Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.9.2008, 11:46   1

Shkrim i cituar Fier: Projekt fin pėr groposjen e 1200 ton arseniku tė ngurtėsuar


Sė fundi, njė projekt i financuar nga "Ekokem" e Finlandės, pėr pastrimin e mbetjeve kimike nė Fier, do tė groposė 1200 ton arsenik tė ngurtėsuar qė vazhdon tė jetė nėn ruajtje nė thasė plastikė nė ish-Uzinėn e njohur tė AZOTIK-ut. Projekti nė vlerėn e 1.5 milionė euro qė sapo ka nisur nga zbatimi, do tė pėrfundojė nė muajin prill tė vitit 2009.

Sipas Artan Kalemajt, drejtorit aktual tė uzinės, pėr groposjen e arsenikut ėshtė dhėnė njė mjedis jo funksional brenda rrethimit, e janė marrė tė gjitha masat pėr tė evituar ēdo pasojė tė mundshme.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=43388
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.