Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.11.2013, 20:55   21
Citim:
Policia serbe konfiskon librat shqiptarė nė Luginė

Ka pėrfunduar aksioni i Inspektoriatit serb nė shkollėn fillore “Zenel Hajdini” nė fshatin Rainc tė Preshevės duke konfiskuar tė gjitha librat, rreth pesė mijė copa, qė ishin tė vendosur aty.

Tė gjithė pesė mijė librat kanė qenė tė vendosur fillimisht nė shkollėn ”Zenel Hajdini” qė mė pas prej aty tė shpėrndahen nėpėr shkolla tė tjera shqipe, ndėrsa librat tė hartuar sipas plan programeve tė Kosovės dhe tė shtypur nga botuesit kosovarė kanė qenė pėr nxėnėsit e klasės sė parė, tė dytė, tė tretė dhe tė katėrt.

Librat e konfiskuar kanė qenė dhuratė e Ministrit tė Arsimit tė Kosovės, Ramė Buja pėr nxėnėsit shqiptarė tė Luginės sė Preshevės.

Raportohet se tė gjithė librat sipas kryetarit tė komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafės janė dėrguar nė stacionin policor tė qytetit tė Preshevės. Pėrpos kėsaj Drejtori i shkollės, Shukri Ymeri dhe sekretari i shkollės, Begzad Iljazi janė shoqėruar pėr nė stacionin policor tė Preshevės pėr tu intervistuar.

http://www.rtklive.com/new/?cid=1&newsId=86134

Citim:
Preshevė, policia serbe konfiskon librat shqip

Policia serbe ka organizuar njė aksion tė madh tė konfiskimit tė librave shqip nė shkollėn fillore tė fshatit Raincė nė komunėn e Preshevės. Aksionin e ka konfirmuar pėr KTV-nė, kryetari i Preshevės, Ragmi Mustafa.

“Kanė ardhur forca tė shumta policore dhe kanė hyrė nėpėr klasė pėr tė konfiskuar librat shqip, duke pėrfshirė Abetaren mbarėkombėtare. Kjo ėshtė e palejueshme, skajshmėrisht e kundėrshtueshme, qė ky tmerr tė ndodhė pėr ne. Ne nuk mėsojnė dot cirilikė, mė parė do tė mėsonim anglisht ose gjermanisht”, ka thėnė nė njė deklaratė pėr KTV-nė, Ragmi Mustafa.

Ai i ka bėrė thirrje kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi qė tė flasė me Dacicin dhe tė ndalojė aksione tė tilla, sepse ne nuk mund tė paguajmė dhe tė ndalojmė aksione tė tilla, sepse ne nuk mund tė paguajmė ēmimin pėr pavarėsinė e Kosovės.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,125921

Citim:
Preshevė, policia serbe ndėrhyn nėpėr klasa dhe konfiskon libra shkollor

Policia serbe sot nė mėnyrė tė organizuar ka konfiskuar libra shkollor nė klasat e shkollės fillore nė Raincė tė komunės sė Preshevės.

Rasti ėshtė konfirmuar pėr INA nga ana e komunės sė Preshevės, duke bėrė tė ditur se forca policore tė shoqėruara nga inspektorė policor kanė ndėrhyrė nėpėr klasa ku po vijonte mėsimi dhe kanė konfiskuar librat nga klasa e parė deri nė klasėn e katėrt.

Kryetari i komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa tha se kjo ėshtė njė ngjarje tmerruese qė ka tronditur fėmijėt e kėsaj shkolle dhe njė shqetėsim pėr tėrė banorėt e Luginės sė Preshevės.

“Kanė ardhur forca tė shumta policore dhe kanė hyrė nėpėr klasė pėr tė konfiskuar librat shqip, duke pėrfshirė Abetaren mbarėkombėtare. Kjo ėshtė e palejueshme, skajshmėrisht e kundėrshtueshme, qė ky tmerr tė ndodhė pėr ne. Ne nuk mėsojnė dot cirilikė, mė parė do tė mėsonim anglisht ose gjermanisht”, deklaroi Ragmi Mustafa.

