Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.10.2008, 11:58   1
allianz
 

Pyetje «Themelimi i Tiranės nga Sulejman pasha»


Duke lexuar njė artikull sot te Koha Jonė, mė bėri pėrshtypje se si brenda tė njėjtit shkrim gazetari kundėrshton veten nė lidhje me themelimin e Tiranės.

Citim:
Emri i Sulejman Pashe Bargjinit lidhet me themelimin e Tiranes. Keshtu, ne vitin 1614, Sulejman Pasha, nje feudal i pasur i kohes, nga fshati Mullet, ndertoi fillimisht nje xhami dhe nje hamam, qe u ben pastaj berthama e qytetit te ardhshem.

Mendohet qe Tirana te kete qene nje qender e banuar, qysh ne kohen e Ilireve, rreth shekullit IV p.e.s. Rrenojat e qytetit gjenden akoma sot ne kembet e malit te Dajtit, ku mendohet te kete ekzistuar nje keshtjelle. Nje nga burimet e emrit te Tiranes, eshte pikerisht emri i keshtjelles, Tirkan, e cila permendet per here te pare ne historine e bizantineve nga historiani Prokopius.

http://www.kohajone.com/html/artikull_31308.html
Nqs. Tirana njihet si Tirkan qė nė lashtėsi, atėherė ēfarė themeloi Sulejman pashai qė i kanė ngritur bustin? Themelet i gjeti aty. Meqė njė Sulejman pashė ka ngritur njė xhami dhe njė hamam pėr punėt e veta, ky ėshtė "themelimi i Tiranės"?!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.10.2008, 16:44   2
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Duhet me i vu i kallėp tritolin bustit tė selxhukut ke Ushtari i Panjohur. Ta fluturojmė me parabolė n'Stamboll.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.10.2008, 03:46   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Nqs. Tirana njihet si Tirkan qė nė lashtėsi,
Historianėt e sotėm janė tė ēuditshėm. Edhe sikur Tirana nė lashtėsi tė quhej "Tiranė" pa ia luajtur asnjė shkronjė, madje me "ė" nė fund, madje edhe po tė gjendej mbishkrim ilir, pėrsėri do ta lidhnin me kohėrat e mėvonshme.

Njė rast i ngjashėm ėshtė Devolli, pėr tė cilin ėshtė hapur njė temė. Nė lashtėsi quhej Deabolus, magjithatė "rregulli" kėrkon qė kjo tė shpjegohet me bullgarishte, siē kanė bėrė pedantėt e po bėjnė ende.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.8.2009, 14:37   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Shkrimi mė poshtė sqaron se si fakt pėr shpifjet me Teheran e themelime u bė njė kaqol francez, tė cilin mė pas evropianėt e kopjuan si "autoritet" sa herė qė pėrmendnin prejardhjen e qytetit duke krijuar pėrrallėn e famshme "tė themelimit nga Sulejmani pėr nder tė Teheranit". "Historia" anglo-franke siē kemi parė shpesh kėtej nėpėr tema tė tjera ėshtė e mbushur me kėshtu "keqkuptimesh". Lexoni e qeshni:

Citim:
Disa shėnime nė lidhje me origjinėn e emrit Tiranė, Kryeqytetit tė Shqipėrisė
S. Sofie Juka

Jo tė gjitha enciklopeditė pėrmbajnė informacion pėrsa i pėrket origjinės sė emrit Tiranė, Tirana, kryeqytetit tė Shqipėrisė... Por, praktikisht tė gjitha ato qė kanė informacion pohojnė se emri vjen nga Teheran.

Kėshtu pėr shembull The New Columbia Encyclopedia (1975), nė artikullin ‘Tiranė, Tirana’, lexohet:
“Tirana u themelua nė fillim tė shekullit 17-tė nga gjenerali turk Sulejman Pasha i cili ėshtė varrosur atje. Nė fillim u quajt Teheran nga njė fitore e turqėve nė Persi.”
Kjo lloj formule, me disa lloj variantesh, ėshtė pėrsėritur pothuaj nė tė gjitha enciklopeditė qė kanė tė bėjnė me kėtė ēėshtje, qofshin ato amerikane ose jo. The Illustrated Library of the World and Its People (1966) thotė tė njėjtėn gjė:
“…Sulejman Pasha i cili e quajti Teheran pėr shkak tė njė fitoreje turke nė Persi.”
Madje edhe Meri Edit Durham (Mary Edith Durham) nuk e vuri nė dyshim pohimin se emri Tirana vinte nga emri i kryeqytetit tė Iranit:
“Tirana u themelua nė vitin 1600 nga njė bej i pasur qė i vuri kėtė emėr pėr tė pėrkujtuar njė fitore nė Teheran” (The Burden of the Balkans, London, 1909, f. 301).
Por, siē do tė shohim gjatė kėsaj eseje, pretendimi se emri Tiranė, Tirana lidhet me Teheranin ėshtė i pabazuar. Nė fakt, dokumente ekzistuese provojnė qartė se emri ekzistonte para shekullit 17-tė, d.m.th. para kohės kur thuhet se ėshtė themeluar qyteti.


***


Njė raport i quajtur “Relazione dell’Albania e sue cittą, fiumi, monti, piani, confini, etc. fatta l’anno 1580” pėrmban dy fragmente ku pėrmendet Tirana, Tiranna:
le pianure della Tiranna (sic), che sono fra il castello di Passrella (Petrella) e cittą di Croya…(Starine XII, f. 197)

b. In schiroccho da Cruia ore tre cavallo vi č il borgo di Tirana, popolato la maggior parte da greci (ortodoksė sh. ynė) e catolici. Distante da Tirana ore 4 a cavallo per levante vi č la cittą nominata Petrella, popolata con metą da greci (ortodoksė sh. ynė)…

(Ibidem, f. 202)
Ky dokument ėshtė i rėndėsishėm ngaqė nė atė emri Tiranna, Tirana ėshtė pėrdorur njė herė pėr njė qytet dhe njė herė tjetėr pėr tė treguar njė fushė. Pėr mė tepėr, raporti pėrmban njė informacion me shumė interes nė lidhje me fenė: sipas kėtij dokumenti, nė vitin 1570 Tirana duket tė ketė pasur shumė pak myslimanė; popullsia e saj, me sa thuhet, ishte njė pėrzierje ortodoksėsh (greci) dhe katolikėsh.[1]

Tirana pėrmendet gjithashtu nga humanisti shqiptar Marin Barleti. Siē dihet, Barleti ka jetuar nė gjysmėn e dytė tė shekullit 15-tė deri nė vitin 1510 ose 1515. Ai shkruajti nė Venedik dhe nė Romė, ku ai u vendos si rezultat i rėnies sė Shkodrės nė duar tė turqve, qyteti i tij i lindjes. Libri i tij mbi rrethimin e Shkodrės – De obsidione Scodrae – u botua nė 1504 nė Venedik dhe historia e tij e Skėnderbeut u shfaq rreth viteve 1508-1510[2] Nė kėtė vepėr tė fundit, Barleti pėrmend Tiranėn, kur tregon pėr betejat ndėrmjet turqve dhe shqiptarėve, qė u bėnė nė kėtė qytet dhe nė rrethinat e tij.

