Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.3.2010, 23:59   41
Citim:
Ministrat e rajonit, apel BE-sė: Pėrshpejtoni vizat pėr Shqipėrinė

Ministrat e Brendshėm tė Europės Juglindore tė mbledhur nė Tiranė pėr konferencen mbi Sigurinė e Kufinjve deklaruan sot se do t'i kėrkojnė Bashkimit Europian tė pėrshpejtojė procedurat pėr liberalizmin e vizave me Shqipėrinė.

Deklarata u lexua nė mbyllje tė konferencės nga ministri ynė i Brendshėm Lulzim Basha, njofton gazeta Shekulli.

"Duke pranuar pėrparimin dhe rezultatet konkrete tė reformave nė Shqipėri, ministrat e Brendshėm i bėjnė thirrje BE tė pėrshpejtojė vendimarrjen pėr tė garantuar regjimin e lėvizjes sė lirė, Shqipėrisė dhe Bosnjė Hercegovinės, duke njohur progresin qė kėto dy vende kanė bėrė nė pėrmbushjen e plotė tė kritereve pėr tė pėrfituar liberalizimin e vizave", u shpreh ministri Basha.

Vendi ynė gjendet nė fazėn e vrojtimit, theksoi ai. Sapo ka pėrfunduar inspektimi nga ana e ekspertėve europianė tė cilėt vizituan vendin tonė nė muajin shkurt ku panė se si janė zbatuar kėrkesat e udhėrrėfyesit. Brenda muajit prill, Komisioni Europian do tė bėjė njė raport vlerėsimi nė bazė tė sė cilit varet edhe vendimi i vendeve anėtare tė Bashkimit Europian mbi Shqipėrinė. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...d4e236378&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.3.2010, 04:25   42
Citim:
SHBA lobon pėr liberalizimin e vizave tė shqiptarėve

Diplomatė amerikanė shprehin interesimin pėr procesin e liberalizimit tė vizave pėr shqiptarėt, ndėrkohė qė disa kongresmenė pritet tė vizitojnė muajt e ardhshėm vendin

Ēėshtja e liberalizimit tė vizave pėr shqiptarėt e Shqipėrisė nuk ėshtė vetėm njė dėshirė e shqiptarėve, aq mė tepėr e qeverisė sė Kryeministrit Berisha. Ky proces i paralajmėruar, tashmė ėshtė listuar si njė ndėr ēėshtjet ku mund tė investojė interes, ndėrhyrje dhe dialogim edhe diplomacia ndėrkombėtare.

Nė Bruksel, ardhja e komisionerit pėr Zgjerimin nė Tiranė, zotit Fule, shihet si njė akt qė e bėn edhe mė aktiv interesimin e administratės sė lartė tė BE-sė pėr Shqipėrinė dhe progresin e kėrkuar tė saj. Shumica e ambasadorėve tė BE-sė, qė vijojnė kontaktet me autoritetet e qeverisė sė zotit Berisha, shprehen se “procesi i liberalizimit dhe ai i statusit tė kandidatit pėr anėtar nė BE, ėshtė nė duar tė vetė shqiptarėve”.

Por matanė kėsaj diplomacie, investohet edhe njė interesim prej diplomacisė amerikane, e cila kur bėhet fjalė pėr rajonin ballkanik, nė mėnyrė tė veēantė pėr Shqipėrinė, vlerėson raportet e sigurisė qė karakterizojnė atė me fqinjėt. Nė mėnyrė tė pėrsėritur, ambasada amerikane nė Tiranė ėshtė shprehur pėr standardet dhe shtimin e kapaciteteve integruese tė Shqipėrisė nė raport me BE-nė, sikundėr ėshtė kėrkuar me kėmbėngulje rritja e vlerave tė demokracisė dhe sidomos mbrojtja e asaj nė institucione dhe prej institucioneve.

Nga burime diplomatike nė Uashington mėsohet se diplomatė amerikanė qė merren me ēėshtjet e Europės dhe sidomos ato tė Ballkanit, po dėshmojnė interesim tė veēantė pėr procesin e liberalizimit tė vizave pėr shqiptarėt, si dhe pėr procesin e shumėdėshiruar tė fitimit tė statusit tė kandidatit pėr vend anėtar nė BE.

Kėto burime konfirmojnė se gjatė muajit tė fundit nė takime dhe komunikime diplomatike ėshtė folur pėr forcimin e diplomacisė sė lobingut mes Tiranės dhe Brukselit, si dhe kryeqyteteve tė tjera tė BE-sė, pėr shtuar besimin dhe pėr tė fituar pėrkrahjen e Brukselit zyrtar nė nevojėn pėr liberalizmin e vizave, por edhe pėr tė prishur raportet pėrjashtuese qė ka krijuar ecuria e kėtij procesi nė raport me vendet e tjera tė rajonit dhe sidomos tė Europės Juglindore.

Kėto burime bėjnė tė ditur se, nė kuadėr tė intensifikimit tė shkėmbimeve diplomatike mes Uashingtonit dhe Tiranės, nė muajt e ardhshėm pritet edhe mbėrritja e njė grupi kongresmenėsh, si dhe diplomatė tė veēantė, tė cilėt do tė informohen mbi pėrpjekjet e autoriteteve shqiptare, si dhe do tė ofrojnė interesim pėr shtimin e mbėshtetjes europiane ndaj shqiptarėve nė kėtė proces.