Kryetari i komunės sė Preshevės i ka bėrė thirrje kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi qė tė ndėrhyjė lidhur me kėtė ngjarje, duke biseduar me kryeministrin serb Ivica Daēiq dhe diplomacinė e jashtme, pėr tė alarmuar kėtė ngjarje terrori pėr fėmijėt e Luginės.

“Nuk ka pas paralajmėrim kjo ndodh pse janė libra shqip, dhe ata libra duhet tė burgosen. Ata kanė burgosur nė vitin 2010 njė traktor me rimorkio me libra, tė cilat nuk i kanė kthyer asnjėherė, dhe po tė njėjtėn tani janė duke e bėrė. Ky ėshtė tmerri mė i madh, sepse duan qė shqiptarėt mos tė shkollohen shqip. Sepse preteksti tyre ėshtė qė pėrmbajtja e njėsive mėsimore tė librave shqip a ėshtė nė harmoni me direktivat e Ministrisė nė Beograd, dhe kėto janė pretekste, pėr tė injektuar njė dozė mė tė madhe tė pasigurisė tek shqiptarėt nė tokat tyre”, theksoi kryetari i komunės sė Preshevės, i cili ka shtuar se nuk ekziston asnjė hapėsirė pėr tė biseduar me Beogradin pėr kėtė ēėshtje tmerruese. (R.Demiri/INA)

http://ina-online.net/rajon/36819.html
Citim:
Policia serbe konfiskon libra shkollor nė Preshevė

Policia serbe sot nė mėnyrė tė organizuar ka konfiskuar libra shkollor nė klasat e shkollės fillore nė Raincė tė komunės sė Preshevės.

Rasti ėshtė konfirmuar pėr INA nga ana e komunės sė Preshevės, duke bėrė tė ditur se forca policore tė shoqėruara nga inspektorė policor kanė ndėrhyrė nėpėr klasa ku po vijonte mėsimi dhe kanė konfiskuar librat nga klasa e parė deri nė klasėn e katėrt.

Kryetari i komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa tha se kjo ėshtė njė ngjarje tmerruese qė ka tronditur fėmijėt e kėsaj shkolle dhe njė shqetėsim pėr tėrė banorėt e Luginės sė Preshevės.

“Kanė ardhur forca tė shumta policore dhe kanė hyrė nėpėr klasė pėr tė konfiskuar librat shqip, duke pėrfshirė Abetaren mbarėkombėtare. Kjo ėshtė e palejueshme, skajshmėrisht e kundėrshtueshme, qė ky tmerr tė ndodhė pėr ne. Ne nuk mėsojnė dot cirilikė, mė parė do tė mėsonim anglisht ose gjermanisht”, deklaroi Ragmi Mustafa.

Kryetari i komunės sė Preshevės i ka bėrė thirrje kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi qė tė ndėrhyjė lidhur me kėtė ngjarje, duke biseduar me kryeministrin serb Ivica Daēiq dhe diplomacinė e jashtme, pėr tė alarmuar kėtė ngjarje terrori pėr fėmijėt e Luginės.

“Nuk ka pas paralajmėrim kjo ndodh pse janė libra shqip, dhe ata libra duhet tė burgosen. Ata kanė burgosur nė vitin 2010 njė traktor me rimorkio me libra, tė cilat nuk i kanė kthyer asnjėherė, dhe po tė njėjtėn tani janė duke e bėrė. Ky ėshtė tmerri mė i madh, sepse duan qė shqiptarėt mos tė shkollohen shqip. Sepse preteksti tyre ėshtė qė pėrmbajtja e njėsive mėsimore tė librave shqip a ėshtė nė harmoni me direktivat e Ministrisė nė Beograd, dhe kėto janė pretekste, pėr tė injektuar njė dozė mė tė madhe tė pasigurisė tek shqiptarėt nė tokat tyre”, theksoi kryetari i komunės sė Preshevės, i cili ka shtuar se nuk ekziston asnjė hapėsirė pėr tė biseduar me Beogradin pėr kėtė ēėshtje tmerruese. (R.Demiri/INA)

http://ina-online.net/rajon/36819.html

Citim:
Pėrfundon operacioni serb nė shkollėn shqiptare nė Preshevė (Foto)

Ka pėrfunduar aksioni i Inspektoriatit serb nė shkollėn fillore “Zenel Hajdini” nė fshatin Rainc tė Preshevės duke konfiskuar tė gjitha librat, rreth pesė mijė copa, qė ishin tė vendosur aty.