Sipas Barletit, kishte dy qytete me kėtė emėr: Tirana (sic), major dhe Tirana minor: kjo e fundit e vendosur pranė Croyas (Krujės).[3]

Pėrmendja e Tyranna major dhe Tyranna minor bėhet gjithashtu edhe nga Pierr dė Lavarden (Pierre de Lavardin). Nė variantin anglisht tė veprės sė tij - The Historie of George Castriot surnamed Scanderbeg, King of Albania, London 1596 – lexohet si mė poshtė:
“The armie of the Albanoys being arrived before the walles, and the companies quartered into diuerse parts, the towne was quickely enuironned to the most aduantage that might be diuesed: the quarter parte of their forces were lodged in Tirana the greater, so named by reason of a lesser seated neere Croja

- Ushtria e arbėrorėve mbasi arriti para mureve dhe kompanitė u vendosėn nė pjesė tė ndryshme, qyteti u rrethua menjėherė nė mėnyrėn mė tė favorshme qė mund tė vendosen: njė e katėrta pjesė e forcave tė tyre vendos nė Tiranėn e madhe, e quajtur kėshtu pėr shkak tė njė mė tė vogle pranė Krujės” (f. 28); “Tirana e madhe njė qytet nė Epir” (f. 28); Tirana e vogėl nė Epir…” (f. 45) “…ndėrmjet Tiranės sė vogėl dhe Epidamit qė ėshtė Durrrėsi (nė fund tė f. 45); “Tirana e vogėl…” (f.208).
Sipas Lavardenit, ky qytet zinte njė vend mjaft tė nderuar ndėr qytetet e tjera tė kėsaj province para luftėra civile tė Qesarit dhe Pompeit, gėrmadhat e tė cilit dhe shumė gjurmė dhe shenja tė veēanta qė kanė mbetur, mund tė tregojnė jo mjegullisht fisnikėrinė e lashtė tė vendit dhe famėn. (ibidem f. 208).[4]

Kėto dokumente nuk lėnė asnjė dyshim se Tirana ekzistonte para ardhjes sė turqve nė atė zonė. Pėr mė tepėr, meqenėse ishin dy qytete me atė emėr, mund tė merret me mend, ashtu siē bėri fon Hahni (von Hahn) qė e theksoi kėtė fakt, se Tiranė, Tirana ishte njė emėr vendas.

Nė lidhje me origjinėn e hershme tė kėsaj tė fundit, Lavardini ka shprehur njė opinion tė ngjashėm:
Pėrsa i pėrket emrit, unė nuk gjej tė ketė patur ndonjė tjetėr as nė fillim nga detyrimi, ose mė pas nga uzurpimi, as tė vjetrit nuk pėrmendin ndonjė njeri qė tė ishte themeluesi, dhe prandaj ne mund t’ia referojmė themelimin fillestar tė tij banorėve tė tij tė parė (ibidem f.208).
Duke qenė tė pėrjashtuara lidhjet ndėrmjet Tiranė, Tirana me Teheranin, pėr shkak tė tė dhėnėva tė cituara mė sipėr, tani ngrihet ēėshtja se si ka filluar ky informacion i gabuar.

Duhet tė kihet parasysh se vetė shqiptarėt nuk e lidhin Tiranėn me Teheranin. Sipas njė besimi popullor shqiptar, emri Tiranė vjen nga tjerrė dhe ranė. Pėr tė mbėshtetur kėtė ‘pretendim’ me ‘evidencė’ tė supozuar tregohet historia e mėposhtme:
thuhet se njė zotėri po kalonte nė njė vend kur ai vuri re njė djalė qė po mbante lart njė grusht me rėrė dhe po e linte tė binte pak e e nga pak nė njė mėnyrė qė dukej si njė vijė e hollė ose si njė spango. I pyetur nga zotėria se ēfarė po bėnte, djali u pėrgjigj: “po tjerri ranė.” Kėshtu tjerri ranė, tjerrė ranė ėshtė pretenduar tė jetė sipas kėtij besimi popullor – origjina e emrit Tiranė.[5]

***


Ndonėse Tirana ekzistonte, siē provohet nga dokumentet, pėrpara pushtimit turk, gjatė rrjedhės sė viteve ajo u bė njė fshat i vogėl[6] : supozohet qė tė ketė filluar tė marrė rėndėsi nė fillim tė shekullit 17-tė.

Pėrsa i takon zhvillimit tė ri tė qytetit, tregohet njė histori e cila, siē do ta shohim shkurtimisht, duhet tė shihet si burrimi i atij gabimi qė e lidhte emrin Tiranė me Teheranin.

Sipas kėsaj historie, e cila rrėfehet nga fon Hahni[7],
ishte nė Shqipėri njė shėrbėtor i ri nė shėrbim tė njė beu tė varfėr. Ky shėrbėtor pa njė herė njė ėndėrr sikur hėna kishte zbritur nga qielli dhe po qėndronte mbi shpatullat e tij, duke ndriēuar pėrqark. Ky vegim donte tė thoshte – kėshtu mendoi i zoti i tij – se shėrbėtori do tė kishte njė tė ardhme tė shkėlqyer. Prandaj, megjithėse ky ishte i vetmi shėrbėtor qė ai kishte, beu e bindi atė tė largohej prej tij dhe tė shkonte e tė pėrpiqej pėr tė gjetur fatin e tij diku gjetkė.

Disa vite mė vonė mbas largimit tė shėrbėtorit tė tij, Sulejmani u thirr nė kryeqytetin turk dhe menjėherė iu kėrkua tė paraqitej para Vezirit tė Madh. E madhe ishte habia e Sulejmanit kur pa se ky i fundit nuk ishte tjetėr veēse shėrbėtori i tij i dikurshėm. Ngaqė nuk e kishte harruar asnjėherė tė zotin e tij tė respektuar, Veziri i Madh e luti qė tė thoshte se ēfarė ai do tė dėshironte tė kishte. Dėshira e Sulejmanit ishte t’i jipej qeverisja e Sanxhakut tė Ohrit. Ajo iu dha me gėzim.

Njė herė, gjatė kohės si qeveritar, Sulejmani doli pėr gjah. Ndėrsa po endej nėpėr kodra e fusha, ai humbi rrugėn dhe arriti nė fshat tė vogėl me pothuaj pesėmbėdhjetė shtėpi qė quhej Tirana. Duke i pėlqyer shumė vendi dhe rrethinat e tij[8], ai vendosi tė ndėrtonte atje njė xhami.

