Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.7.2010, 07:30   61
Citim:
Kosova kėrkon dialog pėr liberalizim tė vizave

Ministri pėr Punė tė Brendshme i Republikės sė Kosovės, Bajram Rexhepi, u takua gjatė sė martės nė Bruksel, me komisionaren evropiane pėr ēėshtje tė Drejtėsisė dhe Punėve tė Brendshme, Margaret Ualstrom, me tė cilėn, mes tjerash, bisedoi edhe pėr pėrfshirjen e Kosovės nė procesin e liberalizimit tė vizave.

Pas kėtij takimi, ministri Rexhepi tha se ka pėrcjellė porosinė nė Bruksel se pala kosovare ėshtė e gatshme qė t’i respektojė kėrkesat e Komisionit Evropian pėr nisjen e dialogut tė vizave.

Bajram Rexhepi theksoi se nė Kosovė do tė bėhen tė gjitha pėrpjekjet pėr ta pėrmbyllur me kohė ēėshtjen e regjistrit civil dhe mė pas, nė fund tė kėtij viti, tė fillojė edhe procedura e lėshimit tė pasaportave biometrike.

Sipas ministrit kosovar tė Punėve tė Brendshme, Komisioni Evropian ėshtė i gatshėm qė ta pėrfshijė Kosovėn nė kėtė proces dhe, siē u shpreh Rexhepi, pak mė pak ka rėndėsi se si do tė quhet dokumenti - a do tė quhet udhėrrėfyes, apo njė dokument pėr strategjinė e vizave - me rėndėsi ėshtė qė tė arrihet qėllimi qė Kosova tė pėrfshihet nė liberalizimin e vizave dhe qė Kosova tė trajtohet njėsoj sikurse vendet e tjera tė rajonit.

Bajram Rexhepi theksoi se nga Komisioni Evropian ka kėrkuar qė edhe formalisht t’ia japė palės kosovare kriteret qė duhet plotėsuar, ndonėse ato janė duke u plotėsuar qė tani, pasi qė Kosova nė mėnyrė joformale e di se cilat janė kėrkesat.

Tė martėn nė Bruksel ėshtė zhvilluar edhe njė debat i organizuar nga Shoqėria e Hapur dhe nga “ESI”, qė ėshtė Nisma Evropiane pėr Stabilitet, ku ėshtė prezantuar njė film dokumentar i titulluar “Kosova nė geto”.

Nė kėtė debat ėshtė folur, po ashtu, pėr domosdoshmėrinė qė Kosova tė mos mbetet njė vrimė e zezė nė rajonin e Ballkanit, sa i pėrket lirisė sė lėvizjeve tė qytetarėve tė saj nė vendet e Bashkimit Evropian.

Shumė folės, pėrfshirė kėtu edhe pėrfaqėsues tė BE-sė, kanė thėnė se askush nė Evropė nuk dėshiron qė t’i izolojė kosovarėt, por edhe Kosova duhet ta ketė parasysh se duhet t’i pėrmbushė kriteret e nevojshme.

Edhe nė kėtė debat mori pjesė ministri Bajram Rexhepi, i cili tha se ndjenja e izolimit te kosovarėt mund tė rritet edhe mė shumė tash kur pritet qė edhe Shqipėria dhe Bosnjė Hercegovina tė pėrfshihen nė procesin e liberalizimit tė vizave.

Prandaj, ai apeloi te zyrtarėt e BE-sė qė ta pėrshpejtojnė kėtė proces dhe ta hapin kėtė mundėsi edhe pėr qytetarėt e Kosovės.

Veton Surroi, nga Klubi pėr Politikė tė Jashtme, theksoi se liberalizimi i vizave pėr Kosovėn ėshtė diēka qė ėshtė nė interes edhe tė serbėve tė Kosovės, pasi qė as ata nuk janė tė pėrfshirė nė liberalizimin e vizave, qė vlen pėr vendet e tjera tė rajonit.

Kėshtu qė ky liberalizim mes tjerash ėshtė edhe diēka qė lidh interesat edhe interesat edhe tė shqiptarėve, edhe tė serbėve nė Kosovė.

Tanja Fajon, deputete e Parlamentit Evropian nga Sllovenia qė ėshtė edhe raportuese pėr ēėshtjen e vizave, tha se duhet bėrė mė shumė nė Kosovė, por theksoi se edhe Bashkimi Evropian duhet t’i hapė dyert pėr kosovarėt.

Ajo shtoi se nė Parlamentin Evropian ekziston njė mbėshtetje e plotė pėr pėrfshirjen e Kosovės nė procesin e liberalizmit tė vizave.(RFE)

http://www.ina-online.net/Default.as...4b60213c7&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.8.2010, 22:30   62
Citim:
MI: Regjimi i vizave ėshtė kundėr-produktiv

Kosova nė tė ardhmen mund tė bėhet njė rezervoar i fuqisė punėtore pėr vendet e Bashkimit Evropian, popullsia e tė cilave po plaket, ka deklaruar ministri pėr Integrime, Besim Beqaj.

Nė njė intervistė pėr agjencinė austriake tė lajmeve APA, Beqaj ka thėnė se kur Kosova tė bėhet anėtare e BE-sė, vendet evropiane do tė pėrfitojnė nga popullata inteligjente dhe e re nė moshė e Kosovės.

Beqaj e ka quajtur “kundėrproduktiv” regjimin aktual tė vizave, sepse, siē ka thėnė ai, “ata qė duan tė udhėtojnė nė BE e gjejnė mėnyrėn, dhe nga kjo pėrfiton krimi i organmizuar”.

