Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1908-1910: Kongresi i alfabetit tė gjuhės shqipe > 100-vjetori
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.11.2008, 21:59   1

Shkrim i cituar Manastir: Nisin veprimtaritė me rastin e pėrvjetorit


Emri:  manastirbbc.jpg
Shikimet: 55
Madhėsia:  14,0 KB
Aktivitetet kryesore do tė mbahen
nė Manastir
Nė Maqedoni fillojnė tė premten aktivitetet pėr tė shėnuar 100 vjetorin e Kongresit tė Alfabetit tė Gjuhės Shqipe nė Manastir.

Organizatorėt thonė se nė qytetin e Manastirit gjatė javės sė ardhshme pritet tė mbėrrijnė ashtu si mbėrritėn para 100 vjetėsh 150 delegatėt e Kongresit nga e tė gjitha trohjet shqiptare, gjuhėtarė e historianė tė shqipes nga gjithė bota.

Por janė ftuar tė marrin tė marrin pjesė dhe pasardhėsit e atyre qė njė shekull mė parė, drejtuan e kurorėzuan me sukses pėrpjekjet pėr krijimin e njė alfabeti unik tė shqipes.

Pritet qė nė qytet tė udhėtojnė pjesėtarė tė familjes Qiriazi, tė Gjergj Fishtės, Ndre Mjedes, Feim bej Zavalanit si dhe trashėgimtarė tė patriotėve tė tjerė shqiptarė.

Shkronja guri

Ėshtė bėrė e ditur se Korēa do t'i dhurojė Manastirit 36 shkronja tė alfabetit shqip tė gdhendura nė gur.

Miqtė nė Manastir do tė priten me traditėn e vjetėr shqiptare: bukė, kripė e zemėr.

Manifestime pėrkujtimore gjatė njė jave, do tė mbahen dhe nė Shkup e Tetovė.

Pėrveē, akadamikėve, historianėve dhe gjuhėtarėve shqiptarė, pritet qė nė pjesėn pėrmbyllėse tė aktiviteteve pėrkujtimore, tė marrin pjesė autoritetet mė tė larta shtetėrore dhe qeveritare tė Maqedonisė, por edhe Shqipėrisė e Kosovės.

http://www.bbc.co.uk/albanian/news/2...moration.shtml
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:47.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.