Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Malėsi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.11.2008, 16:15   2

Shkrim i cituar Interesat e shqiptarėve nė Mal tė Zi - nga Xhoana Perkaj


Citim:
Kėto ditė, lideri i Alternativės Shqiptare, V. Sinishtaj, nė njė deklaratė pėr opinion, konstatoi se "pasi qė qeveria e ka njohur pavarėsinė e Kosovės, me siguri do tė vijė deri te rikomponimi i strukturave politike nė Mal tė Zi".

Konstatimi ėshtė i logjikshėm, sepse ėshtė mė se e qartė se momenti i njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės ka qenė test vendimtar pėr disa nga subjektet mė tė forta politike nė Mal tė Zi. Tashmė mund tė parashikohet me siguri tė madhe se nė periudhėn e ardhshme do tė vijė deri te dobėsimi i disa subjekteve politike nė njė anė dhe forcimi i disa tė tjerave nė anėn tjetėr.

Grupit tė parė do t’i takojė Lėvizja pėr Ndryshime, e cila ėshtė humbėsi mė i madh. Kjo ėshtė edhe shembulli mė i mirė se nė politikė nuk mund tė rrihet nė dy karrige. Nė kėtė rast e kemi situatėn qė ka filluar me njė program tė njė partie klasike qytetare, ndėrsa nė provimin e parė serioz, ėshtė bėrė flirt me opsionin nacional deri nė atė shkallė, sa qė janė tejkaluar edhe bartėsit origjinalė tė kėsaj ideje nė Mal tė Zi - partitė e bllokut serb.

Nė grupin e dytė, atė tė fituesve, duke shikuar nga rrafshi i pėrcaktimit tė tyre origjinal strategjik, janė partitė e krahut tė fortė tė bllokut serb. Pse LPN nė tė ardhmen mund tė konsiderohet si subjekt i vdekur politik ndėrsa, nė anėn tjetėr, ėshtė forcuar krahu serb i skenės politike malazeze? Nga shkaku i thjeshtė se opsionin origjinal serb e pėrfaqėsojnė partitė tė cilat qysh nė start me programet e tyre janė pėrcaktuar dhe deklaruar pėr opsionin konsekuent nacional.

Cila do tė ishte arsyeja qė votuesi i rėndomtė serb (mendoj pėr serbėt etnikė) nė Mal tė Zi tė pėrcaktohet nesėr pėr diēka qė ėshtė fake (lexohet "fejk", anglisht, shprehje pėr mallin i cili ėshtė imitacion i origjinalit), nėse mund tė pėrcaktohet pėr origjinalin. Tė mos harrojmė se pėrqindjen e rėndėsishme tė votave nė zgjedhjet e fundit pėr president tė Malit tė Zi, qė i ka marrė kandidati i LPN (14 %), kanė ardhur nga trupi votues i pakicave (shqiptare dhe boshnjake).

Njė nga arsyet ka qenė edhe pėrkrahja e bindshme qė LPN i ka dhėnė idesė sė komunės sė plotė tė Tuzit. Mirėpo, nė testin e parė tė madh, atė tė Kosovės, lideri i kėsaj partie ėshtė veēuar pėr deklaratat e tmerrshme antikosovare. Tė flasėsh kundėr Kosovės, do tė thotė tė flasėsh kundėr shqiptarėve kudo qė jemi. Pikė!


Strategjia

Ēfarė strategjie do tė duhej tė bėnin partitė shqiptare nė situatė tė re tė rikomponimit tė skenės politike malazeze? Mendoj se liderėt tanė, nėse pretendojnė tė jenė liderė tė vėrtetė e jo vetėm individė qė e fitojnė rrogėn nė politikė, do tė duhej tė kenė parasysh tri nivele strategjike. Kėto do tė ishin:
1) Interesat e pakicės shqiptare nė nivel lokal.

2) Interesat e pakicės shqiptare nė nivelin e Malit tė Zi.

3) Vendi i shqiptarėve tė Malit tė Zi, brenda korpusit mbarėkombėtar shqiptar.
- Niveli lokal pėrfshin interesat jetike tė shqiptarėve nė mjedise lokale: Tuzi, Ulqini, Plava, Rozhaja.

- Niveli republikan pėrfshin rregullimin dhe realizimin e interesave shqiptare nė nivelin e institucioneve tė shtetit tė Malit tė Zi.

- Niveli i tretė pėrfshin raportet me dy qendra mė tė forta kombėtare - Prishtinėn dhe Tiranėn, raportet me trojet e tjera etnike shqiptare si dhe me diasporėn.

Po ashtu, ėshtė koha qė liderėt e partive politike shqiptare ta ngrenė vetėdijen e tyre intelektuale nė njė nivel mė tė lartė, atė strategjik. Hapi i parė nė kėtė drejtim do tė kishte qenė simbolik, por, i rėndėsishėm: tė pushojnė sė shari pėrmes gazetave, tė cilat i lexon mbarė opinioni shqiptar, pra, jo vetėm ai nė Mal tė Zi.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=12871
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.3.2009, 14:05   3

Shkrim i cituar Mal i Zi: Shqiptarėt nė prag tė zgjedhjeve parlamentare


Nė 29 mars nė Mal tė Zi do tė mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare, pėr tė cilat popullsia shqiptare e vendit nuk duket fort e interesuar, pasi nuk pritet tė sjellin ndonjė ndryshim tė rėndėsishėm nė skenėn politike tė Malit tė Zi.

Tė zgjedhurit vendorė nė komunėn e Ulqinit dhe tė Tuzit, tė populluara thuajse tėrėsisht nga shqiptarė, shpresojnė nė njė pėrfaqėsim disi mė tė gjerė tė shqiptarėve nė parlamentin e ardhshėm si dhe nė pėrmirėsimin e pozitės sė tyre nė lidhje dhe me procesin e decentralizimit nė vend.

http://www.voanews.com/albanian/2009...rss=topstories
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.3.2009, 21:36   4

Shkrim i cituar Mal i Zi: Tė ndarė nė 6 parti, shqiptarėt rrezikojnė pėrfaqėsimin


Pėrēarja nė 6 parti politike tė shqiptarėve nė Malin e Zi, rrezikon tė ulė ndjeshėm pėrfaqėsimin e tyre nė parlament. Nė Mal tė Zi sistemi ėshtė proporcional dhe njė parti duhet tė marrė tė paktėn 2'500 vota qė tė ketė njė deputet, ndėrkohė qė numri i votuesve shqiptarė ėshtė gjithsej 30'000.

