Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.11.2008, 21:21   1

Shkrim i cituar Lirimi i vizave me zonėn "Shengen"


Mbulim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.11.2008, 21:22   2

Shkrim i cituar Shqiptaroperėndimorėt, mė tė padėshiruarit e BE-sė


Lėvizja Evropiane nė Shqipėri, EMA, publikoi dje raportin mbi monitorimin e Marrėveshjes sė Lehtėsimit tė Vizave mes Shqipėrisė dhe vendeve tė BE-sė, i cili vėren se shqiptarėt janė me tė padėshiruarit nė Ballkan pėr tė hyrė nė vendet “Shengen”.

Shtetasit shqiptarė, sipas kėtij raporti, nė gjashtė muajt e parė tė vitit kanė njė refuzim mė tė madh tė vizave me vendet e BE-sė, ku rreth 26 pėr qind e aplikimeve nuk pranohen. Njė tjetėr problem pėr shtetasit shqiptarė ka qenė edhe pagesa pėr vizėn pėr tė cilėn u ėshtė dashur tė paguajnė 9 mijė lekė pėr vizė, ndryshe nga sa parashikonte marrėveshja.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=13154
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.1.2009, 22:25   3

Shkrim i cituar Bruksel: MPJ kėrkon heqje tė vizave, kushtet janė plotėsuar


Tirana zyrtare do tė tentojė tė bindė sot Brukselin, se ajo i ka plotėsuar kushtet e vėna nė kėmbim tė nisjes sė liberalizimit tė vizave. Raporti i progresit nė marrėdhėniet me BE-nė i pėrgatitur nga qeveria do tė paraqitet sot nga ministri i Punėve tė Jashtme, Lulzim Basha, nė strukturat e Komisionit Evropian, duke i dhėnė kėshtu pėrgjigje pyetėsorit tė BE-sė pėr kėtė ēėshtje.

Duke folur pėr BBC-nė, ministri i Jashtėm tha se “raporti qė do tė dorėzohet, paraqet nė mėnyrė pėrgjithėsuese tablonė mė tė plotė mbi tė gjitha ēėshtjet qė Brukseli po merr nė shqyrtim dhe do t’ia paraqesė Kėshillit tė Ministrave tė BE-sė, i cili mė tej pritet tė pėrcaktojė rrjedhėn e procesit tė heqjes sė vizave pėr qytetarėt shqiptarė”.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=14511
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.3.2009, 14:44   4

Shkrim i cituar Tiranė: Kryeministri kėrkon heqjen e vizave pėr tė huajt


Gjatė mbledhjes sė djeshme tė qeverisė kryeministri ka kėrkuar vendosjen e disa standardeve tė reja pėr tė lehtėsuar hyrjen nė Shqipėrinė Perėndimor tė tė gjithė shtetasve tė huaj qė kanė viza “Shengen”. Kėsisoj qytetarėt qė jetojnė jashtė vendeve “Shengen” tė BE-sė, por qė disponojnė vizė “Shengen”, nuk do tė paguajnė pėr vizė pėr tė hyrė nė shtetin Perėndimor.

Nga ana tjetėr, qytetarėt e BE-ė, kur vizitojnė Shqipėrinė Perėndimore, nuk do tė dueht tė pajisen me viza. Sipas kryeministrit, masa sugjerohet pėr tė rritur vizitueshmėrinė e vendit nga tė huajt, duke ndihmuar turizmin.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=16887
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.4.2009, 17:58   5

Shkrim i cituar Ēeki: Vizat me BE-nė mund tė hiqen nė korrik


Erhard Busek, kėshilltar austriak nė presidencėn ēeke, pėr zgjerimin e BE-sė, tha se Ēekia po ushtron presion mbi 27 vendet anėtare qė liberalizimi i vizave me vendet e gadishullit juglindor tė ndodhė sa mė parė, duke filluar nga data 1 korrik. Diplomati pohoi se Ēekia do tė bėjė gjithēka qė mundet qė regjimi i sotėm i vizave tė hiqet nė fund tė kėtij 6-mujori.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=18025
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.6.2009, 01:43   6

Shkrim i cituar ShP: Shtetasit e huaj nė procedurė tė re pėr marrje vizash


Njė rregullore e re e miratuar nga qeveria, nė shtetin Perėndimor, ka pėrcaktuar procedura tė reja tė huajt qė kėrkojnė vizė shqiptare, tė ngjashme me procedurat qė shqiptarėt ndjekin pėr marrjen e vizave pėr vendet Shengen.

