Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.11.2008, 22:19   1

Shkrim i cituar Mamurras: Projekti pėr fabrikė ēimentoje nė zonė tė banuar ngre banorėt nė protestė


Banorėt e fshatit Shpėrdhet nė Mamurras protestojnė ndaj projektit tė njė firme spanjolle pėr ngritjen e njė fabrike ēimentoje, pak metra larg zonės sė banuar. Ata pohojnė se do ta pėrshkallėzojnė protestėn deri nė njė pėrgjigje tė instancave tė larta, tė cilėve banorėt e Shpėrdhetit, por edhe tė tre fshatrave tė tjerė u kanė nisur njė peticion.

Sipas kryeplakut tė fshatit Shpėrdhet, Vath Myrtja ėshtė e patolerueshme, qė nė njė distancė jo mė shumė se 100 metra nga banesat, tė lejohet ngritja e njė fabrike, qė pėrveēse ndot ambientin merr edhe jetė njerėzish nga smogu. Sipas tij, katėr fshatra me 1000 banorė rrezikohen tė ndoten, nėse njė fabrikė e tillė ndėrtohet nė territorin e Mamurrasit.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=20870
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.11.2008, 23:59   2
allianz
 
Eksporti ynė mė i madh nė Durrės sivjet ka qenė ēimentoja.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:40.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.