Gjashtė parti kanė paraqitur 6 lista dhe secila bėn fushatė me vete. Atmosfera e fushatės duket qartė nė Ulqin, qytetin e banuar nga shumica shqiptare.

“Ne dolėm nė zgjedhje dhe po bėjmė njė fushatė qė ėshtė moderne, nė kundėrshtim me tė tjerėt qė po bėjnė njė fushatė banale”, ka deklaruar Mehmet Bardhi, kryetar i partisė Lidhja Demokratike.

Ndėrsa Armir Hollaj, kryetar i koalicionit Perspektiva dhe nėnkryetari i Unionit Demokratik pranojnė se pėrēarja do t’iu kushtojė shqiptarėve.

“Kjo njėsi zgjedhore me 5 deputetė mund tė mbesė pa deputet, pėr shkak se nuk u bė njė koalicion i gjerė”, ka pohuar Hollaj. “Nė kėto zgjedhje janė paraqitur 6 parti shqiptare qė konkurrojnė pėr 5 mandate. Por jemi optimistė”, ėshtė shprehur Metko Zehka, nėnkryetar i Unionit Demokratik.

Zgjedhjet bėhen me kerkesė tė kryeministrit Millo Gjukanoviē, partia e tė cilit ka bėrė aleancė me tri partitė mė me peshė nė Malin e Zi. Nė listė Gjukanoviēi ka vendosur edhe njė kandidat shqiptar. Pėrēarja nuk ka pėrfshirė vetėm shqiptarėt, por edhe serbėt, partitė e tė cilėve janė njėsoj tė ndara.

Nga ana tjetėr, vendi ėshtė duke ndjerė krizėn ekonomike, papunėsia ėshtė rritur dhe nė shumė ndėrmarrje, siē ėshtė edhe kombinati i aluminit, prej muajsh punėtorėt s’paguhen.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=2700
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.4.2009, 15:13   5

Shkrim i cituar Mal i Zi: Shqiptarėt kėrkojnė administratėn


Citim:
Shqiptarėt nė Mal tė Zi, kėrkojnė vende udhėheqėse nė institucionet shtetėrore

Kandidati pėr deputet i Koalicionit shqiptar-Perspektiva, Vasel Sinishtaj tha se mė nė fund shqiptarėve u takon nėnkryesia e Parlamentit tė Malit tė Zi. Sivjet katėr parti shqiptare kanė siguruar nga njė mandat, qė ėshtė pėrfaqėsimi mė i madh qė nga zgjedhjet e para pluraliste tė vitit 1990.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=34567
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.6.2009, 04:10   6

Shkrim i cituar Pėrēarja e shqiptarėve nė Mal tė Zi - nga I. Berjashi


Citim:
Politika e pėrēarjes
Ibrahim Berjashi

Liderėt shqiptarė nė Mal tė Zi as dy muaj pas zgjedhjeve tė parakohshme parlamentare malazeze nuk e kanė bėrė asnjė hap pėr t’u bashkuar edhe pėr tė pėrfaqėsuar shqiptarėt nė parlamentin malazias. Ata vazhdojnė tė “lundrojnė” me paragjykimet e deplasuara tė liderizmit irracional e shpėrfillės ndaj njėri-tjetrit.

Javėn qė vjen, Parlamenti i Malit tė Zi duhet tė konstituojė komisionet dhe trupat e tij. Ata nuk arrijnė dot tė themelojnė grupin e tyre qė tė sigurojnė subjektivitet nė Kuvend dhe mekanizmat e tij. Nuk dha asnjė rezultat pozitiv ftesa qė u bėri kryetari dhe deputeti i UDSH-sė, Ferhat Dinosha, qė deputetėt shqiptarė ta formojnė njė grup tė vetin.

“Kėsaj radhe duhet tė formojnė patjetėr grupin e vet parlamentar pėr shumė arsye”, ka thėnė Dinosha nė letrėn e tij.

Grupi do tė pėrbėhej nga UDSH-ja, Forca e Re Demokratike, Lista Shqiptare dhe Koalicionit Shqiptar -“Perspektiva”. Sa i pėrket kryetarit tė Klubit, Dinosha ka thėnė se ai parimisht do tė duhej tė ishte nga UDSH-ja, pasi qė kjo parti ka fituar mė tepėr vota nė zgjedhjet parlamentare. “Por, pėr hir tė tejkalimit tė gjendjes jo tė mirė nė bashkėpunimin e ndėrsjellė”, kryetari i UDSH-sė propozon qė “kryetari i Klubit tė zgjidhet sipas mekanizmit tė rotacionit, qė do tė thotė qė ēdo deputet yni tė gjendet edhe nė krye tė klubit”. Kryetari i parė i Klubit do tė ishte deputeti i UDSH-sė, vetė Ferhat Dinosha, kurse mė pas me mandat njėvjeēar do tė ishin deputetėt e subjekteve tė tjera shqiptare mbi bazėn e parimit tė numrit tė votave.

Pėrgjigjja nė ofertėn e Dinoshės ka qenė e afatizuar deri mė 20 maj, por partitė parlamentare shqiptare kėtė letėr tė tij e kanė marrė joseriozisht edhe me njė dozė averzioni, sepse “ai nuk ka dėshirė tė jetė opozitė”. Kėshilli Qendror i Forcės sė Re Demokratike ka vendosur qė negociatat pėr themelimin e klubit tė deputetėve shqiptarė nė Parlamentin e Malit tė Zi t’i vazhdojė vetėm me Listėn shqiptare dhe Koalicionin shqiptar- Perspektiva, pėrkatėsisht Mehmet Bardhin e Amir Hollajn. UDSH vazhdon ta bojkotojė pjesėmarrjen nė punėn e Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve nė Malin e Zi.

