Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.10.2008, 04:11   1
Stahlhelm
anėtar/e
 
Stahlhelm
 
Anėtarėsuar: 4.2008

Pėrdorimi i emrave tė muajve nė shqip


Njė pėrmbledhje tė emrave tė muajve qė janė pėrdorur nė gjuhėn shqipe (njė formė mund tė pėrmbajė mė shumė variante), pėrfshi kėtu edhe tė folmet e arbėreshėve tė Greqisė e Italisė.

JANAR

janar, jenar, jinar, kallnuer, kallenduer, kalendor, kalnuer, kallėnduer, kollozhek, moi gjat, listopath

SHKURT

shkurt, fror, fruer, frur, fruar, flevar, fleįr, frbar

MARS

mars, lagateer, lagater, lagėtur

PRILL

prill, april

MAJ

maj, mais, maxh

QERSHOR

qershor, theristķ, xhun

KORRIK

korrik, allonįr, djegagur, lul

GUSHT

gusht, gost, lamnuer, dorza

SHTATOR

shtator, setembr, vjeshtė, vjeshta e parė, britm, britm i parė, brym(ė) i parė, bryll i parė, proto shimitėr, gushtovjeshtė, tiriti

TETOR

tetor, tétuer, tetśer, vjesht' e dytė, vjesht' e mesme, britėm i dytė, brym (i) dytė, shenėntre, oktobėr, brymuer, listopadh, shėmitėr

NĖNTOR

nėntor, vjesht e tretė, vjeshtė e mbrazme, britėm i tretė, brymuer, shėmhill, shėnmarti, Shėnė Ndre, listopadh, vjeshtė, novemb, protospuar, duar tė palarė

DHJETOR

dhjetor, dimėror, shėnėndre, shėndre, shėnmarti, keshendellsh, decembre


Fjalėt qė pėrsėriten janė dialektore, qė do tė thotė se nė njėrin dialekt mund tė tregojnė njėrin muaj dhe nė tjetrin dialekt njė muaj tjetėr.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 13:06   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Do na duhet tė na japėsh nja dy sqarime se ku i ke has nja katėr prej kėtyne qė po i shikoj pėr herė parė, kur tė kem pak kohė. Sidoqoftė pėrmledhje e mirė, se na bojn pun kto tė rejat.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 15:07   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
listopath
listopadh
Kroatishte.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 15:29   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Disa janė greqisht, e disa italisht, raste ku ka rėnė fjala shqipe nė dialekte tė caktume, por e kisha fjalėn pėr tė tjerat:
Moi gjat, duhet tė jetė moti i gjatė.

Lagaterė e dija si fjalė, kohė e paqėndrushme, lagėsht e thatė, por jo qė pėrdorej dhe pėr marsin. Ka njė kuptim kėtu sėrish qė Mars, dhe si emėr perėndie lufte dmth. vėrtet i marrė, prandaj i ėshtė vėnė muajit tė paqėndrueshėm.

Lamnuer dhe dorza pėr gushtin, gjithashtu tė panjohura. Me sa shikoj janė tė dyja bujqėsore dhe kanė tė bėjnė njėra me lėmin, tjetra me duajt.

Kėrshėndellshi, gjithashtu interesant nė rol muaji. Si me i thėnė kėrcuth a buzmak.
Kėto ishin risitė nė fjalė pėr mu. Po s'pėrtut me i dokumentu se ku janė has, do na bonte punė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 15:41   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Ka njė kuptim kėtu sėrish qė Mars, dhe si emėr perėndie lufte dmth. vėrtet i marrė, prandaj i ėshtė vėnė muajit tė paqėndrueshėm.
Pėr Marsin nuk jam i pajtimit me kėtė etimologji, ngaqė Marsi nė origjinal ishte perėndi e bujqėsisė dhe gjelbėrimit, andaj edhe emri duhet tė lidhet me funksionin qė kishte. Mund tė jetė "mbarėsķ" "marsķ"
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 15:57   6
Stahlhelm
anėtar/e
 
Stahlhelm
 
Anėtarėsuar: 4.2008
mesdimr,

moi gjat ėshtė muaj i gjatė, nė kundėrshtim me shkurtin, qė ėshtė muaji shkurtėr. Ndeshet si shprehje nė tė folmen e Lishanit nė rrethet e Dibrės (JP tė Peshkopisė).

Pėr Marsin si lagaterė e jep njėherė Fjalori i Shoqėrisė sė Bashkimit (Shkodėr, 1908) ku shkruhet ~kohė si nė Mars edhe Fjalori i M. Godin-it (Wörterbruch der albanischen und deutschen Sprache, Leipzig, 1930).