Pak mbas ndėrtimit tė xhamisė, Sulejmani u vu nė krye tė njė ushtrie dhe u dėrgua pėr tė luftuar nė Azi. Kur ishte nė Persi, ai e ndjeu se jeta e tij po i afrohej fundit dhe shprehu dėshirėn qė trupi i tij tė balsamohej, tė dėrgohej nė Tiranėn e tij tė dashur dhe tė varrosej nė xhaminė qė ai kishte ngritur atje, e cila qysh prej atėhere mban emrin e tij.
Kjo histori ėshtė treguar pak vite mė vonė nė mėnyrė identike nga H.L. Hekard (Hecquard), konsulli francez nė Shkodėr.[9] Sipas tė dyve, von Hahnit dhe Hekardit, kur Sulejmani shkoi atje vendi quhej tashmė Tirana; nuk u quajt prej tij.

Pasuesi i Hekardit, A. Degrand, nė librin e tij Souvenirs de la Haute Albanie (1901) ritregon tė njėjtėn histori, por me ndryshime tė rėndėsishme dhe pa hijeshinė e tregimit tė fon Hahnit.


Nė versionin e Degrandit:
njė njeri me emrin Sulejman (sic) i cili vinte nga njė familje mjaft e njohur, kishte pasur njė kėshtjellė nė Mullet, me pamje nga lumi Erzen, d.m.th. nė njė largėsi tė mirė nga vendndodhja e Tiranės sė sotme. Nė atė kohė, nė vendin ku ėshtė tani kryeqyteti i Shqipėrisė, ishin pyje dhe livadhe nė zotėrim tė njė beu tė quajtur Selman. Sulejmani u dashurua me atė vend, por Selmani nuk pranonte t’ia shiste.

Ndodhi qė njėherė Sulejmani kishte shkuar nė Stamboll. I pranuar nė pallatin e Padishahut, thuhet se ai krijoi nė nderim tė kėtij tė fundit njė panegjerik, nė sajė tė sė cilit iu dha titulli Pasha. Pastaj ai u bė komandanti i njė ushtrie dhe u dėrgua nė Persi. Mbasi u shqua nė luftime tė ndryshme, ai vendosi tė kthehej nė Shqipėri. Kur ishte atje, ai u ndie se kishte tė drejtė – i inkurajuar siē ishte nga tė gjitha fitoret qė atij i kishin dhėnė famė – tė pėrvetėsonte tokėn e kundėrshtarit tė tij, qė e kishte lakmuar pėr kaq kohė. Pastaj, ai ndėrtoi atje njė shtėpi pėr veten e tij. Ai tėrhoqi nė atė zonė njerėz tė tjerė, tė cilėt ndėrtuan gjithashtu shtėpitė e tyre. Kėshtu lindi njė qytet, tė cilin, sipas Degrandit, Sulejmani e quajti Teheran nė kujtim tė njė beteje tė fituar nga ai nė Persi.
Kjo ėshtė, sipas menditit tė Degrandit, origjina e emrit tė qytetit, qė nga deformimi u transformua nė ‘Tiran’ nga turqit dhe nė ‘Tirana’ nga shqiptarėt.[10]

Gjatė qėndrimit tė tij si konsull francez nė Shkodėr, Degrandi zbuloi nė Kalanė e Dalmaces, njė vend jo shumė larg Shkodrės, njė nekropol tė rėndėsishėm. Arkeologė tė shquar kanė shkruar rreth kėtij nekropoli dhe objektet e gjetura tė tij janė lidhur me qytetėrimin ilir.

Si pasojė e kuriozitetit tė ngjallur nga kėto gjetje interesante, Degrandi, i cili pati shkruar rreth tyre nė librin e tij “Souvenirs… (shih ff. 249-268), u pa si njė autoritet nė ēėshtjet shqiptare.[11] Prandaj duket pothuaj e sigurtė, qė shėnimet e Meri Edit Durhamit nė lidhje me origjinėn e emrit Tirana, janė bazuar nė Degrandin, duke patur parasysh faktin se libri i Degrandit u botua nė 1901 dhe Burden of the Balkans u duk nė 1906.[12]

Qė nga ajo kohė, gabimi duket tė jetė pėrsėritur mekanikisht.[13]

Nė lidhje me emrin Tiranė, J.G. fon Hahni e gjurmon origjinėn e tij te Ilirėt dhe Etruskėt. Ai vėren se Tuscus dhe Turrhenus janė dy forma tė ndryshme tė rrėnjės tyrs; qė nė greqisht kjo rrėnjė ka dhėnė tyrsis dhe nga ku tyrsen, tursni, tyrrhenoi; nė latinisht: turris, Turnus. Fon Hahni vuri re se kur cus i shtohet tyrs, jep turscus dhe tuscus, duke shtuar se tė dy format – d.m.th. Tuscus dhe Tyrrhenus – gjenden nė Shqipėri: Emri latin - ose ndoshta etrusk – Tuscus nė Toskėri dhe Tyrrhenus in Tyranna, Tiranė, Tirana.[14]

Fon Hahni pėrmend, veē kėsaj, se Toskėria dhe Toskana (nga Tuscus Tuscia) janė tė sė njėjtės familje, duke treguar kėshtu se i njėjti popull qė jetoi nė Shqipėri ka jetuar gjithashtu edhe pėrtej Adriatikut.

Nga kėto tė dhėna ai arriti nė pėrfundim se shqiptarėt e jugut, toskėt, janė Tyrrhenoi, d.m.th. etruskė, ashti si ishin banorėt e Toskanės (Tuscus-Etrusk).[15]

Pėrsa i pėrket origjinės sė emrin Tyrrhenoi, fon Hahni sugjeronte lidhje tė mundėshme ndėrmjet, nga njėra anė, tė perėndisė etruske Turs ose perėndeshės etruske Turan dhe, nga ana tjetėr, tė fjalės shqipe turr (sulm, vrap), turrės (vrapues, sulmues).

Siē dihet, fon Hahni ėshtė studjuesi qė zhvilloi teorinė sipas tė cilės shqiptarėt janė pasardhės tė ilirve, njė teori qė ishte propozuar mė parė nga filozofi Laibnic (Leibniz) dhe tė cilėn e kishte pranuar tashmė historiani Thunmann.

Pėrveē kėsaj, fon Hahni ishte njė dijetarėt e parė qė mendoi pėr njė lidhje tė mundshme ndėrmjet etruskėve dhe ilirėve. Mbas tij, studjues tė tjerė kanė pohuar tė njėjtėn teori: Ascoll, Bugge, Thomopulos, Jokl, ndėr tė tjerė. Kohėt e fundit, Zahari Majani (Zacharie Mayani) i kushtoi kėsaj ēėshtjeje njė vepėr shkencore: Les Etrusques commencent ą parler (Paris, Arthaud, 1961).[16]

Pėr shkak tė kėtyre vlerėsimeve, ngjashmėria ndėrmjet Tiranė, kryeqyteti i Shqipėrisė dhe Trani, qytet nė Apulia, nuk duket thjesht njė rastėsi, sidomos kur mendohet se “Trani shfaqet nė njė itinerar roman me emrin Turenum”,[17] njė tregues qė zbulon origjinėn etruske tė kėtij emri, sepse siē dihet “Tyrrhenoi” ėshtė emri i vjetėr grek pėr etruskėt.

