Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1908-1910: Kongresi i alfabetit tė gjuhės shqipe
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.11.2008, 18:35   1
kalimtar/e
 

Lėndė burimore «Kongresi i Manastirit», Demiraj-Prifti


Botimi qė po ju prezantojmė ėshtė pėrgatitur me rastin e 95-vjetorit tė Kongresit tė Manastirit, por tashmė me festimin e 100-vjetorit libri bėhet njė referim i vėrtetė shkencor pėr ngjarjen e rėndėsishme kombėtare qė ndodhi nė Manastir.

Citim:
Emri:  kongresi-manastirit-demiraj.jpg
Shikimet: 712
Madhėsia:  25,5 KB
Pėrveē informacionit tė ri, tė nxjerrė nga burimet biblografike e mė tepėr nga ato dokumentare, nė kėtė botim janė bėrė ndryshime edhe nė interpretimin e dukurive, ngjarjeve dhe sidomos tė figurave historike trajtimi i tė cilave ėshtė bėrė nė bazė shkencore.

Akademia e Shkencave e Shqipėrisė,
Instituti i Historisė
Shaban Demiraj - Kristaq Prifti
Tiranė 2004
Shqypshkronja "Mėsonjėtorja"
Fq. 203
Ēmimi: 250 lekė
Historiani dhe gjuhėtari janė bashkuar pėr ta plotėsuar kėtė vepėr. Vepėr qė ėshtė pėrmisuar me kohėn, sa herė qė afronte nėntori:

Kalesa nga kapitujt janė sjellė edhe kėtu, ndėrsa tė tjerė nė brendi janė dhe:

-Alfabeti i Stambollit (1879).
-Shkollat e para kombėtare dhe gjendja e arsimit nė Shqipėri nė vitet 1880-1908.
-Lėvizja politike-kulturore pas shpalljes sė Kushtetutės (korrik-nėntor 1908).
-Pėrhapja e shkrimit dhe e shkollės shqipe.
-etj.

Punimi ėshtė plotėsuar nė fund me njė shtojcė dokumentare.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:54.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.