Pėr t‘u pajisur me vizė shqiptare, tė huajve do t‘u kėrkohet rezervimi i hotelit, bileta e kthimit, dokument punėsimi, kontratė punėsimi, vėrtetim page, garanci financiare, tė dhėnat bankare, garanci nga pritėsi, ftesė nga pritėsi, sigurim jete nė udhėtim, epikrizė (nė rast se udhėton pėr kujdes mjekėsor nė Shqipėri), para pėr tė paguar koston e kujdesit shėndetėsor, dokumentin qė provon veprimtarinė profesionale a tregtare nė vendin pėrkatės me tė cilin lidhen motivet e vizitės etj.

Mali me dokumente qė do t‘u kėrkohet tė huajve si parakusht pėr t‘u pajisur me njė vizė shqiptare, ėshtė po aq i lartė sa mali i dokumenteve qė i kėrkohet shqiptarėve pėr t‘u pajisur me vizė Shengen.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=65500
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.6.2009, 11:45   7
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Shumė mirė. Le t'a ndjekė edhe ShV.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.6.2009, 21:01   8
Geg
 
Atyne tė BE sė nuk u duhen viza pėr te ne,kshu qė nuk ka noj vler kushedi ky ligj,a vijn pederastėt grek e italjan pa viza pjerdhi mu n`ta
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.6.2009, 08:28   9
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Me sa kuptova unė nga lajmi, po ndodh pikėrisht ajo, qė ata tė djersiten fare pėr tė ardhur tek ne. Mė duke mirė qė ata tė mos vinė kėndej si t'iu dojė qejfi.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.6.2009, 13:23   10

Shkrim i cituar MPJ: KMJBE bėn thirrje pėr pėrshpejtim tė reformave pėr lėvizjen e lirė


Dje Kėshilli i Ministrave tė Jashtėm tė Bashkimit Europian pėrshėndeti pėrparimin e Shqipėrisė dhe vendeve tė tjera tė Ballkanit Perėndimor nė realizimin e standardeve tė pėrcaktuara nė udhėrrėfyesit mbi liberalizimin e vizave dhe inkurajoi Komisionin Europian qė tė paraqesė sa mė parė njė propozim, me qėllim qė nė rastin mė tė mirė, deri nga fundi i vitit 2009, tė realizohet njė regjim pa viza me ato vende qė do tė kenė plotėsuar tė gjitha standardet.

Pėr kėtė arsye, Kėshilli u bėri thirrje vendeve nė rajon qė tė pėrshpejtojnė dhe zbatojnė reformat pėr realizimin sė shpejti tė standardeve tė nevojshme.

http://www.mfa.gov.al/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.8.2009, 22:43   11

Shkrim i cituar KfI: "Viza pėr evropianėt qė hyjnė nė Shqipėri P."


Shtetasit evropianė qė duan tė hyjnė nė Shqipėrinė Perėndimore duhet tė pajisjen me viza dhe qeveria tė vendosė regjimin reciprok si kusht pėr liberalizimin, kanė pohuar pėrfaqėsuesit e Konfindustrisė.

