Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 1 > Verior
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.11.2008, 08:36   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Z1: Plani 6-pikėsh i KSOKB pėr kolonizimin me sllavė dhe EULEX-in


Mbulim i zhvillimeve tė presionit ndėrkombėtar kundėr shqiptarėve pėr tė pranuar planin 6-pikėsh tė dalė nga marrėveshja OKB-Beograd pėr ndarjen administrative tė Shqipėrisė Veriore dhe pėr imponimin e EULEX-it nė kėtė ndarje administrative si mision qė nuk njeh pavarėsinė e shtetit ku duhet tė vendoset.

Dokumenti: 2008: Plani 6-pikėsh OKB-Serbi
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.11.2008, 18:44   2

Shkrim i cituar BE: "Prishtina tė pranojė marrėveshjen OKB-Beograd"


Kryesuesi i Kėshillit tė Ministrave tė Bashkimit Evropian, shefi i diplomacisė franceze, Bernard Kouchner, u ka kėrkuar liderėve tė Kosovės tė pranojnė planin gjashtė-pikėsh tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki-Mun, tė cilin tashmė e ka pranuar Serbia.

“Ekziston marrėveshja prej gjashtė pikave qė vjen nga Kombet e Bashkuara, dhe tė cilėn e kanė pranuar serbėt. Ajo tash duhet tė pranohet nga ana e Prishtinės. Ky dokument ėshtė i nevojshėm pėr ta dėrguar EULEX-in”, ka thėnė tė hėnėn Kouchner, pas takimit tė Kėshillit tė Ministrave nė Bruksel, ku thuhet se ėshtė “zhvilluar njė debat i gjatė pėr Kosovėn”.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=2728
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.11.2008, 19:24   3

Shkrim i cituar Kuēi: Asnjė kompromis qė shkel Kushtetutėn


Prishtina zyrtare nuk do tė bėjė kurrfarė kompromisi qė shkel Kushtetutėn e Kosovės dhe qė cenon integritetin territorial tė saj, ka thėnė zv/kryeministri Hajredin Kuēi nė njė intervistė pėr RTK-nė.

Numri dy i qeverisė tha se ky qėndrim do tė mbahet deri nė pėrfundim tė bisedimeve pėr planin 6 pikėsh tė Ban Ki-Moonit, bisedime kėto qė po ndėrmjetėsohen nga vendet perėndimore.

“Nuk do tė ketė kompromis mė pak se qė ėshtė nė Kushtetutėn e Kosovės. Kushtetuta ka qenė vetė kompromis dhe ēdo kompromis tjetėr ėshtė njė lloj bartje e sovranitetit dhe bartja e sovranitetit nuk mund tė bėhet nga individ tė caktuar por duhet bėhet ashtu si ėshtė paraparė nė Kushtetutė. Unė jam i bindur se edhe bashkėsia ndėrkombėtare do tė ketė mirėkuptim nė kėtė ēėshtje “, tha Kuēi.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=2733
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.11.2008, 12:35   4

Shkrim i cituar Prishtinė: Pėrfaqėsuesit politikė kundėr planit tė OKB-sė


Prishtinė, 12 nėntor - Presidenti i Republikės sė Kosovės, Dr. Fatmir Sejdiu, Kryetari i Kuvendit tė Republikės, Jakup Krasniqi dhe Kryeministri Hashim Thaēi, nė njė takim tė pėrbashkėt dje kanė takuar pėrfaqėsuesit e partive politike qė janė pjesė e Parlamentit tė Republikės sė Kosovės, nga tė cilėt morėn mbėshtetjen e plotė pėr qėndrimin e shprehur njė ditė mė parė nga Presidenti dhe Kryeministri sa i pėrket ecurisė sė bisedimeve tė deritanishme lidhur me shtrirjen e EULEX it.