Ivan Bizjak, drejtor i pėrgjithshėm pėr Drejtėsinė dhe Ēėshtjet e Brendshme, nė sekretariatin e pėrgjithshėm tė Kėshillit tė BE-sė, dy ditė mė parė u shpreh nė Tiranė: “Jam i sigurt se dhe Shqipėria e Bosnjė-Hercegovina e kanė tė qartė se ēfarė duhet tė pėrmbushin. Liberalizmi i vizave ėshtė vetėm njė aspekt i rrugės plot sfida drejt anėtarėsimit tė plotė nė BE. Kjo kėrkon shumė punė dhe energji. Duhen konsoliduar institucionet, tė garantohet sundimi i ligjit, tė luftohet korrupsioni dhe krimi i organizuar, tė respektohen tė drejtat e njeriut, tė ketė konkurrencė tė lirė nė treg etj., reforma bindėse dhe qė japin efekte pozitive te qytetarėt dhe mirėqenia e tyre. Kjo arrihet jo vetėm me fjalė, por dhe me vepra konkrete”.

Ndėrsa pak ditė mė parė, raporti i Departamentit Amerikan tė Shtetit pėr ēėshtje tė trafiqeve dhe drogės vlerėsonte situatėn e pėrmirėsuar nė Shqipėri, por sidomos inkurajonte institucionet shqiptare pėr mė tepėr pėrgjegjėsi dhe forcė tė veprimit ligjor.

http://alsat-m.tv/lajme/rajoni/29283.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.3.2010, 04:27   43
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Duhen konsoliduar institucionet, tė garantohet sundimi i ligjit, tė luftohet korrupsioni dhe krimi i organizuar, tė respektohen tė drejtat e njeriut, tė ketė konkurrencė tė lirė nė treg etj.,
Siē i arriti Serbia, IRJM dhe Mali i Zi...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.3.2010, 15:52   44
Citim:
Tiranė: U miratua ligji mbi liberalizimin e vizave

Kuvendi i Shqiperisė ka miratuar mbrėmė rreth orės 21.00 me shumicė votash rezoluten pėr liberalizimin e vizave me vendet e Bashkimit Evropian.

Kėshtu, rezoluta nė fjalė ėshtė votuar nė parim me 127 vota pro, nė njė seancė ku nuk munguan debatet mes pozites dhe opozites.

Kjo e fundit i kėrkoi mazhorances qė tė heqė dorė nga sloganet se PS kėrkon tė pengojė kėtė nismė, aq e rėndėsishme pėr lėvizjen e shqiptarėve nė Evropė.

http://rtv21online.com/home/?section...ls&newsid=9599
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.3.2010, 14:50   45
Citim:
Greqia lobim nė BE pėr heqjen e vizave Shqipėrisė

Greqia shpreh mbėshtetjen e plotė pėr heqjen sa mė shpejt tė regjimit tė vizave me Bashkimin Europian pėr qytetarėt shqiptarė.

Kėtė mbėshtetje e deklaroi Ministri i Mbrojtjes sė Qytetarit tė Greqisė Z. Mihalis Krisohoidhis, i cili u prit nė vizitė zyrtare nga Ministri i Brendshėm Z. Lulzim Basha.

“Shqipėria ka bėrė hapa vendimtarė nė procesin e plotėsimit tė kushteve pėr liberalizimin e vizave dhe shpresoj qė shumė shpejt Kėshilli i Ministrave tė Brendshėm dhe tė Drejtėsisė sė Bashkimit Europian tė marrė njė vendim pozitiv. Ne e mbėshtesim plotėsisht kėrkesėn e Shqipėrisė pėr heqjen e regjimit tė vizave duke respektuar kushtet ligjore tė BE pėrmes kontrolleve tė rrepta nė mėnyrė qė duke hapur kufijtė tė kufizojmė veprimtarinė e tė gjitha rrjeteve kriminale qė pėrdorin kėto pengesa pėr tė shfrytėzuar njerėzit fatkeqė”- u shpreh Ministri Krisohoidhis.

Ministri Basha falėnderoi homologun grek Krisohoidhis pėr mbėshtetjen qė Greqia po jep pėr procesin e lėvizjes sė lirė tė qytetarėve shqiptarė, e po ashtu pėr vendimet e ndėrmarra nga qeveria greke pėr lehtėsimin e lėvizjes sė emigrantėve shqiptarė nė Greqi dhe pėr ligjin mbi dhėnien e nėshtetėsisė.

-Ky proces qė garanton lėvizjen e lirė tė qytetarėve, respekton dinjitetin e qytetarėve tanė por edhe pėrmirėson ndjeshėm parametrat e lėvizjes sė lirė duke reduktuar hapėsirat pėr aktivitet kriminal ndėrkufitar,-tha Basha.

Nė takimin dypalėsh, Ministri i Mbrojtjes sė Qytetarit tė Greqisė Z. Mihalis Krisohoidhis premtoi se do tė lobojė edhe me homologėt e tjerė tė vendeve tė BE pėr tė marrė sa mė shpejt vendimin pėr liberalizimin e vizave pėr Shqipėrinė.

Ministri Basha informoi Ministrin Krisohoidhis pėr arritjet e Shqipėrisė nė fushėn e sigurisė sė dokumentave, nė fushėn e sigurisė sė kufijve dhe nė luftėn kundėr kriminalitetit.

Basha dhe Krisohoidhis diskutuan gjerėsisht pėr lehtėsimin e pajisjes me dokumenta tė emigrantėve shqiptarė nė Greqi, bashkėpunimin dypalėsh nė luftė kundėr krimit tė organizuar, bashkėpunimin ndėrkufitar, shkėmbimin e informacionit dhe trajnimet e pėrbashkėta. (INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...ec9a2afa9&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.3.2010, 20:00   46
Citim:
PE: Shqipėria arritje madhore pėr liberalizimin e vizave

Qeveria shqiptare ka pėrmbushur detyrimet e udhėrrėfyesit pėr liberalizimin e vizave. Ky ėshtė konstatimi qė ka bėrė delegacioni i Parlamentit Europian, i cili ka mbėrritur nė Tiranė nė njė vizitė disa-ditore qė pėrfshin njė njohje nė terren tė hapave tė hedhura nga vendi ynė.