“Konfindustria i kėrkon qeverisė dhe vendimmarrjes politike nė pėrgjithėsi, qė nė njė kohė sa mė tė shpejtė, krahas me vazhdimin e punės pėr plotėsimin e tė gjithave kushteve tė kėrkuara nga Bashkimi Evropian pėr liberalizimin e lėvizjes sė qytetarėve shqiptar nė hapėsirėn Shengen, njėkohėsisht tė konsiderojė vendosjen e sistemit tė njėjtė tė reciprocitetit tė pajisjes me viza pėr qytetarėt e vendeve tė BE-sė, deri nė heqjen pėrfundimtare tė dyanshme. Nga sistemi i sipėrpėrmendur tė bėjnė pėrjashtim qytetaret e vendeve tė BE-sė me kombėsi shqiptare”, - thekson Gjergj Buxhuku.

Sipas tij, shqetėsimet e industrive vendore lidhen me vėshtirėsitė pėr pajisjen me viza udhėtimi pėr arsye pune tė personelit tė tyre pėr nė vendet e BE-sė.

“Kėto kanė shkaktuar mjaft probleme dhe kosto shtesė dhe kur dihet se shkėmbimet tregtare me vendet e BE-sė zėnė mbi 80% tė totalit tė tregtisė sė Shqipėrisė [Perėndimore]. Arsye tjetėr nė paraqitjen e kėrkesės sė vendosjes sė reciprocitetit tė sistemit tė vizave me vendet e Bashkimit Evropian ėshtė edhe vendimi i korrikut 2009 tė Brukselit pėr tė lėnė nė radhėn e fundit Shqipėrinė [Perėndimore] krahasimisht vendeve tė tjera tė Ballkanit Perėndimor pėr lėvizjen e lirė nė hapėsirėn Shengen”, - thekson Buxhuku.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=61176
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.11.2009, 21:05   12
Citim:
Sllovenia propozoi pezullim tė vizave mė 19 dhjetor

Sllovenia propozoi qė pezullimi i vizave pėr Zonėn e Shengenit pėr qytetarėt e Maqedonisė, Serbisė dhe Malit tė Zi, tė fillojė tė zbatohet prej 19 dhjetorit tė kėtij viti.

Kėtė, siē lajmėroi tė enjten Ministria e Punėve tė Jashtme nė Lubjanė, Sllovenia e ka propozuar nė takimin e grupit veprues pėr viza tė Kėshillit tė Bashkimit Evropian.

Pezullimi i vizave para afatit, do tė ishte njė dhuratė e mirė pėr Krishtlindje dhe Vitin e Ri pėr qytetarėt e Maqedonisė, Serbisė dhe Malit tė Zi, konsideron Ministria sllovene e Punėve tė Jashtme.

Propozimi pėr pezullimin e vizave sė shpejti duhet tė shqyrtohet nga Parlamenti Evropian, ndėrsa Kėshilli i Bashkimit Evropian pritet ta miratojė nga mesi i nėntorit.

Sipas asaj qė ėshtė planifikuar, pezullimi i vizave pėr tri shtetet e Ballkanit Perėndimor duhet tė hyjė nė fuqi prej janarit tė vitit 2010.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/20181.html

Citim:
Basha, reporterėve tė KE-sė: Po plotėsojmė kushtet pėr liberalizimin e vizave

Shqipėria po vazhdon me realizimin e kushteve tė vendosura nga Bashkimi Evropian, me qėllim liberalizmin e vizave brenda vitit 2010.

Ministri i Brendshėm, Lulzim Basha, gjatė takimit me reporterėt e Kėshillit tė Evropės, David Wilshire dhe Jaako Laakso, i informoi ata pėr progresin e arritur nė pėrmbushjen e kritereve pėr pėrfitimin e liberalizimit tė vizave me BE-nė.

Shqipėria ėshtė nė pėrfundim tė sistemit, i cili do t’i japė mundėsi kontrollit tė kufijve nė tė gjithė territorin e vendit, si edhe pajisjen e shtetasve shqiptarė me pasaportat biometrike.

Ministri i Brendshėm u shpreh se Shqipėria ka ritmin mė tė lartė nė rajon, pėr sa i pėrket pajisjes me pasaporta biometrike.