Nė kėtė takim ishin tė pranishėm edhe Eqrem Kryeziu, nėnkryetar i LDK sė, Ramush Haradinaj, kryetar i AAK sė, Ibrahim Makolli, nėnkryetar i AKR sė, Xhezair Murati nga partia Vakat dhe Mahir Jagxhilar nga Partia Demokratike Turke e Kosovės.

http://www.kosova.com/artikulli/49973
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.11.2008, 17:58   5

Shkrim i cituar Prishtina refuzon kėrkesėn e pėrsėritur pėr planin e OKB-sė


Prishtina nuk sprapset nga vendimi pėr tė refuzuar planin e OKB sė, theksoi Thaēi, sepse konsideron se shkel Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės. Ky prononcim i Thaēit vjen njė ditė pas thirrjeve tė Bashkimit Evropian dhe Kombeve tė Bashkuara drejtuar Prishtinės zyrtare pėr tė pranuar propozimin e OKB sė. Thaēi tha se kundėr kėtij plani ėshtė bashkuar i gjithė spektri politik nė Kosovė. Sipas tij, nuk ka presion ndėrkombėtar pėr ta pranuar planin, por ka mirėkuptim pėr tė ecur pėrpara.

http://www.kosova.com/artikulli/49987
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.11.2008, 16:09   6

Shkrim i cituar "Pesėshja" presion Prishtinės pėr planin e OKB-sė


Pėrfaqėsuesit diplomatikė tė SHBA-sė, Anglisė, Francės, Gjermanisė dhe Italisė do tė takohen sot me udhėheqėsit shqiptaroveriorė pėr t'iu ushtruar presion tė pranojnė planin e OKB-sė pėr shtrirjen e misionit EULEX nė Shqipėri tė Veriut, sipas rrjetit tė lajmeve BI.

http://www.balkaninsight.com/en/main/news/14769/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.11.2008, 18:22   7

Shkrim i cituar PLK: Plani i OKB-sė, thirrje pėr destabilizim dhe konflikt


"Metodat i imponimit nga jashtė pėr ēėshtjet e brendshme te Kosovės na kujtojnė diktaturat komuniste dhe staliniste, dhe, ato instrumente nuk mund tė pranohen nė njė vend demokratik dhe nė njė shtet tė porsaformuar, i cili nė vazhdimėsi po pėrjeton goditje nga Serbia, e cila as de fakto e as de jure nuk ka asnjė mandat politik, juridik, moral e njerėzor tė pėrzihet nė ēėshtjet e brendshme te Shqipėrisė sė Veriut", thuhet nė njė komunikatė pėr shtyp tė nėnshkruar nga z. Gjergj Dedaj, kryetar i PLK-sė.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=28524
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.11.2008, 18:44   8

Shkrim i cituar Prishtina refuzon planin e OKB-sė nė takimin me "Pesėshen"


Kryeministri Hashim Thaēi pėrsėriti edhe sot qėndrimin kundėr planit gjashtėpikėsh tė OKB-sė dhe Serbisė, duke thėnė se ky plan mbetet i papranueshėm.

"Zgjidhja e drejtė", tha Thaēi, "ėshtė qė EULEX i tė respektojė pavarėsinė e Kosovės, Kushtetutėn e saj, planin e Ahtisaarit dhe garantimin e plotė tė integritetit territorial tė Shqipėrisė sė Veriut".

http://www.kosova.com/artikulli/50024
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.11.2008, 09:46   9

Shkrim i cituar Spanja, Franca e Italia mendohet tė jenė pas presionit kundėr Shqipėrisė sė Veriut


Sipas tė pėrditshmes Koha Ditore, qeveria e Shqipėrisė sė Veriut nė takimin e djeshėm me 4 nga pėrfaqėsuesit e "Pesėshes", Anglinė, Francėn, Italinė dhe Gjermaninė; ka kėrkuar qė tė bėhen ndryshime konkrete nė plan.