Vlerėsimin pėr pėmbushjen e detyrimeve, e bėri Presidenti i Komisionit pėr Ballkanin, nė Parlamentin Europian Eduard Kukan gjatė takimit me Kryeministrin Berisha.

“Ne si deputetė tė Parlamentit Europian do tė vazhdojmė tė ngremė zėrin lart nė favor tė heqjes sė vizave pėr qytetarėt shqiptarė sa mė shpejt“

Kukan tha se delegacioni konstatoi nė vend funksionimin efikas tė tė gjithė sistemeve pėr kontrollin e integruar tė kufirit dhe infrastrukturės e lidhur me ēėshtjet e migracionit nė institucionet shqiptare.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=9974
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.4.2010, 14:25   47
Citim:
Vizat Shengen, shkurtohen procedurat e aplikimit nė tė gjithė botėn

Shqiptarėt ashtu si edhe miliona njerėz tė tjerė nė mbarė botėn do ta kenė mė tė lehtė pėr tė marrė njė vizė Shengen. Duke nisur qė nga e hėna, procedura e marrjes sė vizave do tė njėsohet nė tė 25 vendet e Shengenit.

Kodi i ri i Bashkimit Europian pėr vizat ofron thjeshtim tė procedurės dhe afatė me tė shkurtėra tė vendimi. Formulari do tė jetė mė i shkurtėr dhe mė i lehtė pėr t'u plotėsuar ndėrsa Aplikimi pėr vizė do tė jetė mė i lirė.

Nė parim pagesa prej 60 eurosh pėr vizė do tė mbetet, por fėmijėt nga 6 deri 12 vjeē nė tė ardhmen do tė paguajnė vetėm 35 euro. Zyrtarėt europianė sqarojnė se procesi i vizave tani do tė jetė mė i orientuar ndaj nevojave tė klientėve.

Nėse deri tani aplikuesit duhej tė prisnin deri nė 2 muaj, pėrpara se tė kishin mundėsinė tė paraqesin kėrkesėn pėr vizė gjėrat do tė jenė ndryshme. Brenda 15 ditėsh kalendarike, konsullata e njė vendi Shengen duhet t'i japė njė datė aplikantit nė tė cilėn ai mund tė paraqesė formularin e aplikimit pėr vizė.

Pastaj brenda dy javėsh duhet tė merret vendimi pėr dhėnien ose jo tė vizės. Nėse kandidati pėr vizė refuzohet vendimi duhet argumentuar madje, duke filluar nga prilli 2011 nėse viza refuzohet, cdo aplikant do tė ketė mundėsi tė ndjekė rrugėn juridike nė tė gjitha vendet Shengen.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=10192
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.4.2010, 21:46   48
Citim:
Premton liberalizim pėr Bosnjėn, s’e pėrmend Shqipėrinė

Ministri i Jashtėm i Spanjės, Miguel Angel Moratinos, vendi i tė cilit kryeson presidencėn e radhės sė BE deklaroi tė mėrkurėn mbrėma nė Sarajevė se nė qershor shpreson tė shpallė lėvizjen e lirė pėr BeH.

"Bashkimi Evropian shpreson se nė muajin qershor do ta shpallė tėrheqjen e regjimit tė vizave pėr shtetasit e Bosnjė e Hercegovinės " tha Morations, derisa apelonte tek liderėt lokalė qė dėshmimin e gatishmėrisė pėr reforma.

"Me tė vėrtetė shpresoj se kur tė kthehem nė qershor do tė jem nė gjendje qė, nė emėr tė Bashkimit Evropian, tė shpallė formalisht se populli i Bosnjė e Hercegovinės mund tė udhėtoj pa viza nė gjithė Bashkimin Evropian", tha ai.

Moratinos po i referohej Samiti tė BE pėr Ballkanin Perėndimor, qė pritet tė mbahet nė Sarajevė, nė fillim tė qershorit. Mirėpo, ai me asnjė fjalė nuk e pėrmendi liberalizmin e vizave edhe pėr Shqipėrinė.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../28294/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.4.2010, 06:29   49
Citim:
Kukan: Shqipėria i ka plotėsuar kriteret teknike, gati pėr liberalizimin e vizave

Kryetari i Delegacionit tė Parlamentit Evropian, pėr Evropėn Juglindore, Eduard Kukan u shpreh se Shqipėria kė pėrmbushur tė gjitha kriteret teknike dhe ėshtė gati pėr liberalizimin e vizave.

“Ne e pamė vetė se tė gjitha kriteret teknike janė pėrmbushur dhe se Shqipėria ėshtė gati pėr liberalizimin e vizave. Ne urojmė qė Komisioni Evropian tė shprehet sa mė shpejt, nė mėnyrė qė Parlamenti Evropian ta pėrmbyllė kėtė proces, sepse ėshtė njė ēėshtje shumė e rėndėsishme dhe njė hap tjetėr shumė i rėndėsishėm nė rrugėn drejt BE-sė. Ju, edhe njė herė, keni mbėshtetjen tonė tė plotė”, shpreh Kukan.

http://sot.com.al/index.php?option=c...tike&Itemid=60

Citim:
Liberalizimi i vizave, pas njė ose dy vitesh

Ministri i Brendshėm i Kosovės, Bajram Rexhepi, ka thėnė se marrėveshjet e nėnshkruara me Gjermaninė (pėr kthimin e ish-refugjatėve dhe personave qė kapen ilegalisht, dhe pėr bashkėpunimin pėr luftimin e krimit tė organizuar dhe parandalimin e terrorizmit) janė njėri prej parakushteve pėr procesin e liberalizimit tė vizave.

Nė njė intervistė pėr Deutche Welle, i pyetur pėr kohėn se kur pritet qė liberalizimi i vizave tė vijė edhe pėr shtetasit kosovarė, Rexhepi ka thėnė se nėse gjithēka shkon mirė, kjo do tė ndodhė mė sė largu deri nė vitin 2012.

