Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.9.2008, 15:50   1

Shkrim i cituar Nėnshkruhen kontratat pėr parqet industriale tė Vlorės dhe Shėngjinit


Investimet e parashikuara nė tre parqet industriale, Vlorė, Shėngjin si dhe Koplik, (marrėveshja e tė cilit pritet tė nėnshkruhet shumė shpejt), arrijnė nė 57 milionė euro, nga tė cilat 35.4 milionė euro janė investime tė huaja dhe 21 milionė euro, investime vendase. Ndėrtimi i kėtyre tre parqeve industriale pritet sjellė edhe hapjen e 37 mijė vendeve pune.

Aktualisht janė miratuar me vendim tė Kėshillit tė Ministrave edhe tre parqe tė tjera, nė Shkodėr e Elbasan.

Nė parkun industrial tė Vlorės, me sipėrfaqe 125 ha, investimi nga shoqėria fituese "IDEA Vlora" parashikohet tė jetė nė masėn 20,8 milionė euro, ndėrkohė qė nė Shėngjin, me sipėrfaqe 3.2 ha, investimi nga shoqėria "ATX International Tirana" do tė jetė 17 milionė euro.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=44495
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:39.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.