Beqaj po ashtu i ka bėrė thirrje Brukselit qė me Serbinė tė mos fillojė bisedime pėr anėtarėsim nėqoftėse Beogradi nuk pajtohet me pavarėsinė e Kosovės.

“Me pretendimet territoriale ndaj Kosovės, Serbia i shkel kriteret pėr hyrje nė BE”. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=10133
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.9.2010, 22:09   63
Citim:
Komisioni i PE miraton raportin e vizave pėr Shqipėrinė

Strasburg, 7 shtator 2010 - Komisioni i Politikės sė Jashtme dhe Sigurisė nė Parlamentin Evropian ka miratuar projekt/raportin e eurodeputetes Tanja Fajon pėr liberalizimin e vizave pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn. 43 votuan pro, 2 kundėr dhe tre anėtarė tė tjerė abstenuan.

Ky ėshtė njė prej votimeve paraprake tė projektit qė pritet tė kthehet nė raport nė votimin e Parlamentit Europian mė 15 shtator. Nė Strasburg nevojitet njė votim i thjeshtė, dhe mė pas procesi i liberazimit do tė ecė pėrpara nė vendimin mė tė rėndėsishėm qė pritet tė marrė Kėshilli i Ministrave tė Brendshėm tė Bashkimit Europian ne 9 nėntor.

Kėshilli do tė vendosė mė pas nėse Shqipėria do tė pėrfitojė nga liberalizimi i vizave qė sipas gjasave do tė ndodhė brenda kėtij viti. Pėrfaqėsuesit europianė Shqipėria kryesisht ka pėrmbushur kriteret teknike dhe si rrjedhojė do tė pėrfitojė shumė shpejt nga ky regjim.

http://www.kosova.com/artikulli/64873
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.11.2010, 20:10   64
Citim:
BE heq vizat pėr Shqipėrinė

Bruksel – Bashkimi Evropian mori tė hėnėn vendimin pėrfundimtar pėr heqjen e vizave pėr qytetarėt e Shqipėrisė dhe tė Bosnjės. Vendimi u bė publik rreth orės 12:00 tė ditės sė sotme pas mbledhjes sė zhvilluar nė Bruksel.

Sipas tė dhėnave nga mbledhja e Kёshillit tė Bashkimit Evropian pёr Drejtёsinё dhe Ēёshtjet e Brendshme, vendimi pėr lėvizjen e lirė ka marrė votė unanime. Nga vendimi i sotėm dhe pas botimit nė Fletoren Zyrtare, shqiptarėt do tė mund tė udhėtojnė pa viza nė tė gjitha vendet e zonės Shengen, duke pėrjashtuar kėtu Anglinė dhe Irlandėn.

Nė bazė tė rregullave, vendimi hyn nė fuqi 20 ditė pasi botohet nė fletoren zyrtare, ēka do tė thotė se shqiptarėt duke filluar nga 28 nėntori i kėtij viti, duke pasur vetėm njė pasaportė biometrike do tė mund tė udhėtojnė drejt shteteve tė Bashkimit Evropian.

http://www.kosova-sot.info/politike/...per-shqiperine
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.11.2010, 10:03   65
Citim:
Lunaēek pėrgėnjeshtron Thaēin

Raportuesja e Parlamentit Evropian pėr Kosovėn, Ulrike Lunaēek, ka deklaruar se nuk ka ndonjė datė tė sakėt se kur do tė mund tė ndodhė liberalizimi i vizave pėr Kosovėn.

Lunaēek ka thėnė se ndihet e befasuar nga deklarimet e kryeministrit nė largim, Hashim Thaēi, se njė gjė e tillė do tė bėhet brenda 15 muajve, transmeton REL.

Kėto komente Lunaēek i bėri pas takimit me ministrin e Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi.

Rexhepi ka mohuar se deklarimet e kryeministrit janė vetėm sa pėr fushatė, ndonėse ka pranuar se as ai nuk ėshtė nė dijeni se kur Kosova do tė bėhet pjesė e Shengenit.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=90607
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.4.2011, 19:39   66
Citim:
Topalli sulmon Boshtinarun: Doje tė pengoje me ēdo kusht heqjen e vizave!

Pėr eurodeputetin Viktor Boshtinaru, i njohur pėr qėndrimin e tij bllokues ndaj ēėshtjes sė liberalizimit tė vizave pėr Shqipėrinė nė ditėn e votimit nga Parlamenti Europian, por edhe dy muaj mė parė, ka qenė rasti pėr t’u pėrballur me kryetaren e Kuvendit tė Shqipėrisė nė prezencė tė personaliteteve tė rėndėsishme europiane mbi akuzat e kėsaj tė fundit pėr qėndrimin e tij.

“Zonja Topalli mė akuzoi me 14 shkurt ne Kuvendin e Shqipėrisė, duke folur nga pozicioni i saj si kryetare Kuvendi e duke mė trajtuar si racist, anti-shqiptar dhe i korruptuar. Ajo shtoi edhe se unė paskam luftuar kundėr regjimit tė lirė tė vizave pėr Shqipėrinė”, tha Boshtinaru.

Sipas kryetares sė Kuvendit, Bohstinaru po kėrkon tė luftojė liberalizimin e vizave dhe rrjedhimisht ky nuk ėshtė njė problem midis asaj dhe Boshtinarut, por njė problem midis tij dhe 3.2 milion shqiptarėve.

“Nė tė vėrtetė, unė jam plotėsisht dakord me zotin Boshtinaru kur thotė se janė krejtėsisht tė padobishme tė gjitha ato qė tha ai. Por, kėtu nuk kemi tė bėjmė me njė incident Topalli-Boshtinaru.

