presheva, Bujanovci dhe Medvegja do tė mund tė ulen nė auditoret e universiteteve shqiptare.

Ndėrkohė qė sipas vendimit tė qeverisė kuotat e vitit akademik 2011-2012,do tė pėrcakohen edhe nga lista e kandidatėve fitues pėr secilin prej vendeve. Autoritetet e arsimit shpjegojnė se kjo kuotė nuk do tė jetė e ngrirė nėse kėrkesa do tė jetė mė e lartė.

Por hyrja nė auditore do tė bėhet nė varėsi tė meritė preferencės. Shefi i Kurrikulave te Arsimit tė lartė Albano Zhapaj tregon se cilet do tė jenė kriteret qė do tė bėjnė seleksionimin e tyre.

Sipas vendimit tė qeverisė, kuota do tė ketė edhe pėr tė huajt qė vinė nė Shqiėpri pėr tė studiuar. Kuotat janė pėrcaktuar edhe pėr kėta student por nė ndryshim nga tė parėt, duhet tė japin edhe provimin e gjuhės shqipe pėrpara se jenė pjesė e auditorėve.

Autoritet e arsimit shpjegojnė se kuotat e pėrcaktuara pėr kandidadėt nga trojet, nė bazė tė marrėveshjes mes qeverive pėr vendet respektive, aplikojnė direkt nė institucionet publike tė arsimit tė lartė nė Shqipėri , nė programe tė studimit tė ciklit tė parė me kohė tė plotė.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=21406&nid=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.8.2011, 21:33   11
Citim:
MASHT ofron pėrkrahje pėr studentėt nga Presheva

Zėvendėsministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), Nehat Mustafa ka pritur tė mėrkurėn nė njė takim kryetarin e komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa me bashkėpunėtorė.

Gjatė takimit ėshtė diskutuar shqyrtimi i mundėsive pėrmes tė cilave Ministria e Arsimit mund tė rris pėrfshirjen e numrit tė studentėve nga Lugina e Preshevės nė universitetet publike tė Kosovės.

Zėvendėsministri, Mustafa ka dhėnė zotimet se Ministria e Arsimit do tė bėjė tė gjitha pėrpjekjet pėr sistemimin e tė maturantėve tė Preshevės nė UP dhe UPZ.

Mustafa ka theksuar se ministria ėshtė e gatshme tė ndihmoj nė tė gjitha format e mundshme arsimin e lartė dhe atė parauniversitarė nė Preshevė, duke ofruar trajnime nė zhvillimin profesional tė mėsimdhėnėsve, shpėrndarjen e teksteve shkollore pėr klasat e para, etj.

Kryetari i Preshevės, Ragmi Mustafa nga ana e tij ka vlerėsuar lartė kontributin e MASHT-it nė pėrkrahjen e vazhdueshme qė po u jep tė rinjve tė Preshevės.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,60691
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.8.2012, 20:08   12
Citim:
Arsimi i lartė, 659 kuota mė shumė se viti i kaluar

659 kuota mė shumė se vitin e kaluar janė miratuar sot nė lidhje me pranimet nė institucionet publike tė arsimit tė lartė pėr studimet e ciklit tė parė, me kohė tė pjesshme, e tė edukimit nė distancė, nė vitin akademik 2012-2013. Kėshilli i Ministrave vendosi qė kuotat e pranimeve nė kėto institucione tė jenė 10 045 kuota, duke u rritur me 695 kuota mė shumė se viti i kaluar akademik. Pėr aplikantėt nga Republika e Kosovės, nga Republika e Maqedonisė, nga Republika e Malit tė Zi, nga Prefektura e Preshevės, Bujanovcit dhe Medvegjės, janė parashikuar 400 kuota nė vitin akademik 2012-2013.

Pėr ish- tė pėrndjekurit politikė, pėr tė verbrit, komunitetin rom dhe ballkano-egjiptian, janė planifikuar tė jepen kuota tė veēanta pranimi, nė programe tė ndryshme studimi tė ciklit tė parė me kohė tė pjesshme dhe tė edukimit nė distancė.

http://sot.com.al/index.php?option=c...tet&Itemid=482
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.7.2014, 16:49   13
Citim:
400 studentė nga Lugina e Preshevės mundėsi pėr tė studiuar

​Rreth 400 studentė nga Lugina e Preshėvės do tė kenė tė drejta studimi nė Shqipėri duke konkurruar me tė njėjta kritere si studentėt nga Shqipėria.

Kryetari i komunės sė Bujanocit, Nagip Arifi dhe ai i komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa kanė rėnė dakord pas njė takimi me ministren e Arsimit nė Shqipėri, Lindita Nikolla qė rreth 400 studentė nga tė tri komunat shqiptare nė Serbi (Medvegja, Bujanoca dhe Presheva) mund tė regjistrohen nė universitetet nė Shqipėri me tė njėjtat rregulla qė vlejnė pėr studentėt shqiptarė, raporton "Presheva Jone".

Arifi tha se, nga Bujanoci nėn kėto kushte nė Shqipėri mund tė studiojnė 185, kurse nga Presheva 198 dhe Medvegja 57 tė rinj. Gjatė kėtij takimit tė pėrfaqėsuesve tė Luginės sė Preshevės me ministren shqiptare ėshtė biseduar edhe pėr kushtet e studentėve tė Luginės sė Preshevės nė universitetet e Shqipėrisė, ku Arifi dhe Mustafa kanė kėrkuar qė qeveria shqiptare, tė bėjė lehtėsime nė procedurėn e regjistrimit dhe vendbanimin e sigurt.

http://www.rtklive.com/new/?cid=1&newsId=107866
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.8.2015, 11:49   14
Citim:
Arsimi i lartė, MAS: 21 gushti, afati i fundit pėr aplikim pėr shqiptarėt e rajonit

Ministria e Arsimit dhe Sportit njoftoi tė martėn tė gjithė kandidatėt nga Republika e Kosovės si dhe kandidatėt shqiptarė nga Maqedonia, Mali i zi, Presheva, Bujanovci dhe Medvegja, tė cilėt dėshirojnė tė ndjekin studimet universitare pėr vitin akademik 2015 – 2016 se, afati i fundit pėr dorėzimin e kėrkesės dhe dokumentacionit pėr njohjen e diplomave tė shkollės sė mesme ėshtė deri nė datėn 21 gusht 2015 pranė MAS.

Drejtoria e Arsimit tė Lartė dhe Shkencės nė MAS publikoi sot kėtė njoftim pėr tė gjithė kandidatėt, tė cilėt dėshirojnė tė ndjekin studimet universitare me kohė tė plotė nė ciklin e parė tė studimeve, nė programet e integruara tė studimeve tė ciklit tė dytė, si dhe nė programet jouniversitare profesionale nė institucionet publike tė arsimit tė lartė.

Nė njoftimin pėr shtyp tė MAS bėhet e ditur se, njohja e diplomės sė shkollės sė mesme ėshtė kusht pėr aplikimin nė IAL-tė shqiptare./m.m/

http://www.ata.gov.al/arsimi-i-larte...it-298134.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.