Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.8.2008, 16:32   1

Shkrim i cituar Z2: Luginė: Pengesa administrative pėr mediat shqiptare, Tirana hesht


Organet komunale tė Preshevės kanė kundėrshtuar ashpėr vendimin e Agjencisė shtetėrore tė radiotransmetimit dhe tė inspektorit tė Telekomunikacionit shtetėror pėr mbylljen e Televizionit tė Preshevės pėr, siē thuhet, mospasje tė lejes pėr operim.

Televizioni i Preshevės ishte mediumi i vetėm publik nė gjuhėn shqipe nė komunėn e Preshevės.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=25217
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.8.2008, 15:45   2

Shkrim i cituar Luginė: Protestė kundėr mbylljes sė TV Preshevės


Pėrfaqėsuesit politikė dhe institucional tė shqiptarėve tė Luginės si dhe qytetarė tė shumtė protestuan sot nė Preshevė kundėr mbylljes sė TV Preshevės nė gjuhėn shqipe.

Vendimi i qeverisė serbe pėr mbylljen e kėtij televizioni u vlerėsua diskriminues ndaj shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=25343
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.9.2009, 20:50   3
Citim:
Kundėr mbylljes sė TV Preshevės

Komuna e Preshevės e kundėrshton mbylljen e TV Preshevės dhe kėtė ēėshtje do ta ngris nė mbledhjen e ardhshme tė Trupit Koordinues pėr Jugun e Serbisė, pohon kryetari i Komunės sė Presehvės, Ragmi Mustafa.

Mustafa konfirmoi se ky televizion lokal vendimin pėr mbyllje e ka marrė nga Inspekcioni republikan, i cili kėrkon ndalimin e emetimit tė programit sepse televizioni nuk posedon frekuencė tė lejuar.

“Ne do tė apelojmė te Trupi Koordinues qė tė mos vije deri te mbyllja. Themelues i televizionit lokal ėshtė Kuvendi Komunal i Preshevės, i cili pėr ēdo vit aplikoi te Agjencia Radio-difusive Republikane pėr marrjen e frekuencės, e cila, pėr ndonjė arsye tė caktuar, deri tani nuk ėshtė lėshuar”, sqaroi Mustafa.

"Ėshtė e papranueshme qė Presheva tė mbetet pa televizion lokal, prandaj ne do ta kundėrshtojmė ashpėr kėtė vendim, aq mė tepėr kur, pėr shembull, komuna fqinje e Bujanovcit posedon njė shtėpi televizive qė e financon Kuvendi Komunal dhe njė televizion privat, dhe qė tė dyja kanė fituar tė drejtėn pėr emetim”, theksoi Mustafa.

Siē pritet, mbledhja e ardhshme e Trupit Koordinues pėr Jugun e Serbisė, kryetar i tė cilit ėshtė ministri pėr Vetėqeverisje Lokale, Milan Markovic, do tė mbahet mė 10 shtator, nė Beograd. (Tanjug)

http://www.gazetaexpress.com/index.p.../14524/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.1.2010, 13:49   4
Citim:
Dėmtohet repetitori i RTV Presheva

Preshevė, 7 janar - Nė mėngjesin e sė enjtes, pėrderisa ekipi i televizionit Presheva ishte nisur pėr tė riparuar sinjalin e RTK-sė, nė vendngjarje ka vėrejtur se ishin shkaktuar dėme materiale nė repetitorin e RTV Presheva, nė Balavan.

Menjėherė drejtori i RTV Presheva, Reshat Neziri, ka lajmėruar rastin nė organet e policisė, tė cilėt kanė dalė nė vendngjarje ku kanė filluar hetimet.

Qytetarėt dhe punonjėsit e RTV Presheva dėmtimin e repetitorit e vlerėsojnė si akt tė papranueshėm dhe tė drejtuar kundėr barazisė kombėtare, mediumeve dhe fjalės sė lirė. Me kėtė rast ka reaguar edhe prefekti i Preshevės, Ragmi Mustafa, dhe zėvendėskryetari, Rami Zylfiu, tė cilėt e kanė dėnuar aktin e dhunės ndaj RTV Presheva.

Ata po ashtu kėrkojnė zbardhjen e rastit dhe qė autorėt tė sillen para drejtėsisė.

“Nuk ėshtė kjo hera e parė qė shtėpia jonė informative sulmohet nga autorė tė cilėt, ēuditėrisht, vazhdimisht mbeten anonimė”, ėshtė shprehur Reshat Neziri.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,17,7789
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.7.2010, 19:56   5
Citim:
Riza Halimi letėr presidentit Tadiē

Deputetit Popullor, Riza Halimi dhe e kryetari i Komunės sė Bujanocit, Shaip Kamberi, i kanė dėrgaur letėr kryetarit tė Serbisė Boris Tadiē me rastin e ngritjes sė procedurės hetimore nga ana e Gjykatės sė lartė nė Vranjė ndaj ish-drejtorit, redaktorit dhe tė gazetarit tė RTV Bujanocit, gjegjėsisht Xhahit Ramadanit, Ahmet Beqirit dhe Argjent Gogės me rastin e pėrcjelljeės sė manifetimit “Ditėt e Komandant Lleshit ”.