Por ka njė propozim tė tij pėr t'i bllokuar shqiptarėt, pa asnjė arsye, qė tė pėrfitojnė nga lėvizja e lirė, pėr t’ju imponuar atyre sėrish ‘Murin e Berlinit’. Dhe nė mes tė 3.2 milionė shqiptarėve jam unė, Jozefina Topalli, qė e konsiderova pėr tė ardhur keq kėtė propozim anti-shqiptar, racist, tė ulėt dhe tė motivuar nga interesa tė ulėta.

Unė nėnvizoj se njė propozim i tillė, ‘alla Ēaushesku’, ėshtė qartėsisht i sponsorizuar nga qarqet anti-shqiptare. Ky ėshtė realiteti. Nėse ēdokush ofendohet nga realiteti, atėherė falsiteti nuk i preket as realitetit, as 3.2 milionė shqiptarėve dhe aq mė pak Jozefina Topallit”, tha Topalli, kryetare e Kuvendit tė Shqipėrisė.

E Boshtinaru nuk ka replikuar pas kėsaj pėrgjigjeje tė saj.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=16090
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.5.2011, 21:39   67
Citim:
Kosova kėrkon pėrfshirjen nė procesin e liberalizimit tė vizave

Autoritetet nė Kosovė u kanė bėrė thirrje zyrtarėve evropianė qė tė pėrfshijnė shteti e ri nė procesin e liberalizimit tė vizave duke u zotuar pėr pėrmbushjen e tė gjitha detyrimeve qė u takojnė kundruall proceseve integruese.

Kėto komente u bėnė pas nėnshkrimit tė marrėveshjes pėr riatdhesim ndėrmjet Kosovės dhe Slloveninė, e cila ėshtė njė nga parakushtet pėr pėrfshirjen e Kosovės nė procesin e liberalizimit tė vizave.

Mosnjohja e pavarėsisė nga 5 shtete anėtare tė Bashkimit Evropian, ka bėrė qė tani pėr tani Kosova tė pėrjashtohet edhe nga procesi i liberalizimit tė vizave.

http://www.voanews.com/albanian/news...121603459.html

Citim:
Eurodeputetėt, liberalizim tė vizave edhe pėr Kosovėn

Bruksel, 11 maj - Eurodeputetėt Ulrike Lunaēek, Tanja Fajon dhe Hannes Svoboda i kanė bėrė thirrje BE-sė, qė tė fillojė procesin e liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn, pa u vonuar. Ata i kanė kėrkuar Presidencės hungareze, qė Kėshilli i Ministrave ta trajtojė kėtė ēėshtje nė takimin e 12 majit.

Tre deputetė tė Parlamentit Evropian (PE), Ulrike Lunaēek (raportuese pėr Kosovėn nė PE), Tanja Fajon (raportuese pėr liberalizim tė vizave nė PE) dhe Hannes Svoboda (kryesues i Komitetit pėr Punė tė Jashtme nė PE, Grupi Punues pėr Ballkanin Perėndimor) i kanė dėrguar njė letėr Sandor Pinter, ministėr i Brendshėm i Hungarisė, vendi qė aktualisht kryeson BE, duke kėrkuar qė procesi i liberalizimit pėr Kosovėn tė fillojė pa vonesa, shkruan Express.

Tre eurodeputetėt i kanė bėrė thirrje zyrtarit hungarez qė pėr kėtė ēėshtje t’i njoftojė vendet anėtare tė BE-sė para takimit tė Kėshillit tė Ministrave, mė 12 maj.

http://www.kosova-sot.info/politike/...he-per-kosoven
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.7.2011, 13:02   68
Citim:
KE, standarde tė dyfishta pėr vizat

Ministrja pėr integrime evropiane nė qeverinė e Kosovės, Vlora Ēitaku, nė njė intervistė dhėnė DW-sė, ka thėnė se Komisioni Evropian, nė rastin e Kosovės, po pėrdor standarde tė tjera sa i pėrket liberalizimit tė vizave, standarde kėto qė nuk janė kėrkuar nga vendet tjera qė kanė pėrfituar nga ky proces.

"Ju e dini qė Kosovės i janė imponuar disa kritere shtesė dhe kjo pėr shkak tė pėrvojave, qė Komisioni Evropian ka nxjerrė nga procesi i liberalizimit tė vizave me vendet e rajonit. Nė kėtė kontekst nga Kosova ėshtė kėrkuar qė tė punojė nė reintegrimin e personave tė riatdhesuar", ka thėnė Ēitaku, duke shtuar se qeveria e vendit nė njė afat rekord kohor ka miratuar ligjin pėr riatdhesim, ka ndarė fondin prej 3.5 milionė erurosh pėr reintegrimn, ka funksionalizuar zyrat komunale pėr kėtė ēėshtje si dhe ka nėnshkruar marrėveshje bileterale me vendet e BE-sė, veē e veē.

"Kjo e fundit", sipas ministres Ēitaku, "ėshtė njė kėrkesė shtesė pėr Kosovėn, sepse vendet e rajonit kanė nėnshkruar vetė njė marrėveshje me Komisionin Evropian".

Ēitaku ka thėnė se pritet tė nis punėn njė mision vlerėsues nga Komisioni Evropian pėr tė evidentuar progresin e arritur nė nivelin komunal, sepse, sipas saj, "sfida ėshtė aty".

"Pra ne realisht presim qė nė muajt e ardhshėm ta marrim udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave", ka thėnė Ēitaku pėr DW.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/3...hta-per-vizat/

Citim:
Kuēi-Fuele diskutuan pėr agjendėn evropiane tė Kosovės

Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, nė pėrmbylljen e vizitės sė tij tri ditore nė Bruksel, sot u takua me komisionarin e Bashkimit Evropian pėr Zgjerim , Stefan Fuele.

Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, nė pėrmbylljen e vizitės sė tij tri ditore nė Bruksel, sot u takua me komisionarin e Bashkimit Evropian pėr Zgjerim , Stefan Fuele, tė cilin e ka njoftuar me angazhimet dhe pėrkushtimin e institucioneve qendrore dhe lokale tė Kosovės, pėr plotėsimin e kushteve pėr liberalizim tė vizave dhe integrim nė BE, si dhe pėr nevojėn e Kosovės pėr marrėdhėnie kontraktuale me BE-nė.

Nė kėtė takim u bisedua edhe pėr dialogun Kosovė – Serbi, me ērast Kuēi ka thėnė sė ky dialog nuk duhet tė dėmtojė statusin e Kosovės, por duhet tė ndihmojė konsolidimin e raporteve nė rajon dhe procesin e integrimeve evropiane. Po ashtu u bisedua pėr nevojėn e integrimit tė plotė tė veriut nė institucionet e Kosovės dhe pėr Raportin e Progresit, ku zėvendėskryeministri Kuēi ka deklaruar sė Raporti i Progresit paraqet njė vlerėsim tė punės institucionale nga BE-ja, por edhe nga qytetarėt e Kosovės.

Tė dyja palėt u pajtuan qė pas prezantimit tė Raportit tė Progresit tė ketė njė takim tė pėrbashkėt qė tė vlerėsohet ky raport, si pėr tė arriturat, ashtu edhe pėr pėrballimin e sfidave.

Ndėrsa komisionari Fuele ka thėnė sė nė fillim tė shtatorit nė Kosovė do tė vijė njė komision pėr tė shikuar progresin e arritur nė pėrmbushjen e kushteve pėr liberalizimin e vizave dhe shtoi qė vėrehet njė angazhim i Kosovės nė ēėshtje tė integrimeve evropiane dhe gatishmėri pėr kontakte me tė ngjeshura pėr kėtė proces. Kuēi po ashtu, zhvilloi edhe disa takime tė tjera.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=50195
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.7.2011, 21:27   69
Citim:
BE financon kthimin nė Kosovė

Prishtinė, 19 korrik 2011 - Bashkimi Evropian deri nė vitin 2013 do tė investojė 70 milionė euro pėr riintegrimin e personave nė Kosovė, tė cilėt tashmė janė lajmėruar vullnetarisht apo do tė lajmėrohen ndėrkohė nga Evropa Perėndimore.

BE tashmė ka njoftuar autoritetet kosovare, duke theksuar se riintegrimi i tė kthyerve nė Kosovė ėshtė moment i rėndėsishėm pėr liberalizimin e vizave nė Kosovė.

Asistenca e BE sė pėr kėtė qėllim 2011 2013 do tė jetė 70 milionė euro, ndėrsa 30 % nga kjo shumė do tė dedikohen pėr aplikimin e kritereve pėr procesin e liberalizimit tė vizave.

http://www.kosova.com/artikulli/73546

Citim:
Rexhepi: Liberalizimi po na kushtėzohet me bisedimet

Ministri i Punėve tė Brendshme tė Republikės sė Kosovės, Bajram Rexhepi, duke raportuar tė martėn para Komisionit Parlamentar pėr Integrime, pėr procesin e liberalizimit tė vizave dhe marrjen e udhėrrėfyesit nga Kosova, ėshtė shprehur shumė bindės se kjo temė nga Bashkimi Evropian po e kushtėzohet pėr Kosovėn me bisedimet me Serbinė.

Ministri, qė u tregua shumė i hapur me anėtarėt e Komisionit tė Integrimeve, madje edhe duke marr komplimentet e tyre pėr raportim gjithėpėrfshirės dhe besnik, pėr mė tepėr ka thėnė se kėtė qėndrim tė pakėndshėm e ka thėnė hapur dhe para zyrtarėve tė BE-sė.

“BE-ja po na kushtėzon me bisedimet me Serbinė. Kėtė ua kam thėnė edhe zyrtarėve tė Komisionit Evropian nė Prishtinė, e kam thėnė edhe nė Bruksel. U kam thėnė se po doni tė na e kushtėzoni politikisht dialogun, pėr tė na e shitur udhėrrėfyesin. Ju ka dhembur shumė kjo e vėrtetė, qė ua kam thėnė zyrtarėve tė Komisionit Evropian nė Prishtinė, por edhe nė Bruksel. Kjo nė njė mėnyrė edhe po ndodh, por ata s’e thonė publikisht”, ka thėnė Rexhepi gjatė raportimit para Komisionit Parlamentar pėr Integrime Evropiane.

http://www.kosova-sot.info/politike/...t-me-bisedimet
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.9.2011, 21:03   70
Citim:
Jahjaga: Kosova pėrmbushi kushtet, tė nisė dialogu pėr heqjen e vizave

Bruksel, 6 shtator 2011, NOA – Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga i kėrkoi sot Brukselit tė nisė dialogun me Kosovėn pėr liberalizimin e vizave me BE-nė.
Zonja Jahjaga tha se Kosova ka pėrmbushur tė gjitha obligimet shtesė qė iu kėrkuan pėr ēeljen e dialogut pėr liberalizimin e vizave andaj sipas saj tashmė ėshtė tejet i nevojshėm tė nisė ky proces i rėndėsishėm pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj.

Gjatė vizitės sė saj zyrtare treditore nė Bruksel, zonja Jahjaga u takua mbrėmė nė njė takim pune me komisionerin e BE-sė pėr Zgjerimin dhe Politikat e Fqinjėsisė, Stefan Fule.