Kryetari i KNSH-sė, Tahir Tahiri thotė pėr “Bota sot” se edhe pse UDSH-sė rregullisht i dėrgohen ftesat, edhe pse kryetari i saj Ferhat Dinosha pat deklaruar kohė mė parė publikisht se do tė kyēet nė veprimtarinė e KNSH-sė, megjithatė po vazhdon me tė vjetrėn. Pėrfaqėsuesit e kėsaj partie parlamentare nuk ishin tė pranishėm as nė mbledhjen e kėtyre ditėve tė KNSH-sė nė tė cilėn ky forum miratoi programin e punės dhe buxhetin pėr vitin 2009.

“Normalisht se ky bojkotim i UDSH-sė nuk ėshtė nė favor tė avancimit e realizimit tė tė drejtave tė shqiptarėve nė Malin e Zi”, thotė Tahiri. Lideri i UDSH-sė, Ferhat Dinosha pak ditė mė parė deklaroi se zgjedhjet parlamentare tė marsit e kanė ndryshuar hartėn politike shqiptare nė Mal tė Zi, dhe se tash janė mė shumė parti parlamentare, fakt ky qė tregon se duhet bėrė ndryshime edhe nė KNSH.

Dinosha vazhdon tė shprehė kundėrshtimet e tij pėr mėnyrėn e themelimit tė kėtij kėshilli, duke akuzuar Lidhjen Demokratike nė Mal tė Zi se ka shkelur ligjin duke “rrėmbyer” shumicėn absolute tė anėtarėsisė nė KNSH. Por, kreu i KNSH-sė, Tahir Tahiri, nga LD-ja thekson se procesi i konstituimit tė kėtij forumi kushtetues, jo vetėm tek shqiptarėt, por i tė gjitha pakicave tė tjera nė Mal tė Zi, ėshtė bėrė mbi bazat e Ligjit dhe tė mbikėqyrjes sė Ministrisė sė Pakicave qė udhėhiqet nga UDSH-ja, drejtpėrdrejt nga ministri Fuad Nimani. Nė kėtė rast, sipas z. Tahiri, Dinoshės nuk i ka faj LD nė MZ.

Lideri i UDSH-sė thotė se ekspertėt e tė drejtave tė pakicave nacionale nė demokracitė evropiane i kanė quajtur kėshillat nacionale tė pakicave edhe “qeveri tė pakicave”. Natyrshėm kjo qeveri duhet tė ketė fatin e qeverisė sė shumicės. Pas ēdo palė zgjedhjeve parlamentare formohet qeveria e re, nė bazė tė rezultateve tė zgjedhjeve.

Pėrbėrja e Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve, me fjalė tė tjera, determinohet nga zgjedhjet edhe pse ligji nuk e ka qartėsuar sa duhet kėtė element, sikundėr as rolin, hapėsirėn dhe pėrbėrjen e Kuvendit tė Elektorėve, nė tė cilin mund tė votohen vetėm pėrfaqėsuesit e sektori civil, e jo si ka ndodhur para konstituimit tė Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve qė pėrfaqėsuesit politikė tė ngufasin edhe Kuvendin e Elektorėve, duke mėnjanuar pėrfaqėsuesit e shoqėrisė civile.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=20&id=18896
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.7.2009, 18:27   7
Citim:
Pėrplasjet qė nuk na duhen
Shaban Peraj

Pėrplasjet qė po na ndodhin kohėt e fundit rreth asaj se a duhet Tuzi tė jetė komunė mė vete apo komunė urbane nė kuadėr tė Podgoricės, janė mė tepėr politike e qė janė shdėrruar nė njė front lufte nė mes tė tė taborreve tė pėrfaqėsuesve tė UDSH-sė dhe pėrfaqėsuesve tė LD, nė MZ.

Deklaratat e bėra si nga njėri krah ashtu edhe nga krahu tjetėr na duken disi jobindėse pėr opinionin, ndaj shtrohet pyetja: A mos duan tė dalin qėllimisht nga vetvetja kėta politikanė pėr t‘na mbushur mendjen se ėshtė mirė kėshtu, po edhe ashtu, gjė qė nė kėto momente arsyetimet e dhėna nuk shpiejnė drejt asaj qė shkon nė dobi tė banorėve tė Malėsisė.

Kjo ėshtė ajo qė nė vazhdimėsi na ndodhin ngjarje tė pakontrolluara nga pėrfaqėsuesit e popullit dhe se pikėrisht ata janė fajtorė pse sot po ndodhin tė kėqijat qė nuk do t’na falen nga gjeneratat e ardhshme.

Kėto ērregullime nė tregun politik tė shqiptarėve nė Ma tė Zi po barten vend e pa vend, me ēka tė njėjtit i bėnė tė dallueshėm pėr veprime sa majtas aq djathtas vetėm e vetėm pėr tė bindur masėn gjoja se janė nė shėrbim tė tyre. Arsyet pėr deklarata tė tilla i dinė vetėm ata, ata janė fajtorėt kryesorė pėr gjendjen e krijuar rreth funksionimit tė Komunės Urbane tė Tuzit, pavarėsisht se a i takojnė pozitės apo opozitės.

Ajo qė duhet shqetėsuar komunitetin shqiptar ėshtė fakti se me sjellet qė bėjnė nuk mund tė ngjiten majeve tė demokracisė e tė sillen si mbretėr, gjė qė dėmin e krijuar, falė politikės qė ushtrojnė do ta paguajnė vetėm qytetarėt e Malėsisė.

U fol shumė, u dhanė deklarata pro dhe kundėr qėndrueshmėrisė mė vete tė kėtij territori, por asnjėri nga kėta deklarues nuk gjeti kurajon pėr tė bashkėvepruar para se tė dilet me deklarata, duke filluar nga politika, akonomia, arsimi e shėndetėsia, me ndonjė tryezė tė pėrbashkėt pėr tė dhėnė tė argumentuar gjendjen reale, e pėr tė bindur secilin pjestar tė komunitetit shqiptar pėr atė qė quhet po dhe jo. Pėr kėtė, zotėrinjtė ėshtė mirė tė dėgjojnė zėrin e qytetarit sepse vetėm ai ka tė drejtėn tė vendos pėr mė tė mirėn dhe assesi kėta qė i bijnė njėri kullės e tjetri patkonit.

