Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.9.2008, 11:07   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Prishtinė-Tokio: Projekt studimi krahasues parahistorik


Citim:
Prishtinė, 23 shtator - Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sportit Valton Beqiri u takua pati sot takim me arkeologun japonez, Doi Takashi, arkeologun anglez, Simon Kaner, Drejtor i Sainsbury Institute for the Study of Japanese Arts and Cultures, si dhe me ekspertin e figurinave parahistorike, Rudens Ruka nga Tirana, tė cilėt shoqėroheshin nga arkeologja kosovare Edi Shukriu.

Gjatė kėtij takimi, ekspertėt e arkeologjisė prezantuan projektin e tyre nė lidhje me studimin krahasimtar midis figurinave parahistorike nė Ballkanin Qendror dhe nė Japoni, si dhe idenė e tyre pėr hapjen e njė ekspozite arkeologjike tė kėtyre figurinave nė Prishtinė, Tokio, Norwich, Londėr, Tiranė dhe Shkup.

Ministri Beqiri shprehu mbėshtetjen e tij tė drejtpėrdrejtė pėr kėtė projekt tė rėndėsishėm nė fushėn e arkeologjisė dhe, njėkohėsisht, i siguroi ata se Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit do tė vazhdojė tė punojė pėr promovimin e vlerave tė pėrbashkėta tė trashėgimisė arkeologjike kosovare dhe botėrore.

http://www.kosova.com/artikulli/48936
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 19:30.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.