Disa kėrkues (p.sh. Z. Majani, E. Gatti) i shikojnė tė gjitha grupet italike, qė dikur popullonin gadishullin italian, tė jenė ilirė. Etruskėt, nė mendimin e tyre, ishin njė nga kėto grupe ilirėsh. Por ka shumė studjues qė nuk pranojnė ndonjė lidhje ndėrmjet ilirėve dhe etruskėve.[18]

Herbig, njė prej tyre, kur pėrmend mbishkrimin nė stelėn e novilarės nė provincėn e Markes, nė Adriatik, pretendon se ishte tėrėsisht ilire dhe jo etruske, dhe kėshtu, duke arritur nė pėrfundim se etruskėt dhe ilirėt nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt.[19]

Specialistė nė Etruskologji mdoshta i konsiderojnė me tė drejtė lidhjet ndėrmjet etruskėve dhe ilirve thjesht si njė hamendje sesa si njė fakt i bindshėm. Por pėrsa i pėrket lidhjeve ndėrmjet ilirve dhe shqiptarėve, gjetjet e shumta arkeologjike nga gėrmimet qė janė bėrė nė Shqipėri gjatė tridhjet viteve tė kaluara, si edhe kėrkimet shkencore qė janė bėrė sė fundi nė fushėn linguistike, duket se nuk lėnė dyshim se shqiptarėt janė pasardhės tė ilirve.

Kjo pohon nė njė mėnyrė tė pakundėrshtueshme teorinė e fon Hahnit, qė mbasi ishte pranuar njėzėri pėr njė kohė tė gjatė si fakt i padikutueshėm, kishte filluar nė kthimin e shekullit, tė vihej nė diskutim nga disa studjues.[20]

Gjithashtu, ėshtė njė realitet i pranuar, qė ilirėt jetuan jo vetėm nė gadishullin ballkanik dhe nė Itali, por edhe nė bregun dalmat dhe – siē ėshtė dėshmuar nga kultura e Hallshtatit – deri nė Austri dhe Zvicėr. Pėr arsye tė kėtij fakti, ngjashmėria ndėrmjet Tirana, kryeqyteti i Shqipėrisė dhe Tirano, qyteti nė Lombardi nė lumin Adda, pranė kufirit zvicerian, bėhet i vlefshėm pėr vėmendje.

Megjithatė, mund tė kundėrshtohet – dhe me tė drejtė – ndaj metodės kombinuese, e cila qėndron nė krahasimin me njėra-tjetrėn tė fjalėve me dukje tė ngjashme, nė njė pėrpjekje pėr tė ndriēuar origjinėn e tyre.

Rezultatet e arrira nga kjo metodė janė, nė fakt, mė shpesh tė sforcuara dhe pa ndonjė vlerė shkencore. Nė kėtė rast, ngjashmėria ndėrmjet Tiranė – Tirano, Tiranė – Trani, mund tė jetė thjesht e rastėsishme dhe si pasojė pa ndonjė kuptim. Prandaj dikush mund tė argumentojė se nevojiten tė dhėna mė bindėse pėr tė mbėshtetur origjinėn iliro-etruske tė emrit Tiranė, Tirana.

Por, pėr shkak tė tė dhėnave tė mėsipėrme, duket tė mos ketė mė dyshim qė lidhja ndėrmjet kryeqytetit shqiptar dhe Teheranit ėshtė krejtėsisht imagjinare.


Shėnime

[1] Autori i kėtij raporti nuk njihet. Dokumenti u gjet sė bashku me “La Cronologia di Cattaro” tė Antonio Bisantit. Por Bisanti nuk mund tė jetė autori i tij. Raporti u botua nga ‘Jugoslavenska Akademija Znanosti I Umjetnosti’ nė Starine XII, Zagreb 1880 f. 193-205. Pėr informacion nė lidhje me dorėshkrimin shih ibidem, ‘Hyrje’ (nė serbokroatisht), f. 193.

[2] Marinus Barletius, Historia de Vita e Gestis Skanderbegi Epirotarum Principis, Romae, 1508-1519.

[3] Shih M. Barleti, Historia e jetės dhe e veprave tė Skėndėrbeut, Tiranė, 1964, ribotuar nga ‘Rilindja’, Prishtinė, 1967, ff. 75,78,247,248,250,260,263,277,462,464,477,479. Pėr Tirana minor shih ff. 462, 464.

[4] “Cette ville fut en assez honeste rang parmy les autres de la province paravant les guerres civiles de César et Pompée, les ruynes de laquelle et maints vestiges et remaques particuličres qui en sont demeurés peuvent no abscruément représenter l’ancienne noblesse du lieu et la réputation” (Jacques de lavardin, Histoire de George Castriot surnommé Scanderbeg, roy d’Albanie, Paris 1593, cituar nga Justin Godard nė L’Albanie en 1921, Paris 1922, f.51.

[5] Ky informacion i ėshtė dhėnė gojarisht autorit tė kėtij artikulli nga persona tė ndryshėm. Ndėr ata ėshtė Z. Lec Shllaku, botuesi i revistės shqiptare Koha e Jonė, botuar nė Paris.

[6] Ėshtė me interes tė vihet re se misionari Marin Bolizza nė raportin e tij rreth sanxhakut tė Shkodrės (1620) pėrmend disa qytete jashtė kėtij sanxhaku, si pėr shėmbull Lazzi, Mathia, Allesio (sic), Croya, Pres (Petrella), Durazzo. Por nuk pėrmendet nga ai Tirana (shih “Relazione et descrittione del Sangiacatto di Scutari fatta da Mariano Bolizza, nobile de Cattaro” (Starine XII Zagreb 1880) ff. 166-193.

[7] J.G. von Hahn, Albanesische Studien I, Jena 1854, f. 86.

[8] Shumė udhėtarė, pėrfshirė, ndėr tė tjerė, von Hahn, Degrand, Hecquard, e kanė lavdėruar bukurinė e rrethinave tė Tiranės.

[9] Hyacinthe Louis Hecquard, Histoire et description de la Haute-Albanie ou Guéguerie, Paris 1863 ff. 255-256.

[10] Op. cit. , ff. 205-207.

