Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.11.2008, 14:43   1

Shkrim i cituar Z2: Luginė: Shqiptarėt parashtrojnė kėrkesat ndaj Serbisė


Njė delegacion i pėrfaqėsuesve institucional tė shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės, nė takimin me ministrin pėr tė Drejtat e Njeriut dhe tė Pakicave nė Beograd, Svetozar Ēipliē dhe me zyrtarė tė tjerė tė qeverisė serbe, kanė kėrkuar gjatė ditės sė sotme zgjidhjen e problemeve tė komunitetit shqiptar nė Luginė tė Preshevės.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=28590
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.7.2010, 22:21   2
Citim:
Rexhepi: Tė mos ndahet Kosova, por Serbia

Preshevė – Zėvendės kryetari i Komunės sė Preshevės, Orhan Rexhepi, deklaron se Serbia nuk ėshtė problemi kryesor, “por problemi i vetėm i rajonit dhe deri sa tė mos zgjidhet problemi i Luginės sė Preshevės Serbia do tė mbetet problem”.

“Nė Preshevė nuk flasim pėr ndarjen e Kosovės, por pėr ndarjen e Serbisė. Mė 1992 kemi mbajtur referendumin pėr bashkimin me Kosovėn, mė 2000 e 2001 kemi hyrė nė luftė pėr t’iu bashkuar Kosovės dhe rezultatet e kėtyre dy ngjarjeve pėrfundimisht duhet tė realizohen”, citon agjencia serbe e lajmeve FoNet, Orhan Rexhepin.

Ndėrsa deputeti i Koalicionit tė Shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės nė Parlamentin e serb, Riza Halimi e konsideron mė tė mirė zgjidhjen e problemeve tė shqiptarėve nė Luginė tė Preshevės dhe tė serbėve nė Kosovė se ndryshimin e kufijve.

Agjencia serbe e lajmeve FoNet e citon kryetarin e Partisė sė Veprimit Demokratik tė ketė thėnė se “qasja eksperimentale” pėr ndarjen e Kosovės dhe ndryshimin e kufijve do tė ishte shumė e keqe dhe se duhet tė vazhdojė zgjidhja e problemeve jetike tė shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės dhe tė serbėve nė Kosovė.

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/21311/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2013, 21:26   3
Citim:
Beograd: Liderėt shqiptarė u takuan me Vuēiqin

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	largea_riza-halimi1372781809.jpg
Shikimet:	99
Madhėsia:	36,1 KB
NNJ:	5422Deputeti shqiptar nga Lugina e Preshevės nė Kuvendin e Serbisė, Riza Halimi, tha se pėrfaqėsuesit e shqiptarėve nga pjesa jugore e Serbisė, nė takiumin e sotėm me zėvendėskryeministrin e Serbisė, Aleksandar Vuēiq, kanė marrė premtime se do tė filloj zgjidhja e problemeve tė grumbulluara ekonomike dhe problemeve tė tjera nė kėtė rajon.

“Sot me Vuēiqin kemi biseduar nė mėnyrė direkte pėr problemet themelore, siē ėshtė papunėsia, e cila ėshtė mė e lartė se 70%, shumė mė e lartė se mesatarja nė Serbi, pastaj pėr problemet nė shėndetėsi dhe arsim, pėr pėrfaqėsimin e dobėt tė shqiptarėve nė sistemin e drejtėsisė, nė polici dhe nė institucionet e tjera shtetėrore”, tha Riza Halimi.

Zoti Halimi ka theksuar se qeveria e Serbisė e ka pranuar programin e masave tė cilin e kanė paraqitur liderėt politikė shqiptarė nga Lugina e Preshevės pėr zgjidhjen e problemeve.

“Vuēiqi ėshtė shprehur optimist se prej muajit Tetor mund tė priten rezultate konkrete”, pėr zbatimin e masave, tė cilat i kanė propozuar liderėt shqiptarė, tha Halimi.

Duke folur pėr situatėn e rėndė ekonomike nė pjesėn jugore tė Serbisė, Riza Halimi tha se atje tė ardhurat pėr kokė banori janė shtatė herė mė tė ulėta se mestarja nė Serbi.

Ai ka theksuar se vetėm tre gjyqtarė nė sistemin e drejtėsisė sė Serbisė janė shqiptarė, ndėrsa pėrfaqėsim i tillė i ulėt ėshtė edhe nė polici dhe nė institucionet e tjera.

Nė mbledhjen ne sotme me Aleksandar Vuēiqin nė Beograd, ishin tė pranishėm edhe Ragmi Mustafa, Skender Destani, Jonuz Musliu, Nagip Arifi, Galib Beqiri dhe Shaip Kamberi.

Nė takim ishte i pranishėm edhe kryetari i Trupit koordinues tė qeverisė sė Serbisė, pėr komunat Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė, Zoran Stankoviē, raportojnė agjencitė serbe tė lajmeve.

http://www.botasot.info/lajme/230273...an-me-vuciqin/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.7.2013, 14:35   4
Citim:
Musliu: Duam polici me komandant shqiptar

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	largea_656x37319236jonuz_musliu1373960658.jpg
Shikimet:	87
Madhėsia:	24,3 KB
NNJ:	5514Kryetari Kuvendit Komunal tė Bujanocit, Jonuz Mulsiu ka thėnė se situata nė Luginėn e Preshevės ėshtė e tensionuar. Ai ka thėnė se ndėr kėrkesat mė kryesore qė kanė ata si komunitet ėshtė hapja e njė Gjykate Apeli nė Preshevė ose nė Bujavoc dhe njė polici me komandant shqiptar.

“Kėrkimi i reciprocitetit nė raport me serbėt nė veri tė Kosovės do tė jetė i pashmangshėm, ku mes tjerash qėndron nė faktin dhe kėrkesėn qė edhe shqiptarėt nė Luginėn e Preshevės, duhet tė kenė policinė e vet, komandantin e policisė dhe Gjykatėn e Apelit”.

http://www.botasot.info/lajme/232194...dant-shqiptar/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:50.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.