Qeveria shqiptaroveriore kėrkon garanci nga partnerėt ndėrkombėtarė pėr integritetin territorial dhe qė ndryshimet t'i bėhen si planit OKB-Beograd ashtu dhe planit BE-Beograd pėr shtrirjen e EULEX-it, duke theksuar se ėshtė e papranueshme qė EULEX-i tė shtrihet nė Shqipėri tė Veriut sipas kushteve tė Serbisė.

Presidenti, Fatmir Sejdiu dhe kryeministri, Hashim Thaēi, nuk morėn asnjė garanci tė tillė nė takimin e djeshėm nga 4 vendet e BE-sė dhe pritet qė diskutimet tė vazhdojnė sot nė orėn 15:00. Ndėrkaq pėrfaqėsuesi amerikan nė Prishtinė nuk ka qenė i pranishėm nė diskutime.

Koha Ditore citon burimet e saj nė selinė e OKB-sė nė Nju-Jork tė thonė se tė martėn Beogradi ka kėrcėnuar Nju-Jorkun dhe Brukselin se do tė tėrheqė mbėshtetjen e vet ndaj EULEX-it nėse planit i bėhen ndryshime.

Beogradi gjithashtu i ka caktuar njė kufi 10-ditor Brukselit dhe Nju-Jorkut qė tė bindin Prishtinėn sipas kushteve tė vendosura prej tyre.

Presidenti serb, Boris Tadiē, citohet tė ketė thėnė dje gjatė vizitės sė tij nė Varshavė, se Serbia "nuk do tė pranojė asnjė ndryshim" nė marrėveshje.

Tė paktėn dy, prej "Pesėshes", kanė rėnė dakord me Beogradin t'i ushtrojnė presion Prishtinės pėr tė pranuar planin, thotė e pėrditshmja shqiptaroveriore.

Gjeraqina Tuhina, korrespondentja e televizionit publik tė Shqipėrisė sė Veriut nė Bruksel e ka pėrshkruar atmosferėn nė BE se "kėrkon t'i kthejė diēka mbrapsht Serbisė, pas humbjes sė Kosovės". Sipas bisedave me zyrtarė atje, kjo lėvizje vjen nga qarqe tė caktuara evropiane qė duan tė "qetėsojnė" Serbinė pėr "humbjen".

Analistėt dhe mediat vendore aludojnė se pas kėtyre veprimeve qėndron Spanja, e cila jo vetėm qė nuk e ka njohur Shqipėrinė e Veriut, por madje ka ndėrmarrė dhe fushatė ndėrkombėtare kundėr njohjes sė pavarėsisė, si dhe Havier Solana, qė kryeson kėtė lėvizje tė re tė BE-sė kundėr shqiptarėve.

Kėrkesat e Beogradit janė qė EULEX-i tė punojė sipas ligjeve serbe dhe tė OKB-sė, tė mos mbajė pozicion rreth pavarėsisė sė ShV-sė dhe t'i pėrmbahet Rezolutės 1244 tė OKB-sė, duke minuar kėsisoj Kushtetutėn e ShV-sė, integritetin territorial tė ShV-sė dhe planin Ahtisaari, gjė qė nė pėrfundim bie ndesh pikėrisht me arsyen themelore tė vetė ekzistencės sė EULEX-it sipas Pakos Ahtisaari.

NKR / VNf
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.11.2008, 16:12   10

Shkrim i cituar Prishtinė: Akademia rreshtohet nė krah tė qeverisė kundėr planit OKB-Serbi


Kryesia e Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės (ASHAK) shpreh mbėshtetjen pėr institucionet shqiptaroveriore "nė qėndresėn e tyre pėr mospranimin e Planit prej gjashtė pikėsh tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė KB sė Ban Ki Mun nė pjesėt e tij tė dėmshme pėr pavarėsinė e vendit".

Kėshtu thuhet nė njė kumtesė tė ASHAK-ut, qė vjen si reagim ndaj shkallės sė trysnisė qė po ushtrojnė pėrfaqėsuesit e BE-sė mbi institucionet shqiptaroveriore pėr tė pranuar gjashtė pikat e Planit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė KB-sė, Ban Ki Mun.