“Sistemi i aplikimit dhe shpėrndarjes sė dokumenteve tė identitetit, letėrnjoftimeve elektronike dhe pasaportave biometrike, ėshtė i sigurt, nga mė modernėt nė Evropė dhe njėkohėsisht ofron shpejtėsinė optimale tė shėrbimit ndaj qytetarėve. Megjithėse procesi i lėshimit tė pasaportave biometrike nisi mė 1 maj dhe pati njė ndėrprerje pėr shkak tė angazhimit pėr pajisjen e qytetarėve me letėrnjoftime elektronike pėr zgjedhjet e qershorit, deri mė tani numėrohen 245 mijė aplikime pėr pasaporta biometrike, 234 mijė prej tė cilave janė prodhuar”, - u shpreh Basha, duke theksuar se “ky fakt dėshmon se Shqipėria ka ritmin mė tė lartė tė pajisjes sė qytetarėve me pasaporta biometrike nė rajon”.

Pėr sa i takon njė kushti tjetėr tė rėndėsishėm pėr liberalizimin e vizave, qė ėshtė siguria e kufijve, ministri i Brendshėm informoi reporterėt se ėshtė pėrmbyllur instalimi i sistemit TIMS nė tė 26 pikat e kalimit kufitar, nė kėto pika ėshtė mundėsuar lidhja e drejtpėrdrejtė me bazėn e tė dhėnave tė Interpolit, e po kėshtu lidhja me sistemin e analizės sė informacionit kriminal MEMEX.

“Ndėrkohė po punohet pėr unifikimin e sistemit tė kontrollit nė pikat e kalimit kufitar nė modelin “one stop shop”, qė do tė pėrfshijė jo vetėm kontrollin e dokumentacionit, por edhe kontrollin doganor, e fitosanitar. Nė tė njėjtėn mėnyrė, nė bazė tė vendimit tė qeverisė po punohet pėr funksionimin e Qendrės Operacionale Detare pėr kontrollin e kufirit detar”, - pėrfundoi ai.

Gjatė takimit me reporterėt Wilshire dhe Laakso, Basha i informoi ata edhe pėr luftėn e vazhdueshme me tolerancė zero kundėr krimit tė organizuar dhe trafiqeve tė paligjshme.

Nė kėtė aspekt numri njė i Ministrisė sė Brendshme u shpreh se mesatarja e kriminalitetit nė Shqipėri ėshtė vlerėsuar mė e ulėt se nė vendet e BE-se.

Po kėshtu nė raportin e fundit, Departamenti i Shtetit tė SHBA-sė e ka hequr Shqipėrinė nga lista e vendeve nė vėzhgim pėr sa i takon trafikimit tė qenieve njerėzore.

Lufta ndaj trafikut tė drogės po ashtu ka njohur rezultate tė larta.

Gjatė takimit, dy reporterėt e Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės vlerėsuan progresin e arritur nė fushėn e pėrmbushjes sė kritereve pėr liberalizimin e vizave tė Shqipėrisė me BE-nė, duke e cilėsuar punėn e kryer deri mė tani si mjaft efektive dhe tė suksesshme.

http://standard-al.com/tekst.php?idt=23351
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.11.2009, 09:10   13
Citim:
Serbia lobim kundėr Shqipėrisė pėr vizat

Bruksel – Pėrveē se kundėr Kosovės, diplomacia serbe ka nisur njė lobim edhe kundėr procesit tė liberalizimit tė vizave pėr Shqipėrinė dhe Bosjėn. Lobimi ėshtė bėrė nga diplomatėt serbė nė Parlamentin Evropian, ēka ka ngjallur edhe reagime.

"Ambasada juaj kėtu nė Bruksel, ka lobuar pranė eurodeputetėve kundėr qėndrimit qė Parlamenti Evropian qė po ndėrmerrte e qė ishte konfirmimi i menjėhershėm i perspektives sė liberalizimit tė vizave pėr 3 vende tė Ballkanit pėrfshi Serbinė, por me synimin pėr tė pėrfshire dhe Shqipėrinė e Bosnjėn nė tė, duke nėnvizuar pėrmbushjen e kritereve, ēfarė nuk u arrit. Mirėpo u zhgėnjeva qė ambasada juaj kėtu po lobonte ndaj eurodeputeteve kėtu kundėr kėtij qėndrimi”, iu drejtua ministrit tė Jashtėm serb, eurodeputetja Sarah Ludford.

