Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.11.2011, 16:43   21
Citim:
28 nėntori, ditė pushimi

Pėrmes njė njoftimi pėr media, Qeveria bėri tė ditur se e hėna ėshtė ditė pushimi nė Republikėn e Kosovės.

Pėr nder tė 28 Nėntorit, Ditės sė Flamurit, Ditėlindjes sė Komandantit Legjendar tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Adem Jashari dhe daljes publike tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Qeveria ka shpallur tė hėnėn ditė pushimi.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=54135
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.11.2011, 20:45   22
Citim:
Marsh nė Tetovė, pėr ditėn e flamurit

Afro 600 persona, shumica e tė cilėve tė ardhur nga Shqipėria dhe Kosova, do tė marshojnė me rastin e ditės sė flamurit drejt vendit tė quajtur Guri i Kuq nė malin Sharr, nė shenjė festimi tė ditės sė flamurit dhe 99 vjetori i pavarėsisė. Si ēdo vit, tek Guri i Kuq kur pėrmbyllet marshimi, vendoset njė flamur.

“Po kėtė vit ne kemi mysafir nga Kosova, tė gjithė shoqatat e Kosovės nga Shqipėria po ashtu dhe nga Maqedonia. Kėtė marshutė e organizon shoqata ‘Sytė e Sharrit. Nisja ėshtė nė ora 8 e mėngjesit nga qendra e qytetit nisemi deri nė njė vend mbi Sellcė qė quhet Brezovicė dhe nisemi pėr te stani apo livadhi i begut. Aty pimė ēajin dhe bėjmė njė pauzė e pastaj rrugėtimi pėr nė Gur tė Kuq ku ėshtė edhe flamuri’, tha Miftar Memeti/drejtues i SH. B. ‘Sytė e Sharrit’. Ky marshim do tė zgjasė rreth 6 orė, dhe gjatė tij janė parashikuar dy pushime.

“Rruga prej Brezovicė deri tek stanet zgjat njė orė, te lartė edhe njė orė tre orė, dhe nga poshtė tre orė, gjashtė orė zgjat udhėtimi pėr festėn e ditės sė Flamurit. Mesazhi ėshtė ta duam natyrėn ta duam malin Sharr dhe njė ditė nė javė sė paku t’ia kushtojmė vetes”, tha Miftar Memeti,drejtues i SH. B. ‘Sytė e Sharrit’.

Shoqata e bjeshkatarėve ‘Sytė e Sharrit’ u ka bėrė apel tė gjithė qytetarėve shqiptarė qė duan tė shėnojnė kėtė festė kombėtare, t’i bashkėngjiten marshit tė pėrvitshėm. Grumbullimi bėhet nė orėn 8 tė mėngjesit nė qendėr tė qytetit tė Tetovės.

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/100990.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.11.2011, 13:29   23
Citim:
Dita e Pavarėsisė, Thaēi uron Berishėn

Prishtinė, 26 nėntor 2011, NOA – Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi uron Kryeministrin e Shqipėrisė, Sali Berisha me rastin e 28 Nėntorit, Ditės sė Flamurit. Nė tekstin e urimit thuhet: “Shkėlqesia Juaj, Sali Berisha, edhe njė vit mbushet njė shekull nga akti mė i rėndėsishėm i historisė sė kombit shqiptar, shpallja e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, mė 28 nėntor 1912, duke kurorėzuar pėrpjekjet e parreshtura tė popullit tonė pėr liri dhe mėvetėsi. Dita e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, Festa e Flamurit, ėshtė ngjarje e rrėnjosur thellė nė kujtesėn historike tė kombit shqiptar, qė ngjall ndjenjat e krenarisė, frymėzimit dhe rrit vetėdijen politike, kulturore dhe demokratike tek shqiptarėt kudo qė jetojnė”.