Lamnuer del prapė tek Fjalori i Godin-it, edhe tek Fjalori i G. Meyer-it kemi lamė e grurit ~ "koha e shirit" (fund i korrikut - fillim i gushtit).

Dorza, del prapė tek Fjalori i Godin-it (etimologjia nga dorėz-a, ~ sa kap dora nė njė tė korrė, si fjalė del edhe tek e folmia e Kavajės, sipas M. Ēelikut).

Keshendellsh me kuptimin e muajti del tek Bogdani (Ēeta e Profetėve) dhe tek Godin-i. Etimologjia ėshtė dhėnė nga Ēabej ~ kėrshėndellat > krishtlindjet.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 16:00   7
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Shqipe, karakteristikat e Marsit si zot lufte, qė ka qenė tip i paqėndrueshėm dhe shprehimisht i marrė, e favorizojnė si tezė, kėt punėn e ēmendisė. Por nė atė rast duhet sqaru ajo s qė ka hy nė fjalė. Nuk ėshtė thonė fjala fundit pėr kėt, pranej thashė qė dhe lagatera duke shėnu paqėndrueshmėrinė, vrullin, marrėzinė, nga njė gjendje nė tjetėr, shpjego sėrish se pse emri Mars i ėshtė vėnė ksaj periudhe tė vitit.

Nuk duhet anashkalu sepse kemi tre gjona qė puqen nė kėt rast dhe qė nuk duken si rastėsi.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 16:01   8
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Rrofsh Bohemundo.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 16:20   9
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Shqipe, karakteristikat e Marsit si zot lufte, qė ka qenė tip i paqėndrueshėm dhe shprehimisht i marrė, e favorizojnė si tezė, kėt punėn e ēmendisė. Por nė atė rast duhet sqaru ajo s qė ka hy nė fjalė. Nuk ėshtė thonė fjala fundit pėr kėt, pranej thashė qė dhe lagatera duke shėnu paqėndrueshmėrinė, vrullin, marrėzinė, nga njė gjendje nė tjetėr, shpjego sėrish se pse emri Mars i ėshtė vėnė ksaj periudhe tė vitit.

Nuk duhet anashkalu sepse kemi tre gjona qė puqen nė kėt rast dhe qė nuk duken si rastėsi.
Ajo qė kam lexu unė, ėshtė se romakėt fillimisht ishin blegtorė e bujq, dhe e kishin Marsin si perėndi tė kėtyre profesioneve. Pas fillimit tė luftėrave pushtuese, meqenėse ndryshoi profesioni i romakėve nga bujqėsi nė luftė, edhe Marsi ndryshoi karakterin e tij nga perėndi bujqėsie-blegtorie nė perėndi lufte.

Si punėt bujqėsore-blegtorale, ashtu edhe lufta filloni nė tė njėjtėn kohė, nė pranverė aty kah marsi.

Interesant ėshtė fakti qė Mark Tirta e lidh Marsin me perėndinė ujk-njeri, qė rrjedhimisht i bie hyjni e bagėtisė. Nejse deri kėtu jashtė teme.

Sa i pėrket emrit, kemi 3 emra qė kam sjellė unė:

1. Veror, qė ėshtė i zėnė, ngase kemi emėrtu muajin e parė tė bujkut.
2. Larės
3. Manak

edhe emrat qė solli Bohemund. Kėshtu kemi mjaft rrugė-zgjidhje. Edhe Lagatera ka tė bėjė me klimėn, sepse Marsi ndonjėherė ėshtė mjaft i lagėsht e herė tjera mjaft i thatė, nuk ka njė klimė tė qėndrueshme.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.3.2009, 11:11   10
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Mesdimr ka njė gjė interesatne pėr Marsin, gjė qė mua m'a bėn mė tė vėshtirė t'ia gjej etimologjinė marsit.

Citim:
Mavors
by Micha F. Lindemans
An ancient and poetic name for Mars.
Virgil VIII, 630.
http://www.pantheon.org/areas/mythol.../articles.html

Ēfarė lidhje me shqipen mund tė ketė MAVORS?

Duket se ka njė ngjashmėri me DAORS, DAVERS etj
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.9.2014, 11:20   11
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Citim:
Thėnė nga Stahlhelm

JANAR

janar, jenar, jinar, kallnuer, kallenduer, kalendor, kalnuer, kallėnduer, kollozhek, moi gjat, listopath

edhe njė tjetėr
Citim:
Thėnė nga FGJSSH

DJEGQERRĖS m. sh. vjet.
Muaji mė i ftohtė i vitit, janari.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 04:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.