Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.11.2008, 18:36   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Misri serb shitet pėr misėr Sarande


Alarmi pėr mbetjen pa treg tė 150 mijė kuintalėve misėr cilėsor, tė prodhuar nė fushat e Vurgut ka sjellė reagimin e parė tė strukturave tė larta shtetėrore. Dje paradite, pėrfaqėsues dhe tė dėrguar nga Dikasteri i Bujqėsisė kanė dėgjuar drejtpėrdrejt pretendimet e kultivuesve tė misrit.

"Jemi duke falimentuar, thanė qartazi ata, pėrballė favorizimit tė misrit tė futur nga jashtė, tė tregtarėve serbė tė lidhur me kupolėn shqiptare".

Ata denoncuan faktin qė ky misėr ka kaluar nėpėr linjat e pėrpunimit nė Serbi, ku i ėshtė marrė embrioni, vlerat ushqyese, vaji dhe alkooli e megjithėkėtė, e ka pasur tė lehtė tė shkojė te konsumatorėt shqiptarė, pėr shkak tė ēmimit qė nuk kalon nga 21-22 lekė pėr kg.

"Ky misėr e ka pasur tė lehtė tė kapėrcejė doganėn e Shkodrės, pėr shkak tė lidhjes me shtetarėt shqiptarė, ndėrsa nėpėr Shqipėri qarkullon me etiketėn e misrit tė Sarandės, tė njohur si prodhim bio", kanė denoncuar fermerėt.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=52691
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.