“Kėtė vit ne do tė pėrmbushim shumicėn e kushteve teknike pėr liberalizim, siē ėshtė menaxhimi i integruar i kufijve, marrėveshjet pėr riatdhesim dokumentet dhe pasaportat biometrike tė njė sigurie tė lartė. Kėto janė tri kushtet kryesore, pos tė tjerave. Unė kėrkova edhe prej Gjermanisė qė tė bėjė lobim te pesė shtetet qė nuk na kanė njohur, qė tė mos na bėjnė pengesa pėr liberalizimin e vizave. Nėse shkon ēdo gjė mirė, atėherė data mė optimiste ėshtė nė vitin 2011, optimale ndoshta nė vitin 2012”, ėshtė shprehur ministri i Brendshėm. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=8188
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.4.2010, 08:10   50
Citim:
Raporti i BE-sė: Shqiptarėt nuk do tė lėvizin tė lirė as kėtė verė

Agjencia e lajmeve “Balkan Insight” ka bėrė publik njė raport tė BE-sė pėr progresin e bėrė nga Shqipėria dhe Bosnja dhe mundėsitė qė kanė kėto dy vende pėr tė pėrfituar lėvizjen e lirė brenda kėsaj vere.

Sipas agjencisė, raporti nė fjalė u ėshtė dėrguar vendeve tė BE-sė tė premten e kaluar dhe nė tė nėnvizohet se tė dyja vendet, si Shqipėria ashtu dhe Bosnja, kanė zbatuar “pjesėn mė tė madhe tė kushteve qė disponon udhėzuesi”, gjė qė u jep atyre mundėsinė pėr t’u vendosur nė “listėn e bardhė pėr Shengen” – nė tė cilin bėjnė pjesė vendet qė nuk kanė nevojė pėr viza pėr tė udhėtuar nė vendet tė ndryshme tė BE-sė.

Duke iu referuar dokumenteve tė dy vendeve, ato kanė plotėsuar etapėn qė lidhet me sigurinė e dokumenteve tė udhėtimit, marrėdhėniet me jashtė, respektimin e tė drejtave tė njeriut; por ėshtė vėnė re mungesė progresi nė ēėshtjet qė lidhen me emigracionin e paligjshėm, rendin publik dhe sigurinė.

Pėrsa i pėrket Shqipėrisė, ekspertėt janė shkruar se “hapa tė mėtejshėm janė tė nevojshėm pėr t’u ndėrmarrė nė drejtim tė forcimit tė kapaciteteve tė zbatimit tė ligjit, zbatim efektiv i ligjeve nė fuqi pėr tė luftuar krimin e organizuar, korrupsionin, duke pėrfshirė kėtu edhe garantimin e fondeve tė duhura dhe burimet e nevojshme njerėzore. Nė veēanti ėshtė i nevojshėm zbatimi i ligjit tė ri pėr konfiskimin e pasurisė sė kriminelėve”, - shkruhet nė raportin nė fjalė.

Reporterja e Parlamentit Europian, Tanja Fajon, ėshtė shprehur se ky raport vėrteton faktin se tė dyja kėto vende do tė humbasin shansin pėr tė udhėtuar pa viza gjatė pushimeve verore.

Por, sipas saj, ėshtė shumė e rėndėsishme qė autoritetet nė kėto vende tė vazhdojnė tė punojnė pėr shkak se kėto janė muaj tė rėndėsishėm pėr tė marrė njė vendim pozitiv.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=25858
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.4.2010, 16:13   51
Citim:
Kacin: Shqipėria i ēon mesazh tė gabuar Brukselit

Londėr, 28 prill 2010 - Nėnkryetari i delegacionit tė Shqipėrisė, Bosnjės, Malit tė Zi e Kosovės nė Parlamentin Evropian, eurodeputeti slloven Jelko Kacin tha se pėrplasjet politike nė Shqipėri po dėrgonin mesazhin e gabuar nė Bruksel se "liberalizimi i vizave nuk ėshtė pėrparėsia kryesore" pėr udhėheqjen shqiptare.

Kacin i tha BBC-sė se do tė marrė pjesė nė debatin pėr Shqipėrinė e Bosnjėn nė Parlamentin Evropian pėr tė cilin tha se "do tė jetė njė debat shumė relevant".

"Ajo qė po shqyrtojmė ne tani ėshtė i ashtuquajturi propozim legjislativ, qė duhet tė vihet nė rendin e ditės qė ne ta debatojmė, sepse pa tė ne nuk mund tė pėrgatisim "vijėn e gjelbėrt" pėr njė liberalizim pėrfundimtar tė vizave pėr Shqipėrinė", tha Kacin.

Kacin tha se "liberalizimi i vizave nuk ėshtė pėrparėsia kryesore, megjithėse qeveria po bėn mė tė mirėn, por nga ana tjetėr, kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, ka perceptimin e vet tė dimanizmit tė ndryshimeve pozitive nė Shqipėri".

Pyetjes nėse pėrplasja politike do tė pengojė pėrpjekjet e Shqipėrisė, Kacin vėrejti se ajo po e "pengon imazhin e Shqipėrisė, sepse disa forca politike do tė dėshironin ta pėrdornin rastin e liberalizimit tė vizave pėr tė luftuar.

"Kjo pėrplasje po thellohet dhe nuk po kapėrcehet, dhe siē e thashė, kjo dėrgon njė mesazh shumė tė gabuar", theksoi Kacin. Pėr sa i pėrket kushteve teknike, Kacin vlerėson se Shqipėria "ėshtė pak a shumė nė rregull".

Sipas tij, "pyetja bazė nuk ėshtė teknike, por ėshtė shumė politike". "Do tė jetė njė vendim politik, i vendimmarrėsve politikė qė nė kėtė rast janė ministrat e brendshėm (tė BE sė)".

