Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 4.9.2008, 00:21   1

Shkrim i cituar ShP: Ajri i qyteteve me ndotės kancerogjenė nga benzina


Pėrveē grimcave tė shumta ndotėse qė pėrmban ajri qė thithim ēdo ditė pėr herė tė parė ėshtė arritur tė vėzhgohet dhe niveli i ndotjes sė shkaktuar nga prania e benzenit, ndotės ky qė lėshohet nė ajėr nėpėrmjet makinave qė pėrdorin lėndėn e benzinės.

Lidhur me praninė e kėtij ndotėsi monitorimi i kryer nga specialistėt e ISHP-sė, nė tre rrethet e pėrmendura e ka cilėsuar si tepėr alarmante situatėn. Kjo pasi prania e benzenit jo vetėm qė ėshtė e lartė, por ndikon nė shfaqjen e sėmundjeve tė ndryshme kancerogjene nė popullatė. Madje shifrat e publikuara rezultojnė tė jenė disa herė mė tė larta se ato tė pėrcaktuara nga vendet e Bashkimit Evropian.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=53621
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:40.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.