Mė tej nė urimin e kryeministrit Thaēi thuhet: “Festa e Flamurit ishte njė ndėr ngjarjet qė ka frymėzuar breza tė tėrė nė pėrpjekjet pėr liri dhe ēlirim tė Kosovės, luftėn e lavdishme tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, arritjen e lirisė dhe shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės mė 18 shkurt 2008. Nė 99 vjetorin e Pavarėsisė, Republika e Shqipėrisė hyn si shtet i konsoliduar, anėtar i NATO-s, me tė drejtėn e liberalizimit tė vizave si dhe me njė infrastrukturė qė e ēon tė sigurt drejt integrimit nė Bashkimin Evropian”.

Thaēi vijon se “ Shqipėria, njė shtet me perspektivė tė zhvillimit ekonomik, ėshtė duke luajtur rol tė rėndėsishėm nė rajon, si shembull i fqinjėsisė sė mirė, paqes, stabilitetit, partneritetit dhe bashkėpunimit. Kosova ėshtė mirėnjohėse pėr kontributin e Shqipėrisė, nė tė gjitha periudhat historike, duke iu gėzuar tė arriturave tė shtetit shqiptar, mirėqenies ekonomike tė qytetarėve tė saj, afirmimit dhe pėrparimit tė pėrgjithshėm nė tė gjitha fushat e jetės. Kam nderin dhe kėnaqėsinė qė nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe nė emėr tė tė gjithė qytetarėve tė saj , t’Ju pėrgėzoj nė 99 vjetorin e Ditės sė Flamurit, me urimin e thellimit tė fitoreve dhe sukseseve tė popullit shqiptar”.

http://www.noa.al/2011/11/dita-e-pav...uron-berishen/

Citim:
Presidentja Jahjaga uroi presidentin Topi

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga e ka uruar presidentin e Republikės sė Shqipėrisė, Bamir Topi, me rastin e 99 vjetorit tė Ditės sė Flamurit Kombėtar.

Nė urim thuhet: “Nė emėr tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės, tė qytetarėve tė saj dhe nė emrin tim personal, pranoni urimet e pėrzemėrta me rastin e 99 vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė Republikės sė Shqipėrisė dhe Ditės sė Flamurit Kombėtar”.

Bėrja e Shqipėrisė gati njė shekull mė parė dhe stabilizimi i saj pėrgjatė kėsaj periudhe, siē thekson presidentja Jahjaga nė urimin e saj, pėrbėn rrėfimin mė tė suksesshėm tė historisė sonė kombėtare.

“Shtet-bėrja dhe shtet-ndėrtimi i Kosovės pothuaj njėqind vjet mė vonė dhe kontributi e pėrkrahja e Shqipėrisė nė kėtė proces jetėsor ėshtė kapitulli mė i ndritur i kėsaj historie”.

Shqipėria sot ėshtė njė vend demokratik, me vlera tė qėndrueshme tė civilizimit evropian, qė i kontribuon stabilitetit dhe paqes nė rajon dhe botė, me vizion dhe pėrkushtim tė qartė pėr idealin e integrimit euroatlantik, theksohet mė tej nė urim. “Jam e bindur qė ky rrugėtim i Shqipėrisė drejt Bashkimit Evropian dhe pėrparimi qė institucionet dhe qytetarėt e Shqipėrisė po shėnojnė ēdo ditė, do tė kurorėzohet sė shpejti me sukses”.

“Jam e pėrkushtuar tė japim shembullin e marrėdhėnieve tė shkėlqyera dhe tė sinqerta ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė dhe tė ecim drejt kėtij ideali tonė tė pėrbashkėt, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė qytetarėt tanė do tė gėzojnė prosperitetin qė e meritojnė”, pėrfundon urimi i presidentes Jahjaga. /Zėri/

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/3...sidentin-topi/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.11.2011, 18:32   24
allianz
 
Citim:
Thėnė nga Atifete Jahjaga

urimet e pėrzemėrta me rastin e 99 vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė Republikės sė Shqipėrisė
Kėshilltari qė ia ka shkruar kėtė (me gjasė ndonjė "kosovarist"), duhet tė qartėsohet se nuk ėshtė shpallur "pavarėsia e Republikės sė Shqipėrisė" mė 28 nėntor 1912, por Pavarėsia e Shqipėrisė, pra nė tė gjithė shtrirjen territoriale kombėtare nga Sanxhaku nė Prevezė. Ata kufij qė janė sot tė "Republikės sė Shqipėrisė" nuk janė tė 1912... Dita e Pavarėsisė ėshtė mbarėkombėtare dhe festa ka simbolikė tė mirėfilltė mbarėkombėtare veē tė tjerash.