Ai theksoi se Shqipėria i ka plotėsuar kushtet pėr tė marrė regjimin pa viza.


"Shqipėria po bėn pėrparim dhe po pėrparon shumė shpjet. Por nė fund tė ditės ne do tė bėjmė njė vlerėsim tė gjithanshėm", tha Kacin.


http://www.kosova.com/artikulli/61478
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.4.2010, 08:51   52
Citim:
PS: Stop vizave! Europa rrezikohet nga njė e katėrta e shqiptarėve

Partia Socialiste ka paralajmėruar se nė qoftė se Bashkimi Europian do tė liberalizojė vizat pėr Shqipėrinė, nė zonėn Shengen do tė ndodhė njė eksod i dytė i ngjashėm me atė tė vitit 1991.

Valentina Leska, deputete e PS, gjatė njė konference pėr politikat e Bashkimit Europian pėr migracionin paraqiti argumente se pėrse BE nuk duhet t’i heqė vizat pėr shqiptarėt. Leskaj ka theksuar se BE do tė pėrballet me emigrantė tė shumtė nga Shqipėria.


“Shqipėria ėshtė njė vend me potencial migrator shumė tė lartė dhe duhen politika tė reja, sepse emigracioni po kthehet nė afatgjatė dhe tė ligjshėm”,- ka theksuar Leskaj.

Deputetja e PS, njė ish-ministre e Punės nė Shqipėri, nėnvizoi se arsyeja e migracionit ėshtė papunėsia e madhe.

Fjala e Leskajt ishte nė kundėrshtim me atė qė thuhet nė raportin e KE lidhur me ēėshtjen e migrimit. Zbatimi i politikave migratore zė vend nė njė bllok tė veēantė (nė bllokun 2) nė udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave, i cili ka marrė njė vlerėsim optimal nga ekspertėt, siē i ėshtė bėrė e ditur edhe opinionit publik nė ditėt e fundit. Aty theksohet se “Menaxhimi i rrezikut tė migrimit ėshtė forcuar dhe ėshtė mbėshtetur nė planin operativ”.

http://www.gazeta-agon.com/mat.php?idm=13856&l=a
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.4.2010, 08:58   53
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
N.q.s. kėrkonte njeri pėrkufizimin e kolerės...

Po mirė, kanė frikė se i ikin privilegjet n.q.s. lėvizja bėhet e drejtė pėr tė gjithė, apo e kanė thjesht pėr inat tė "malokut"?! Se kėshtu si kanė ardhur punėt duken tė kenė kaluar nė fazė kalbjeje tė trurit dhe qelbjeje tė pėrgjithshme.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.4.2010, 19:07   54
Citim:
Bashkimi Evropian po vepron si bashkėsi prosllave pėr penalizimin e Shqipėrisė

Bashkimi Evropian vazhdon tė jetė i ngurtė me Shqipėrinė pėr sa i pėrket liberalizimit tė vizave. Prej vitesh vendet e BE vazhdojnė tė luajnė kungulleshkash me shqiptarėt, me idenė i liberalizojmė s’i liberalizojmė vizat, duke mos ngurruar pėr asnjė moment qė tė nxjerrin kėrkesa dhe kushte nga mė tė ndryshmet qė shqiptarėt duhet tė plotėsojnė pėr tė pasur mė tė fund tė realizuar ėndrrėn e tyre.

Njė ėndėrr, e cila tashmė ėshtė kthyer nė njė stres pėr shqiptarėt, tė cilėt kanė mė se 20 vjet qė po punojnė dhe po pėrpiqen tė plotėsojnė kushtet e vėna nga BE, por deri mė tani duket se nuk paskemi qenė nė lartėsinė e duhur pėr tė pėrfituar nga liberalizmi i vizave, kur krejt e kundėrta ka ndodhur dhe po ndodh me vendet fqinje.

Megjithėse kemi qenė pothuajse nė tė njėjtin stad pėr tė mos thėnė se vendet fqinje janė nisur nė kėtė garė pas nesh, tashme kanė pėrfituar nga liberalizimi i vizave, ndėrsa shqiptarėt ende jo.

Nė deklaratat e fundit tė ndėrkombėtarėve lihet tė kuptohet se kėtė verė do tė pėrfitojė nga liberalizimi i vizave vetėm Bosnja dhe jo Shqipėria. Me miratimin e liberalizimit tė vizave pėr Bosnjėn, Bashkimi Evropian kėrkon tė heqė njollėn e islamofobisė, pėr tė cilėn ėshtė akuzuar se po ndėshkon shqiptarėt.

Por me liberalizimin e vizave vetėm pėr Bosnjėn dhe jo pėr Shqipėrinė, BE le tė kuptohet se fobia e saj nuk qenka myslimanizmi i shqiptarėve, por konfirmojnė hapur qėndrimin antishqiptar qė BE ka pasur dhe ka ndaj Shqipėrisė.

Me liberalizimin e vizave pėr Bosnjėn, Bashkimi Evropian pėrforcon idenė se janė njė bashkėsi prosllave dhe antishqiptare, duke treguar se pas Malit tė Zi, Maqedonisė dhe Serbisė tashmė po ia liberalizon vizat edhe Bosnjės, e cila pėrbėhet nga popullsi sllave tė konvertuar nė myslimanė.

Tashmė tregohet hapur lidhjet e vendeve sllave me Bashkimin Evropian dhe mbėshtetja ndaj tyre nuk ka munguar asnjėherė ndryshe nga Shqipėria qė nuk ka pasur asnjėherė vende tė mėdha, tė cilat tė bėjnė lobing nė BE duke pėrjashtuar Italinė, e cila vitet e fundit ka qenė njė nga shtetet qė ka ngritur mė shumė zėrin nė BE pėr tė kėrkuar liberalizimin e vizave ndaj shqiptarėve.