Territori i Malėsisė vėrtetė ėshtė pjesė administrative e Podgoricės, por shikuar realisht banorėt e saj e konsiderojnė veten tė shkėputur pėr shumė arsye, gjė qė realisht lypset arsyetuar me njė projekt tė pėrbashkėt nga tė gjitha forcat politike qė veprojnė nė Malėsi po nuk ndodhi kjo ka rrezik pėr Malėsinė qė dikush nė emėr tė votės tė shpėrfillė tė drejtėn e qytetarėve pėr tė thėnė fjalėn pėrfundimtare. Kjo ėshtė ajo qė nuk duhet lejuar vetes pėr ndikim pėr tė keq, pra, qytetarėve t’u lihet e drejta pėr vendosje demokratike, sepse e mira nuk ka fund.

Ata janė sovrani i demokracisė pėr tė vendosur pėr fatin e vet e kurrėsesi deklaratat e prijėsve qė personifikojnė regjimin demokratik me djallin. Kjo edhe pėr faktin se deklaratat pro dhe kundėr e lėnė territorin e Malėsisė nė “status quo”, duke e penguar atė tė ketė ecuri pozitive.

Pikėrisht nė kėto moment ėshtė rasti mė i mirė qė askush tė mos i trembet tė vėrtetės, edhe pse duket paksa e tepruar hedhja nė tregun politik e mundėsisė apo pamundėsisė qė komuna e Tuzit tė jetė urbane apo komunė e plotė.

Kjo qė deklarohet nga prijėsit e politikės shqiptare nė Mal tė Zi mė tepėr tregon njė mllef ku aktorėt nxitonė tė japin mendime rreth kėsaj ēėstjeje, gjė qė ėshtė tentativė e tyre pėr tė ekzistuar nė skėnėn politike tė Malėsisė, e nė anėn tjetėr kjo shikohet si linēim ndaj kundėrshtarit politik pėr tė shprehur “pikėllim” pėr atė se ēfarė po ndodhė me komunitetin malėsor. Kjo edhe pėr arsyen e thjeshtė se brezat qė vijnė pas kėtė nuk kanė pėr t’na falur kurrė duke e ditur se jemi rreshtuar gabim, ndaj tė kėqijat qė po na ndodhin janė produkt i tė ashtuquajturve pėrfaqėsues tė popullit tė cilėt me veprime apo mosveprime nė kohė e moment tė caktuar shkaktojnė dėme tė pariparueshme pėr shoqėrinė nė tėrsi.

Kjo temė e rėndėsishme pėr komunitetin e Malėsisė ėshtė provokuese edhe pėr faktin se para se tė dilet me deklarata, aktorėt politikė duhet qė para vetes tė kenė njė studim rreth asaj qė deklarojnė e tė thonė tė vėrtetėn se cilėt janė mekanizmat pėr tė fituar komunėn e pavarur tė Tuzit nė mėnyrė qė kjo tė mos mbetet nė suazat e politikės, gjė qė nė kėto momente ka vetėm kėtė konatacion, e qė me emėr e mbemėr paraqet paaftėsinė e politikanėve shqiptarė tė Malit tė Zi pėr t’u pėrballur me realitetin , me problemet e malėsorėve qė tashmė nuk pranojnė tė gėlltisin sapunin pėr djathė, siē mendojnė t’u ofrojnė kėta politikanė duke ju qasur vetėm anės politike pėr ēka anashkalojnė resurset kryesore tė cilėt do ta bėnin tė qėndrueshme teorinė e arsyetimit pėr komunė tė plotė apo komunė urbane.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=20&id=24107
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.2.2010, 19:58   8

Shkrim i cituar Malėsi: Shqiptarėt humbasin njėsinė zgjedhore


Citim:
Shqiptarėt nė Mal tė Zi humbin njėsinė e tyre zgjedhore

Podgoricė, 5 shkurt - Edhe pse qė tė gjithė deputetėt e partive nacionale parlamentare shqiptare kanė qenė kėmbėngulės, qė me ligjin e ri zgjedhor, i cili ėshtė nė periudhėn e finalizimit, tė definohet njėsia e posaēme zgjedhorore shqiptare, nga e cila do tė dilnin 5 deputetė, pėrvojė kjo qė aplikohet tash 13 vjet nė Malin e Zi, Grupi punues kuvendor nuk e mori parasysh kėtė, bėn tė ditur KosovaLive.

Pikėrisht pesė deputetėt shqiptarė nga zona e posaēme e tyre zgjedhore, ishin pėrcaktues qė Mali i Zi tė shpallet shtet i pavarur dhe sovran dhe tė miratojė Kushtetutėn e re, qė e definon kėtė.

“Mali i Zi do tė jetė njė njėsi zgjedhore, pa mandate tė garantuara pėr ēka kanė insistuar shqiptarėt, dhe nė Parlament do tė mund tė hyjnė komunitetet qė e kalojnė cenzusin e karakterit qytetar prej 3 pėr qind,” thotė bashkėrenduesi i Grupit punues parlamentar, Miodrag Vukoviē, duke theksuar se pėrveē pėrfaqėsuesve shqiptarė, tė gjithė anėtarėt tjerė ishin unikė pėr kėtė model.

Pėrfaqėsuesi i socialistėve nė pushtet, Vukoviē nėnvizion se bashkėsitė nacionale, tė cilat nė numrin e pėrgjithshėm tė popullsisė marrin pjesė me mbi 2 pėr qind, duhet tė arrijnė pragun prej 3 pėr qind.

Sipas tij, kėtė model e kanė pranuar tė gjitha partitė pėrveē atyre shqiptare, tė cilat kėrkojnė pėrfaqėsim autentik sipas ligjit tė deritashėm.

Pėrfaqėsuesi i Partisė boshnjake, Kemal Purishiq vlerėson se minoritetet, qė nė strukturėn shtetėrore janė mė pak se 2 pėr qind (siē janė kroatėt), nuk mund tė arrijnė kushtin pėr t'u pėrfaqėsuar nė parlament.

Kėshtu, pas njė debati dyvjeēar shumė tė nxehtė politik, merr fund insistimi i shqiptarėve pėr pesė mandatet nga zona e tyre zgjedhore. Ky propozim i ligjit sė shpejti do tė miratohet nė parlamentin malazias.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,24,10792
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.2.2010, 19:54   9
Citim:
Reagim i Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve nė Malin e Zi

Nėpėrmjet njė komunikate pėr media dhe opinion reagon Kėshilli Nacional i Shqiptarėve nė Malin e Zi. Ky kėshill modelin e pranuar tė forcave tė bashkuara politike tė pozitės dhe njė pjese tė opozitės, nė lidhje me pėrfaqėsimin autentik tė popujve pakicė, nė kėtė rast konkretisht popullit Shqiptar, qė e parasheh Malin e Zi si njė njėsi zgjedhore.