Tė gjithė pesė mijė librat kanė qenė tė vendosur fillimisht nė shkollėn "Zenel Hajdini" qė mė pas prej aty tė shpėrndahen nėpėr shkolla tė tjera shqipe, ndėrsa librat tė hartuar sipas plan programeve tė Kosovės dhe tė shtypur nga botuesit kosovarė kanė qenė pėr nxėnėsit e klasės sė parė, tė dytė, tė tretė dhe tė katėrt.

Librat e konfiskuar kanė qenė dhuratė e Ministrit tė Arsimit tė Kosovės, Ramė Buja pėr nxėnėsit shqiptarė tė Luginės sė Preshevės.

Tė gjithė librat sipas kryetarit tė komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafės janė dėrguar nė stacionin policor tė qytetit tė Preshevės.

Pėrpos kėsaj Drejtori i shkollės, Shukri Ymeri dhe sekretari i shkollės, Begzad Iljazi janė shoqėruar pėr nė stacionin policor tė Preshevės pėr tu intervistuar. Kėtė lajm e ka konfirmuar pėr “Zėrin” kryetari i komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa.

Gjatė kėtij operacioni, ekipi i Radio Televizionit tė Preshevės ėshtė kėrcėnuar nga inspektorėt serbė.

Ndėrkohė prindėrit e nxėnėsve kanė thėnė se do t'i ndalin fėmijėt nga shkolla pas provokimeve tė vazhdueshme tė forcave serbe.


.................................................. .................


Qeveria e Serbisė nė tė gjitha mėnyrat po vazhdon qė tu bėjė jetėn mė tė vėshtirė qytetarėve tė Preshevės.

Akti i fundit ka ndodhur sot nė fshatin Rainc tė Preshevės ku inspektorati serb ka hynė nė shkollėn fillore “Zenel Hajdini” dhe u ka konfiskuar tė gjitha librat qė janė nga klasa e parė deri nė klasėn e katėrt.

Sipas kryetarit tė Preshevės, Ragmi Mustafa, nxėnėsit, drejtori dhe mėsuesit e asaj shkolle janė terrorizuar nga sjellja e inspektorėve serb tė cilėt po vazhdojnė tė qėndrojnė atje.

“Inspektorėt serb me urdhėr tė prokurorisė kanė hyrė nė shkollėn fillore “Zenel Hajdini” tė fshatit, Rainc tė komunės sė Preshevės, pėr t’i konfiskuar librat prej klasės sė parė deri nė klasėn e 4-tė”, shpjegon Mustafa.

“Sipas tyre arsyetimi i kėtij veprimi ka tė bėjė me atė se librat nuk janė tė harmonizuara me plan programin e ministrisė sė arsimit tė Serbisė. Pra janė libra tė plan programit tė Kosovės”, ka thėnė Mustafa.

Ai ka thėnė se deri mė tani nuk ka folur me asnjė institucion serb pasi qė sipas tij me ta nuk mund tė flitet. “Ata janė jashtokėsorė dhe me ta nuk mund tė flitet. Nuk ka bisedime me serbėt. Ku ka ma tmerr se sa nė shekullin e 21-tė, tė terrorizohen fėmijėt dhe mėsuesit dhe tė ndalohet mėsimi. Ku ka ma tmerr se sa tu merren fėmijėve librat nga dora”, ka thėnė Mustafa.

Ai ka apeluar te Qeveria e Kosovės qė tė marrė qėndrim sa mė tė shpejtė rreth kėsaj ēėshtje e poashtu edhe tė ndėrprenė bisedimet me Serbinė.