Ndėshkimi i Shqipėrisė duke mos u bėrė pjesė e BE duket se vjen edhe pėr njė fakt tjetėr, tė gjithė tashmė e komentojnė dhe e pranojnė hapur se Shqipėria ėshtė ndėr tė paktat vende nė Evrope, e cila ka shprehur hapur politikėn e saj pro amerikane, njė politikė kjo e ndjekur edhe nga Italia, e cila gjithashtu njihet si vend filo-amerikan.

Vetė Ambasadori i SHBA nė vendin tonė Xhon Uidhers para pak ditėsh nga Pėrmeti deklaroi se nėse SHBA do ishte pjesė e BE tashmė Shqipėria do tė ishte nė strukturat evropiane dhe do tė kishte pėrfituar nga liberalizimi i vizave.

Shqipėria ka punuar dhe po punon pėr realizimin e kushteve tė vėna nga BE por duket se duhen edhe ca muaj qė ėndrra e shqiptarėve tė realizohet pėr tė pėrfituar nga liberalizmi i vizave, kėtė herė ėshtė nxjerrė si pretekst kriza politike nė vend, ndėrkohė qė nė kushtet e vėna kriteri politik nuk ka qenė askund, gjithēka ishte teknike.


Rekomandimet dhe kėrkesat e BE pėr Shqipėrinė

1-Ligji pėr mbrojtjen ndaj diskriminimit u miratua nė shkurt 2010

2-Plani i aksionit ndaj korrupsionit u miratua nė mars 2010

3-Ligji anti-mafia u miratua nė dhjetor 2009 dhe hyri nė fuqi nė janar 2010

4-Plani i ri i aksionit kundėr drogės u miratua nė mars 2010

5-Ligji i ri pėr bashkėpunimin gjyqėsor me autoritetet e huaja pėr ēėshtje kriminale u miratua nė dhjetor 2009 dhe hyri nė fuqi nė shkurt 2010

6-Nė fushėn e azilit, rregullat pėr apel u qartėsuan me udhėzim ministror nė mes tė shkurtit 2010

7-Duhet parė zbatimi i ligjit pėr mbrojtjen ndaj diskriminimit

8-Pajisja me teknologji tė reja nė fushėn e rendit dhe menaxhimit tė kufijve, por dhe miratimi i disa ligjeve dhe ngritja e strukturave tė reja nxjerr nė pah mospėrgatitjen e duhur tė personelit nė polici, prokurori dhe agjenci tė ndryshme. Pėr kėtė arsye nė raport “Nevoja pėr trajnim” ėshtė togfjalėshi mbizotėrues.

9-Policėt kufitar duhet tė trajnohen pėr ēėshtje specifike pėr tė rritur aftėsitė e tyre.

10-Kėrkohet forcim i kapacitetit investigues pėr policėt dhe prokurorėt qė mbulojnė ēėshtjet e krimit tė organizuar dhe korrupsionit.

11-Operacionet e njėsisė sė krijuar nė Policinė e Shtetit, falė ligjit anti-mafia, duhet tė koordinohen me ato tė hetuesisė, dhe stafi duhet trajnuar siē duhet.

12-Nevojiten mė shumė trajnime tė specializuara nė Policinė e Shtetit dhe ndėrrimet e shpeshta tė personelit tė trajnuar duhet tė reduktohen.

13-Duhet trajnuar policia dhe prokuroria nė fushėn e bashkėpunimit ndėrkombėtar gjyqėsor, pėr tė rritur vetėdijen e sistemit tė pėrbashkėt operues pėr ēėshtje tė trafikut ilegal.

14-Kėrkohet forcim i kapaciteteve tė agjencive qė merren me trafikun e qenieve njerėzore.

15-Nė pasqyrėn e prillit tė Komisionit Evropian renditen sigurisht edhe kriteret qė mbeten ende pėr t’u plotėsuar.

16-Pėr trafikun e drogės, vlerėsohet se duhet tė krijohen programe tė kultivimit tė bimėve alternative, pėr tė luftuar kultivimin e bimėve narkotike, dhe duhen zhvilluar mė tej metodat investiguese qė ēojnė nė hetime me komplekse.

17-Ligji pėr parandalimin e pastrimit tė parave dhe financimeve terroriste kėrkohet qė tė pėrmirėsohet nė disa fusha, sidomos pėrsa i pėrket zbatimit nė praktike tė akteve nėnligjore.

18-Duhet miratuar njė strategji me masa konkrete pėr tė lehtėsuar kthimin dhe integrimin e personave tė riatdhesuar.

19-Nė menaxhimin e kufijve, aksesi nė tė dhėnat e Interpol-it, ėshtė i mundur, por nuk ėshtė i automatizuar.

20-Nuk ėshtė miratuar ende ligji i ri pėr organizimin dhe funksionimin e Agjencisė pėr Administrimin e Aseteve tė Konfiskuara.

21-Numri pėr raportimin e transaksioneve tė dyshimta ėshtė rritur lehte, por nė tėrėsi vlerėsohet i ulėt. Kėrkohet qė tė rritet raportimi elektronik dhe vėrehet nevoja pėr staf analizues.

22-Pėr tė garantuar zbatimin e duhur tė ligjit mbi Bashkėpunimin Gjyqėsor me Autoritetet e Huaja pėr Ēėshtje Kriminale, nevojiten dispozita pėr burime tė mjaftueshme njerėzore pėr zyrėn e Prokurorit tė Pėrgjithshėm, duke pėrfshirė kėtu dhe pėrkthyes, si dhe dispozita pėr trajnimin e pėrshtatshėm tė tyre.

23-Bashkėpunimi mes policisė dhe prokurorisė duhet tė rritet, veēanėrisht pėr luftėn ndaj krimit tė organizuar. Amendimet nė ligjin pėr policinė gjyqėsore duhet tė garantojnė autonominė e oficerėve tė kėsaj policie brenda kuadrit tė Prokurorisė.

