Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.10.2008, 22:03   1

Shkrim i cituar ShP: Universitetet publike nisin mė 13 tetor


Shkollat e larta publike nė tė gjithė vendin do tė nisin mė 13 tetor. Ēelja e vitit akademik sipas Ministrisė sė Arsimit, ėshtė shtyrė nė mėnyrė qė institucioneve tė arsimit tė lartė t'u jepet koha e nevojshme pėr regjistrimin e tė gjithė kandidatėve fitues. Kėtė vit auditorėve nė tė gjithė fakultetet e vendit do t'u shtohen rreth 21 mije studentė tė rinj.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=19858
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.10.2008, 17:36   2

Shkrim i cituar ShP: Universitetet, 4 mijė vende tė lira


Rreth 4 mijė vende nė 194 degė nė tė gjitha universitetet e vendit, janė shpallur tė lira nga Ministria e Arsimit, ēka i hap rrugė fazės sė tretė tė regjistrimeve. Nė Universitetin e Tiranės, janė shpallur tė lira 518 vende.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shfaqlajm&lajmid=3309
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.11.2008, 17:58   3

Shkrim i cituar Tiranė: MASH shpall 2733 vende tė lira pėr studentėt


Pėr tė gjithė ata kandidatė qė kanė konkurruar pėr nė fakultet, por nuk janė shpallur dot fitues, gjatė tre fazave tė para do tė ketė edhe njė mundėsi tė fundit. Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka vendosur tė rishpėrndajė 2733 kuotat e mbetura bosh, pas pėrfundimit tė fazės sė tretė. Ministria e Arsimit ka bėrė gati formularin A4, tė cilin mund ta tėrheqin pėr ta plotėsuar vetėm ata qė nuk kanė rezultuar fitues.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=48178
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.1.2009, 13:36   4

Shkrim i cituar Perėndimor: Priten 800 kuota shtesė pėr studimet mė kohė tė pjesshme


Kuotave tė studimeve me kohė tė pjesshme nė universitetet publike shqiptaroperėndimore do t‘u shtohen edhe 800 vende tė tjera pėr tė gjithė tė interesuarit. Kjo pritet tė firmoset shumė shpejt nga ana e ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, pėrmes njė vendimi tė posaēėm.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=2945
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.2.2009, 00:56   5

Shkrim i cituar Danimarka ofron 13 bursa pėr master, aplikimet deri nė 1 mars


Studentėt shqiptaroperėndimorė mund tė aplikojnė pėr ndjekjen e studimeve master pranė shtetit tė Danimarkės. Kjo e fundit ka ofruar pėr studentėt e vendeve tė huaja deri nė 13 bursa studimi pėr nivelin “master” nė fusha tė ndryshme. Ndėrkohė ėshtė pėrcaktuar se afati i fundit pėr kryerjen e aplikimeve pėr kėto studime, duke dorėzuar dokumentet pėrkatėse, do tė jetė data 1 mars 2009. Pas kėsaj date nis pėrzgjedhja e fituesve.

Kandidatėt e interesuar pėr kėtė program, pėr tė pasur njė informacion mė tė hollėsishėm lidhur mbi bursat qė ofrohen, mėnyrės sė plotėsimit tė formularit tė aplikimit si dhe tė pėrgatitjes sė dokumentacionit, duhet t’i referohen adresės zyrtare tė internetit nė https://www.studyindenmark.dk/climate.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=57336
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.2.2009, 08:47   6

Shkrim i cituar Perėndimor: Plotėsimi i formularėve tė maturės nis tė hėnėn


Shpėrndarja e formularėve A-1 dhe A-1Z ka pėrfunduar nė tė gjitha shkollat e mesme tė vendit. Duke filluar nga dita e hėnė, maturantėt do tė kenė mundėsinė tė nisin plotėsimin e tyre pėr tė caktuar dy lėndėt me zgjedhje ku duan tė ndjekin studimet e larta pėr vitin akademik 208-2009.

Sipas specialistėve tė AVA-s, pohohet se tė hėnėn do tė jenė gati edhe koeficientėt pėrkatės pėr secilėn nga 14 lėndėt me zgjedhje, gjė qė do t’i ndihmojė maturantėt gjatė plotėsimit tė formularit qė tė pėrcaktojnė ato lėndė ku gjasat pėr tė fituar janė mė tė mėdha.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=57563
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.4.2009, 21:28   7

Shkrim i cituar Prishtinė: Shkollat, pushim deri tė martėn


Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė njofton nxėnėsit dhe mėsimdhėnėsit shkollave fillore dhe tė mesme se duke u bazuar nė ligjin "Mbi festat zyrtare tė Republikės sė Kosovės", me datėn 9, 10 dhe 13 Prill nuk do tė mbahet mėsim. Mėsimi do tė vazhdojė tė martėn mė 14 Prill .

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=12392
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.4.2009, 14:31   8

Shkrim i cituar ShP: 400 tė sapodiplomuar pėrfitojnė praktikė profesionale


Rreth 350-400 studentė tė sapodiplomuar nė rang vendi do tė pėrfitojnė sėrish kėtė vit nga zbatimi i programit gjashtė mujor "Praktikat profesionale pėr tė rinjtė qė kanė mbaruar arsimin e lartė". Ky program, zbatimi i tė cilit nisi nė muajin shkurt nė tė gjitha zyrat e punėsimit nė vend, ka pėrfshirė deri tani 300 studentė.

"Kėta tė rinj po kryejnė praktika profesionale nė 50 subjekte, ku 70% e tyre janė biznese private, me njė fond prej 17 milion lekė", tha pėr ATSH-nė Vasilika Avdiu, Shefe e Sektorit tė Nxitjes sė Punėsimit nė Shėrbimin Kombėtar tė Punės.

http://www.24-ore.com/Shqiperia/qeveria/3405.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:08.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.