“Ky ėshtė njė akt shumė qyqar i Qeverisė sė Serbisė e cila po tregon edhe njėherė se mund tė bėjė ēfarė tė dojė nė Preshevė dhe nė Kosovė. Unė lus qė qėndrimi i Qeverisė sė Kosovės tė jetė shumė i ashpėr dhe tė ndėrpresė bisedat me Daēiqin pasi qė me ta ėshtė e kotė tė flitet”, ka pėrfunduar Mustafa i cili pėr momentin ėshtė rrugės duke shkuar nė Raincė nė vendin e ngjarjes.


Ēitaku: Qeveria e Kosovės do ta ngris kėtė ēėshtje nė instancat ndėrkombėtare

Pas kėtij lajmi ka reaguar menjėherė edhe ministrja e Integrimeve, Vlora Ēitaku e cila ka thėnė se do ta ngris kėtė ēėshtje urgjentisht nė instancat ndėrkombėtare.

“Para pak ditėsh kam qėndruar nė Preshevė dhe kam parė me sytė e mi shkallėn e shtypjes dhe mungesės sė investimeve dhe zhvillimi atje. Komuniteti shqiptar nė Luginėn e Preshevės ėshtė padyshim komuniteti mė i diskriminuar nė Evropė dhe qeveria e Kosovės do ta ngrisė menjėherė dhe pa vonesė kėtė ēėshtje nė instance ndėrkombėtare”, ka pėrfunduar Ēitaku.

http://www.zeri.info/artikulli/20088...iskojne-librat

Citim:
Policia serbe konfiskon librat shqip nė shkollat fillore

Policia serb hyri nė njė shkollė fillore nė Luginėn e Preshevės, duke u konfiskuar nxėnėsve gjatė procesit mėsimor librat shkollorė.

Kėtė e konfirmoi pėr ‘Indeksonline’, kryetari i komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa. “Nė njė shkollė fillore tė fshatit Graincė tė territorit tė komunės sė Preshevės janė vendosur inspektorėt policorė tė stacionit policor Preshevė dhe Vranje nė rroba civile, me urdhėr tė prokurorisė serbe pėr tė konfiskuar librat shqip tė shkollės fillore nga klasa e parė deri nė tė katėrtėn, pėrfshirė edhe abetaren”.

“Nuk ka pasur paralajmėrim, kjo ndodh sepse janė libra shqip, dhe ata libra duhet tė burgosen. Ata kanė burgosur nė vitin 2010 njė traktor me rimorkio me libra, tė cilat nuk i kanė kthyer asnjėherė, dhe po tė njėjtėn tani janė duke e bėrė. Ky ėshtė tmerri mė i madh, sepse duan qė shqiptarėt mos tė shkollohen shqip. Sepse preteksti i tyre ėshtė qė pėrmbajtja e njėsive mėsimore tė librave shqip nuk ėshtė nė harmoni me direktivat e ministrisė nė Beograd, dhe kėto janė pretekste, pėr tė injektuar njė dozė mė tė madhe tė pasigurisė te shqiptarėt nė tokat tyre”, tha Mustafa pėr Indeksonline.

Ai tha se organet serbe nuk kanė reaguar. “Organet kompetente tė sigurisė nuk kanė reaguar, pėr arsye se ne jemi 'jashtėtokėsorė'. Me 'jashtėtokėsorėt' mund tė bisedohet vetėm nė Bruksel e jo kėtu”, shtoi Mustafa.

Sipas tij, ky ėshtė kulmi i tė gjitha tė kėqijave qė u bėhet shqiptarėve. Kjo ėshtė bėrja mė e lartė e diskriminimit tė njė kombi nė trojet e tyre autoktone dhe kėtė dinė ta bėjnė vetėm serbėt.

“Nuk ka pėr t’u larguar nga dora e fėmijėve shqiptarė teksti shqip, dhe nuk ka asnjė dyshim se ne do tė marrim hapat konkret konform rrjedhave politike dhe qėndrimeve politike”, pėrfundoi ai.

http://www.shekulli.com.al/website/i...111&Itemid=610

Citim:
Preshevė, policia serbe konfiskon 5 mijė abetare shqiptare

Ka pėrfunduar aksioni i Inspektoratit serb nė shkollėn fillore “Zenel Hajdini” nė fshatin Rainc tė Preshevės duke konfiskuar tė gjitha librat, rreth pesė mijė copa, qė ishin tė vendosur aty.