Nė letrėn dėrguar presidentit tė Serbisė, Boris Tadiē, thuhet “se gjendja faktike e kėtij rasti na bėnė tė mendojmė se bėhet fjalė pėr njė proces tė montuar politik, prapavija e tė cilit ėshtė frikėsimi i gazetarėve shqiptar nė komunat Bujanoc, Preshevė dhe Medvegjė, e tėrthorazi edhe frikėsimi i popullatės shqiptare tė kėtij regjioni”.

Nė letėr mė tej theksohet edhe fakti se Ditėt e Komandant Lleshit, Manifestim ky tradicional i cili mbahet qė nga viti 2002, pėrkon “me pėrvjetorin e vrasjes sė njėrit prej udhėheqėsve tė ish UĒPMB-ės, Ridvan Qazimi, i cili ėshtė edhe nėnshkrues i “Deklaratės pėr demilitarizim” tė kėtij formacioni tė uniformuar, mė 21 maj tė vitit 2001.

“Ėshtė me rėndėsi tė theksohet se pjesėtarėt e ish UĒPMB-s, me Vendimin e Qeverisė sė Republikės sė Serbisė dhe tė RFJ-ės janė amnistuar me aktin e 23 majit 2001 - “Amnistimi ėshtė dalje”. Pėrmes konstruktimit tė kėtij procesi gjyqėsoro-politik – siē thuhet mė tej nė kėtė letėr- ushtrohet dhunė juridike jo vetėm se mbi kėta punėtorė medial, tė cilėt kėrcėnohen me akuzė pėr vepėr tė rėndė penale, por edhe mbi gjithė popullatėn shqiptare tė kėtij regjioni krijohet atmosferė e pėrndjekjes dhe e frikės. Edhe mė shumė dėshprim nxitė fakti se me kėso procese politike merret gjyqėsori i reformuar “sipas masės sė qytetarit””, thuhet nė letėr.

Nė fund tė letrės sė dėrguar mė 4 korrik 2010, prej kryetarit Tadiē kėrkohet qė tė ushtroj ndikimin e tij te “institucionet kompetente qė ky rast tė qartėsohet juridikisht dhe tė mos lejohet inicimi i procedurave tė tilla penale me tė cilat krijohet atmosferė e “gjuetisė ndaj shtrigave” dhe tė cilat mund tė jenė tė dėmshme pėr situatėn politike nė Bujanocin multietnik”.

http://www.ina-online.net/Default.as...13a319a70&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.11.2010, 09:56   6
Citim:
Beogradi presion ndaj TV Spektri nė Bujanoc

Sot mė 04.11.2010 me urdhėr tė Prokurorisė sė Lartė tė Beogradit disa inspektorė tė Drejtorisė Policore nė Vrajė kanė nisur “ hetimet “ pėrbrenda Radio Televizionit Spektri.

Siē njofton korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA, pretekst pėr gjoja kėto “ hetime “ ishte njė padi e iniciuar nga ana e Agjencionit Republikan pėr Telekomunikacion “Ratel”, se gjoja radio Spektri ka emetuar program tė paligjshėm.

Mirėpo, inspektorėve tė policisė ndėr tė tjera iu ėshtė kėrkuar tė “ hulumtohet “ edhe qarkullimi financiar i “TV Spektri” brenda tri viteve, dokumentacione tjera tė regjistrimit si dhe skema programe, gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me tė gjitha ligjet nė fuqi, qė dikush tė pėrzihet nė skemėn programore dhe politikėn redaktuese tė mediumit.

“ Kontrollet “ e tilla nė kėtė medium janė paralajmėruar se do tė bėhen edhe ditėve nė vijim.

Rtv Spektri konsideron se veprimet e tilla tė disa organeve shtetėrore kanė prapavijė politike dhe janė tė orientuara nė diskriminimin e shqiptarėve tė komunės sė Bujanocit pėr tė informuara nė gjuhėn amtare.

"Jemi thellėsisht tė bindur se prapa tyre qėndrojnė qarqe tė caktuara pėrbrenda strukturave tė shtetit, tė cilėt me ēdo kusht dėshirojnė mbylljen e medieve nė gjuhėn shqipe.Nė vend se Agjencionet pėrkatėse t’u lejojnė shqiptarėve tė kenė radio nė gjuhėn shqipe, ata pėrkundrazi dėshirojnė t’i mbyllin edhe mediat ekzistuese.Edhe pse nė komunėn e Bujanocit shqiptarėt pėrbėjnė shumicėn dėrmuese tė popullsisė, atyre iu ėshtė mohuar tė kenė program tėrėditor nė gjuhėn amtare”, thuhet nė reagimin e RTV Spektri.

Ky medium shqiptar, kėrkon nga tė gjithė faktorėt relevantė vendorė dhe ndėrkombėtarė qė urgjentisht tė ndikojnė nė ndalimin e presioneve mbi kėtė institucion tė informacionit dhe tė hetojnė se kush qėndron prapa kėtyre akteve.

Siē mėson korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA, ky televizion seriozisht ėshtė duke e shqyrtuar edhe mundėsinė qė tė ftojė popullatėn nė mbrojtje tė medieve, nė mėnyrė qė mos tė lejohet qė atyre tu mohohet e drejta pėr informim sikurse qė kishte ndodhur deri nė vitin 2000 nga ana e regjimit tė Millosheviēit. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...8c8f1934e&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.