[11] Ndėrmjet atyre qė kanė shkruar pėr kėtė nekropol janė – pėrveē vetė Degrandit – A. Baldaci, S. Reinach, Th. Ippen, P. Traeger, F. Nopcza, L.M. Ugolini, L. Rey, D. Mustilli, ndėr tė tjerė. Objektet e gjetura tė kėtij nekropoli qė u dėrguan nė Francė nga Degrandi dhe qė tani gjenden nė Muzeumin e St. Germain-en-Laye, iu atribuan nė atė kohė njė epoke tė hershme tė qytetėrimit ilir. Sot, ka njė evidencė tė pakundėrshueshme se kėto gjetje lidhen me qytetėrimin iliro-shqiptar qė i pėrket epokės mesjetare (shekujt 7-8). Pėr historinė e kėtij nekropoli shih Hėna Spahiu, “Gjetje tė vjetra nga varreza mesjetare e Kalasė sė Dalmaces”), Iliria I, Tiranė, 1971, ff. 227-260. Shih gjithashtu S. Anamali, “De la civilisation haute-médiévale albanaise,” nė Les Illyriens et la genčse des Albanais, Tiranė 1970, ff. 184-187.

[12] Nė kontrast me H.L. Hekard (Hecquard), i cili nė librin e tij tregon njė respekt dhe admirim tė vėrtetė pėr shqiptarėt, A. Degrand shfrytėzon ēdo rast pėr tė bėrė konstatime pėrēmuse pėr ta. Kėshtu, ndėrsa Hekardi, pėr shembull, preket nga pėrkushtimi i thjeshtė dhe i sinqertė i katolikėve shqiptarė ndaj besimit tė tyre dhe i pėrmend pėrzemėrsisht martirėt shqiptarė tė Kishės Katolike, Degrandi gjen gabime nė tė njėjtin pėrkushtim, duke e quajtur atė njė natyre tė pastėr supersticioze. Pėr mė tepėr, Degrandit i pėlqen tė theksojė influencėn orientale nė Shqipėri pėr shkak tė prapambetjes dhe tė ngjyrimit tė keq qė sugjeronte nė atė kohė orienti. Por nuk ka arsye tė besosh se gabimi qė ai bėri nė lidhje me origjinėn e emrit Tiranė ishte nė njė farė mėnyre i vullnetshėm dhe nga dashakeqėsia. Pėrkundrazi, ky gabim duhet tė ketė filluar thjesht nga fakti qė, sipas legjendės, Sulejmani luftoi dhe vdiq nė Persi.

[13] Njė pėrjashtim nga ky rregull ėshtė artikulli, “Tiranė, Tirana” nė Encyclopedia Americana (1984) shkruar nga profesorėt Ēarls dhe Barbara Jelaviē (Charles and Barbara Jelavich). Aty lexohet se “Qyteti ėshtė pėrmendur pėr herė tė parė nė shekullin e 15-tė.”

[14] J. G. Hahn, “Toskerei”, op.cit. I ff. 232-233, shėnimi 5. Pėr Tyrsene, Tusci, Tuscan, Etruscan shih gjithashtu Donald F. O’Reilly, “Monedhat Romane dhe Vulat Minoane”, SAN (Revistė e Shoqėrisė pėr Nunizmatikėn e Lashtė – Journal of the Society for Ancient Numismatics), 1982, Vol.XII No.2 f. 29, shėnimi 10.

[15] J.G. Hahni i konsederonte si epirotėt ashtu edhe maqedonasit tė ishin Tyrrhenoi, d.m.th. etruskė.

[16] Mund tė pėrmendet gjithashtu Enzo Gatti, Etruskėt (2 vol.). 1979 dhe Ilirėt (2 vol), 1980. Tė dyja veprat e botuara nė Chiaravalle nga Frama Sud.

[17] Encyclopedia Britanica, 1973, vol. 22, f. 158 (artikulli Trani).

[18] Siē dihet, janė formuluar tre teori kryesore nė lidhje me etruskėt: a. disa studjues i konsiderojnė ata si vendas nė Itali; b. tė tjerė mbrojnė pikėpamjen, si Herodoti, se ata erdhėn nė Itali nga Lidia, Azia e Vogėl, udhėhequr nga prijėsi i tyre Tyrrhenus; c. tė tjerė akoma mendojnė se ata ishin vendas nė Itali dhe nė Ballkan; qė mė pas migruan nė Azinė e Vogėl dhe nė fund u kthyen Europė; qė ata ishin, sipas tė gjitha gjasave, themeluesit e Trojės. Etruskėt njihen tė kenė banuar Etrurinė, d.m.th. pjesė e Toskanisė sė sotme (Tuscus=Etruscus), por nė shekullin e 6-tė P.K. ata u vendosėn edhe nė pjesė tė tjera tė Italisė, veēanėrisht nė Picenum, Apulia, Venedik.

[19] Reallexicon i Ebertit, IX 1927 ff. 128-129, siē citohet nga Z. Mayani nė op.cit., f. 349.

[20] Studjuesit e pranojnė se shqiptarėt paraqesin njė degė tė veēantė tė gjuhėve indo-europiane dhe qė shqiptarėt janė njė popull i vjetėr. Por a janė ata ilirė, iliro-thrakas apo pasardhės tė ndonjė popullsie tjetėr? Nė vitin 1920 G. Wiegand duke vėnė nė diskutim teorinė e fon Hahnit, mbroi pikėpamjen qė djepi i shqiptarėve ishte afėrsisht Kosova e sotme, pėrfshirė Nishin dhe zonėn veri-lindore tė tij; qė nga atje shqiptarėt migruan nė zonat bregdetare ku ata gjetėn njė popullsi ilire me tė cilėn u pėrzien; qė shqiptarėt e sotėm janė kėshtu thrako-ilirė. Me kėtė teori u pajtua edhe Jokli. Tė tjerė mbronin pikpamjen qė djepi i shqiptarėve ishte mė nė lindje. Kėto teori qė nuk janė tė bazuara nė asnjė tė dhėnė historike, po humbasin terren pėr shkak tė zbulimeve tė bėra vitet e fundit nė fushat e arkeologjisė dhe linguistikės.

Sipas H. Mihaeskut (Mihaescu), “Problemi nė lidhje me karakterin autokton tė shqiptarėve ka qenė pėr njė kohė tė gjatė subjekt i njė debati nė fushėn e kėrkimit shkencor, por tani ky problem ėshtė zgjidhur: sot nuk ka as edhe dyshimin mė tė vogėl pėr qenien e tyre si popullsi vendase” (shih artikullin shumė interesant tė H. Mihaeskut “Linguistique et etnographie des Albanais”, Studia Albanica, Tiranė, 1982 ff. 138-147. Ky artikull ishte nė fillim njė kumtesė paraqitur nė “Konferencėn Kombėtare mbi Shqiptarėt, Gjuha dhe Kultura e tyre”, organizuar bashkėrisht nga “Akademia e Shkencave e Republikės Popullore tė Shqipėrisė” dhe Universiteti i Tiranės, mbajtur nė Tiranė nė 1982). Por herė pas herė mund tė takohet akoma ndonjė studjues qė mbron pikėpamjen se shqiptarėt nuk janė ilirė. Kėshtu sipas Z. Robert Minshall, shqipja duhet tė jetė njė ‘pėrfaqėsuese e mėvonshme e dakishtes”, njė gjuhė e afėrt me grupin thrako-frigjian qė flitej nė atė qė ėshtė sot Bullgaria dhe Anatolia.