Duhet tė kontrollohet mė rreptė protokolli, ėshtė turp tė bėhen gafa tė tilla, aq mė keq nė nivele tė tilla. Kryeministri Thaēi nga ana tjetėr e ka shprehur saktė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.11.2011, 09:18   25
Citim:
Pėr herė tė parė 25 flamuj tė epokės sė pavarėsisė nė Shtėpinė e Kulturės "Lasgush Poradeci"

Ekspozohen 25 flamuj kombėtarė tė periudhės 1905 deri mė 1944

Qendra Mbarėkombėtare e Koleksionistėve Shqiptarė, ēeli dje nė Shtėpinė e Kulturės "Lasgush Poradeci", ekspozitėn "99-vjetori i Shpalljes sė Pavarėsisė", me pjesėmarrjen e nxėnėsve, intelektualėve dhe qytetarėve jo vetėm nga ky qytet, por edhe nga Korēa, Tirana, Elbasani etj., si dhe nga trojet shqiptare tė Maqedonisė e Kosovės.

Kjo veprimtari u cilėsua nga tė pranishmit si njė nga mė tė rėndėsishmet nė gjithė Shqipėrinė, pėr nga vlera dhe ekskluziviteti i materialeve dhe eksponateve qė u ekspozuan aty. Kėshtu, veē Aktit tė Shpalljes sė Pavarėsisė, vizitori pa pėr herė tė parė 25 flamuj kombėtarė qė datojnė nga viti 1905 deri nė vitin 1944, kartėpostale dhe fotografi tė patriotėve, ēetave, klubeve dhe shoqėrive patriotike, dalė me imazhin e flamurit shqiptar.

Nė kėtė ekspozitė ishin afishuar gjithashtu flamuri shqiptar nė shtypin e viteve 1913-1944, imazhi i flamurit shqiptar nė etnokulturėn shqiptare (vula buke, furka, pagure, fyej, ēorape, qilima, kuti duhani, qėndisje etj), vula origjinale e administratės sė Princ Vidit (1914), emblema, stema, dekorata me simbolin e flamurit (1912-1944) etj.

Kryetari i Qendrės Mbarėkombėtare tė Koleksionistėve Shqiptarė, Shpėtim Sala, vuri nė dukje se historia e lashtė e kombit shqiptar ėshtė e shoqėruar nga simboli i shqiponjės; flamuri kuq e zi me shqiponjėn dy krenare i mbijetoi nė shekuj sulmeve barbare tė armiqve; ai jetoi e jeton nė kulturėn e popullit shqiptar e nė vetėdijen e tij, i transmetuar brez pas brezi, si njė amanet i shenjtė. Ai tha gjithashtu se, flamuri i kombit shqiptar njihej nga popullsia e tė katėr vilajeteve, ku banonin shqiptarėt, pėrpara se tė shpallej pavarėsia mė 28 nėntor 1912 dhe kombi shqiptar ėshtė krenar pėr flamurin kuq e zi.

Ekspozita do tė qėndrojė e ēelur deri mė 28 nėntor 2011.

http://www.rilindjademokratike.com/R...sgush_Poradeci
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.11.2011, 15:56   26
Citim:
Thaēi homazhe tek Kompleksi Memorial “Adem Jashari” nė Prekaz

Me rastin e 28 Nėntorit – Festės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe Festės sė Flamurit, Ditėlindjes sė Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari dhe daljes publike tė UĒK-sė, kryeministri Hashim Thaēi i shoqėruar nga kabineti qeveritar ka vizituar Kompleksin Memorial “Adem Jashari” nė Prekaz dhe ka vėnė kurora lulesh.

