Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.9.2008, 13:54   1

Shkrim i cituar Viti: Zjarri shkatėrron 120 hektarė pyje


Nė komunėn e Vitisė, janė shkatėrruar mbi 120 hektarė pyje nga zjarri qė kishte shpėrthyer nė fillim tė kėsaj jave. Pėr dėmet material, ende nuk ėshtė bėrė ndonjė parallogari e saktė, por mendohen qė ato tė jenė mbi 30 mijė euro. Ndonėse ėshtė ndėrhyrė shumė shpejt nga Njėsia e Zjarrfikėsve nė Viti, ka qenė e pamundur qė tė lokalizohet zjarri, ngase ka qenė njė terren shumė i papėrshtatshėm, ėshtė shprehur drejtori i Drejtorisė pėr Shėrbime Publike dhe Siguri Emergjente Sami Demelezi.

Demelezi thekson se shkaktar tė zjarrit janė njerėz tė papėrgjegjshėm tė cilėt nuk janė tė vetėdijshėm pėr ruajtjen e pasurive natyrore.Megjithėse ende nuk ėshtė bėrė ndonjė vlerėsim i dėmeve tė shkaktuara nga ky zjarr, zyrtarėt komunal tė Vitisė pohojnė se ato mund tė kalojnė nė mbi 30 mijė euro.

http://www.rtklive.com/?categoryId=2&newsId=26083
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:41.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.