24-Duhen pėrcaktuar qartė kompetencat dhe tė diferencohen ēėshtjet qė i takojnė Policisė sė Shtetit nga struktura e 6 njėsive tė hetimit tė pėrbashkėt rajonal kundėr krimit ekonomik dhe korrupsionit.

25-Pėr tė zbatuar planin e aksionit pėr romėt duhen tė jepen burime tė mjaftueshme financiare e njerėzore.

26-Niveli i besimit pėr ēėshtjet e korrupsionit mbetet i ulėt dhe gjykimi i rasteve mund tė pėrshpejtohet. Sė fundi, pati rritje nė zbulimin e rasteve qė pėrfshinin zyrtare tė lartė dhe vetėm nė pak raste ėshtė lėnė imuniteti i tė gjykuarve pėr t'u hetuar ndaj akuzave pėr korrupsion.

27-Shqipėria duhet tė plotėsojė dhe dy rekomandimet e bėra nga GRECO, struktura e Kėshillit tė Evropės pėr luftėn ndaj korrupsionit.

28-Duhet zgjedhur pa vonesė komisari sipas ligjit pėr mbrojtjen ndaj diskriminimit.

http://ėėė.sot.com.al/index.php?opti...ticle&id=26972
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.4.2010, 20:37   55
Citim:
10 ministra tė BE-sė: Tė hiqen vizat pėr Shqipėrinė

Dy ministrat e Jashtėm tė vendeve tė BE-sė, ai italian Franco Frattini dhe ai slloven, Samuel Zbogar kanė ndėrmarrė njė fushatė tė vėrtetė lobimi pėr liberalizimin e vizave pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn.

Nė njė letėr dėrguar ministrit tė Jashtėm spanjoll, Angel Miguel Moratinos, vendi i tė cilit mban dhe Presidencėn e Bashkimit Evropian, Frattini e Zbogar kėrkojnė marrjen e vendimit pėr heqjen e vizave nė qershor tė kėtij viti.

Letra e Frattinit dhe Zbogarit i ėshtė dėrguar dhe autoriteteve mė tė larta tė Bashkimit Evropian, pėrfaqėsues sė lartė pėr Politikėn e Jashtme nė BE, Catherine Ashton, komisionerit pėr Zgjerimin Stefan Fule dhe komisioneres pėr Ēėshtjet e Brendshme, Sesilia Malmstrom.

Por mė e rėndėsishme, nė nismėn e marrė nga ministri italian dhe ai slloven pėr heqjen e vizave, ėshtė dhe mbėshtetja qė kanė gjetur te homologėt e tyre tė vendeve tė Bashkimit evropian.

Letra ėshtė firmosur nga 10 ministra tė tjerė tė jashtėm tė vendeve tė Bashkimit Evropian, duke shėnuar nė kėtė mėnyrė dhe njė rritje tė mbėshtetjes se vendeve tė BE-sė pėr procesin e heqjes sė vizave.

Letra e dėrguar pėr Presidencėn spanjolle ėshtė firmosur veē Frattinit dhe Zbogar edhe nga ministri i Jashtėm i Hungarisė, Peter Balazs, ministri i Jashtėm i Bullgarisė, Nikoaly Mladanov, ministri i Jashtėm i Estonisė, Urnas Pate, zėvendėskryeministri dhe ministri i Jashtėm i Maltės, Tonio Borg, ministri i Jashtėm i Polonisė, Radosalv Sikoriki, ministri i Jashtėm Rumanisė, Teodor Baconschi, ministri Plotėsues i Jashtėm i Greqisė, Dimistris Droutsas, ministri i Jashtėm i Lituanisė, Andornuis Azubalis, ministri i Jashtėm i Sllovakisė, Miroslav Lajēak, dhe ministri i Qipros, Mausios Kyprianou.(noa)

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../29690/C5/C18/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.4.2010, 20:51   56
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
D.m.th. 12 pėr dhe 15 kundėr... qė edhe kur ta miratojnė lirimin do ta bėjnė si angari dhe jo si procesi normal i lirimit qė i bėnė sllavėve (tė cilėt s'kishin pėrmbushur as "kushtet teknike"). Kush ka sy tė shohė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.5.2010, 08:02   57
Citim:
Kėrkohet liberalizimi pa vonesa i vizave pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn

Sarajevė, 4 maj 2010 Ministrat e brendshėm tė vendeve anėtare tė Forumit tė Salcburgut dhe tė Ballkanit Perėndimor iu drejtuan me njė letėr Kėshillit tė Evropės, Komisionit Evropian dhe Parlamentit Evropian ku kėrkohet liberalizimi pa vonesa i vizave me Bashkimin Evropian pėr Shqipėrinė dhe Bosnjė e Hercegovinėn.

Nėnshkruesit shprehėn nė kėtė letėr angazhimin dhe mbėshtetjen e tyre tė plotė pėr kryerjen pa vonesė tė tė gjitha procedurave dhe shmangien e barrierave administrative nė mėnyrė qė qytetarėt e Shqipėrisė dhe Bosnjė Hercegovinės tė pėrfitojnė sa mė shpejt nga liberalizimi i vizave.

http://www.kosova.com/artikulli/61613

Citim:
Fajon: “Vizat, afati mė realist nė dhjetor”

Diskutimi pėr liberalizimin e vizave mori shumė pak kohė nė takimin BE–Shqipėri, qė u mbajt nė Parlamentin Evropian. Si demokratėt dhe socialistėt bėnė thirrje pėr shpejtim tė procesit, ndėrsa raportuesja pėr vizat, Fajon, pėrsėriti kėrkesėn qė Tirana tė sjellė rezultate konkrete sa mė shpejt.