Gjithashtu ASHAK shpreh habinė "me qėndrimin zhvlerėsues ndaj Planit Ahtisaari, pėr pranimin e tė cilit janė bėrė po ashtu trysni ndaj institucioneve si kusht pėr pavarėsimin e vendit".

Njėherėsh Kryesia e ASHAK-ut shpreh zhgėnjimin "me lehtėsinė qė institucionet ndėrkombėtare, veēanėrisht Bashkimi Evropian, kanė ndėrmarrė negociata me njė palė tė tretė pėr ēėshtje qė i pėrkasin Kosovės dhe sovranitetit tė saj".

"Nėntė muaj pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, Republika po pėrballet me realitetin e funksionimit tė vėshtirėsuar tė shtetit, me ngadalėsimin e proceseve themelore qė ishin parashikuar tė ndodhnin pas shpalljes sė pavarėsisė, e qė janė: largimi i UNMIK-ut, funksionalizimi i shtetit tė Kosovės nė tėrė territorin, vendosja e njė misioni tjetėr ndėrkombėtar me funksione dhe atribute tė tjera, forcimi i sigurisė dhe krijimi i kushteve pėr tė nxitur zhvillimin ekonomik", thekson Kryesia e ASHAK-ut, duke vėnė nė dukje se "pasojat e dėshtimeve, pengesat nė funksionalizimin e shtetit, konfuzioni pėr shkak tė paqartėsive tė autoriteteve, zgjerimi i varėsisė nė shkallė tė palejueshme i kėtyre institucioneve nė raport me institucionet ndėrkombėtare, bėjnė tė qartė se me kėtė Plan synohet legjitimimi i pėrfshirjes sė shtetit tė Serbisė nė garė pėr pushtet dhe ligj nė Kosovė, trimėrohet veprimi i paligjshėm i saj nė Kosovė dhe pamundėsohet zbatimi unik i ligjeve tė Kosovės nė tėrė territorin e saj".

ASHAK shpreh bindjen se nė kėtė mėnyrė ndihmohet krijimi i dy realiteteve tė papajtueshme nė Shqipėri tė Veriut, i dy formave tė administrimit tė shtetit me qėllim ndarjen e tij.

Por Kryesia e ASHAK-ut tėrheq vėrejtjen edhe pėr dėmin e madh ekonomik qė do tė sillte miratimi i Planit pėr ekonominė e vendit. Nė fund Kryesia e ASHAK-ut kėrkon nga institucionet e vendit qė, gjithė duke bashkėpunuar me faktorin ndėrkombėtar, tė tregojnė vendosmėri, maturi dhe pėrgjegjshmėri nė raport me Kushtetutėn e Republikės, ligjet e vendit dhe me mbrojtjen e pavarėsisė dhe tė sovranitetit tė Republikės nė tėrėsinė e saj territoriale.

http://www.kosova.com/artikulli/50053
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.11.2008, 14:28   11

Shkrim i cituar Kuēi: Tė hiqet nga agjenda dhe nga fjalori politik plani OKB-Serbi


Zėvendėskryeministri i Shqipėrisė sė Veriut, Hajredin Kuēi, i ka bėrė thirrje bashkėsisė ndėrkombėtare, qė ta heqė nga agjenda, por edhe nga fjalori politik, planin 6-pikėsh, i cili ėshtė i papranueshėm nga shteti shqiptaroverior. Ai ka theksuar se institucionet shtetėrore, do tė kenė po tė njėjtin qėndrim pėr kėtė plan, derisa i ai tė ekzistojė si i tillė.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=2764
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.11.2008, 13:13   12

Shkrim i cituar Prishtina tė mėrkurėn, 19 nėntor, nė demonstratė


Pesėmbėdhjetė organizata dhe lėvizje tė ndryshme joqeveritare kanė paralajmėruar mbajtjen e njė demonstrate nė Prishtinė, pėr tė kundėrshtuar planin 6 pikėsh tė propozuar nga sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki Mun.