Zyra e shtypit e presidentes sė Kosovės bėn me dije se nė takim u diskutua progresi i Kosovės nė procesin e Integrimit Europian, si dhe mundėsia e avancimit tė Kosovės dhe BE-sė nė nivel kontraktual, nė pėrputhje me rekomandimet e mėparshme tė Komisionit Europian.

Presidentja Jahjaga i tha komisionerit Fule se marrėdhėnia kontraktuale me BE-nė do tė ndihmonte Kosovėn nė rrugėn e integrimeve dhe nė thellimin e reformave tė brendshme.

Nė kėtė suazė, Komisioneri pėr Zgjerimin nė BE Stefan Fule theksoi se Kosova duhet tė intensifikojė zbatimin e reformave pėr realizimin e aspiratave pėr integrimin nė BE.

Zoti Fule paralajmėroi vizitėn e misionit vlerėsues tė Komisionit Europian pėr tė parė nga afėr zbatimin e detyrimeve tė Kosovės pėr nisjen e dialogut pėr liberalizimin e vizave me vendet e BE-sė.

Liberalizimi i vizave nė zonėn Shengen u arrit njė vit mė parė nga Shqipėria dhe Mali i Zi.

http://www.noa.al/2011/09/jahjaga-ko...qjen-e-vizave/

Citim:
Liberalizimi i vizave, Rompuy: BE hap sė shpejti dialogun me Kosovėn

Bruksel, 6 shtator 2011, NOA – Kryetari i Kėshillit tė Evropės Herman van Rompuy i ka dhėnė njė pėrgjigje Presidentes sė Kosovės mbi nisjen e procesit tė liberalizimit tė vizave.

Rompuy shpreson se sė shpejti BE do tė ēelė dialogun me Kosovėn pėr heqjen e vizave.

Kėtė deklaratė kreu i KiE-s e dha gjatė konferencės sė pėrbashkėt pėr mediat, ku Rompuy tha se 27 vendet e Bashkimit Europian janė tė pėrkushtuara pėr tė ardhmen europiane tė tė gjithė rajonit ballkanik.

“Inkurajoj Presidenten e Kosovės qė tė vazhdojė me angazhimet e mėtejshme pėr afrimin e Kosovės drejt BE-sė”, theksoi Van Rompuy.

Ai nėnvizoi se Bashkimi Evropian i jep rėndėsi luftės kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit dhe kėrkon edhe mė shumė hapa pėr forcimin e sundimit tė ligjit nė Kosovė.

Nė kėtė drejtim, sipas Rompuy-it Kosova duhet tė shfrytėzojė mė shumė ndihmėn e Euleksit qė ėshtė urė lidhėse midis Kosovės dhe BE-sė.

“Po ritheksoj se tė gjithė dėshirojmė tė shohim Kosovėn mė afėr Bashkimit Evropian dhe nė kėtė drejtim rezultatet e fundit janė inkurajuese. Pėr kėtė mund tė llogaritni nė ndihmėn e BE-sė”, tha Rompuy.

RTK-ja raporton se Presidentja Atifete Jahjaga tha se e ka informuar nė hollėsi kryetarin e Kėshillit Evropian Rompuy lidhur me zhvillimet nė Kosovė me theks tė veēantė pėr rezultatet e dialogut.

Ajo bėri me dije se e ka njoftuar kreun e KiE-s edhe mbi pėrpjekjet e Institucioneve tė Kosovės pėr forcimin e ligjit dhe luftimin krimit tė organizuar si dhe korrupsionit.

Presidentja e Kosovės deklaroi se fakti qė pesė vende tė BE-sė nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės nuk duhet tė ndikojė qė Kosova tė mbetet jashtė axhendės sė integrimit evropian pėrfshirė kėtu edhe marrjen e udhėrrėfyesit pėr liberalizimin e vizave.

“Pavarėsia e Kosovė ka dėshmuar se Kosova ėshtė shndėrruar nė faktor stabiliteti e paqeje nė rajon. Tendencat dhe propozimet pėr ndarjen e Kosovė apo kėmbim territoresh janė tė papranueshme dhe antihistorike”, tha presidentja Jahjaga nė konferencėn e pėrbashkėt pėr mediat me kryetarin e Kėshillit tė Evropės Herman van Rompuy.

http://www.noa.al/2011/09/liberalizi...un-me-kosoven/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.9.2011, 22:09   71
Citim:
Gati pėr nisjen e procesit tė liberalizimit tė vizave

Parakushtet pėr fillimin e dialogut pėr liberalizimin e vizave janė pėrmbushur. Ky ėshtė njoftimi qė vjen nga ambasadori gjerman nė Kosovė, Ernst Reihel, pas njė takimi tė veēantė me ministren e Integrimit Evropian, Vlora Ēitaku.

Kryefjalė e kėtij takimi ishin zhvillimet e fundit nė vend dhe progresi qė ėshtė bėrė drejt liberalizimit tė vizave.

“Gjermania do tė bėjė shumė tė qartė pozitėn e saj nė kuadėr tė Bashkimit Evropian, dhe njėkohėsisht jemi tė sigurt qė do tė jemi nė gjendje tė bindim tė gjithė anėtarėt e tjerė tė Bashkimit Evropian qė dialogu pėr liberalizim tė vizave mė Kosovėn duhet tė fillojė sa mė shpejt”, ka thėnė Reihel.

“Ky ėshtė lajmi mė i mirė qė kemi pasur gjatė tėrė vitit, sepse Kosova ka punuar shumė” , tha ministrja Ēitaku.