Argumentat e paraqitur nga Z. Minshall nė mbėshtetje tė pretendimit tė tij bazohen nė linguistikė: Ilirishtja, pohon ai, ėshtė e lidhur me gjuhėt indo-europiane perėndimore, d.m.th. me gjuhėt italike, gjermanike, keltike, ndėrsa shqipja lidhet me grupin satem, tė cilit i pėrkasin gjuhėt europiane lindore, tė tilla si balto-sllave, armene dhe iraniane perėndimore (shih “Albanian Language”, nė Enciklopedinė Collier, 1980, vol.I f. 471). Nė pėrgjigje tė kėtij pohimi, mund tė citohet pjesa e mėposhtme, marrė nga njė artikull i M. Domit, botuar nė Studia Albanica 1982 II ff. 31-51: “Kėrkimet e fundit duket se kanė provuar qė nė lidhje me klasifikimin e gjuhėve indo-europiane nė centum dhe satem, ilirishtja nuk i pėrket grupit tė parė dhe shqipja tė dytit, siē kanė e mbrojtur disa studjues deri tani. Pėrkundrazi, tė dyja gjuhėt mund tė pėrfshihen nė grupin satem ose tė dyja ato mund tė pėrbėjnė njė grup jashtė klasifikimit nė centum dhe satem.” Cf. gjithashtu Martin E. Huld: “Pėrfshirja e shqipes ndėr gjuhėt satem ėshtė njė pikė e diskutueshme” (Basic Albanian Etymologies, Slavia Publishers Inc. Columbus Ohio, 1984, ff. 159-160
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.8.2009, 23:21   5
Aleksandėr
anėtar/e
 
Aleksandėr
 
Anėtarėsuar: 5.2009
Citim:
Themelimi, ndėrtimi dhe zhvillimi ndėr vite i kryeqytetit tė Shqipėrisė
Agim Faja

(...)

Fjalė pėr emėrtimin e Tiranės

Tirana, nė truallin qė ėshtė sot i takon njė vendbanimi tė kohės antike tė periudhės sė neolitit. Arkeologėt tanė kanė zbuluar rrėzė Dajtit rrėnojat e njė kėshtjelle tė shekujve tė parė tė erės sė re, qė ka gjasė tė jetė kėshtjella me emrin Tirkan, tė cilėn e pėrmend nė shekullin e gjashtė historiani bizantin Prokopi. Pėr kėtė kėshtjellė flasin edhe aktet venedikase tė vitit 1418.

Humanisti i shquar shqiptar, Marin Barleti, nė veprėn e tij madhore “Historia e Skėnderbeut” shkruan se me emrin e Tiranės, ndeshet njė rrėnjė e lashtė qė haset edhe nė viset e tjera shqiptare ku banonin ilirėt.

Tiranėn e rrethojnė disa kodra, nė shpinė tė sė cilave janė ndėrtuar njė varg kalash, si ajo e Petrelės, e Prezės, Ndroqit, Farkės etj., tė cilat shėrbenin pėr mbrojtjen e Durrėsit e tė Krujės.

Nė periferi tė fushės sė vjetėr tė aviacionit tek i ashtuquajturi “Kroi i Shėngjinit” pranė njė faltoreje tė vjetėr mesjetare, arkeologėt kanė zbuluar njė mozaik interesant bashkė mė mbeturina tė tjera arkitektonike tė antikitetit tė vonė.

Emri Tiranė mendohet se vjen nga fjala Theranda e pėrmendur nė burimet e lashta greke e latine. Vendasit e quanin Teranat, meqenėse fusha ishte formuar si rezultat i materialeve tė ngurta qė sillnin ujėrat nga malet pėrreth.

Nė njė studim tė tij, Dr. Maliq Osi nga Kosova, duke gėrmuar nė historikun e lashtėsisė sė Prizrenit shkruan se, sipas akademikut amerikan, Erik Hempi, gjatė hulumtimeve tė tija ka ardhur nė pėrfundimin se emri Theranda pėrbėhet prej: pri (pėr, pre) term urbanistik me kuptim, kėshtjellė, qytet, qytet i madh dhe zerandė.

Nė variantin e dytė, emri Tiranė vjen nga Tirkan. Kjo ėshtė kėshtjella pėr tė cilėn folėm mė sipėr qė daton e ndėrtuar nė fillimet e shekullit tė parė tė erės sonė. Rrėnojat e saj ekzistojnė edhe sot pranė urės sė Brarit nė njė shpat tė Malit tė Dajtit.

(...)

Tirana pėrmendet edhe pėrpara se tė vinin turqit nė Shqipėri. Me emrin Tirana kemi dy fshatra, “Tirana e vogėl” dhe Tirana e madhe qė ėshtė dhe kryeqyteti i sotėm. Pikėrisht kėtė ka pohuar dhe humanisti dhe historiani ynė, Marin Barleti.

Tiranė tė vogėl, siē thotė dhe shkrimtari e arkeologu i njohur, mbledhėsi i Kanunit tė Lekė Dukagjinit Shtjefėn Gjeēovit nė novelėn e tij “Mnera e Prezėz”, “Tmerri i Prezės” Barleti quante pikėrisht Prezėn.

(...)

http://www.tiranaobserver.com.al/20051213/histori.htm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.8.2013, 22:40   6
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Abrahamikėt pohojnė se Tirana ėshtė njė qytet qė u themelua me "njė xhami, njė hamam dhe njė furrė buke":

Citim:
Zoti Gjinishi, si e shihni debatin mė tė fundit pėr ndėrtimin e xhamisė sė re tė Tiranės?

Ėshtė njė debat konstruktiv qė na shėrben tė gjithėve. Komunitetet fetare janė ente autonome brenda shtetit, organizohen dhe administrohen brenda vetes sipas kanoneve, statuteve dhe ligjeve tė shtetit. Mė parė, ishim mėsuar tė diskutonim mbi fetė vetėm kur ndodhte diēka, mundėsisht i etiketuar si “skandal”, brenda komuniteteve apo besimtarėve tė tyre, kryesisht fenomene qė binin nė sy jashtė kultit. Kėsaj here ēėshtja ėshtė ndryshe, debatohet direkt pėr njė objekt kulti. Fakti qė nė kėtė debat janė pėrfshirė shoqata, lėvizje civile apo ambientaliste ėshtė njė ogur i mirė, sepse na ēliron tė gjithėve nga ideja e margjinalizimit tė fesė e besimtarėve, na afron mė tepėr me njėri-tjetrin, pavarėsisht bindjeve qė kemi. Veē kėsaj, ėshtė njė emancipim i shoqėrisė, ku diversiteti nuk ėshtė mė barrierė, por njė mundėsi reale pėr tė komunikuar e pėr t’i diskutuar gjėrat bashkėrisht, nė interes tė tė gjithėve dhe nė respekt tė kėtij diversiteti.

