Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.9.2008, 11:26   1

Shkrim i cituar Z2: Luginė: Qėndrimi i ndėrkombėtarėve


Mbulim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.9.2008, 11:27   2

Shkrim i cituar Luginė: Ambasadori gjerman takohet me shqiptarėt


Ambasadori i Gjermanisė nė Beograd, Volfram Mas, gjatė qėndrimit tė tij nė Luginė tė Preshevės ka takuar udhėheqėsit institucionalė shqiptarė tė Preshevės dhe Bujanocit, Nadėr Sadikun e Shaip Kmaberin, si dhe deputetin e vetėm shqiptar nė parlamentin serb, Riza Halimin, me ē ‘rast ka biseduar pėr problemet me tė cilėt ballafaqohen shqiptarėt e kėtij rajoni.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=26407
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2008, 00:37   3

Shkrim i cituar Luginė: Treshja evropiane viziton Preshevėn


Delegacioni i Treshes evropiane, i pėrbėrė nga ambasadori i Francės nė Beograd Zhan Fransua Teral, shef i Komisionit Evropian Zhozef Loveras dhe ambasadorja e Ēekisė Hana Hubackova, kanė qėndruar sot nė Luginė tė Preshevės ku janė takuar me pėrfaqėsuesit e partive politike shqiptare dhe tė institucioneve me tė cilėt kanė diskutuar rreth problemet e popullatės shqiptare tė Luginės sė Preshevės pėr zgjidhjen e tė cilave do tė ndihmojė Bashkėsia Evropiane.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=28789
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.2.2009, 18:50   4

Shkrim i cituar Riza Halimi nė SHBA pėr ēėshtjen e Preshevės


Riza Halimi, deputet pėr Luginėn e Preshevės nė parlamentin serb ndodhet nė Shtetet e Bashkuara pėr tė sensibilizuar zyrtarėt amerikanė lidhur me gjendjen nė Serbinė jugore, ku nė fund tė dhjetorit u arrestuan 10 shqiptarė, disa ish-luftėtarė tė UĒK-sė. Ai thotė se arrestimet e fundit ishin vetėm kulmi i veprimeve tė tilla nga autoritetet serbe dhe se me kėto veprime Beogradi pėrpiqet tė justifikojė ruajtjen e pranisė ushtarake nė Luginėn e Preshevės.

http://www.voanews.com/albanian/2009...rss=topstories
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.4.2010, 19:29   5
Citim:
Worlik: SHBA-tė po ndihmojnė Luginėn e Preshevės

Ambasadorja e SHBA-ve nė Beograd Mary Burce Warlik gjatė ditės sė djeshme ka vizituar komunėn e Bujanocit .

Fillimisht ajo ka takuar Kryetarin e komunės Shaip Kamberi.

Mė pas amabsadorja Worlik ka zhvilluar biseda edhe me kryetarin e KK Junuz Musliu.Me kėtė rast ajo tha se Jugu i Serbisė ėshtė vendi ku SHBA-tė kanė investuar mjaftė, duke i ofruar mbėshtetje politike me ērast investimet tona nė kėtė vendė kanė qenė mbi 70 milion dollarė

Pas takimeve tė zhvilluara nė godninėn e Kuvendit Komunal nė mėnyrė solmene ėshtė bėrė inaugurimi i trafostacionit nė Sektorin 6.

Nė fund tė vzitės nė Bujanoc nė Hotel Rozafa ėshtė bėrė promovimi i rezultateve tė ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesmė nga Jugu Serbisė tė cilėt janė ndihmuar nga ana e Organizatės Amerikanė pėr zhvilim ndėrkombėtarė USAID.

Amnsadorja Worlik me kėtė rast bėri edhe ndarjen e qertifikatave pėr ndėrmarrėit nga jugu i Serbiėsė dhe bėri njė shėtitje tek standet e tyre .
Gjatė ditės sė sotme ambasdorja amerikanė Meri Worlik do tė vizitoj Preshevėn.

http://www.ina-online.net/Default.as...3a553323e&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:51.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.