Ndėrsa Jeremiē ka reaguar menjėherė duke e hedhur poshtė kėtė akuzė.

"Me gjithė respektin e duhur, automatikisht refuzoj tė gjitha akuzat ndaj zyrtarėve serbė. Me fjalė tė tjera qė zyrtarėt e ambasadės serbe nė njė mėnyrė apo tjetėr kanė punuar kundėr liberalizimit tė vizave ndaj Bosnjė-Hercegovinės. Nėse doni qėndrimin zyrtar tė qeverisė serbe, ne mendojmė se duhet tė ketė regjim tė lirė vizash qė nesėr", tha Jeremiē.

http://www.gazetastart.com/lajm.php?...alitet&nr=7390
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.11.2009, 12:35   14
Citim:
Liberalizimi i vizave pėr Kosovėn

Kosova nuk ėshtė pėrfshirė ende nė procesin e liberalizimit tė vizave, pėr shkak se 5 nga 27 shtetet anėtare tė BE-sė nuk e kanė njohur ende pavarėsinė e saj.

Zyrtarėt e Bashkimit Evropian nė vendin tonė kanė premtuar gjetjen e njė modaliteti pėr pėrshpejtimin e pėrfshirjes sė Kosovės nė procesin e liberalizimit tė vizave, i cili do t'iu mundėsonte kosovarėve lėvizje tė lirė nė shtetet e BE-sė.

Nėse Kosova pėrmbush kriteret e kėrkuara nga Bashkimi Evropian do tė kėtė mundėsinė qė nė vitin 2011 te ketė liberalizim tė vizave pėr qytetarėt e saj.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=5487
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.11.2009, 22:24   15
Citim:
Mė 30 nėntor vendimi pėr heqjen e vizave pėr Maqedoninė

Vendimi pėrfundimtar pėr heqjen e vizave pėr Maqedoninė dhe dy vendet e tjera do tė merret nė fund tė kėtij viti nga ministrat e brendshėm tė vendeve tė Bashkimit Evropian.

Kjo ėshtė kumtuar nga ministrja e brendshme e Austrisė, Maria Fekter, e cila kėto komente i bėri pas nėnshkrimit tė memorandumit pėr mirėkuptim dhe forcim tė bashkėpunimit nė fushėn e sigurisė me drejtuesit e policive tė Maqedonisė, Serbisė dhe Malit tė Zi.

Takimi i ministrave tė brendshėm tė BE-sė, siē njofton korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA pritet tė mbahet mė 30 nėntor dhe 1 dhjetor, ku do tė merret edhe vendimi pėr heqjen e vizave.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=36807
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.11.2009, 19:57   16
Citim:
Ministri i Jashtėm shqiptar nė Bruksel

Zėvendėskryeministri dhe ministėr i Jashtėm i Shqipėrisė, Ilir Meta mbėrrin nė Bruksel pėr tė diskutuar lidhur me ēėshtjen e liberalizimit tė vizave dhe marrjes sė statusit tė vendit kandidat pėr Shqipėrinė.

Kjo ėshtė vizita e parė nė Bruksel e zotit Meta qė kur ai erdhi nė krye tė diplomacisė shqiptare afro dy muaj mė parė.

Korrespondenti i BBC-sė nė Tiranė thotė se burime nga ministria e Jashtme shqiptare bėjnė tė ditur se gjatė tre ditėve tė ardhshme priten takime intensive me autoritetet e Brukselit, pėrfshirė dhe komisionerin pėr zgjerimin Olli Rehn, ku nė vėmendje do tė jenė ēėshtja e liberalizimit tė vizave pėr qytetarėt shqiptarė dhe dhėnia e statusit tė vendit kandidat pėr Shqipėrinė nga BE.