Tė gjithė pesė mijė librat kanė qenė tė vendosur fillimisht nė shkollėn “Zenel Hajdini” qė mė pas prej aty tė shpėrndaheshin nėpėr shkolla tė tjera shqipe, ndėrsa librat tė hartuar sipas plan programeve tė Kosovės dhe tė shtypur nga botuesit kosovarė kanė qenė pėr nxėnėsit e klasės sė parė, tė dytė, tė tretė dhe tė katėrt.

Librat e konfiskuar kanė qenė dhuratė e Ministrit tė Arsimit tė Kosovės, Ramė Buja pėr nxėnėsit shqiptarė tė Luginės sė Preshevės.

Tė gjithė librat sipas kryetarit tė komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafės janė dėrguar nė stacionin policor tė qytetit tė Preshevės.

Pėrpos kėsaj Drejtori i shkollės, Shukri Ymeri dhe sekretari i shkollės, Begzad Iljazi janė shoqėruar pėr nė stacionin policor tė Preshevės pėr tu intervistuar. Kėtė lajm e ka konfirmuar pėr “Zėrin” kryetari i komunės sė Preshevės, Ragmi Mustafa.

Gjatė kėtij operacioni, ekipi i Radio Televizionit tė Preshevės ėshtė kėrcėnuar nga inspektorėt serbė.

Ndėrkohė prindėrit e nxėnėsve kanė thėnė se do t’i ndalin fėmijėt nga shkolla pas provokimeve tė vazhdueshme tė forcave serbe.

http://www.shekulli.com.al/website/i...=87&Itemid=518
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.11.2013, 21:36   22
Citim:
Sankoviē: Tekstet shqipe nė Preshevė u bllokuan pėr kontrabandė

Kreu i trupit koordinues pėr Preshevėn, Bujanocin dhe Medvegjėn, Zoran Stankoviē, deklaroi ditėn e djeshme pėr mediat serbe se bllokimi i 6 mijė teksteve shkollore nė gjuhėn shqip nė fshatin Raincė tė Preshevės ka qenė i ligjshėm dhe se me kėto tekste ėshtė tentuar tė bėhet kontrabandė.

Nė deklaratėn e tij me shkrim theksohet se dikush ka tentuar qė t’i kontrabandojė tekstet nė gjuhėn shqipe dhe t’ua ndajė fėmijėve nga klasa e parė deri nė tė katėrtėn nė shkollėn fillore. “Kėto libra janė konfiskuar sepse ėshtė shkelur ligji”, tha ai, ndėrkohė qė nuk ka ekzistuar asnjė dokument qė tė provojė shkeljen.

http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=34380&kat=91
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.11.2013, 21:39   23
Citim:
Protesta “Kthena Abetaren”

Emri:  protesta_466384094.jpg
Shikimet: 82
Madhėsia:  23,1 KBNxėnėsit e shkollės fillore nė fshatin Raincė tė Preshevės sot protestuan nė shenjė revolte lidhur me konfiskimin e 5 mijė librave shkollor nga policia dhe inspektoratet serbe.

Nxėnėsit e klasave tė ulta tė shkollės fillore “Zenel Hajdini” nė kėtė fshat mbajtėn protestėn para para dyerve tė shkollės me bluzat e veshura me mbishkrime “KTHENA ABETARĖN”.

Protesta ishtė bėrė nė shenjė pakėnaqėsie ndaj konfiskimit tė 5 mijė ekzemplarėve librash nė gjuhėn shqipe nė kėtė shkollė me mėsim nė gjuhėn shqipe.

