Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 22.11.2008, 10:59   1

Shkrim i cituar Centrale bėrthamore nė rajon


Citim:
Rumania nėnshkruan marrėveshjen pėr dy centralė bėrthamorė

Operatori bėrthamor rumun nė pronėsi tė shtetit, Nuclearelectrica nėnshkroi njė marrėveshje tė enjten (20 nėntor) pėr tė ndėrtuar dy reaktorė tė rinj nė centralin bėrthamor tė Cernavodės deri nė 2015. Ministri i ekonomisė dhe financave Varuzhan Vosganian e pėrshkroi atė si njė "hap shumė tė madh pėr tė rritur sigurinė e energjisė sė Rumanisė".

Gjashtė kompani nėnshkruan marrėveshjen prej 4 miliard euro: GDF Suez e Francės, RWE e Gjermanisė, CEZ e Republikės Ēeke dhe Enel e Italisė me 9.15% secila dhe Iberdrola e Spanjės dhe njė njėsi lokale e gjigandit tė ēelikut ArcelorMittal me 6.2% secila. Nuclearelectrica do tė mbajė 51% tė aksioneve nė emėr tė shtetit. (Mediafax, Realitatea, Reuters, RIA Novosti - 20/11/08)

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/sq/newsbriefs/setimes/newsbr...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.7.2010, 08:09   2
Citim:
Serbia shqyrton ndėrtimin e centralit bėrthamor

Qeveria e Serbisė po shqyrton seriozisht ndėrtimin e njė centrali tė pėrbashkėt bėrthamor me Bullgarinė, deklaroi tė enjten ministri serb i Minierave dhe Energjetikės, Petar Skundric.

Ai u tha gazetarėve se personalisht nuk ka asgjė kundėr kėsaj ideje, ngase me ndėrtimin e centralit tė pėrbashkėt bėrthamor nė Bullgari rryma nė Serbi do tė lirohej, ndėrkaq Serbia do tė pozicionohej mė mirė nė sistemin elektroenergjetik tė shteteve evropiane. Skundric ishte i shoqėruar me shefin e delegacionit tė BE nė Serbi, Vans De Jeour.

Propozimi qė Serbia tė marrė pjesė nė ndėrtimin e centralit bėrthamor nė Bullari u dha nga kryeministri bullgar, Boyko Borisov, gjatė vizitės nė Serbi, mė 26 prill 2010. Asokohe Skundric bisedoi me partnerėt kinez pėr mbėshtetjen e mundur kreditore pėr pjesėmarrje.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../34132/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:32.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.