Por tani pa mandatet e garantuara pėr Shqiptarėt,tė zgjedhur prej vitit 1998 nė vendvotimet e posaēme pėr shqiptarėt, me vendim tė Kuvendit tė Malit tė Zi, e pėrjeton si tė dobėt e keqdashės dhe paraqet njė hap prapa kur janė nė pyetje tė drejtat e Shqiptarėve, sepse mohon tė drejtat e tyre tė arritura.

Mė tej nė komunikatė thuhet se konsiderojmė qė njė zgjidhje e tillė, e pranuar nga shumica e trupit punues kundėr vullnetit tė pėrfaqėsuesve legjitim tė Shqiptarėve ėshtė nė kundėrshtim me pėrcaktimet Kushtetuese tė cilėt garantojnė pėrfaqėsimin autentik dhe nė kundėrshtim me pėrfundimet e Kuvendit tė Malit tė Zi pėr pėrfaqėsimin autentik tė shqiptarėve.

Kėshilli Nacional i Shqiptarėve pėrkrah nė tėrėsi dhe pa asnjė razervė qėndrimin dhe kėrkesat e deputetve shqiptarė , si dhe tė subjekteve politike Shqiptare nė Malin e Zi, dhe qėndron fuqishėm nė mbėshtetje tė kėrkesave tė tyre legjitime.

Rreth tėrė kėsaj ēėshtje lidhur me propozimin e lartėpėrmendur pėr Ligjin e ri zgjedhorė tė cilat i konsiderojmė tė pa pranueshme, momenti i vetėm qė gėzon sa i pėrket KNSH-sė ėshtė fakti se tė gjithė Deputetėt Shqiptarė por dhe subjektet politike Shqiptare janė unik nė kėrkesėn, se nuk ka kthim prapa sa i pėrket tė drejtave tė arritura pėr Shqiptarėt.

Prandaj duke qenė jetėsisht tė interesuar qė tė drejtat e arritura pėr Shqiptarėt asnjiherė tė mos vehen nė dyshim, ftojmė institucionet relevante nė Mal tė Zi por dhe faktorin ndėrkombėtarė , qė nė vepėr tė tregojnė se respektojnė principet demokratike dhe se vėrtet janė tė pėrcaktuar pėr ndertimin e njė shoqėrie demokratike nė tė cilėn popujt pakicė, autokton dhe tė tjerė,do gėzojnė tė drejta tė plota njerzore e kombėtare, pėrfundon komunikata e kėtij Kėshilli.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=46916
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.5.2010, 23:59   10
Citim:
Mali i Zi, sot mbahen zgjedhjet lokale

Nė Mal tė Zi ka filluar procesi zgjedhor pėr zgjedhjet lokale nė 14 bashki e dy komuna. Pėr kėshilla bashkiak do tė votohet nė Podgoricė, Andrijevicė, Bar,Berane, Bijello Pole, Danilovgrad, Zhablak, Kollashin, Plavė, Pluzhinė, Pljevle, Rozhajė, Ulqin dhe Shavnik ndėrsa pėr kėshillat tė Kuvendeve Komunale do tė votohet nė Tuz dhe Gollubovc.

Gjatė fushatės parazgjedhore, ashtu siē u parashikua, u pėrdor njė gjuhė e ashpėr e opozitės proserbe dhe kryeminstrit dhe liderit tė DPS-sė, Millo Gjukanoviē.

Koalicioni opozitar “Mali i Zi mė i mirė”, i bindur nė fitore ka paralajmėruar kryeministrin Gjukanoviē se tė hėnėn pas fitores do tė shkojnė para ndėrtesės qeveritare dhe do tė kėrkojnė nga Millo Gjukanoviē qė tė ikė sepse shumica e Malit tė Zi nuk e dėshiron, dhe “ēlirimi” sipas liderit opozitar, Andrija Mandiē po fillon.

Fushatės sė egėr tė opozitės proserbe, lideri i mazhorancės Gjukanoviē i ėshtė pėrgjigjur dhėmbė pėr dhėmbė, duke hedhur poshtė madje edhe propagandėn qė ata pėrdorėn, duke prezantuar njė pjesė tė tyre si diaspora serbe e Malit tė Zi.

“Ēfarė do tė thotė disaporė serbe nė Mal tė Zi, kur kėtu njerėzit qė jetojnė kanė parardhės pėr nėntė breza tė lindur nė kėtė vend. Serbėve nė Mal tė Zi nuk iu duhet paternalizmi i Serbisė, ata kėtu gėzojnė tė gjitha tė drejtat dhe ėshtė koha ti kthehen shtėpisė sė tyre, Malit tė Zi,” tha Gjukanoviē nė pėrmbyllje tė fushatės duke akuzuar drejtpėrdrejtė kėshilltarin e Presidentit Tadiē pėr organizimin e fushatės zgjedhore tė opozitės.

“Gjorgjeviē po udhėheqė fushatėn nė emėr tė opozitės serbe nė Mal tė Zi, madje ai ka siguruar edhe mbėshtetjen financiare tė kėsaj fushate,”ėshtė shprehur Kryeministri i Malit tė Zi, duke shtuar se politika e Serbisė nė rajon ėshtė e ngjashme me atė tė viteve ’90-tė.

Ndryshe, nė kėto zgjedhje DPS dhe SDP janė futur sė bashku nė garė nė 9 komuna ndėrsa opozita e bashkuar nė 12. Karakteristikė e kėtyre zgjedhjeve lokale nė Mal tė Zi ėshtė se ato nuk monitorohen as nga vėzhguesit ndėrkombėtar dhe as nga ata tė organizatave joqeveritare.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-rajoni...et-lokale.html
Citim:
Gara e shqiptarėve pėr Tuzin dhe Ulqinin

Image Fushata elektorale ishte e ashpėr edhe nė Ulqin midis partive shqiptare dhe Koalicionit tė Unionit Demokratik tė Shqiptarėve tė Dinoshės dhe Partisė Demokratike tė Socialistėve tė Gjukanoviēit.

