Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.10.2008, 02:16   1

Shkrim i cituar ShP: Vrojtimi i mjedisit, zhurmat dhe ajri i ndotur


Vendi ynė vijon tė jetė problematik pėrsa i pėrket ndotjes sė ajrit, lumenjve, zhurmave mjedisore dhe mbetjeve tė ngurta urbane. Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave publikoi dje njė raport pėr vlerat e ndotjes sė ajrit nė Shqipėri, sipas tė cilit mjedisi shqiptar kėto tre vitet e fundit rezulton tė jetė mė i pastėr se vitet e kaluara.

Por sipas tė dhėnave tė raportit tė hartuar nga Agjencitė e Mjedisit, nė tė gjithė vendin, ajri shqiptar ka rezultuar i ndotur pėr dy nga 6 indikatorėt mė kryesorė tė cilėsisė sė ajrit.

Monitorimet janė kryer nė zonat urbane mė tė populluara (Tiranė, Elbasan, Durrės, Fier, Vlorė, Shkodėr,Korēė). Ato janė realizuar nė 15 stacione, pėr 6 indikatorėt mė kryesorė te cilėsisė se ajrit. Dy indikatorėt qė vlerėsojnė pėrmbajtjen e pluhurave nė ajrin urban. PM10 (grimca nėn 10 mikron) dhe LNP (lėndė e ngurtė e mbetur pezull) kanė rezultuar mbi normėn e lejuar. Shqetėsues ėshtė fakti qė vlera mesatare e katėrmujorit tė fundit, e tejkalon normėn vjetore.

http://www.sot.com.al/index.php?option=com_content&task=view&id=79788&It...
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:44.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.