Pas homazheve para varrit tė Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari , kryeministri Thaēi deklaroi se ky ėshtė vendi ku merr frymėzim, vendi ku merr energji pėr punė, pėr angazhime shtesė pėr tė realizuar vizionin pėr tė ardhmen e Kosovės pėr integrim nė BE dhe nė NATO , pėr tė zhvilluar edhe mė tepėr Kosovėn, pėr tė ndėrtuar Kosovėn evropiane.

“Dashuria pėr atdhe duhet tė kultivohet dhe kurrė nuk ėshtė e mjaftueshme. Prandaj, ky nderim shtetėror sot ėshtė nderim pėr tė kaluarėn, pėr Familjen Jashari, pėr Komandantin Legjendar Adem Jashari, pėr gjithė dėshmorėt e lirisė, pėr luftėn e UĒK-sė dhe sakrificėn e gjithė qytetarėve tė Kosovės pėr liri. Sepse, pa luftė nuk do ta kishim lirinė dhe ēlirimtarė tė Kosovės janė tė gjithė qytetarėt e saj“, tha kryeministri Thaēi, duke shprehur edhe njė herė respektin mė tė madh pėr tė gjithė dėshmorėt e lirisė. "Pa liri nuk do tė kishim kėtė zhvillim qė kemi sot nė Republikėn e Kosovės" - tha z.Thaēi.

I lutur tė komentoj deklaratat e njė subjekti politik kosovar lidhur me festėn e 28 nėntorit, kryeministri Hashim Thaēi pohoi se Festa e Flamurit dhe Festa e Pavarėsisė sė Shqipėrisė, ėshtė mbi ēdo parti politike, mbi ēdo profil politik, mbi ēdo ideologji. Festat kombėtare duhet tė na ofrojnė me njėri tjetrin, tė respektohen dhe nė asnjė rrethanė, askush mos tė pretendojė tė bėjė fushatė elektorale me flamurin kombėtar, me festat kombėtare - u shpreh kryeministri Thaēi.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=20932

Citim:
Ahmeti uron Tiranėn zyrtare

Kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim Ali Ahmeti, ka uruar kryeministrin Sali Berisha, presidentin Bamir Topi si dhe kryeparlamentaren Jozefina Topalli me rastin e Ditės sė flamurit 28 Nėntori.

"Kam nderin t'ju uroj juve dhe tė gjithė qytetarėt shqiptar me rastin e Ditės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe Ditės sė Flamurit, 28 Nėntori. Nė 99 vjetorin e kėsaj dite tė shėnuar pėr tė gjithė shqiptarėt, 28 nėntori i vitit 2011 i gjen shqiptarėt mė tė arrirė se kurrė dhe nė rrugė tė drejtė pėr t’u bėrė njė nė Evropėn e Bashkuar. Nė prag tė 100 vjetorit tė pavarėsisė, Shqipėria ėshtė vend anėtar i Aleancės mė tė fuqishme botėrore NATO, Kosova arriti tė realizojė pavarėsinė e merituar, ndėrsa shqiptarėt nė Maqedoni janė tė Zot nė vendin e vet. Lidhshmėria e mėtejmė me shqiptarėt kudo qė jetojnė nė rajon e faktorizon kombin tonė nė element konstruktiv dhe kyē pėr paqen dhe stabilitetin e rajonit dhe mė gjerė. Tė gjithė ne, bashkė do tė punojmė drejt realizimit tė qėllimeve tė pėrbashkėta, integrimit tė vendeve tona nė NATO dhe Bashkimin Evropian", thuhet nė urimin e kreut tė BDI-sė Ali Ahmeti.

Aty mė tej shtohet se gjithashtu, bashkėrisht do tė realizojmė projektet e lidhjes mė tė mirė infrastrukturore midis Maqedonisė dhe Shqipėrisė, ta avancojmė bashkėpunimin ekonomik dhe politik si dhe tė realizojmė kalimin e kufirit vetėm me letėrnjoftime nga ana e qytetarėve tanė.