Nė Ulqin garojnė nėntė lista, shtatė shqiptare dhe dy lėvizje qytetare. Beteja kryesore pėr shumicėn e ardhshme nė kėshillin bashkiak tė Ulqinit zhvillohet nė Anė tė Malit. Dy lista kandiduese kryesore janė Forca e Re Demokratike dhe rivali i saj koalicioni “Pėr Ulqin evropian”.

“Koalicioni “Pėr Ulqinin evropian” ka habitur shumė njerėz, tė cilėt e kanė konsideruar edhe bashkėrenditje tė panatyrshme, por doli e kundėrta,” vlerėsoi kryebashkiaku aktual, Gėzim Hajdinaga, i cili kryeson edhe listėn zgjedhore tė kėtij koalicioni.

“Gjatė mandatit tė kaluar katėrvjeēar, nė saje tė koalicionit “Pėr Ulqinin evropian” dhe tė pėrkrahjes sė Qeverisė malazeze, Ulqini u kthye nė shkallėn e normalitetit tė zhvillimit,” tha Hajdinaga por kėshtu nuk mendojnė edhe opozitarėt shqiptarė, Lidhja Demokratike, Forca e Re Demokratike, Alternativa shqiptare dhe Iniciativa qytetare.

Lideri i Forcės sė Re Demokratike, Nazif Cungu tha se koalicioni “Pėr Ulqinin evropian” e ka varfėruar dhe shkatėrruar Ulqinin, madje sipas tij, ky koalicion nuk ka realizuar asnjė projekt tė premtuar nė vitin 2006.

Ndėrsa nė Malėsi tė Madhe, risi ėshtė bashkimi nė njė listė I tri partive kryesore shqiptare, Lidhjes Demokratike, Iniciativės Qytetare dhe Alternativės Shqiptare.Pas marrveshjes sė kėtyer partive Kryetari Iniciativės Qytetare, Vasel Sinishtaj tha se jashtė kėsaj liste mbeti Lėvizja pėr Komunė, e kryesuar nga Angjell Gojēaj, sepse sipas tij, ai kishte kėrkesa tė papranueshme pėr subjektet shqiptare.

Kėshtu pas njė fushatė tė egėr parazgjedhor, nė komunėn e Tuzit koalicioni qeverisės pėrballet me listėn e partive shqiptare qė pėrfshinė njė spektėr tė gjėrė tė elektoratit shqiptar, ndėrsa nė Ulqin, Unioni Demokratik I Shqiptarėve edhe pse nė koalicion me partinė mė tė madhe nė Mal tė Zi pėrballė ka njė kandidat serioz, Forcėn e Re Demokratike .

http://www.alsat.tv/lajme-nga-rajoni...e-ulqinin.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.5.2010, 15:58   11
Citim:
Mali i Zi, konkurrencė e fortė mes shqiptarėve

Malazezėt dhe shqiptarėt qė jetojnė nė Mal tė Zi u janė drejtuar dje kutive tė votimit pėr tė zgjedhur drejtuesit vendorė tė komunave. Qendrat e votimit janė hapur nė orėn 09.00 tė mėngjesit dhe kanė qėndruar tė hapura deri nė orėn 21.00.

Mali i Zi ka njė popullsi prej 650 mijė banorėsh, me 440 mijė votues dhe ndarja territoriale, qyteteve dhe fshatrave ėshtė njė ndarje nė bazė komunash dhe konkretisht janė 21 komuna ku dy prej tyre quhen komuna urbane (qė praktikisht janė minibashki).

Dy komunat nė Mal tė Zi, Ulqini dhe komuna urbane e Tuzit ka njė popullsi me shumicė absolute shqiptare qė aktualisht drejtohen nga kjo etni.

Pavarėsisht se procesi zgjedhor ėshtė zhvilluar i qetė, mes partive politike shqiptare ka pasur njė garė tė ashpėr. Nė Ulqin ku janė 18 mijė e 200 votues shihet njė garė e fortė mes drejtuesve aktualė tė komunės, Unionit Demokratik Shqiptar qė pėrfaqėsohet nga kreu i komunės, Gėzim Hajdinaga, dhe “Forca e Re Demokratike” e pėrfaqėsuar me Nazif Cungun.

Nė kėto zgjedhje Unioni Demokratik i Shqiptarėve ka hyrė nė koalicion me PDS Partinė Demokratike tė Socialistėve qė drejtohet nga Kryeministri Gjukanoniē, por sipas Unionit Demokratik ky koalicion ėshtė bėrė me malazezė me kusht qė pas zgjedhjeve qeveria e Podgoricės tė njohė Komunėn e Tuzit jo si minibashki urbane, por me tė drejta tė plota.

Pas votimit, Gėzim Hajdinaga, kandidati i Unionit Demokratik Shqiptar ėshtė shprehur se “jam i sigurt nė fitore, pasi puna qė ne kemi bėrė nė Komunėn e Ulqinit ėshtė pėrkrahur nga i gjithė komuniteti, kemi pasur dhe vazhdojmė tė kemi pėrkrahjen e banorėve tė Ulqinit, por gjithashtu, jemi tė gatshėm tė krijojmė lidhje dhe tė pranojmė nė stafet tona dhe kundėrshtarėt politikė, pasi jemi njė parti e hapur. Ne kemi njė moto: 'Tė vazhdojmė sė bashku'".

Ndėrsa rivali kryesor i Unionit Demokratik tė Shqiptarėve, Nazif Cungu qė pėrfaqėson partinė “Forca e Re”, ėshtė shprehur pas votimit se “Ulqini ėshtė nė krizė ekonomike dhe forca jonė politike do ta nxjerrė kėtė qytet nga kriza, sot kemi shumė probleme dhe ne kemi marrė pėrsipėr tė ndryshojmė gjendjen ku ndodhet qyteti ynė".

Ndėrkohė, garė e fortė mes shqiptarėve shihet dhe nė Komunėn Urbane tė Tuzit, e cila popullohet nga shumicė absolute shqiptare, pasi ka 9200 votues, por nė ndryshim nga Ulqini, nė Tuz ka njė koalicion mė tė madh tė partive shqiptare qė njihet me emrin “Koalicioni pėr Malėsinė” IQ-ASH-LD – Lėvizja Qytetare, Alternativa Shqiptare, Lidhja Demokratike me pėrfaqėsues Vasel Sinishtaj.

