Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.9.2008, 14:43   1

Shkrim i cituar Digjen pyje e kullota nė Korēė, Kolonjė dhe Vlorė


Vatra tė shumta zjarresh kanė shpėrthyer ditėt e fundit nė rajonin e Korēės, duke shkaktuar dėme tė mėdha nė pyje. Sipėrfaqe me dru halorė janė vėnė nėn flakė nė zonėn e Roshanjit, ndėrsa pėr shkak tė terrenit tė vėshtirė ka qenė e pamundur ndėrhyrja pėr fikjen e vatrės, edhe pse kjo ėshtė lokalizuar nė kohė nga ana e Shtabit tė Emergjencave Civile dhe Shėrbimit Pyjor. Disa vatra nė Porager, Mancurisht dhe nė zonat e Vithkuqit, Devollit dhe Kolonjės kanė shkatėrruar tė paktėn 10 hektarė pyje e kullota.

Sipas tė dhėnave nga Shtabi i Emergjencave Civile nė Korēė, nė zonėn juglindore vatrat e zjarrit janė shfaqur qė nga dita e premte, ndėrkohė qė nė tė paktėn katėr zona nuk ėshtė bėrė ende vlerėsimi i dėmit, pėr shkak se zjarret vazhdojnė tė djegin, pasi zjarrfikėsit e kanė tė pamundur tė ndėrhyjnė.

http://www.mjedisisot.info/index.asp...=228&lloji=dok
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.