Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 4.8.2008, 00:17   1

Shkrim i cituar Ksamil: Zbulohet varr i lashtėsisė


Njė varr monumental qė mendohet se i pėrket antikitetit, ėshtė zbuluar mbrėmjen e djeshme nė qytezėn e turistike tė Ksamilit, rreth 13 kilometra larg qytetit jugor tė Sarandės.

"Varri monumental ėshtė zbuluar rastėsisht nga njė banor i qytezės sė Ksamilit, nė momentin qė ai po hapte themelet e njė ndėrtese tė re", - tha Dhimitėr Ēondi, drejtor i Muzeumit tė Butrintit, njėherazi arkeologu i njohur nė jug tė vendit.

Specialistėt e monumenteve tė kulturės, tė informuar pėr kėtė rast, kanė izoluar vendin dhe nuk kanė lejuar asnjė makineri tė punonte nė objektin e lashtė.

Arkeologu Ēondi nėnvizoi se varri antik mendohet se i pėrket fundit tė periudhės helenistike dhe fillimit tė periudhės romake. Gjithsesi shtoi ai "ėshtė ende herėt tė jap njė version zyrtar pėr sa i pėrket objektit tė sapozbuluar. Sot pritet tė mbėrrijnė disa specialistė tė mirėfilltė pėr tė pėrcaktuar saktė objektin monumental".

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=9080
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 19:30.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.