Organizatorėt kanė vlerėsuar se 6 pikat e propozuara nga sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, janė tė papranueshme sepse cenojnė pavarėsinė, sovranitetin dhe integritetin territorial tė Shqipėrisė sė Veriut.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=2769
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.11.2008, 19:58   13

Shkrim i cituar Tiranė: Republikanėt shprehen kundėr planit OKB-Serbi


Partia Republikane e ShP ka kundėrshtuar pėrpjekjet e Beogradit pėr realizimin e planit prej gjashtė pikash, qė tenton ndarjen territoriale tė Shqipėrisė sė Veriut. Nė reagimin e parė zyrtar tė politikės shqiptaroperėndimore pėr kėtė ēėshtje theksohet se plani do tė destabilizojė jo vetėm shtetin shqiptar tė Veriut, por gjithė rajonin.

Duke shprehur mbėshtetjen pėr tė drejtat e pėrfaqėsuesve tė shtetit shqiptaroverior, PR ka tėrhequr vėmendjen e tė gjithė politikės shqiptare, duke deklaruar se ajo duhet tė jetė nė njė zė pėr tė mbrojtur hapur ēėshtjen e tė drejtave tė Shqipėrisė sė Veriut.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=55349
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.11.2008, 22:25   14

Shkrim i cituar Frid: SHBA e njeh vullnetin e Shqipėrisė sė Veriut


Pas takimit tė diplomatit tė lartė amerikan Daniel Frid me kryetarin Sejdiu dhe kryeministrin Thaēi, nė konferencėn e jashtėzakonshme pėr media, Fridi pohoi se SHBA-ja e njeh Shqipėrinė e Veriut si shtet sovran nė vendimet e saj. Ai po ashtu pėrsėriti qėndrimin se EULEX-i duhet tė shtrihet nė gjithė territorin e vendit e duke shprehur respekt pėr kėndvėshtrimin e institucioneve shqiptaroveriore lidhur me planin e propozuar OKB-Serbi.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=28678
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.11.2008, 22:28   15
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Foleja e infeksionit AFP e ka ndryshe tonin pėr tė njėjtėn ngjarje:

Citim:
US urges Kosovo to support deal on EU police mission

http://www.google.com/hostednews/afp...O20aIjQF4UHu8g
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.11.2008, 15:51   16

Shkrim i cituar Prishtinė: Dhe sindikatat e punėtorėve nesėr nė demonstratė


Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės (BSPK), mbėshtet institucionet e shtetit shqiptaroverior nė qėndresėn e tyre pėr mospranimin e planit prej gjashtė pikėsh tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Munit, nė pjesėt e tij tė dėmshme pėr pavarėsinė e vendit.

“BSPK-ja pėrkrah protestėn qė do tė mbahet tė mėrkurėn dhe kėrkon nga punėtorėt qė tė dalin masovikisht nė kėtė protestė nė mbrojtje tė sovranitetit, integritetit tė Republikės sė Kosovės dhe ekonomisė sė vendit”.

http://www.telegrafi.com/?id=46&a=1329
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2008, 00:37   17

Shkrim i cituar Prishtinė: Pjesėmarrje masive nė demonstratė


Dhjetėra mijėra qytetarė nga tė gjitha viset e Shqipėrisė sė Veriut kanė protestuar sot nė Prishtinė pėr tė kundėrshtuar planin gjashtėpikėsh tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Kombeve tė Bashkuara.

Protestuesit duke iu pėrgjigjur thirrjes sė shumė organizatave joqeveritare nė kėtė mėnyrė kanė kundėrshtuar ndarjen e shtetit shqiptaroverior dhe kanė kėrkuar respektimin e sovranitetit tė vendit tonė, i cili garantohet edhe me Kushtetutė.