Kėto lloj debatesh shembin muret ndarės tė paragjykimeve e vlerėsimeve emocionale, tė cilat nėse nuk shprehen, keqkuptohen dhe kthehen nė urrejtje. Nuk ėshtė njė debat kundėr fesė, pėrkundrazi, njerėz jofetarė ose mė korrekt jopraktikantė besimesh, kanė ngritur zėrin qė feja tė mos bėhet pjesė e zullumit politik, i cili na ka zėnė me imponim ēdo hapėsirė tė jetės normale, madje dhe atė shpirtėrore. Nėse besimtarėt xhaminė e kanė njė vend ku kryejnė ritet e tyre, tė tjerėt po e shohin si njė kult, imazhi i sė cilės i bėn mirė tė gjithėve, edhe atyre qė s’janė praktikantė, nėse vjen nė harmoni me tė natyrshmen.

Sheshi i Namazgjasė pėr ambientalistėt ėshtė njė pikė e gjelbėr qė na pėrmirėson sadopak frymėmarrjen, por pėr besimtarėt myslimanė ėshtė shumė mė tepėr se kaq. Tirana ėshtė njė qytet qė u themelua me njė xhami, njė hamam dhe njė furrė buke. Vetėm pak metra larg nga ky shesh, Hafiz Ibrahim Dalliu, Sheh Pazari dhe patriotė tė tjerė tiranas ngritėn flamurin e pavarėsisė mė 1912. Ėshtė i vetmi shesh i mbetur, qė dėshmon kontributet e myslimanėve nė kryeqytet. Nuk e di ēfarė duhet tė ketė mė tepėr njė vend, qė tė gėzojė statusin e monumentit historik.

Namazgjaja i bėn krenarė myslimanėt pėr atė ēka simbolizon, ndėrsa prishja e saj i fshin nga kujtesa historike vlerat religjioze dhe kombėtare tė tyre. Besimtarėt e duan xhaminė, por jo duke ia shfarosur historinė. Komuniteti Mysliman bėn mirė qė t’i dėgjojė kėto zėra, tė cilėt indirekt po kontribuojnė nė ruajtjen e kėsaj trashėgimie historike. Besimi mysliman ėshtė universal dhe nė tematikėn e tij pėrfshin dhe pėrkujdesjen ndaj ambientit. Nė njė sentencė profetike thuhet: Nėse fillon Kijameti e nė dorėn tėnde ke njė fidan peme, mbille atė! Komuniteti Mysliman duhet tė rikonsiderojė qėndrimin e tij, tė ndėrpresė menjėherė lojėrat politike qė e kanė devijuar krejtėsisht nga misioni i tij.

http://www.gazetadita.al/gjinishi-ko...votohej-basha/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.8.2013, 16:48   7
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
U duhet "Namazgjaja" ēandalave pėr tė zhdukur artefaktet ilire dhe gjithė ē'ka pėrreth kėshtjellės.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.2.2014, 22:43   8
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Vazhdon refreni se qytetin e kanė ndėrtuar nė 1614, mbase i duket se po ta pėrsėrisin ashtu ėshtė:

Citim:
Prefekti: Tė zhvendoset shtatorja e Sulejman Pashės

Prefekti i Tiranės, Sadi Vorpsi, propozon zhvendosjen nė njė vend mė tė favorshėm tė shtatores sė Sulejman Pashė Bargjinit, tė njohur si themelues i Tiranės.

Propozimi i prefektit i ėshtė pėrcjellė dje kreut tė bashkisė sė kryeqytetit, Lulzim Basha dhe kreut tė Kėshillit Bashkiak, Aldrin Dalipi.

Sipas Prefektit Sadi Vorpsi, zhvendosja e shtatores nga lulishtja pranė “Partizanit tė Panjohur”, nė fillim tė Rrugės sė Barrikadave do tė bėnte tė mundur njė ekspozim mė tė mirė tė themeluesit tė Tiranės, duke e bėrė mė tė dukshme pėr qytetarėt si dhe duke e nderuar kėshtu figurėn historike tė Sulejman Pashė Bargjinit. “Zhvendosja e shtatores sė Sulejman Pashė Bargjinit synon qė figura e tij tė jetė mė e konsiderueshme dhe mė e nderuar”, - theksohet nė propozimin e dėrguar pranė Bashkisė Tiranė.

Pėrmes kėsaj letre, Prefekti i Qarkut Tiranė ka kėrkuar qė propozimi pėr zhvendosjen e Sulejman Pashė Bargjinit tė hyjė nė rendin e ditės, nė mbledhjen e ardhshme tė Kėshillit Bashkiak.

“Sa mė sipėr, do tė vlerėsonim pėrcaktimin e propozimit tonė nė rendin e ditės sė mbledhjes sė Kėshillit Bashkiak Tiranė, si njė faktor domethėnės i bashkėpunimit mes institucioneve tona”, - theksohet nė letėr.

Propozimi i cili i ėshtė drejtuar kreut tė Bashkisė sė Tiranės si dhe kreut tė Kėshillit Bashkiak pranė kėtij institucioni, vjen nė kuadėr tė 400-vjetorit tė themelimit tė qytetit. Sulejman Pashė Bargjini njihet si themelues i Tiranės, punimet pėr ndėrtimin e sė cilės nisėn nė vitin 1614.

http://www.shekulli.com.al/p.php?id=39825
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.3.2016, 22:45   9
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Njė pėrmbledhje nga Marin Mema:
Citim:
Historia e panjohur e Tiranės
Marin Mema

Tirana ėshtė konsideruar gjithmonė njė qytet me histori tė re, qė nis vetėm me themelimin zyrtar nė 1614-n nga Sulejman Pashė Bargjini. Por ēfarė fsheh kryeqyteti? Cila ėshtė historia qė ende qėndron nė zonat pėrreth? Ku shkojnė gjurmėt e hershme tė tij dhe a e njohim ne sa duhet kryeqytetin tonė?

Variantet e dhėna pėr Tiranėn nga historianėt, studiuesit e arkeologėt janė tė shumta. Disa thonė se, emri erdhi nga fjala “Theranda”, e pėrmendur edhe nė burimet e lashta greke e latine. Tė tjerė nga “Tirkan”, qė ka qenė dikur njė kėshtjellė. Disa mendojnė se fjala Tiranė vjen nga greqishtja e vjetėr “Tyros”.

Marin Barleti pėrmend Tiranėn e vogėl dhe atė tė madhe qė nė shekullin e XV. Ashtu siē emri pėrmendet nė tė njėjtin shekull nė dokumentet venedikase e ato osmane. Ka shumė teza tė tjera, elementė historikė tė cilėt – pėrkundėr diferencave mes tyre, – tė paktėn nė njė pikė bashkohen: Tirana nuk ėshtė njė qytet i ri, e pėr kėtė faktet nuk mungojnė as sot nė terren.

