Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.10.2008, 21:04   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Punim Arktik: 6 mijė vjet mė parė mė pak akull se sot


Sipas "Science Daily"-t, gjatė caktimit nė hartė tė brigjeve veriore tė Grėnlandės ėshtė arritur nė pėrfundimin se shtresa e akullt e Oqeanit Arktik ishte shumė mė e ulėt 6'000-7'000 vjet mė parė nė krahasim me sa shėnon sot. Madje Oqeani Arktik ka gjasa tė ketė qenė herė pas here pa akull fare.

Ndiqni nyjen kėtu: http://www.sciencedaily.com/releases...1020095850.htm

Kjo ka njė domethėnie tė vetėn sepse nė historinė botėrore mendohej se nė atė kohė andej sipėr nuk ka pasur njerėz pėr shkak tė kushteve tejet tė vėshtira klimaterike. Gjetje tė tilla ndihmojnė nė sqarimin e shumė keqkuptime historike nė lidhje dhe me lėvizjen apo autoktoninė e popullsive.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 07:17.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.