Zyrtarėt shqiptarė janė deklaruar se brenda muajit nėntor pala shqiptare do tė pėrmbushė njė pjesė tė rėndėsishme tė detyrimeve qė lidhen me kėto procese, por opozita nga ana e saj shpreh dyshime nėse njė gjė e tillė do tė arrihet.

Komisioni Evropian nuk e ka pėrfshirė Shqipėrinė nė propozimin e tij pėr liberalizimin e vizave me disa nga vendet e Ballkanit Perėndimor nė fillim tė vitit tė ardhshėm, ndėrkohė qė aplikimi i saj pėr statusin e vendit kandidat pėr anėtar tė BE-sė nuk ėshtė shqyrtuar, ndonėse ėshtė paraqitur qė nė muajin prill tė kėtij viti.

http://www.telegrafi.com/?id=3&a=4370
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.11.2009, 14:20   17
Citim:
Fajon: Liberalizimi i vizave nga 19 dhjetori

Parlamenti Evropian nesėr nė sesionin plenar duhet tė japė dritėn jeshile pėr heqjen e vizave shengen pėr Maqedoninė, Serbinė dhe Malin e Zi qė nga 19 dhjetori i kėtij viti. Lajmi ėshtė konfirmuar pėr agjencinė e lajmeve maqedonase MIA nga eurodeputetja sllovene, Tanja Fajon, e cila e pėrgatiti Raportin pėr liberalizimin e vizave tė vendeve nga Ballkani Perėndimor.

Fajon thotė se ėshtė e sigurtė qė Parlamenti Evropian do ta miratojė Raportin. Pritet qė pjesė pėrbėrėse e dokumentit tė jetė edhe propozimi i Sllovenisė – qė vizat shengen pėr tre vendet tė hiqen nga 19 dhjetorit tė kėtij viti, nė vend prej 1 janarit tė vitit tė ardhshėm, siē propozoi Komisioni Evropian.

"Mendoj se ėshtė shumė reale tė pritet qė qytetarėt e Maqedonisė, Serbisė dhe Malit tė Zi tė mund tė udhėtojnė lirshėm nė BE qė prej 19 dhjetorit, gjatė Krishtilindjeve dhe festave tė Vitit tė Ri. Kjo do tė ishte risi e madhe pėr njerėzit nė rajon. Shpresoj se sė shpejti, sapo t'i plotėsojnė kriteret, do t'u bashkangjiten edhe qytetarėt e Bosnjė e Hercegovinės dhe tė Shqipėrisė. Parlamenti Evropian e mbėshtet fuqimisht liberalizimin e vizave tė vendeve tė Ballkanit perėndimor", thekson Fajon.

Raporti i eurodeputetes sllovene pėr heqjen e regjimit tė vizave pėr shtetet nga Ballkani Perėndimor, muajin e kaluar u miratua nga Komiteti pėr liri qytetare, drejtėsi dhe punė tė brendshme, paraprakisht edhe nga Komiteti pėr politikė tė jashtme.

Vendimin pėrfundimtar pėr heqjen e barrierės sė vizave shengen pėr Maqedoninė, Serbinė dhe Malin e Zi duhet ta japė Kėshilli i ministrave tė Punėve tė Brendshme tė BE-sė mė 30 nėntor apo mė 1 dhjetor. Tanja Fajon pret qė vendimi i Kėshillit tė ministrave tė jetė pozitiv. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...715ed0a74&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.11.2009, 14:59   18
Citim:
Parlamenti Evropian miratoi pezullimin e vizave

Nė votimin nė seancė plenare nė Bruksel, Parlamenti Evropian miratoi raportin e eurodeputetes sllovene Tanja Fajon pėr pezullimin e vizave me Maqedoninė, Malin e Zi dhe Serbinė.

