Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.6.2008, 14:27   1

Shkrim i cituar Marrėdhėniet diplomatike Shqipėri/Z1 - Mal i Zi


Mbulim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.6.2008, 14:28   2

Shkrim i cituar Gjermania i kėshillon Malit tė Zi njohjen e Shqipėrisė sė Veriut


"Gjermania e ka njohur pavarėsinė e Kosovės, sikur shtetet kryesore anėtare tė Bashkimit Evropian, ndėrsa Mali i Zi, herėt a vonė, do tė pėrballet me kėtė realitet tė ri dhe duhet tė merr vendim konkret, i cili pėr shumė kė mund tė jetė i dhimbshėm," - tha tė hėnėn ambasadori gjerman nė Mal tė Zi, Tomas Schmidt.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=22513
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2008, 12:46   3

Shkrim i cituar SHBA-ja mohon presionin mbi Malin e Zi pėr njohjen e Shqipėrisė sė Veriut


Ambasadori Mur theksoi se politika e SHBA-sė ndaj Malit tė Zi lidhur me pavarėsinė e Dardanisė ėshtė e qartė. “Nuk bėjmė presion”, tha ai, duke shtuar se “...ne e respektojmė shumė Malin e Zi si shtet sovran, si partnerin tonė tė ēmueshėm dhe ėshtė ēėshtje e tij pėr tė vendosur pėr Dardaninė”.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=22664
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2008, 13:08   4
allianz
 
Me fjalė tė tjera i paskan bo presion. Sa transparente janė bo kėto deklaratat.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.7.2008, 12:36   5

Shkrim i cituar Sllovenia i kėrkon Malit tė Zi tė njohė Shqipėrinė e Veriut


Lubjanė, 7 korrik - Zyrtari i lartė i qeverisė sllovene, Rade Genorio ka nxitur Malin e Zi qė ta marrė sa mė parė vendimin e saj pėr njohjen e pavarėsisė sė Shqipėrisė sė Veriut.

http://www.kosova.com/artikulli/47611
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.7.2008, 23:13   6

Shkrim i cituar Podgoricė: Krerėt shqiptarė kėrkojnė njohjen e Shqipėrisė sė Veriut


Pėrfaqėsuesit politikė tė shqiptarėve nė Republikėn e Malit tė Zi kanė pėrsėritur kėrkesat e tyre se qeveria e kėtij vendi duhet qė sa mė shpejtė tė njohė pavarėsinė e Shqipėrisė sė Veriut.

http://www.evropaelire.org/Content/News/1184971.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.8.2008, 23:57   7

Shkrim i cituar Marrėdhėniet diplomatike Shqipėri P. - Mal i Zi


Mbulim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.8.2008, 23:58   8
Citim:
Tiranė: Hapet ambasada e Malit tė Zi

Tė enjten e kaluar nė Tiranė u hap Ambasada e Malit tė Zi nė Shqipėri. Ambasada e Malit tė Zi nė Shqipėri do tė drejtohet nga ambasadori Zhelko Peroviē.

http://www.kohajavore.cg.yu/index.ph...vijest&id=7339
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.8.2008, 13:19   9
Bir_i_Shqipes
 
mallkuar qofshin.duhet te hyme ne atdhe me viza tani.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.9.2008, 13:44   10

Shkrim i cituar MZ: Shqiptarėt mund tė bojkotojnė zgjedhjet


Kryetari i Lidhjes Demokratike nė Mal tė Zi Mehmet Bardhi, ka deklaruar se votuesit e saj nuk do tė marrin pjesė nė zgjedhjet e ardhshme presidenciale, qė parashikohen tė mbahen me 6 prill 2009. Edhe pse e mohuar, nė shumė raste vota e shqiptarėve ka qenė e rėndėsishme pėr kėtė republikė tė vogėl ballkanike, e cila pak vite mė parė shpalli pavarėsinė.

"Nuk mundemi tė mbėshtesim njė kandidat i cili nuk e pranon ekzistimin e shqiptarėve, pavarėsinė e Kosovės”, thuhet nė komunikatėn e LD nė MZ.-sė e cila njihet si partia e parė shqiptare nė Mal tė Zi.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shfaqflash&LajmID=26884&flashkat=BotaSh...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.10.2008, 14:45   11

Shkrim i cituar Mal i Zi: “Blindohet” qeveria pas njohjes sė Shqipėrisė sė Veriut


Sipas mediave elektronike nė Podgoricė, ndryshe nga praktikat e zakonshme, edhe pjesa mė madhe e ministrave ka qenė nėn vėzhgimin e plotė tė policisė, qė pas njohjes sė pavarėsisė. Presidenti i kėtij vendi, Filip Vujanoviē, i ka akuzuar serbėt se po sillen sikur Mali i Zi tė ishte ende pjesė e Serbisė.

