Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.9.2008, 09:50   1

Shkrim i cituar Fier: Banorėt kundėr groposjes sė arsenikut tė ngurtėsuar


Banorėt e zonės pėrreth ish-Uzinės sė Azotikut kanė kėrcėnuar me nisjen e protestave nėse vazhdon ende puna pėr groposjen e arsenikut tė ngurtė nė njė nga mjediset e kėtij objekti. Sipas tyre, groposja e kėsaj lėnde tė rrezikshme, pas pak vitesh do tė sjellė helmimin e ujit dhe pasoja pėr jetėn e tyre, ndaj duhen gjetur zgjidhje tė tjera pėr shkatėrrimin e arsenikut.

"Kemi pyetur specialistė dhe na kanė thėnė se ėshtė shumė e rrezikshme groposja e arsenikut. Firma dhe drejtuesit lokalė na mashtrojnė. Nesėr apo pas shumė vitesh, njė rrjedhje e arsenikut sjell helmimin e ujit qė ne pėrdorim. Ndaj kėrkojmė qė arseniku i ngurtė tė bėhet me forma tė tjera, ashtu si nė vende tė tjera tė Europės", - kėmbėngulin banorėt, tė cilėt kėrkojnė ndėrhyrjen e strukturave pėrkatėse dhe tė qeverisė.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=43712
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:41.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.