Sipas organizatorėve qė ishin nga kėshilli i prindėrve tė shkollės, kjo ėshtė njė porosi pėr faktorin vendor dhe ndėrkombėtarė, qė librat e konfiskuara tu kthehen nxėnėsve sepse ato i pėrkasin atyre e JO tė qėndrojnė tė burgosura dhe ti mbulojė pluhuri. Ndėrkohė qė protesta ishte pėrkrahur edhe nga prindėrit e nxėnėsve.

Ndėrkohė qė nė shkollėn fillore “Zenel Hajdini” nė fshatin Raincė tė Preshevės mėsimi po zhvillohet nė kushte normale edhe pėrkundėr faktit se tė premten e kaluar nxėnėsit dhe mėsimdhėnėsit pėrjetuan njė tmerr, kur inspektorėt e arsimit tė pėrkrahur nga policia kanė konfiskuar nė kėtė shkollė rreth 5 mijė ekzemplarė libra nė gjuhėn shqipe, tė cilat ishin donacion nga qeveria e Kosovės. (R.Demiri/INA)

http://ina-online.net/rajon/36933.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.11.2013, 21:28   24
Citim:
Preshevė, mėsimi pa libra shqip

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	lugine-duam-teskte-shqip.jpg
Shikimet:	471
Madhėsia:	23,5 KB
NNJ:	6823Shkollat shqipe nė Luginėn e Preshevės kanė protestuar duke kėrkuar libra shqip. Pas konfiskimit tė pesė mijė librave shqip nga policia e Serbisė, tė cilat kishin ardhur si donacion nga Kosova, nxėnėsit kėrkuan kthimin e tyre.

Sipas drejtorit tė shkollės sė mesme “Sezai Surroi” nė Bujanoc, Zejni Fejzullahu kjo ndodh si pasoj e neglizhencės sė Ministrisė sė Arsimit qė edhe nxėnėsit shqiptar tė jenė tė barabartė me tė gjithė nxėnėsit e tjerė nė Serbi.

Ndėrkaq drejtori shkollės fillore “Zenel Hajdini” nė fshatin Raincė nė tė cilėn u bė konfiskimi librave, Shukri Ymeri, kėrkon kthimin e menjėhershėm tė librave. Protesta e llojit tė tillė ėshtė mbajtur edhe nė shkollat fillore si nė “Naim Frashėri” nė Bujanoc, “Muharrem Kadriu” nė Tėrnoc dhe nė tė gjitha shkollat fillore tė komunės sė Bujanocit dhe Preshevės, njofton korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA.

Policia serbe ka njoftuar se kur tė plotėsohen kushtet ligjore librat do tė kthehen. Por, deri atėherė mėsimi sipas zyrtarėve nėpėr shkolla vijohet pa tekste mėsimore.

Serbia nuk pranon pėr pakicėn shqiptare libra nė shqip nga Kosova, kurse tė tjerat duhet tė vlerėsohen nė bazė tė pėrmbajtjes sė tyre.

Ditė mė parė nxėnėsit e shkollės fillore nė fshatin Raincė tė Preshevės protestuan nė shenjė revolte lidhur me konfiskimin e 5 mijė librave shkollor nga policia dhe inspektoratet serbe.

Nxėnėsit e klasave tė ulta tė shkollės fillore “Zenel Hajdini” nė kėtė fshat mbajtėn protestėn para para dyerve tė shkollės me bluzat e veshura me mbishkrime “KTHENA ABETARĖN”.

Protesta ishtė bėrė nė shenjė pakėnaqėsie ndaj konfiskimit tė 5 mijė ekzemplarėve librash nė gjuhėn shqipe nė kėtė shkollė me mėsim nė gjuhėn shqipe.

Sipas organizatorėve qė ishin nga kėshilli i prindėrve tė shkollės, kjo ėshtė njė porosi pėr faktorin vendor dhe ndėrkombėtarė, qė librat e konfiskuara tu kthehen nxėnėsve sepse ato i pėrkasin atyre e JO tė qėndrojnė tė burgosura dhe ti mbulojė pluhuri. Ndėrkohė qė protesta ishte pėrkrahur edhe nga prindėrit e nxėnėsve./Indeksonline/

http://www.indeksonline.net/?FaqeID=2&LajmID=76582
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:49.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.