Ata mbanin pankarta dhe flamuj kombėtarė duke brohoritur "Jo ndarje", "Sovranitet", "Rreferendum" etj. Oratorėt thanė se plani i kreut tė OKB sė ėshtė i papranueshėm pėr Shqipėrinė e Veriut, ngase zbatimi i tij do tė thotė ndarje, e ndarja do tė thotė luftė.

Albin Kurti, lider i Vetėvendosjes, tha se edhe nėse liderėt shqiptaroveriorė e pranojnė nė ēfarėdo mėnyre gjashtėpikėshin, populli nuk do ta pranojė atė. Ai kundėrshtoi neutralitetin e EULEX-it, duke e parė atė si njė definicion qė i mundėson Serbisė tė ndėrhyjė nė ēėshtjet e brendshme tė Shqipėrisė sė Veriut.

Nė emėr tė shoqatave tė dala nga lufta dhe veteranvėve tė UĒK sė, Xhavit Jashari tha se ēdo tentim pėr ta ndarė Shqipėrinė e Veriut do tė ketė efekte edhe pėr vendet tjera tė rajonit.

Alban Bokshi, njėri nga organizatorėt e kėsaj proteste tha se sovraniteti dhe integriteti territorial i Shqipėrisė sė Veriut ėshtė i panegociueshėm. "Pėr secilėn ēėshtje kapitale pėr Kosovėn duhet tė vendosė populli i Kosovės, ndėrsa referendumi ėshtė mekanizmi mė i drejtė", tha ai.

Shpend Ahmeti nga Instituti pėr Studime tė Avancuara kėrkoi qė zėri i qytetarėve tė mos ndihet vetėm njė herė nė katėr vite, vetėm atėherė kur mbahen zgjedhjet, por edhe kur ata janė tė pakėnaqur me gjendjen aktuale politke nė vend.

Kjo protestė u zhvilluar vetėm njė ditė pasi krerėt e institucioneve shqiptaroveriore, pėrfundimisht hodhėn poshtė planin e OKB-sė dhe propozuan njė plan tė ri prej katėr pikash pėr shtrirjen e EULEX-it.

http://www.kosova.com/artikulli/50140
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.11.2008, 18:24   18

Shkrim i cituar Basha: Rajoni fuēi baruti nėse preket Shqipėria e Veriut


Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė Perėndimore, Lulzim Basha, tha se i tėrė rajoni rrezikon tė shndėrrohet nė fuēi baruti pėr shkak tė pėrpjekjeve, sado qofshin, pėr tė vėnė nė dyshim tėrėsinė territoriale tė Shqipėrisė sė Veriut.

Deklaratat e ashpra u bėnė nė seancėn plenare tė Kuvendit, ku nė rend tė ditės ishte buxheti pėr vitin 2009.

Basha veē fjalės pėr diplomacinė nė tėrėsi, u pėrqendrua te mbėshtetja qė Shqipėria Perėndimore i jep Shqipėrisė sė Veriut dhe respektimit vetėm tė planit Ahtisaari.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=28885
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.11.2008, 12:55   19
allianz
 

Thaēi, Sejdiu refuzojnė planin OKB-Serbi


  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.11.2008, 17:58   20

Shkrim i cituar Agolli: 6 pikat, 6 gjilpėra me helm tė ndryshėm


Shkrimtari i njohur Dritėro Agolli ka komentuar planin 6 pikėsh tė paraqitur nga Sekretari i Pėrgjithshėm i PKB-sė, Ban Ki Moon duke thėnė se “Ai ėshtė njė plan me gjashtė gjilpėra, secila prej tė cilave pėrmban njė helm tė ndryshėm."

"Ėshtė e qartė se plani parashikon ndarjen e Kosovės. Kjo ėshtė sikur tė ndjek fati i keq pas njė gėzimi tė madh. Por mendoj se kjo do tė kalohet me sukses, pasi as Kosova dhe as Shqipėria nuk do tė pranojnė njė gjė tė tillė”, ka vazhduar Agolli.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shfaqlajm&lajmid=3880
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 14:25.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.