Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.9.2008, 19:16   1

Shkrim i cituar Kallinjtė pa kokrra, misėr me probleme edhe nė Mat


Ka marrė pėrmasa mė tė mėdha skandali me misrin shterp, i zbuluar sė pari para pak ditėsh nga fermerėt e Pajovės, nė rrethin e Peqinit. Me sa duket, kjo nuk ka qenė njė zonė e veēuar, nė tė cilėn ėshtė konstatuar se fara e misrit qė ėshtė pėrdorur prej tyre, nuk sjell prodhimin normal tė pritur. Gjatė ditės sė djeshme, problemi ėshtė konstatuar edhe nė rrethin e Matit. 162 fermerė nė kėtė rreth, deri tani janė ankuar se fara qė ata kanė blerė dhe mbjellė nė tokat e tyre, nuk ka dhėnė prodhim (kokėrr), por vetėm masė vegjetative.

Fermerėt matjanė, ashtu si edhe ata tė Pajovės, deklaruan se do tė zhvillojnė protesta masive, pėr tė kėrkuar kompensim pėr shpenzimet shumėmilionėshe tė bėra, por qė u shkuan dėm.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=42763
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 12:10.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.