Ajo rikonfirmoi pėrkushtimin e Qeverisė sė Kosovės pėr arritjen e standardeve evropiane pėr liberalizim e vizave dhe proceset e tjera tė integrimit evropian.

http://www.kosova-sot.info/politike/...imit-te-vizave
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.10.2011, 21:31   72
Citim:
Belgjika, “delja e zezė” pėr shqiptarėt

Shqiptarėt, tė cilėt mėsynė Europėn pas liberalizimit tė vizave, kanė hasur njė sėrė vėshtirėsish pėr tė shkuar nė vendet e tjera si turistė apo pėr tė takuar familjarėt e tyre, por vendi mė i vėshtirė pėr ta ka qenė Belgjika.

Ndryshe nga tė gjitha vendet e tjera tė Europės, Belgjika mban rekord pėr kthimin e shqiptarėve mbrapsht, pavarėsisht se sipas verifikimeve tė kryera nė aeroport, ata kanė pasur tė gjitha dokumentet tė rregullta.

Madje, pėr kėtė arsye janė forcuar masat posaēėrisht pėr ata qė udhėtojnė drejt Belgjikės, megjithėse pėr nė vendet e tjera, masat janė shumė mė tė lehta.

Javėn e fundit, nga njė numėr jo shumė i lartė shqiptarėsh qė janė nisur pėr nė Belgjikė, 14 prej tyre janė kthyer mbrapsht. Ata kanė kėrkuar shpjegime pėr kėtė masė tė marrė ndaj tyre, duke qenė se edhe bileta e avionit u ėshtė konsumuar dhe kanė harxhuar paratė, pa pasur mundėsinė pėr tė realizuar qėllimet e tyre.

Tė gjithė tė kthyerit kanė kėrkuar informacion mbi kėtė masė tė marrė ndaj tyre, pasi siē janė shprehur, ata plotėsonin tė gjitha kushtet pėr tė udhėtuar drejt kėtij vendi dhe me njė vendim arbitrar ata nuk janė lejuar tė dalin jashtė aeroporteve pėrkatėse tė Belgjikės, por janė sjellė sėrish nė Shqipėri.

Por, duke regjistruar ankesat pėrkatėse, policia shqiptare nuk ka mundur t’u japė asnjė shpjegim shtetasve tė vet, pėr arsyen e thjeshtė se ata i plotėsonin tė gjitha kushtet e vendosura pėr liberalizimin e vizave.

Nė kėto kushte, sipas burimeve tė besueshme, Ministria e Brendshme ka kontaktuar me autoritetet e kėtij vendi, duke kėrkuar shpjegime pse kishte ndodhur njė fakt i tillė me shtetasit shqiptarė.

Madje, sipas informacioneve tė kėsaj ministrie, vazhdojnė bisedimet pėr tė zgjidhur kėtė ngėrē, qė ka sjellė shumė humbje pėr shtetasit shqiptarė, ku veē biletave tė avionit, ka sjellė dėme edhe pėr biznesmenė tė ndryshėm shqiptarė.

Duke dashur t’u vijė nė ndihmė shtetasve qė dėshirojnė tė shkojnė nė Belgjikė, policia shqiptare, pikėrisht ajo e Rinasit, e cila varet nga Drejtoria Rajonale e Kufirit dhe Migracionit nė Tiranė, ka rritur kėrkesėn e llogarisė pėr kėta udhėtarė. Ndryshe nga tė gjithė turistėt e tjerė shqiptarė, qė udhėtojnė nė vende tė ndryshme tė Europės, kėta qė shkojnė drejt Belgjikės i nėnshtrohen seancave tė pyetjeve mė tė gjata.

Madje, kjo ka sjellė shqetėsime tek udhėtarėt, por policia shpjegon se i ka marrė kėto masa me qėllim pėr t’i mbrojtur ata nga humbjet, pasi mund tė kthehen mbrapsht, ashtu siē ka ndodhur edhe mė parė. Ndėrkohė, nga informacione tė pakonfirmuara, kjo masė mendohet se ka ardhur pėr shkak tė dyshimeve se tė kthyerit mbrapsht ishin kontingjent pėr emigrantė tė paligjshėm drejt Britanisė sė Madhe. Kjo nuk ėshtė konfirmuar nga burimet zyrtare, por mendohet se ata pėrdorin Belgjikėn si trampolinė pėr tė shkuar nė Angli, vend i cili nuk pėrfshin vendin tonė pėr liberalizimin e vizave.

http://www.gazeta-shqip.com/aktualit...7f196a82d.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.10.2011, 22:08   73
Citim:
Dritė e gjelbėr liberalizimit

Komisioni Evropian (KE) i ka dhėnė dritėn e gjelbėr nisjes sė dialogut pėr procesin e liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn. Kjo u bė e ditur tė mėrkurėn, gjatė publikimit tė Raportit tė Progresit pėr vitin 2011, ku thuhet se ēėshtja ėshtė adresuar nė dokumentin e KE-sė "Strategjia e zgjerimit dhe sfidat kryesore", tė cilin Komisioni ua ka komunikuar Parlamentit Evropian dhe Kėshillit tė Ministrave.

Sipas tė dhėnave tė raportit, dialogu do tė fillojė nė fund tė kėtij viti. Nė raport janė pasqyruar njė varg tė arriturash gjatė njė viti nė Kosovė, por edhe mangėsitė e evidentuara.

Zyrtarė tė institucioneve nė vend raportin e cilėsuan shumė tė rėndėsishėm dhe veēuan fillimin e dialogut pėr vizat si suksesin mė tė madh tė Kosovės, qė nga ngjarja e pavarėsisė.