Vetėm 6 kilometra nga Peza ngrihet kalaja mė e vjetėr e rrethit tė Tiranės, ajo e Dorezit, qė mendohet se daton qė nė shekujt IX-IV p.e.s. Sigurisht ajo njihet shumė pak, pėr tė mos thėnė aspak, nga publiku i gjerė. Fshehur nė njė zonė tė thellė, ajo ėshtė vėshtirė e arritshme pėr kėdo.

Rrėnojat qė shfaqen janė mbresėlėnėse, ashtu si ndėrtimi qė tregon njė teknikė tė lartė tė pėrdorur qė nė kohėt antike. Dėmtimet dallohen kudo, ndėrsa poshtė njė gurore vazhdon e qetė punėn e saj. Kėtu gėrmime tė mirėfillta arkeologjike nuk janė bėrė kurrė, edhe pse pėrmes tyre do tė mund tė kuptohej mė shumė pėr historinė e zonės, e rrjedhimisht edhe tė Tiranės sė dikurshme.

Jo larg kryeqytetit, nė njė kodėr qė vėshtron mė sė miri tė gjithė luginėn ku ai shtrihet, dikur ngrihej njė tjetėr fortifikim antik.

“Nėse kėrkon tė identifikosh diēka nga kalaja e Lalmit ėshtė thuajse e pamundur. Rrėnojat qė datonin diku nė shekullin e II-tė p.e.s. janė zhdukur nga hekurmbledhėsit, tė cilėt nė aksionin pėr tė marrė mbetjet e njė reparti ushtarak kanė zhdukur edhe mbetjet e saj. Kalaja e Vaqarrit, siē njihet ndryshe, daton nė shekullin e II-tė, ose mė mirė datonte, sepse sot barbarėt kanė shkatėrruar gjithēka tė saj”.

Nė tė njėjtin krah, mė saktėsisht nė Ndroq, ngrihet njė ndėr fortifikimet mė tė mėdha dhe tė rėndėsishme nė llojin e tij, sa i takon rrethit tė Tiranės.

“Vetėm nė dukje, kalaja e Ndroqit ofron njė gjendje mė tė mirė, sepse po tė shikosh me kujdes, dėmtimet janė tė shumta dhe tė gjithanshme, e po rrezikojnė seriozisht kėtė monument kulture. Edhe kėtu dėmtimet janė tė shumta. Njė pjesė muresh kanė rėnė apo po bien nga erozioni, ndėrsa gropat tregojnė se abuzuesit nuk kanė munguar”.

Shumica e njohin fortifikimin e Petrelės, qė ngrihet hijshėm nė pjesėn mė tė lartė tė fshatit, por pak mė tej ndodhet njė tjetėr monument i rrallė i Tiranės sė fshehur: kalaja e Perqopit. Qyteti ilir i Parthinėve daton nė shekujt IV-III p.e.s. dhe mendohet se dikur zotėronte rrugėn lidhėse nga fusha e Tiranės drejt Qafė Krrabės. Pak mė tej edhe njė varr monumental, qė vazhdon tė dėmtohet nga thesarkėrkuesit.

Edhe kėtu vetėm njė pjesė ka dalė nė dritė, elementė tė tėrė janė ende tė fshehur nėntokė.

Nė pikėn mė tė lartė tė Tiranės, nė njė vend ku edhe tabela pėrkatėse ėshtė zhdukur, dergjet kalaja e Dajtit.

Sipas prokopit tė Cezaresė, studiuesit dhe historianit bizantin, kjo kala u ngrit nga Justiniani, sė bashku me shumė tė tjera nė vitet 527-566, si formė pėr t’u mbrojtur nga sulmet e sllavėve. Sigurisht, nė atė kohe nuk ishte parashikuar sulmi nga balta, dheu e bimėsia, qė e kanė mbuluar thuajse tė gjithėn.

Nėse dikush mendon se kalatė e Tiranės pėrfundojnė kėtu, gabon. Edhe rruga tradicionale Tiranė-Dibėr, nė zonėn e sotme tė Tufinės, kishte mbrojtjen e saj.

“Pėr tė arritur njė tjetėr kala, atė tė Tujanit, rrugėtimi nuk ėshtė kaq i lehtė. Rrėnojat, qė mendohet se vijnė nga periudha e hekurit, mund tė preken vetėm pasi ke ēarė njė xhungėl bimėsie qė tė shfaqet pėrpara”.

Pas mėse 50 minutash, balltazi shfaqet jo thjesht rrėnoja e kalasė, por edhe njė tjetėr pamje e kryeqytetit. Kėtu mbetjet janė thuajse tė padukshme. Ajo mendohet se ka lindur nė periudhėn e hekurit dhe mė pas ėshtė rindėrtuar nė shekullin e IV-t. Sot ka vetėm gurė tė shpėrndarė dallueshėm, rezultat i abuzuesve tė shumtė.

Fakt ėshtė se, emri Tiranė ėshtė shumė herė mė i vjetėr, sesa themelimi zyrtar i qytetit. E kjo faktohet jo thjesht nga kalatė, qė ruajnė dukshėm luginėn ku sot ngrihet kryeqyteti, por edhe vet fortifikimit qė gjallon me vėshtirėsi nė krah tė Parlamentit.

Banorėt e Tiranės kalojnė ēdo ditė nė kėtė vend, pa ditur ndoshta se themelet i shkojnė qė nė periudhėn romake, pėr t’u ringritur mė pas nga Justiniani i Madh, e kėshtu me radhė. Jo mė kot Barleti, Muzaka e tė tjerė pėrmendin Tiranėn shekuj pėrpara 1614-s.

Pikėrisht kalaja e Tiranės ėshtė objekti, ku Bashkia e kryeqytetit, Instituti i Monumenteve tė Kulturės, me kontributin e familjes Toptani, qė njihet si pronare nė kėtė zonė, kanė vendosur ta kthejnė nė njė formė ēarshie tradicionale, e cila tė jetė mė nė fund vėrtet e vizitueshme. Ky ėshtė hapi i parė. Sigurisht, Tirana do tė kishte nevojė edhe pėr shumė tė tjerė, qė do tė pėrfshinin tė gjithė kėtė zinxhir kalash, pėrmes tė cilave do tė identifikohej historia e vėrtetė e saj.

Tirana e sotme, shpesh identifikohet me xhunglėn e betonit ose vellon e re tė metropolit modern shqiptar. Por, ajo ka historinė e saj tė vjetėr dhe ende tė pazbuluar mirė, qė tregon vlerat e mėdha historike dhe kulturore tė Tiranės, qytetit tė tė gjithė shqiptarėve.

http://www.gazetatema.net/web/2016/0...hur-e-tiranes/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.