Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Popullsi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.9.2008, 10:26   1

Shkrim i cituar Perėndimor: 4 263 000 tė regjistruar nė Gjendje Civile (2008)


Shifra ėshtė deklaruar zyrtarisht sot nga zėvendėsministri i Brendshėm, Ferdinand Poni, nė Komisionin e posaēėm parlamentar pėr Reformėn Zgjedhore. Sipas tij, numri i shtetasve shqiptarė, qė ekzistojnė tė regjistruar nė regjistrat e gjendjes civile ka dalė nga kalimi i tė dhėnave nga regjistrat e zyrave tė gjendjes civile nė tė gjithė vendin, nė regjistrin elektronik tė popullsisė.

Pėrqendrimi i popullsisė vihet re kryesisht nė rrethin e Tiranės, e cila ka 987 mijė banorė, e ndjekur nga Fieri me 485 mijė dhe Elbasani me 419 mijė banorė.

http://www.shekulli.com.al/news/101/...008-09-19.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.9.2008, 20:29   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Si duket kemi 7 milionė vetėm nė Zonėn 1.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.4.2010, 17:19   3
Citim:
Popullsia e Durrėsit arrin nė 200 mijė banorė

Popullsia e qytetit tė Durrėsit, sipas regjistrimeve nga dega e Statistikave dhe e Gjendjes Civile pranė Bashkisė, ka arritur nė 200 mijė banorė, duke shėnuar shifrėn mė tė lartė nė historinė e tij 3000-vjeēare.

"Brenda 15 viteve tė fundit, popullsia e qytetit antik ėshtė dyfishuar, ēka pėrbėn njė tregues tė rėndėsishėm tė rritjes tė tij ekonomike dhe sociale", - thanė pėr “standard” burime nga Drejtoria e Gjendjes Civile nė Bashkinė e Durrėsit.

Sipas tė njėjtave burime, qyteti i Durrėsit vazhdon tė jetė qyteti me popullsinė mė tė lartė nė vend, pas kryeqytetit. Rritja e pandėrprerė e popullsisė i detyrohet lėvizjes sė lire tė shqiptarėve pas shembjes sė diktaturės komuniste.

Nė regjistrimin e vitit 1989, qyteti bregdetar shėnonte 79 mijė banorė dhe brenda pesė vjetėsh popullsia arriti nė 100 mijė vetė. Rritja e popullsisė gjatė periudhės 1994-2009 ka qenė graduale dhe dyfishimi i saj ka rritur ndjeshėm edhe shtrirjen e qytetit bregdetar.

Tani veē popullimit tė zonės periferike tė plazhit dhe asaj tė Shkozetit, qyteti ėshtė zgjeruar nė pjesėn e ish-Kėnetės, si dhe nė zonat veriore tė Spitallės dhe Porto-Romanos.

http://www.standard.al/index.php/sociale/4868.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.