“Nė bllokun 2 dhe 3 veēanėrisht, qė u pėrkasin shqetėsimeve si korrupsioni e krimi i organizuar, po lexoj raportin e FRIDE dhe duket se Shqipėria ka performancėn mė tė keqe nė rajon, ndaj vlerėsoj se do tė pėrbėjė vėzhgimin e Komisionit nė javėt qė vijnė, e Shqipėria duhet tė tregojė mė tepėr rezultate. Njė tjetėr ēėshtje shqetėsuese ėshtė situata e tė riatdhesuarve. Shifrat janė shqetėsuese, mes 60 - 65 mijė tė riatdhesuar, e komisioni po i adresohet kėsaj ēėshtjeje pėr tė parė funksionimin e strategjisė sė duhur pėr integrimin e tyre. Shqetėsuese ishte dhe situata nė janar-shkurt kur shtetas maqedonas e serbė, shumica me kombėsi shqiptare, kėrkuan azil nė Belgjikė e vende tė tjera tė BE-sė. Ndaj duhet shpjeguar mirė nė vend se liberalizimi i vizave nuk jep tė drejtėn e punės, qėndrimit apo azilit nė vendet e Shengenit. Ky fenomen pati impakt negativ, sidomos tek Belgjika qė merr presidencėn e radhės tė BE-sė. Unė shpresoj qė vizat do tė hiqen nė fillim tė vjeshtės, megjithėse data mė realiste nė fakt do tė ishte nė fund tė kėtij viti. Por edhe njė herė, ėshtė nė duart e qeverisė shqiptare tė tregojė rezultate",- u shpreh Fajon.

http://www.ballkan.com/index.php?pag...ws&newsID=5425
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.5.2010, 17:58   58
Citim:
Kacin: BeH tė jetė shembull pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn

Deputeti i Parlamentit Evropian dhe nėnkryetar i delegacionit pėr marrėdhėnie me Evropėn Juglindore Jalko Kacin ka deklaruar se Shqipėria nė kėtė javė "pėr fat tė keq ka bėrė veprime politike me tė cilat ėshtė larguar nga regjimi i shpejtė pa viza", njoftoi Komisioni Evropian.

Pas takimit me ministrin e sigurisė sė Bosnjės dhe Hercegovinės, Sadik Ahmetoviē, Kacin ka porositur se i mbetet B e H tė jetė shembull pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=38157
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2010, 16:11   59
Citim:
Tri kushtet qė Shqipėria dhe Bosnja duhet tė plotėsojnė pėr heqjen e vizave

Shqipėrisė dhe Bosnjės, pėr tė arritur liberalizimin e vizave, do t’u duhet tė pėrballen me pėrmbushjen e tri kushteve kryesore pėr secilėn.


Tri kushtet pėr Shqipėrinė

Zhvillimi i njė politike dhe strategjie pėr tė mbėshtetur riintegrimin e tė riatdhesuarve shqiptarė.

Forcim i kapaciteteve tė zbatuesve tė ligjit dhe implementimin efikas tė kuadrit ligjor pėr luftėn ndaj korrupsionit dhe krimit tė organizuar, ku pėrfshihet dhe pėrcaktimi i burimeve tė duhura njerėzore dhe financiare.

Zbatim efikas i ligjit tė ri, miratuar nė 2009-n, nė fushėn e konfiskimit tė aseteve kriminale.


Tri kushtet pėr Bosnjėn

Forcimi i kapaciteteve dhe zbatimi efikas i kuadrit ligjor pėr luftėn ndaj krimit tė organizuar dhe korrupsionit

Zbatim efikas i planit tė aksionit pėr shkėmbimin elektronik tė tė dhėnave mes Prokurorisė dhe Policisė.

Harmonizimi i Kodit Penal tė etniteteve dhe distriktit Brcko me atė nė nivel shtetėror.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=26687
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.6.2010, 18:14   60
Citim:
PE: Bosnja mė afėr heqjes sė vizave, Shqipėria tė vijojė pėrmbushjen e kritereve

Parlamenti Europian i kushton mė shumė vėmendje liberalizimit tė vizave “Shengen” ndaj Bosnjės krahasuar me Shqipėrinė. Rezoluta e miratuar tashmė pėr Bosnjėn nėnvizon se autoritetet e Sarajevės kanė pėrshpejtuar reformat nė kėtė fushė.

"Vėrehet me kėnaqėsi se autoritetet e Bosnjė-Hercegovinės kanė pėrshpejtuar reformat e tyre dhe kanė bėrė progres domethėnės nė arritjen e kritereve tė mbetura tė Udhėrrėfyesit pėr regjimin e lirė tė vizave, ēfarė tregon se me vullnetin e nevojshėm, progres domethėnės nė reforma mund tė arrihet. Autoritetet e Bosnjės inkurajohen fort pėr tė miratuar pjesėt e mbetura tė legjislacionit pėrshtatės", - thuhet mes tė tjerash.

Paragrafi i vetėm i njėjtė pėr tė dyja vendet nė kėtė proces ėshtė ai mbi propozimin e Komisionit, tė cilit i kėrkohet tė verifikojė pėrmbushjen e kritereve tė mbetura nė muajt e ardhshėm, me qėllim qė tė qartėsohet mė pas rruga e miratimit tė vendimit nga Parlamenti Europian dhe Kėshilli.

Por, vetėm nė rastin e Bosnjės ky paragraf shoqėrohet me njė pasazh shtesė.

"Parlamenti Europian njeh rėndėsinė e liberalizimit tė vizave pėr tė gjithė qytetarėt e Bosnjė-Hercegovinės pėr tė udhėtuar brenda BE-sė".

Nė dokumentin konfidencial qė Diplomacia franceze u paraqiti eurodeputetėve tė saj, vėrehet se formulimi pėr votėn ndaj Shqipėrisė mbi ēėshtjen e vizave duhet tė theksojė rėndėsinė e pėrmbushjes sė plotė tė kritereve qė kėrkohen.

http://www.gazeta-albania.net/news.php?id=27504
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.