Njė forcė e re politike dhe pretendente kryesore pėr tė marrė drejtimin e Komunės urbane Tuz ėshtė dhe forca politike “lista pėr Tuzin” e pėrfaqėsuar nga Muhamet Gjokaj.

Sipas ligjit malazez, kryetarėt aktualė do vazhdojnė tė jenė nė drejtim dhe njė vit pas votimit, qė do thotė se votimi i djeshėm njeh fituesin si kryetar tė komunės vetėm pas njė viti, ndėrsa pėrbėrja e kėshillave tė komunės do tė ndryshojė menjėherė pas votimit nė varėsi se cila parti do fitojė.

Shqiptarėt nė Mal tė Zi pėrbėjnė 7% tė popullsisė. Nė referendumin e mbajtur pėr ndarjen e Malit tė Zi nga Serbia ku dihet se 32% e votuesve nė Mal tė Zi janė serbė, votat e shqiptarėve ishin vendimtare qė ēuan nė krijimin e shtetit tė pavarur tė Malit tė Zi.

Ajo qė bie nė sy nė kėto zgjedhje ėshtė pėrēarja e madhe e faktorit shqiptar ku 35 mijė votues shqiptarė qė ka i gjithė Mali Zi do votojnė pėr nėntė parti shqiptare.

http://216.75.13.41/index/politike/6...6f0c49d4c.html

Citim:
Gjukanoviē fiton bindshėm nė zgjedhjet lokale

Podgoricė – Koalicioni qeverisės nė Malin e Zi arriti njė fitore tė thellė nė zgjedhjet lokale tė zhvilluara kėtė fundjavė, ku nga gjithsej 14 komuna arriti tė fitojė nė 12 prej tyre.

Ky rezultat ėshtė edhe dėshtimi mė i rėndė pėr opozitėn proserbe, e cila nė mandatin e kaluar qeveriste nė 3 komuna, ndėrsa tani ka fituar vetėm nė 2 prej tyre. I rėndėsishėm ėshtė fakti se nė Ulqin e Tuz, kanė fituar kandidatėt e partive shqiptare.

Komuna mė proserbe nė Malin e Zi ėshtė ajo e Podgoricės, ku edhe aty koalicioni qeverisės fitoi me 2 kėshilltarė mė shumė se opozita.

"Me atmosferė demokratike i dhamė njė mesazh bashkėsisė ndėrkombėtare pėr pjekuri tė lartė politike dhe dėshmuam se mund tė organizojmė zgjedhje demokratike dhe cilėsore", deklaroi Filip Vujanoviē, presidenti i Malit tė Zi.

Ndėrkohė, Kryetari i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve nė Podgoricė, Srdjan Raiceviē, tha se nuk janė shėnuar parregullsi tė mėdha, edhe pse lideri opozitar Nebojsa Medojeviē thekson se kishte parregullsi, kryesisht nė Podgoricė me listat zgjedhore, ku shumė votuesve u ishte ndryshuar qendra e votimit.

Kėto janė zgjedhjet e para nė Malin e Zi qė nuk u vėzhguan, si nga vendorėt ashtu edhe ndėrkombėtarėt.

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/16193/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.10.2010, 20:53   12
Citim:
Gara pėr tė marrė Ulqinin, nis heshtja elektorale

Ulqin – Kėtė mesnatė nis heshtja elektorale pėr zgjedhjet lokale nė Ulqin, tė cilat tė dielėn do tė zhvillohen pėr tė dytėn herė, pas dėshtimit nė muajin maj.

Nė garė marrin pjesė 5 parti, 2 koalicione dhe 2 iniciativa qytetare. Gara elektorale ėshtė zhvilluar mjaft e ashpėr dhe me njė retorikė tejet agresive mes tre partive pretendente, Forcės sė Re Demokratike, Unionit Demokratik tė Shqiptarėve nė koalicion me Partinė e Prosperitetit Demokratik, dhe Partisė Demokratike tė Socialistėve.

Gjatė fushatės zgjedhore, nė Ulqin kanė zbarkuar tė gjithė liderėt e partive kryesore politike nė Mal tė Zi. Sipas mediave vendase, ky ėshtė interesimi mė i madh pėr Ulqinin pėrgjatė gjithė periudhės 20-vjeēare tė pluralizmit politik.

Nė zgjedhjet e dėshtuara qė u mbajtėn mė 23 maj tė kėtij viti, koalicioni “Pėr Ulqinin Evropian”, tė cilin atėherė e pėrbėnin Partia Demokratike e Socialistėve, e drejtuar nga Milo Gjukanoviē, dhe Unioni Demokratik i Shqiptarėve, i drejtuar nga Ferhat Dinosha, siguroi 14 mandate pėr kėshilltarė.

Por, “fajtor” quhen socialdemokratėt, tė cilėt kėrkuan mė shumė pushtet se sa ishte rezultati i tyre me dy kėshilltarė, thotė pėr “Kosova Live” kryesocialisti i Ulqinit, Luigj Shkreli. Sipas tij, ky rast prodhoi edhe zgjedhjet e reja lokale nė Ulqin.

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/25928/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.10.2010, 10:47   13
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.10.2010, 20:20   14
Citim:
Shqiptarėt, nė dorėn e partisė sė Gjykanoviēit

Sipas rezultateve paraprake, asnjė parti apo koalicion nuk ka siguruar mandate tė mjaftueshme pėr tė themeluar vetėm shumicėn parlamentare. Befasia mė e madhe e zgjedhjeve tė pėrsėritura lokale tė sė dielės nė Ulqin ėshtė shuarja e Lidhjes Demokratike nė Mal tė Zi e Mehmet Bardhit.

Partia e parė shqiptare nė pluralizėm, gati 15 vjet me shumicė absolute nė Kuvendin e Ulqinit, kėsaj radhe nuk arriti tė marrė asnjė mandat tė vetėm.

Forca e Re Demokratike ka marrė 11, Koalicioni Unioni Demokratik i Shqiptarėve – Partia e Prosperitetit Demokratike 10, Partia Demokratike e Socialistėve tė Milo Djukanoviēit 7, Socialdemokratėt dhe koalicioni i partive serbe - 2 dhe Lėvizja qytetare “Perspektiva” - 1 kėshilltar.