Nė njė deklaratė tė shkruar, e cila u lexua nga raportuesja sllovene, Kėshilli i BE-sė, Komisioni dhe Parlamenti rėnė dakord qė vizat pėr kėto tre vende tė hiqen duke filluar nga data 19 dhjetor i kėtij viti.

Pas rekomandimit pozitiv tė Komisionit dhe votės sė Parlamentit, i takon tashmė 27 ministrave tė brendshėm evropianė qė tė japin fjalėn e fundit pėr heqjen e vizave, nė mbledhjen e tyre mė 30 nėntor nė Bruksel.

Qė nga momenti qė do tė hyjė nė fuqi vendimi i tyre, siē theksohet nė deklaratė, mė 19 dhjetor, qytetarėt e Maqedonisė, Malit tė Zi dhe tė Serbisė, qė janė tė pajisur me pasaporta biometrike, do tė mund tė qarkullojnė lirshėm nė vendet e Shengenit, ku nuk bėjnė pjesė Britania e Madhe dhe Irlanda, por ku pėrfshihen edhe vende jo anėtare tė BE-sė, siē janė Zvicra, Norvegjia, Islanda dhe Lishtenshjtani, pėr njė afat tre mujor, pa tė drejtė pune nė kėto vende.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/vendi/20380.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.11.2009, 01:14   19
Citim:
Fajon: Vizat me Shqipėrinė hiqen nė korrik 2010

Shqipėria ėshtė njė hap mė pranė liberalizimit tė plotė tė vizave. Parlamenti europian ka miratuar me shumicė votash raportin e eurodeputetes Tanja Fajon qė parashikon futjen e Shqipėrisė dhe Bosnjė Hercegovinės nė tė njejtėn listė me tre vendet e tjera tė Ballkanit Perėndimor, Serbinė, Malin e Zi dhe Maqedoninė pėr heqjen e vizave me BE-nė.

Nė bazė tė rezolutės kėrkohet qė vizat me Shqipėrinė dhe Bosnjėn tė hiqen sa mė shpejt qė tė jetė e mundur, menjėherė pas pėrmbushjes sė kushteve tė udhėrrėfyesit.

Ēka do tė thotė se Komisioni Europian do t’i propozojė Kėshillit tė Europės heqjen e vizave me Shqipėrinė sapo tė vlerėsojė se ėshtė pėrmbushur edhe pjesa e mbetur e kėrkesave tė udhėrrėfyesit. Eurodeputetja sllovene, sqaroi se vizat me Sebrinė, Maqedoninė dhe Malin e Zi do tė hiqen para Krishtlindjeve.

Nė njė komnunikatė pėr shtyp Fajon tha se vendimi pėr futjen e Shqipėrisė dhe Bosnjės nė kėtė rekomandim ėshtė historik. Nuk ėshtė e drejtė qė kėto dy vende tė mbeten jashtė kėtij regjimi, argumentoi ajo dhe pėr kėtė kam mbėshtetjen e shumicės sė eurodeputetėve. Pėrfshirja e kėtyre vendeve nė listėn e bardhė tė Shengenit do tė thotė se sapo ato tė pėrmbushin kushtet, do tė arrijnė pa vonesė tre vendet e tjera.

“Ramė dakord me Kėshillin dhe KE pėr njė deklaratė tė veēantė ku ofrojmė pėrkushtimin tonė qė tė sigurohemi se nuk do tė ketė asnjė vonesė nė Hyrjen e Shqipėrisė dhe Bosnjės nė kėtė regjim tė liberalizimit tė vizave. Dėshiroj qė qytetarėt e Bosnjės tė udhėtojnė pa viza duke nisur nga korriku i vitit tė ardhėshėm. Ky ėshtė objektivi ynė, por varet edhe nga politikanėt e kėtyre vendeve pėr tė pėrmbushur kushtet. Gjatė kėtij viti KE, do tė dėrgojė njė mision ekspertėsh nė kėto vende, ku do tė vlerėsohet puna e kryer. Shqipėria ėshtė nė rrugė tė mbarė nė pėrmbushjen e standarteve teknike. Dhe besoj qė deri nė pranverėn e vitit tė ardhshėm do tė pėrmbushė kushtet e duhura teknike.”