Pas protestave tė dhunshme tė rreth 10 mijė njerėzve kundėr njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės tė dy ditėve mė parė nė Podgoricė, nga ku u arrestuan dhjetėra njerėz dhe u plagosėn 34, tashmė nė kryeqytetin malazez ka nisur protesta me grevė urie. Demonstruesit po i bėjnė presion qeverisė dhe presidentit qė tė anulojnė pavarėsinė e Kosovės brenda 48 orėve, ose tė pranojnė mbajtjen e njė referendumi mbi ēėshtjen e pavarėsisė.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=20316
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.10.2008, 13:04   12
Citim:
Podgoricė: Jo referendumit

"Nuk ka asnjė rast nė botė, qė pėr ēėshtje tė politikės sė jashtme dhe tė shteteve tjera tė kėrkohet organizim i referendumit nė vend, ashtu siē e kėrkojnė partitė opozitare nė Mal tė Zi", ka thėnė Krivokapiē pėr tė prėditshmen "Vijesti".

Duke marrė vendimin pėr njohjen e Kosovės, qeveria e Malit tė Zi e ka "thyer mitin e viktimizimit tė malazezėve pėr tė tjerėt, tė cilėt mendojnė vetėm se si t'ua marrin shtetin", ka vlerėsuar Krivokapiē.

http://www.evropaelire.org/Content/News/1331242.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.2.2009, 23:51   13
Citim:
Shqipėria V. dhe Mali i Zi vendosin marrėdhėnie diplomatike

Qeveria e Malit tė Zi e ka ngarkuar Ministrinė e Punėve tė Jashtme pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike, me Prishtinėn. Vendimi i qeverisė ėshtė bėrė i ditur nė raportin e saj vjetor pėr realizimin e dokumentit IPAP, citojnė mediat malazeze.

Po ashtu bėhet e ditur se janė duke u zhvilluar bisedime mes Podgoricės dhe Prishtinės pėr ndėrtimin e njė rruge tė re mes dy shteteve dhe ndėrtimin e dy pikave tė pėrbashkėta kufitare.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=6647
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.4.2009, 18:44   14

Shkrim i cituar Mali i Zi: "Podgorica nuk e njohu Prishtinėn me dėshirė"


Nėnkryetari i PDS-sė, Svetozar Maroviēi u shpreh se Mali i Zi ėshtė i vetėdijshėm pėr problemet e shkaktuara nė marrėdhėniet me Serbinė pėr shkak tė njohjes sė pavarėsisė sė shtetit shqiptar tė Veriut dhe se kėtė vendim Mali i Zi nuk e mori me dėshirė por "i shtrėnguar nga politika".

http://www.shqipmedia.com/2009/04/maroviē-podgorica-vendimin-per-njohjen...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.6.2009, 23:40   15

Shkrim i cituar Edhe Mali i Zi anashkalon Sejdiun


Mosftesat pėr krerėt e Prishtinės zyrtare nė takimet rajonale po shndėrrohen nė dukuri normale. Presidenti Fatmir Sejdiu ėshtė i vetmi qė po mungon nė takimin e presidentėve tė Evropės Juglindore pėr trashėgimi kulture, qė po mbahet nė Cetinjė tė Malit tė Zi.

Prishtina ėshtė justifikuar me mospjesėmarrje pėr shkak se organizator i takimit ėshtė UNESCO-ja dhe jo Mali i Zi, dhe si organizėm i OKB-sė ka qėndrim "neutral" ndaj pavarėsisė sė shtetit shqiptar tė Veriut.

Sakaq nė faqen nė rrjet tė presidentit tė Malit tė Zi thuhet se organizohet nga presidenti malazez nė bashkėpunim me UNESCO-n dhe Kėshillin e Evropės.

