Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.11.2008, 00:37   1

Shkrim i cituar Pukė: Krimbi i pishės rrezikon pyjet, specialistėt nė alarm


Pyjet e rrethit teė Pukės janė nė rrezik serioz. “Proēesionarja”, apo sic quhet ndryshe krimbi i pishės ka zaptuar te gjithe siperfaqen e gjelber ne rrethin malor, ndėrsa po i kanoset njė rrezik i madh pasurise mė tė madhe tė kėtij rrethi.

Tė ndodhur pėrball njė fenomeni tė tillė i cili nuk ka qenė kaq masiv asnje vit mė parė, drejtuesit e Shėrbimit Pyjor kanė lėshuar alarmin pėr ndihmė, nė mėnyrė qė tė ndėrpritet shkatėrrimi qė po u kanoset pyjeve.

Sipas specialistėve nė Drejtorinė e Shėrbimit Pyjor nė rrethin e Pukės, situata duhet vlerėsuar si mjaft serioze, pasi krimbi i pishės eshtė njė demtues i madh, i cili mund tė ēojė edhe drejt njė katastrofe per siperfaqet e mėdha pyjore te rrethit verior.

Proēesionarja ndikon shumė nė zhvillimin pyjor, pasi sipas specialisteve ajo fillimisht ndėrpret zhvillimin e pishės, ndėrsa gjatė natės kur krimbat dalin pėr t'u ushqyer, shkatėrrojne pjesėn e gjelbėr tė trungut, ēka sjell edhe tharrjen e plotė tė qindra trungjeve pyjorė qė ndodhen nė rrethin e Pukės.

Rreziku ekziston pėr rreth 70 hektarė me pyje pishe tė kėtij rrethi, ndėrkohė specialistėt po i tremben edhe ndėrhyrjes nga ajri, pasi helmi qė mund tė hedhin, ka pasoja pėr banorėt dhe gjallesat.

http://balkanweb.com/sitev4/index.php?id=29746
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.