Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.7.2008, 15:05   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Korēa, qendra e parahistorisė nė Shqipėri


Citim:
Arkeologėt dhe studiuesit: Korēa, qendra e prehistorisė nė Shqipėri

Gėrmimet arkeologjike, por dhe studime tė specialistėve tė fushės nė rajonin e pasur tė Korēės, kanė arritur nė pėrfundimin se Korēa, ka qenė qendra e prehistorisė nė Shqipėri.

Duke iu referuar arkeologėve dhe studiuesve qė janė marrė gjatė me kėtė ēėshtje, deri nė kėto momente kjo gjė nuk ishte shumė e qartė, pėr shkak tė rezultateve qė kanė nxjerrė analizat e ndryshme, por ėshtė pėrcaktuar sė fundmi me metoda mė bashkėkohore. Sipas kėtyre pėrfundimeve mėsohet se Pellgu i fushės sė Korēės ruan gjurmė tė hershme drusore, tė cilat tregojnė qartazi pėr ekzistencėn e popullimeve 6 mijė, apo 8 mijė vjet mė parė.

Studiuesi dhe arkeologu Petrika Lera, vetėm pas njė ekspedite me dy arkeologė gjermanė, ka bėrė tė ditura rezultate tė rėndėsishme studimore lidhur me prehistorinė dhe nė mėnyrė tė veēantė periudhėn e neolitit tė hershėm.

Nė vazhdėn e kėtyre kėrkimeve tė prehistorisė nė pellgun e Korēės, ai sė bashku me arkeologėt gjermanė nga Instituti i Kėrkimeve Arkeologjike Gjermane, kanė analizuar mbetje tė lashta drusore me metodėn bashkėkohore tė dentro-kronologjisė dhe kanė nxjerrė pėrfundimet se pellgu i Korēės, ose mė saktė fusha e tij, rezulton si qendra mė e hershme deri tani e prehistorisė nė Shqipėri.

"Pjesėmarrja e dy arkeologėve gjermanė tė fushės sė dentro-kronologjisė ka njė rėndėsi tė veēantė, sepse me anė tė metodės mė tė fundit qė ata aplikojnė pėr analizat e lėndės drusore, pėrcaktohet vlera e saktė kohore nė kufijtė absolutė tė shtresave tė ndryshme kulturore tė prehistorisė nė pellgun e Korēės",- ka theksuar studiuesi Petrika Lera.

Ai shton se me materialet prehistorike tė lėndės drusore qė janė zbuluar nė zonėn e Korēės si nė Sovjan, Podgorie, Maliq etj., do tė hartohet njė kolonė e saktė e kronologjisė prehistorike.

Sipas tij, kjo do tė jetė e para nė Evropė, tė cilės do t‘i referohen objektet e tjera arkeologjike qė mund tė zbulohen mė vonė. Nė periudhėn e prehistorisė, kushtet klimaterike luanin njė rol tė rėndėsishėm nė jetėn e banorėve tė asaj kohe dhe penetrimi me anė tė metodės sė re tė dentro-kronologjisė ka ndihmuar shumė nė njohjen e ndėrtimeve tė banorėve prehistorikė, tė moshės sė kėtyre ndėrtimeve dhe jetėgjatėsisė sė banesave, si dhe llojit tė drurėve qė shfrytėzonin e pėrdornin banorėt e prehistorisė apo periudhės sė Neolitit tė hershėm. Porse, nga ana tjetėr, ajo qė ndihmon specialistėt ėshtė fakti se zona e Shqipėrisė juglindore me qendėr Korēėn, pėrmban lėndė tė shumta drusore, qė nga prehistoria deri nė ditėt tona dhe kjo do tė mundėsojė ndėrtimin e njė kolone dentro-kronologjike nga prehistoria e nė vazhdim.

http://www.sot.com.al/index.php?opti... emid=0&lang=
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 12:07.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.