Analistėt fajėsojnė krerėt shqiptarė nė rajon pėr sjellje tė mosbashkėrenduara dhe kėrkojnė njė lloj organizimi mbarėshqiptar nė rajon.

http://www.kohavision.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1933...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.6.2009, 14:51   16
qiellikalter
 
Po UNESKO me kė bashkėpunon pėr ruajtjen e kishave e manastireve nė Kosovė a?
Qeveria e SHP-sė nė vend qė tė ngrejė zėrin kundra dallimeve tė tilla, edhe na e justifikoka njė qėndrim tė tillė - nė rast se ėshtė kėshtu festja sipas kokės.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.6.2009, 01:49   17
Citim:
Topi, vizitė nė Mal tė Zi

Presidenti i Republikės, Bamir Topi, u nis dje drejt Malit tė Zi pėr tė marrė pjesė nė Forumin Rajonal pėr Korridorėt Kulturorė nė Evropėn Juglindore “Administrimi i Shumėllojshmėrisė Kulturore dhe Promovimi pėr qėllime turistike”, i cili do tė zhvillohet nė datat 3-4 qershor 2009, nė qytetin e vjetėr turistik Cetinjė.

Nė kėtė forum tė tetė krerėve tė shteteve tė Evropės Juglindore do tė marrin pjesė krerė shtetesh tė Kroacisė, Maqedonisė, Bosnjė-Hercegovinės, Serbisė etj., tė cilėt do tė priten nga Presidenti i Malit tė Zi, Filip Vujanoviē.

Nė forum do tė jenė gjithashtu tė pranishėm Sekretari i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Evropės, Terry Davis dhe Drejtori i Pėrgjithshėm i UNESCO-s, Koichiro Macura.

Presidenti Topi do tė mbajė fjalėn nė njė nga sesionet plenare tė forumit, ku do tė pėrshėndesė organizimin e kėtij aktiviteti tė dobishėm pėr rajonin e Ballkanit, si dhe do tė vlerėsojė rėndėsinė qė ka pėr rajonin tonė promovimi i vlerave kulturore e turistike nė mbarė Evropėn. Gjatė punimeve tė forumit, tė organizuar nga UNESCO, - organizata mė e madhe ndėrkombėtare e angazhuar nė sektorėt e edukimit, shkencės dhe kulturės, - do tė diskutohet pėr bashkėpunimin rajonal, politik, arsimor e kulturor mes vendeve tė Evropės Juglindore.

Gjithashtu, pjesėmarrėsit do tė diskutojnė pėr kontributin e UNESCO-s nė rajon, Shqipėri e Kosovė etj. Pritet qė Presidenti Topi tė zhvillojė edhe takime dypalėshe me Presidentin e Malit tė Zi, Filip Vujanoviē dhe me homologė e drejtues tė tjerė tė lartė, pjesėmarrės nė forum. Takimet dypalėshe tė drejtuesve dhe delegacioneve zyrtare respektive do tė pėrqendrohen nė zgjerimin dhe thellimin e marrėdhėnieve dhe bashkėpunimit tė ndėrsjellė nė kuadėr tė aspiratės integruese tė vendeve tona nė Bashkimin Evropian, si dhe tė frymės sė miqėsisė dhe bashkėpunimit tė mėtejshėm konstruktiv rajonal.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=19197
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.6.2009, 02:02   18
Citim:
Dy parti shqiptare nė Mal tė Zi kritikojnė Presidentin malazez

Podgoricė, 4 qershor - Dy parti politike shqiptare nė Mal tė Zi - Unioni Demokratik Shqiptar dhe Alternativa Shqiptare - kanė kritikuar Presidentin malazez Filip Vujanoviē sepse nė samitin e shefave tė shteteve tė Evropės Juglindore nuk ėshtė ftuar Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu.

Samiti po mbahet nė Cetinje, ndėrsa nė tė po marrin pjesė presidentėt nga Shqipėria, Sllovenia, Serbia, Kroacia, Maqedonia, Mali i Zi, Bullgaria dhe kryeuesi i Prsidencės sė B e H. Siē ka mėsuar Radio Evropa e Lirė, arsyeja pėr mosthirrjen e Sejdiut ėshtė nė faktin se "Mali i Zi dhe Kosova ende nuk kanė vendosur marrėdhėnie tė ndėrsjella diplomatike".

http://www.kosova.com/artikulli/54075

Citim:
Topi: Pėrjashtimi i Kosovės nga forumi i Cetinjės nuk i shėrben interesit tė rajonit

Cetinje, 4 qershor - Presidenti i Shqipėrisė, Bamir Topi, duke folur sot nė Forumin Rajonal pėr Korridorėt Kulturorė nė Evropėn Juglindore nė Cetinje tė Malit tė Zi theksoi domosdoshmėrinė e pėrfshirjes sė shtetit tė ri, demokratik e shumetnik tė Kosovės nė forume dhe nisma rajonale.

