Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.8.2008, 11:08   1

Shkrim i cituar Durrės: Binarė hekurudhorė kancerogjenė nga Italia


Traversat hekurudhore tė drurit, (cilėsuar si kancerogjene nga BE-ja) tė vendosura vitet e fundit nė linjat shqiptare, pėr shkak tė pėrmbushjes sė afateve teknike, e mbaruan misionin pėr tė cilin u blenė, duke lėnė dhe pasojat nė mjedis e gjallesa.

Drejtori i Pėrgjithshėm i Hekurudhave, Zamir Ramadani ka pohuar faktin se sasia prej 30 mijė copė traversa druri, qė sipas medias italiane kanė rezultuar kancerogjene, ka hyrė nė vendin tonė nė periudhėn 2000-2002. Sipas tij, "pas faktit tė bėrė publik nga mediat e huaja pėr rrezikshmėrinė e traversave prej druri, do tė punojmė pėr ta parė me tjetėr optikė pėrdorimin e kėtij elementi hekurudhor, duke pėrdorur traversa alternative".

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=42179
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:41.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.