"Nėpėrmjet kėtij raporti paraqitet gjendja e zhvillimeve njėvjeēare nė vend, duke evidentuar tė arriturat dhe sfidat e tė gjitha institucioneve vendėse. KE-ja ka vlerėsuar se Qeveria ka demonstruar pėrkushtim tė fuqishėm ndaj procesit tė integrimit evropian. Dhe, Strategjia e Zgjerimit ka rikonfirmuar agjendėn evropiane tė Kosovės, me vazhdimin e mbėshtetjes sė dy proceseve kyē, liberalizimit tė vizave dhe marrėveshjet tregtare", ka thėnė Ēitaku.

Mė tej, ajo ka thėnė se raporti shėnon njė moment tė ri pėr intensifikimin e reformave strukturore nė rrugėtimin drejt anėtarėsimit nė BE.

"Qeveria e Kosovės e gjen raportin si udhėrrėfyes kyē nė orientimin e politikave drejt fuqizimit tė rendit dhe tė ligjit, rritjes ekonomike dhe rritjes sė mirėqenies sė qytetarėve. Gjatė dymbėdhjetė muajve tė ardhshėm do tė duhej tė shėrbejė si bazė pėr zhvillimin e dialogut racional dhe konstruktiv ndėrmjet aktorėve tė ndryshėm nė shoqėrinė tonė, me qėllim tė ndėrtimit tė konsensusit mbarėshoqėror pėr ndėrmarrjen e reformave tė thella politike, ekonomike dhe shoqėrore", ka thėnė ministrja Ēitaku.

http://www.gazetalajm.info/politike/...ralizimit.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.10.2011, 20:05   74
Citim:
Fajon: Edhe dy vjet nuk ka liberalizim tė vizave pėr Kosovėn

Raportuesja e Parlamentit Evropian pėr ēėshtjet e vizave, Tanja Fajon, ka deklaruar se Kosova duhet tė pres sė paku edhe dy vjet pėr liberalizim vizash.

“Do tė duhen edhe dy vjet derisa Kosova tė fitojė regjimin pa viza pėr nė shtetet e BE-sė. Nga Prishtina do tė kėrkohet qė t’i plotėsojė kushtet teknike”, ka thėnė Fajon pėr tė pėrditshmen e Novi Sadit, ”Dnevnik”, transmeton telegrafi.

Ndėrkaq, sa i pėrket numrit tė azilkėrkuesve nga rajoni i Ballkanit, Fajon ka thėnė se pėr Serbinė, numri i tyre nuk do tė ndikojė nė marrjen e statusit tė kandidat pėr BE.

Agjencia e Kombeve tė Bashkuara pėr Refugjatė mė herėt pati raportuar se nga 10.300 kėrkesa tė pėrgjithshme, Serbia, sė bashku me Kosovėn, ka qenė vendi i tretė pėr nga numri i azilkėrkuesve nė 44 shtete tė zhvilluara.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=53040
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.12.2011, 19:37   75
Citim:
Javėn e ardhshme Kosova pritet ta marrė udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave

Nė fillim tė javės sė ardhshme Kosova pritet tė marrė udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian.

Burime brenda BE-sė bėjnė tė ditur se pėr kėtė ēėshtje tashmė ekziston njė konsensus i anėtarėve tė Bashkimit Evropian pėr rolin konstruktiv qė po luan Prishtina nė bisedimet me Beogradin dhe pėrmbushjen e kritereve tė pėrcaktuara.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=54384
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.12.2011, 17:34   76
Citim:
Thaēi nė Bruksel pėr Udhėrrėfyesin

Bruksel – Kryeministri i Kosovės ,Hashim Thaēi, javėn e ardhshme me 7 dhe 8 dhjetor pritet tė bėjė njė vizitė zyrtare nė Bruksel, ku pritet t’i dorėzohet udhėrrėfyesi pėr liberalizimin e vizave pėr Kosovėn.

Gjatė qėndrimit tė tij nė Bruksel, Thaēi do tė do tė zhvillojė njė takim me presidentin e Kėshillit tė Evropės Herman von Rompuy gjithashtu do tė takohet dhe me pėrfaqėsuesen e lartė pėr politikė tė jashtme tė Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, nga tė cilėt edhe pritet ta pranojė kėtė dokument, i cili i hapė rrugė dialogut pėr liberalizimin e vizave pėr Kosovėn, bėn tė ditur Kosovaonline nga burimet pranė BE-sė.

Tashmė ekziston njė konsensus i anėtarėve tė Bashkimit Evropian pėr rolin konstruktiv qė po luan Prishtina nė bisedimet me Beogradin dhe pėrmbushjen e kritereve tė pėrcaktuara. Komisioni Evropian sė fundi ka vlerėsuar me nota pozitive progresin e arritur nė Kosovė nė fushat qė lidhen me kėtė proces, siē janė riatdhesimi dhe riintegrimi i personave tė kthyer dhe regjistri civil. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/45907/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.12.2011, 17:25   77
Citim:
Ministrat e BE: Mbėshtesim liberalizimin e vizave me Kosovėn

Ministrat e Jashtėm tė Bashkimit Europian kanė shprehur mbėshtetjen e tyre pėr liberalizimin e vizave me Kosovės. Ata kanė premtuar lėvizje tė lirė pėr qytetarėt kosovarė nėse Kosova pėrmbush kushtet. Dialogu pėr liberalizimin e vizave mes BE-sė deh Kosovės pritet tė fillojė nė muajin dhjetor.

