Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.10.2008, 18:18   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Kastrioti perėndi lufte nė anijet venedikase


Citim:
Zbulimi i Lucia Nadin-it. Pas studimit “Shqiptarėt nė Venedik, mėrgim e integrim, 1479-1552”, historiania sjell nė Tiranė tė renė mė tė fundit nga kėrkimet nė bibliotekat e Venecias. Arbrit qytetarė tė barabartė tė botės nė Republikėn venedikase, ndėrsa miti i heroit tė tyre, Skėnderbeut ngrihet nė nivelin e Marsit venecian. Statuja e tij nė anijen e famshme tė doxhėve

Emri:  kastrioti-venedik-anije.jpg
Shikimet: 208
Madhėsia:  41,5 KB

Shihni me kujdes kėtė imazh. Ėshtė njė nga dy statujat e mėdha “tė ngritura nė anėt e praruara” tė anijes sė Doxhėve: “Njėra e Drejtėsisė, tjetra e Skėnderbeut, princit tė Arbėrisė, qė me armėt e republikės u bė kamzhik pėr turqit”, siē pėrmendet nė njė dokument tė kohės. Thuhet se i pėrket Marsit venecian, perėndisė sė luftės. Ai paraqitet nė kėmbė me njė shtizė nė dorė me njė rruzull nė majė, njė lloj arme jo e zakontė.

http://www.shekulli.com.al/news/53/A...008-10-28.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:07.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.