Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1908-1910: Kongresi i alfabetit tė gjuhės shqipe > 100-vjetori
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.11.2008, 21:42   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Nėntori i sivjetshėm ėshtė shpallur si muaji i Kongresit tė Manastirit


"Ekspozita e alfabeteve" ėshtė aktiviteti i parė qė ēel serinė e aktiviteteve tė planifikuara mė kėtė rast.

Katalogu me alfabetet e pėrdorura deri nė Kongresin e Manastirit, ato qė pėrbėjnė historinė e alfabetit tė gjuhės shqipe, janė ekspozuar mbrėmjen e djeshme nė Bibliotekėn Kombėtare.

Shoqėruar edhe me botimin e albumit me imazhe nga kėto vepra tė rėndėsishme, qė ruhen nė arkivin e Bibliotekės Kombėtare, ekspozita pėrmbledh dhe “Buzukun” nė dy riprodhime profesionale tė lidhura nė lėkurė (ekzemplari i vetėm origjinal ruhet nė Bibliotekėn Apostolike Vatikane), autorė tė vjetėr tė shkrimit tė shqipes, si Matrėnga, Budi, Bardhi, Bogdani etj. dhe alfabetin qė ata pėrdornin, botime tė Rilindjes Kombėtare Shqiptare, tė arbėreshėve tė Italisė dhe tė arvanitasve tė Greqisė, botimet e Shoqėrisė sė tė Shtypurit Shkronja Shqip tė Stambollit, tė Bukureshtit dhe tė Sofjes.

Dorėshkrime tė rralla origjinale tė Kristoforidhit apo Shtjefėn Gjeēovit, letėrkėmbime tė Konicės, tė Fishtės apo tė Lumo Skėndos janė gjithashtu pjesė e kėsaj pasurie, duke sjellė kėshtu nė dritė mė tė plotė rrugėtimin dhe formėsimin e gjuhės shqipe dhe alfabetit tė saj.

Rrugėt nė Muzeun Historik Kombėtar

Ekspozita e Bibliotekės Kombėtare do tė pasohet me njė tjetėr nė Muzeun Historik Kombėtar, duke pasur si temė sėrish alfabetin e shqipes.

“Rruga e alfabetit kombėtar” do tė ēelet mė 16 nėntor dhe njėkohėsisht do tė bėhet edhe promovimi i dy librave: “Formula e pagėzimit” dhe “Pjetėr Budi”.

Mė 16 nėntor Ministria e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve organizon koncertin solemn tė Teatrit Kombėtar tė Operės, Baletit dhe Ansamblit Popullor.

Njė ditė mė pas Akademia e Shkencave e Shqipėrisė dhe Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės do tė zhvillojnė njė konferencė tė pėrbashkėt shkencore njėditore, ndėrkohė qė nė Maqedoni do tė mbahet njė tjetėr konferencė shkencore.

Edhe Korēa do tė jetė qendėr e njė sėrė veprimtarish nė kėtė kuadėr. Ndėrsa Qendra e Studimeve Albanologjike do tė organizojė simpoziumin ndėrkombėtar "Vepra themelore e albanologjisė", ku do tė paraqiten vepra nga botimet mė tė rėndėsishme albanologjike dhe pėr veprėn mė tė arrirė do tė jepet njė ēmim.

Nuk do tė dalė jashtė kėtij “rrethi” as Posta Shqiptare, e cila do tė emetojė pulla dhe zarfe, do tė pėrgatisė postera dhe fletėpalosje, do tė organizojė konkurse nė shkolla pėr poezinė apo prozėn mė tė bukur pėr kėtė ngjarje.

Nga ana tjetėr, MTKRS-ja ka propozuar ngritjen e njė obelisku pėr t’u vendosur nė njė nga sheshet e kryeqytetit, njė shkollė do tė pagėzohet me emrin "Kongresi i Manastirit" etj.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=55264
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:28.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.