Duke marrė parasysh pėrgjegjėsinė shumė tė madhe qė ka lidershipi i Kosovės nė ruajtjen e trashėgimisė sė paēmueshme kulturore dhe fetare nė Kosovė, Presidenti Topi theksoi se pėrjashtimi i saj nga ky forum nuk i shėrben interesit tė pėrgjithshėm tė rajonit

"Kosova", vijoi Topi, "duhet tė luajė me pėrgjegjėsi njė rol nė kėmbimet rajonale tė politikave, ekonomisė, kulturės e sporteve". Ai tha se ėshtė gjithashtu nė interesin edhe tė vendeve qė akoma nuk e kanė njohur Republikėn e Kosovės tė pranojnė angazhimin qė qeveria e Kosovės do tė ushtrojė nė pėrgjegjėsitė pėr ruajtjen e kulturės, nė bashkėpunim me fqinjėt.

Nė mbyllje tė fjalės sė tij, Presidenti Topi vlerėsoi: "Republika e Kosovės pėrbėn sot shembullin se si e ardhmja e bashkėjetesės sė fėmijėve tanė sfidon tė kaluarėn, sado e dhimshme qoftė ajo, se si nė rajonin tonė nuk ka vetėm njė histori tė shkuar por edhe njė shpresė pėr njė tė ardhme tė re tė pėrbashkėt ku tė gjithė ne duhet tė besojmė dhe ta mbėshtesim".

http://www.kosova.com/artikulli/54079

Citim:
Vujanovic ka thėnė se samiti ėshtė organizuar nė bashkėpunim me UNESCO-n dhe Kėshillin e Evropės dhe se ato organizata kanė rregullat e tyre. Ai ka rikujtuar se vitin e kaluar njė takim i tillė ėshtė bėrė nė Athinė, ku po ashtu Sejdiu nuk ka qenė i ftuar. UNESCO ėshtė organizatė e specializuar e Kombeve tė Bashkuara dhe Kosova nuk ėshtė anėtare e asaj organizate botėrore.

“Ne jemi tė interesuar tė kemi marrėdhėnie tė mira me Kosovėn, por kemi pėrfillur rregullat e UNESCO-s, e mbi kėtė bazė Samiti do tė mbahet nė pėrbėrjen e paralajmėruar”, ėshtė shprehur kryetari malazias, transmeton KosovaLive.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...o/9066/C4/C13/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.7.2009, 21:32   19

Shkrim i cituar Podgoricė: MPJ pohon se njohja e Shqipėrisė sė Veriut ishte e dobishme


Kreu i diplomacisė malazeze, Milan Rocen, ka deklaruar tė mėrkurėn para deputetėve tė Malit tė Zi se pas njohjes sė Shqipėrisė sė Veriut janė pėrshpejtuar procedurat e integrimit pėr vendin.

"Mali i Zi ėshtė njė fuqi e pėrgjegjshme, e gatshme tė bashkėpunojė me tė gjithė dhe kėshtu ka forcuar besueshmėrinė e politikės sė saj tė jashtme... Koha do tė dėshmojė se qeveria malazeze mori vendim tė drejtė kur njohu Kosovėn" dhe "dobitė do tė shihen", - ka shtuar ministri.

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../11883/C4/C13/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.10.2009, 14:24   20
Citim:
Prishtina pret pėrgjigje nga Podgorica

Prishtina i ka dėrguar ftesė zyrtare edhe Podgoricės pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike nė nivel ambasadash ndėrmjet Kosovės e Malit tė Zi.

Tani mbetet qė Mali i Zi tė kthejė pėrgjigjen, tha zėdhėnėsja e Ministrisė sė Jashtme tė Kosovės Albana Beqiri.

"Nė momentin qė pėrgjigjja ėshtė pozitive, atėherė do tė fillojnė procedurat, ashtu sikurse edhe pėr ambasadat e tjera, pa asnjė dallim", thotė Beqiri.

Mali i Zi e ka njohur pavarėsinė e Kosovės nė tetor tė vitit tė kaluar. /rtv21/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=5970
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 15:43.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.