“Me kėtė rast, unė gjithashtu rikonfirmoj gatishmėrinė time dhe tė bashkėpunėtorėve tė mi qė t’i bashkangjitemi Tiranės dhe Prishtinės nė pėrgatitjet e pėrbashkėta pėr festėn e madhe tė tė gjithė shqiptarėve nė prag tė 100 vjetorit tė Ditės sė Flamurit dhe tė Pavarėsisė", thuhet nė urimin e kreut tė BDI-sė Ahmeti drejtuar lidershipit nė Shqipėri.

http://www.koha.mk/aktuale/9342.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.11.2011, 20:13   27
Citim:
28 Nėntori, edhe Kosova nė festė

Dita e Pavarėsisė festohet edhe nė Kosovė. Atmosfera e festės ndihet kudo ditė e natė nė kryeqytetin Prishtinė dhe nė qytete e lokalitete tė tjera, ku nė ditėn e 99-vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, tė gjitha rrugėt dhe sheshet do tė jenė plot njerėz.

Buēitja e daulleve, kėngėt dhe vallet e artistėve e grupeve artistike nga tė gjitha hapėsirat shqiptare, do t’i japin ngjyra e hare kėsaj dite.

Prizreni, si njė portė e madhe e komunikimeve ndėrshqiptare, do presė nė festė shumė bashkėkombės nga Kosova e Shqipėria dhe viset e tjera shqiptare e diaspora.

Nė qytetin mė tė madh verior tė Kosovės, Mitrovicė, nė prag tė festės, njė trupė profesionistėsh tė Teatrit Kombėtar tė Operas dhe Baletit nga Tirana me solistėt e Ansamblit tė Kėngėve dhe Valleve Popullore kanė sjellė Shqipėrinė e traditave artistike.

http://www.gazetastart.com/lajme/Hap...qiptare/45697/

Citim:
Dita e Pavarėsisė, Vlora nė pritje tė festimeve

Atmosfera festive ka pėrfshirė qytetin simbol tė pavarėsisė, Vlorėn. Nė kuadėr tė festimeve tė ditės sė flamurit nė kėtė qytet gjatė ditėve tė fundit janė zhvilluar njė sėrė aktivitetesh kulturore ndėrsa nė datat 25 dhe 26 nėntor u zhvillua festivali i isopolifonisė i cili mblodhi grupe muzikore nga qytetet e vendit si dhe Kosova. Drejtori i pallatit tė kulturės Istref Dobi vlerėson atmosferėn e pėrcjellė nga ky koncert nė kuadėr tė ditės sė madhe tė pavarėsisė.

Nė edicionin e 10 tė koncertit tė isopolifonisė merrnin pjesė 19 grupe ndėrsa axhenda e ngjeshur e aktiviteteve kulturore do tė kulmojė ditėn e flamurit me njė sėrė aktivitetesh tė organizuara nga bashkia. Fillimisht qyteti do tė vishet kuqezi nga marshimi me flamuj, ndėrsa ceremonitė zyrtare do tė vijojnė nė sheshin e Flamurit ne ora 10 ku do tė jetė i pranishėm edhe Presidenti i Republikės Bamir Topi. Nė stadiumin e Vlorės do te zhvillohet Kupa e Pavarėsisė me ekipe futbolli nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia, ndėrsa nė disa pika tė qytetit do tė ketė koncerte. Pėr herė tė parė kėtė vit nė Vlorė do tė zhvillohet edhe nata e bardhė, njė inisiativė e njė grup tė rinjve, e cila mbėshtetet nga bashkia e qytetit.

http://www.ora-news.com/v2/index.php...id=32970&nid=1

Citim:
“Jehona labe” fiton festivalin e 10-tė tė Isopolifonisė

Vlorė, 27 nėntor 2011, NOA – Isopolifonia, njė nga trashėgimitė mė tė paēmuara e origjinale tė gurrės popullore shqiptare ishte ngjarja kulturore nė vigjilje tė Ditės sė Pavarėsisė, qė gjallėroi jetėn artistike nė qytetin e Vlorės, aq i dėshiruar pėr aktivitete artistike.

