Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.11.2008, 23:45   1

Shkrim i cituar Shkup: Mbillen gjashtė milion fidanė tė rinj


Rreth gjashtė milionė fidane nė gjithsej 100 lokacione tė Maqedonisė janė mbjellur nė kuadėr tė aksionit "Dita e drurit - Mbille ardhmėrinė tėnde".

Aksionin e hapi Boris Trajanovi, ndėrsa realizohet me mbėshtetjen e Qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė.

Nė pyllėzim janė inkuadruar tė gjithė qytetarėt, komunat, Qyteti i Shkupit, shkollat, organizatat joqeveritare, mediat, kompanitė... Nė aksion nė mėnyrė aktive kanė marrė pjesė edhe Armata e Republikės sė Maqedonisė. Mė shumė se 1.800 pjesėmarrės tė ARM-sė nga shtatė garnizone ushtarake kanė mbjellin 200.000 fidane tė reja nė 14 pika nėpėr vend.

Pėr ata qė kanė dashur tė mbjellin fidane ėshtė siguruar transport pa pagesė nė ēdo dy orė, duke filluar prej orės 8:00 nė mėngjes deri nė 14:00 pasdite. Aksioni pėr pyllėzim qėllimi i sė cilės ėshtė ruajtja e mjedisit jetėsor dhe ngritja e vetėdijes ekologjike, filloi nė mars tė kėtij viti ku pėr njė ditė u mbollėn dy milionė fidane.

http://www.koha.com.mk/a09.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.11.2010, 23:39   2
Citim:
Nė Maqedoni nesėr mbillen 8 milion drunj

Nė Maqedoni nesėr do tė mbillen 7 milion drunj nė kuadėr tė aksionit “Dita e drurit”, qė ėshtė shnėdrruar nė njė traditė tė pėrvitshme.

Iniciatorėt e kėtij aktiviteti me moton “Tė mbjellim sė bashku pėr ne” qė po mbahet pėr tė gjashtin vit me radhė do tė pėrfshijnė mbjelljen e drunjve nė mbarė vendin.

Me rastin e kėtij aktiviteti ėshtė shpallur ditė jopune, ndėrsa shkollat dhe institucionet shtetėrore do tė pėrfshihen nė mbjelljen e drunjve nė mėnyrė simbolike.

Edhe kėtė vit ėshtė planifikuar aktivitetet ndėrkufitar pėr mbjelljen e drunjėve me shtetet fqinje, ndėrsa ėshtė paralajmėruar edhe pjesėmarrja e aktivistėve nga Bosnja, Sllovenia, Serbia dhe Mali i Zi.

Nė pesė aksionet e deritanishme nė Maqedoni janė mbjellur rreth 20 milion rrėnjė drunjė. Aksioni i parė u realizua nė mars tė vitit 2008, duke u shnėdėrruar mė pas nė tradicional

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=88681
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.3.2011, 21:19   3
Citim:
Mbillen miliona pemė nė Maqedoni

Mijėra maqedonas kanė punuar sot vullnetarisht nė projektin qė synon mbjelljen e tre milionė pemėve, qė synon ringjalljen e pyjeve.

Mė herėt 30 milionė pemė janė mbjellė nė 850ha tokė. Mijėra hektarė pyje shkatėrrohen ēdo vit nga zjarret nė Maqedoni.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=112097
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.