Derisa bartėsi i listės Unioni Demokratik i Shqiptarėve - Partia Demokratike e Socialistėve, Gėzim Hajdinaga thotė se vazhdojnė bashkėqeverisjen me Partinė Demokratike tė Socialistėve, Luigj Shkreli bartės i listės sė kėtij subjekti, nuk e konfirmon atė, por thotė se janė tė hapur pėr tė krijuar qeverisjen vendore.

“Ulqini meriton njė qeverisje tė qėndrueshme dhe profesionale”, thotė kryesocialisti i Ulqinit, Shkreli. Nė zgjedhje kanė dalė rreth 67 pėr qind tė qytetarėve me tė drejtė vote.

http://www.gazeta-shqip.com/index/ra...5050147cd.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.4.2011, 13:25   15
Citim:
Shqiptarėt nė Mal tė Zi, kundėr projekligjit pėr zgjedhjet

Podgoricė, 22 prill 2011 - Pėrfaqėsuesit e forcave politike shqiptare janė shprehur kundėr Projekligjit zgjedhor nė Mal tė Zi, i cili, sipas tyre, kufizon numrin e deputetėve nga radhėt e minoriteteve nė Parlamentin republikan.

Pėrfaqesuesit politikė kėmbėngulin qė shqiptarėve t'u ruhet zona e veēantė zgjedhore dhe t'u sigurohet pėrfaqesimi proporcional duke respektuar pėrqindjen e pakicave nė numrin e pėrgjithshėm tė popullsisė nė vend.

http://www.kosova.com/artikulli/71163
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2011, 10:16   16
Citim:
Krijohet edhe njė parti shqiptare nė Mal tė Zi

Ulqin – Nė Ulqin, ėshtė njoftuar edhe krijimi i njė partie tė re shqiptare, nga disa parti qė janė aktualisht.

Partia e re quhet Partia Demokratike, e cila pėrbėhet nga anėtarėt e degės sė shkėputur tė UDSH-sė nga Ana e Malit, njė pjesė e Partisė sė Prosperitetit Demokratik dhe tė Lėvizjes.

Deputeti i Perspektivės nė Parlamentin e Malit tė Zi, Vasel Sinishtaj, thotė se nuk ėshtė aspak i kėnaqur me formimin edhe tė njė partie shqiptare. Ai deklaroi pėr tė pėrditshmen “DN” se me z. Hollaj kanė njė marrėveshje politike shumė tė qartė. “Ndėr tė tjera, njė nga pikėt e marrėveshjes sonė ėshtė edhe ajo qė ne do tė mundohemi me tė gjitha fuqitė tona qė shqiptaret tė bashkohen nė njė parti sipas mundėsisė“, u shpreh Sinishtaj, citon Ulqin Online.

Nė tė njėjtė linjė ėshtė edhe deputeti tjetėr shqiptar nė Parlamentin e Malit tė Zi, Mehmet Bardhi, i cili shton se ēdo iniciativė qė ēon nė ndarje e elektoratit shqiptar nuk ėshtė e mire. Mehmet Zenka, deputeti nga radhėt e UDSH-sė formimin e partisė tė re e shikon si tė dėmshme pėr shqiptaret nė Mal tė Zi. “Jemi rreth 50 000 shqiptarė, kurse njė numėr kaq i madh i partive politike i sjell shumė dėme popullit shqiptar“, tha Zenka. Nga ana tjetėr, deputeti i Forcės, Genci Nimanbegu, vlerėson se mendimet e kolegėve tė tij janė tė pėrshpejtuara.

Ai ėshtė i bindur se partia e re, sė bashku me Forcėn dhe partitė tjera nga klubi i deputetėve shqiptar nė parlamentin e Malit tė Zi, do tė jetė njė bazė e forte e veprimit tė pėrbashkėt tė strukturave politike shqiptare. “Kjom parti pėrveē pėrparėsive me vete bart edhe frikėn pasi nuk guxon qė tė jetė parti vetėm e njė zone, duke aluduar nė atė tė Anės sė Malit. Po ashtu do tė ketė problem edhe me konsolidimin e trupit tė vet zgjedhor pėr shkak tė numrit tė madh tė partive“, shtoi Nimanbegu. Edhe Nimanbegu nė fund shton se shqiptarėve nuk iu duhen numėr kaq i madh i partive politike. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/45318/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.10.2012, 21:07   17
Citim:
Zgjedhjet nė Mal tė Zi, shqiptarėt synojnė 2 mandate deputetėsh

SHKODĖR- Komuniteti shqiptar qė jeton nė territorin e shtetit fqinj tė Malit tė Zi synon qė nė zgjedhjet parlamentare qė zhvillohen me datė 14 tetor tė pėrfaqėsohet me dy deputetė nė parlament.

Kryetari i Partisė shqiptare “Forca”, Nazif Cungu, gjatė njė prononcimi pėr mediat, bėri tė ditur se partia qė ai pėrfaqėson, si forca mė e madhe politike shqiptare nė Mal tė Zi, duke u shtrirė nė koalicion edhe me dy partitė e tjera shqiptare “Iniciativa qytetare e malėsisė”, me kryetar Vasel Sinishtaj dhe “Perspektiva” me kryetar, Amir Hotin, synon tė ketė njė numėr tė madh votuesish.

Cungu, i cili ėshtė njėherazi edhe kryetar i komunės sė Ulqinit, shpreh shqetėsimin qė shqiptarėt nė Mal tė Zi nuk kanė qenė nė unitet pėr njė bashkim forcash politike, nė mėnyrė qė numri i deputetėve shqiptarė nė parlamentin malazez tė ishte mė i madh. Sipas tij, forca qe ai pėrfaqėson ka bėrė pėrpjekjet e duhura pėr bashkim gjithėpėrfshirės te votuesve shqiptarė.

Nė komisionin zgjedhor tė Republikės sė Malit tė Zi janė tė regjistruara 13 koalicione, ndėr tė cilėt katėr prej tyre i pėrkasin partive shqiptare.

http://www.balkanweb.com/rajoni/2687...sh-105704.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:49.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.