Gjithashtu, ministrat e Jashtėm tė BE-sė kanė kėrkuar qė Kosova tė marrė pjesė nė programet e Bashkimit Europian. Nga liderėt europianė janė pėrshėndetur edhe hapat pozitivė tė bashkėpunimit qeveri-opozitė nė Kosovė.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...oni&Itemid=484
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.12.2011, 16:30   78
Citim:
Bruksel, Clinton-Thaēi: Kosova nuk do tė mbetet e izoluar

Gjatė vizitės sė tij nė Bruksel, Kryeministri i vendit, Hashim Thaēi ėshtė takuar nė me sekretaren amerikane tė shtetit, Hillary Clinton. Clinton i ka shrehur Thaēit mbėshtetjen e pakushtėzuar pėr Kosovėn nė tė gjitha sferat. Nė takimin e paplanifikuar mes Thaēit dhe sekretares amerikane, Clinton u diskutua pėr marrėdhėniet e shkėlqyera mes Kosvės dhe SHBA-ve.

Clinton, sipas kryeministrit Thaēi ka pėrshėndetur marrėveshjet e arritura ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, ndėrsa ka kėrkuar qė ato tė zbatohen nė mėnyrė qė tė dėshmohet konstruktivitet. Nė kėtė takim ėshtė diskutuar edhe pėr perspektivėn europiane tė Kosovės, ndėrsa edhe nė kėtė fushė sekretarja amerikane e shtetit ka ofruar mbėshtetje, duke e bėrė tė qartė se Kosova nuk mund tė mbetet e izoluar.

Nė fund tė fjalės sė saj, Clinton ka kėrkuar qė qeveria e Kosovės tė vazhdojė reformat nė gjyqėsor dhe nė sektorė tė tjerė tė rėndėsishėm dhe qė gjithashtu tė ketė stabilitet politik.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...oni&Itemid=484
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.12.2011, 19:38   79
Citim:
Austria pėrkrah Kosovėn nė liberalizimin e vizave

Ministri i Brendshėm i Kosovės, Bajram Rexhepi, ėshtė takuar sot me homologen e tij tė Austrisė, Johanna Mikl-Leitner. Ministri Rexhepi e falėnderoi ministren austriake pėr qėndrimin pozitiv dhe pėrkrahės tė Austrisė pėr pėrpjekjet e Kosovės nė axhendėn e saj europiane dhe nė veēanti, pėr pėrkrahjen e dhėnė nė pėrfshirjen e Kosovės nė dialogun pėr liberalizimin e vizave. Ai e informoi ministren rreth zhvillimeve tė fundit nė Kosovė, sidomos pėr sa i pėrket situatės nė Veri tė Kosovės.

Rexhepi falėnderoi pjesėtarėt austriakė tė KFOR-it tė angazhuar nė kėtė pjesė tė Kosovės dhe u uroi shėrim sa mė tė shpejtė atyre qė u plagosėn sė fundi nga grupet kriminale nė Veri. Mikl-Leitner pėrgėzoi angazhimin e autoriteteve kosovare nė pėrforcimin e proceseve demokratike dhe tha se Kosova e ka merituar hapjen e dialogut pėr viza.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...oni&Itemid=484
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.1.2012, 15:51   80
Citim:
Kėtė muaj, dialogu pėr liberalizim tė vizave?

Kėtė muaj pritėt tė fillojė dialogu pėr liberalizim tė vizave mes Kosovės dhe Bashkimit Evropianė. Analistja e Iniciativės Evropiane pėr Stabilitet, Verena Knaus nė njė intervistė pėr Radio Kosovėn, thotė se tani ėshtė koha e pėrshtatshme pėr fillimin e njė procesi tė gjatė tė dialogut pėr liberalizim tė vizave mes Kosovės dhe BE-sė.

Vizita e Komisioneres pėr Ēėshtjet e Brendshme tė Bashkimit Evropian, Sesilia Mallstrom, nė Kosovė , e cila pritet tė qėndrojė nė vendin tonė me 19 dhe 20 janar, shėnon fillimin e kėtij procesit tė dialogut pėr liberalizim tė vizave mes Kosovės dhe BE-sė.

Analistja e Iniciativės Evropiane pėr Stabilitet, Verena Knaus thotė se tani ėshtė momenti i duhur pėr fillimit tė kėtij dialogu, cili sipas saj do tė jetė njė proces i gjatė.

“Tani mendoj se ėshtė koha e duhur pėr fillimin e kėtij dialogu dhe shpresoj se nė fund tė kėtij muaji dialogu pėr liberalizim tė vizave po fillon. Ky ėshtė vetėm fillimi, ėshtė njė proces i gjatė, i cili do tė merr kohė, por sa mė herėt qė fillon aq mė mirė“, thotė Knaus.

Verena Knaus thotė se Qeveria e Kosovės duhet tė bėjė mė shumė pėr zhvillimin ekonomik dhe ngritjen e mirėqenies sociale tė qytetarėve nė mėnyrė qė Kosova tė pėrfitojė sa mė shpejt nė liberalizimit tė vizave.

“Qeveria e shoqėria civile nė Kosovė duke tė kenė diskutime tė sinqerta rreth mundėsive qė mund tė ndodhin pėr azilkėrkim, abuzim me imigrim ilegal, dhe duhet tė adresojė se pse njerėzit duan tė largohen nga Kosova. Natyrisht, kjo lidhet me zhvillimin ekonomik dhe mundėsitė e punėsimi tė cilat janė lidhura ngushtė me ēėshtjen e liberalizimit tė vizave”, shtoi ajo.

Kosova ėshtė vendi i vetėm nė Evropė, qytetarėt e sė cilės nuk mund tė udhėtojnė pa viza.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=55947
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:41.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.