Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1908-1910: Kongresi i alfabetit tė gjuhės shqipe > 100-vjetori
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.11.2008, 10:43   1

Shkrim i cituar Tiranė: 20 nėntori, Dita e Alfabetit


Data 20 nėntor shpallet Dita e Alfabetit. Pėr tė nderuar njė nga ngjarjet mė tė mėdha nė kulturėn shqiptare, Kongresin e Manastirit, ku u njėsua alfabeti shqip, qeveria miratoi shpalljen e 20 nėntorit si ditė feste.

Nė njoftimin zyrtar thuhet se “Qeveria vendosi sot qė data 20 nėntor tė shpallet Dita e Alfabetit nė kujtim tė ditės sė Kongresit tė Manastirit, e cila 100 vjet mė parė u mblodh pėr tė pėrcaktuar alfabetin latin pėr shkrimin e gjuhės shqipe”.

Kėtė vit, Kongresi i Manastirit mbushi 100 vjet. Me kėtė rast janė zhvilluar aktivitete pėrkujtimore nė Tiranė, Elbasan, Korēė e Manastir.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=21659
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.11.2012, 20:49   2
Citim:
DITA E ALFABETIT SHQIP, SHPALLET DITĖ JOPUNE

Dita e alfabetit shqip do tė jetė ditė feste pėr shqiptarėt pėrkitazi me Ligjin pėr Festa Shtetėrore.

Shkup, 15 nėntor - Dita e Alfabetit Shqip - 22 Nėntori, do tė jetė ditė jopune pėr tė gjithė qytetarėt shqiptarė nė Maqedoni.

Ministria e Punės dhe Politikės Sociale, ka kumtuar sot se e enjtja e javės tjetėr, kur do tė shėnohet Dita e Alfabetit Shqip, do tė jetė ditė feste pėr shqiptarėt pėrkitazi me Ligjin pėr Festa Shtetėrore.

Andaj, Ministria e Punės dhe Politikės Sociale ka uruar tė gjithė shqiptarėt me rastin e shėnimit tė kėsaj date historike.

http://www.tvkoha.tv/10849/dita-e-al...te-jopune.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.11.2012, 21:18   3
Citim:
Maqedoni, festohet 104 vjetori i Alfabetit Shqip

Manastir, 22 nėntor - Nė Maqedoni me aktivitete tė ndryshme sot po kremtohet 104 vjetori i Kongresit tė Alfabetit Shqip nė Manastir.

Shėnimi i kėsaj dite ėshtė festė zyrtare pėr shqiptarėt nė Maqedoni dhe se janė paraparė disa aktivitete nėn patronatin qeveritar dhe tė komunave.

Zėvendėskryeministri, pėrgjegjės pėr Marrėveshjen e Ohrit, Musa Xhaferi, sot pasdite nė Manastir do tė marrė pjesė nė njė ceremoni tė pėrkujtimit tė 22 nėntorit tė Ditės sė Alfabetit, raporton INA.

Nė kuadėr tė kėtyre manifestimeve ėshtė organizuar edhe aktiviteti masiv “Njė Libėr pėr Manastirin” nga Instituti pėr Trashėgimi Kulturore Shqiptare.

Aktivitete tė ndryshme pėrkujtimore dhe kulturore do tė mbahen nė tė gjitha komunat e banuara me shqiptarė. Liderėt politik dhe institucional shqiptarė kanė uruar me rastin e kėsaj feste, ndėrsa telegrame urimi janė pėrcjellur sot edhe nga presidenti i vendit Gjorgje Ivanov, kryeministri Nikolla Gruevski dhe kryetari i Parlamentit, Trajko Veljanovski.

Shtėpia ku ėshtė mbajtur 104 vjet mė parė Kongresi i unifikimit tė alfabetit shqiptar me vendin qeverie nė Maqedoni ėshtė shndėrruar nė muze kombėtar. Por, kjo ndėrtesė vazhdon tė jetė nė kushte tė rėnda tė funksionimit, mungesėn e kapaciteteve shkencore si dhe probleme pronėsie.

http://koha.net/?page=1,5,124323
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.11.2012, 21:25   4
Citim:
Nė Manastir shėnohet Dita e Alfabetit shqip

Manastir, 23 nėntor 2012 - Nė Muzeun kombėtar tė Alfabetit Shqip nė Manastir, dje nė prezencė tė zv/kryeministrit tė Maqedonisė Musa Xhaferi dhe ministrave Fatmir Besimi, Valon Saraēini, Elizabeta Kanēevska-Milevska zėvendėsministrave, deputetėve dhe kryetarit tė komunės Vlladimir Talevski, u shėnua 104 vjetori nga Dita kur nė kėtė qytet u mbajt Kongresi i Manastirit, dhe nė tė cilin nė vitin 1908 u mor vendimi dhe u unifikua Alfabeti Shqiptar.

Nė fjalimin e tij Xhaferi kujtoi momentet historike nga Kongresi i mbajtur nė Manastir ku pėrveē pėr krijimin e alfabetit tė vetėm, intelektualėt e atėhershėm kanė folur edhe pėr ngjarje dhe vendime tė rėndėsishme historike nga ajo periudhė.

"Si gjithmonė ėshtė traditė jona qė nė kėtė ditė tė mblidhemi dhe tė vizitojmė Muzeun e Alfabetit, pikėrisht kėtė shtėpi ku pjesėmarrėsit e Kongresit vendosėn tė shpallin pavarėsinė kulturore tė shqiptarėve, e cila do t’i printe pavarėsisė politike tė shqiptarėve nė vitin 1912...ishin pikėrisht tė njėjtėt njerėz, tė cilėt e vazhduan atė rrugė. Pėr respekt tė kėsaj, ne e kemi shpallur nė mėnyrė institucionale kėtė shtėpi Muze dhe nė mėnyrė modeste kemi bėrė qė tė rinovohet dhe kompletohet, pėr shkak se ėshtė obligim i gjeneratave qė kjo shtėpi tė jetė shtėpia mė e respektuar nga shqiptarėt", ka deklaruar Xhaferri.

Nė solemnitetin nė Manastir, ministrja e Kulturės e Maqedonisė, Elizabeta Kanēevska-Milevska theksoi se nė Mezeum e rikonstruuar tė Alfabetit Shqip nė Manastir i nderojmė tė gjithė krijuesit qė kanė kontribuar nė ndėrtimin e vertikales sė madhe kulturore tė popujve nė kėto hapėsira.

"Nė Kongresin sipas numrit dhe rėndėsisė tė pjesėmarrėsve ka qenė ngjarje mė e rėndėsishme kulturore pėr popullin shqiptar nė fillim tė shekullit 20, mendimtarėt shqiptar kanė dėrguar porosi esebciale tė cilat sot janė tė rėndėsishme pėr bashkėjetesė nė Ballkan, pėr kosmopolizmin, pėr mirėkuptim dhe respektimit tė ndėrsjellė. Kongresi i Manastorit ka qenė, edhe sot ėshtė ēast historik", theksoi ministrja Kanēevska Milevska.

Ministria e Kulturės sė suaza tė shėnimit tė Ditės sė Alfabetit Shqiptar e mbėshteti botimin e librit "Kongresi i Manastirit" nė gjuhėn maqedonase, vepėr e cila deri nė kėtij muaji do tė prezantohet para opinionit, u theksua nė solemnitetin e sotėm nė Manastir.

http://www.kosova.com/artikulli/88247
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:38.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.