Komisionit Europian thekson se vendi ynė ka bėrė pėrparim tė mėtejshėm nė pak muaj qė nga koha e raportprogresit tė fundit. Brukseli nxit Shqipėrinė dhe Bosnjėn qė tė arrijnė tre vendet e tjera tė Ballkanit nė pėrmbushjen e reformave brenda muajve tė parė tė vitit 2010, kohė kur Komisioni Europian do tė raportojė mbi pėrparimin e tyre.

Kjo do tė thotė se nė rast se Tirana zyrtare plotėson kushtet e udhėrrėfyesit brenda kėtij afati kohor atėherė pėrfiton menjėherė liberalizimin e vizave.

Parlamenti EUropian ka kėrkuar gjithashtu nisjen e dialogut tė vizave me Kosovėn, krijimin e njė plani udhėrrėfyes pėr lehtėsimin e vizave dhe liberalizimin, njė proces i ngjashėm me ato tė vendosura pėr vendet e Ballkanit Perėndimor.

Politika e BE-sė ndaj Ballkanit Perėndimor, siē ėshtė pėrcaktuar nė axhendėn e Samitit tė Selanikut, e cilėson liberalizimin e vizave si njė hap drejt anėtarėsimit pėrfundimtar nė BE.

Negociatat pėr liberalizimin e vizave me kėto vende nisėn nė 2008, kohe kur u parashtruan nivelet e pėrparimit tė tyre ku pėrfshihej: Futja e pasaportave biometrike, tė cilat qytetarėt duhet t’i zotėrojnė nė mėnyrė qė tė kualifikohen pėr programin e heqjes sė vizave.

Rezoluta, qė nė vetvete ėshtė njė rekomandim politik do tė merret nė shqyrtim nga Kėshilli Europian i Ministrave mė 30 nėntor ku dhe do tė ndėrmerret edhe vendimi pėrfundimtar.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=7986
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.11.2009, 17:56   20
Citim:
Brenda 14 ditėsh nė pikat kufitare do tė pėrfundojė vendosja e lexuesve optikė tė pasaportave biometrike

MB: Janė pėrmbushur kriteret e udhėrrėfyesit pėr heqjen e vizave

Ministria e Brendshme deklaroi dje se, po pėrmbush ēdo ditė tė gjitha kriteret e udhėrrėfyesit pėr liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian. Nėpėrmjet njė njoftimi pėr shtyp, Ministria e Brendshme ka radhitur disa nga kriteret e pėrmbushura gjatė kohėve tė fundit.

Para dy javėsh ka pėrfunduar instalimi i sistemit TIMS nė tė 26 pikat e kalimit kufitar. Brenda 14 ditėsh nė tė gjithė pikat e kalimit kufitar do tė pėrfundojė vendosja e lexuesve optikė tė pasaportave biometrike.

Nė tė gjitha pikat e kalimit kufitar mundėsohet nė kohė reale lidhja me bazėn e tė dhėnave tė INTERPOL-it. Sistemi TIMS ėshtė i ndėrlidhur me qendrėn operacionale nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit.

Sistemi i analizės sė informacionit kriminal MEMEX po instalohet dhe do tė funksionojė brenda muajit Nėntor nė tė 12 Drejtoritė e Policisė nė Qarqe.

Po unifikohet sistemi i kontrollit nė pikat e kalimit kufitar nė modelin "one stop shop" qė do tė pėrfshijė jo vetėm kontrollin e dokumentacionit, por edhe kontrollin doganor, fitosanitar etj.

Nė bazė tė Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave muajin e kaluar pėr ngritjen e Qendrės Operacionale Detare pėr kontrollin e kufirit detar, po punohet pėr funksionimin e kėsaj qendre brenda muajit dhjetor.

http://www.rilindjademokratike.com/R...or/kronika.htm
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.