Korrespondenti i agjencisė sė lajmeve NOA.al bėn me dije se festivali i Isopolifonisė mblodhi nė datat 25-26 nėntor 19 grupe polifonike kryesisht nga jugu i Shqipėrisė, Kosova e Mali i Zi.

Festivali u zhvillua nė Pallatin e Kulturės “Labėria”, dhe u prit me interes nga artdashėsit vlonjatė dhe grupet e mbėrritura nga treva tė ndryshme tė vendit pėr festimet e Pavarėsisė.

Mes duartrokitjesh tė shumta kanė performuar pjesėt origjinale tė rinjtė e grupit “Fushė Kosovė”, tė cilėt vallėzuan ritmet shqiptare tė veshur nėn ngjyrat kuqezi.

Festivalin e Isopolifonisė e mbylli grupi Cipini, ndėrkohė qė ēmimin e parė tė edicionit tė kėtij viti e fitoi grupi “Jehona labe”.

http://www.noa.al/2011/11/%E2%80%9Cj...isopolifonise/

Citim:
Nisin shėnimet e Ditės sė Flamurit

Aktivitetet me rastin e shėnimit tė 99 vjetorit tė shtetit tė pavarur shqiptar dhe Ditės sė Flamurit kanė nisur me mbajtjen e njė akademie solemne, ku nė vėmendjen e tė gjithėve janė sjellė sakrificat dhe ato momente historike, tė cilėt sollėn kthesėn mė tė madhe tė historisė shqiptare - themelimin e Shtetit tė Pavarur. Pėrmes njė retrospektive, referuesit u ndalėn nė rėndėsinė e kėsaj dite si dhe simbolikėn e datės qė vuri themelet e shtetit shqiptar.

Duke kujtuar se vetėm pak orė na ndajnė nga momenti ku do tė fillojmė tė numėrojmė 100 vitet e Pavarėsisė, ambasadori i Shqipėrisė, Arben Ēejku u shpreh se qė nga 28 Nėntori i parė, kur Skėnderbeu ngriti flamurin nė Krujė, shqiptarėt kanė kaluar nėpėr njė periudhė tė rėndė dhe dramatike, por hapat qė janė bėrė nė vite kanė qenė tė mėdhenj, dhe tani shqiptarėt punojnė pėr njė vizon tė ri, atė tė integrimit tė tyre euroatlantik. Edhe pse dallojmė nė ide, tė gjithė kemi njė qėllim tė pėrbashkėt, tha ndėr tė tjera, kreu u komunės sė Ēairit, Izet Mexhiti.

"Simbolika e kėsaj date ėshtė e madhe dhe ne kemi shumė pėr tė bėrė, si nė Shkup, ashtu edhe mė gjerė. Ēdo shqiptar ka hise nė kremtimin e kėsaj dite dhe duhet tė ndihet krenar pėr tė arriturat", u shpreh Mexhiti. Ndėrsa Bujar Dugolli, ish pjesėmarrės i lėvizjeve studentore nga Prishtina, tha se nėntori i bashkon shqiptarėt me tė kaluarėn e vuajtjes dhe sakrificės, por edhe tė sakrificės dhe shpresės. Edhe pse misioni i lėvizjes kombėtare shqiptare, ende nuk ėshtė pėrmbyllur. "Shqiptarėt kudo qė ndodhen duhet tė gėzojnė liri dhe mirėqenie, por ende nė shumė vende, si nė Luginėn e Preshevės, apo edhe nė Maqedoni, atij i mohohen tė drejtat elementare", tha Dugolli.

Aktiviteti, i alternuar edhe me program muzikor, u organizua nga Shoqata e Historianėve Shqiptarė nė Maqedoni dhe Unionit tė sapoformuar tė studentėve shqiptarė tė Shkupit - Dardania, si dhe nėn mbėshtetjen e Komunės sė Ēairit. Festimet pėr Ditėn e Flamurit do tė vijojnė tė hėnėn me inaugurimin e punimeve tė sheshit "Skėnderbeu" nė Ēarshi, si edhe me njė koncert festiv qė organizohet pranė pėrmendores sė heroit kombėtar. Manifestime tė tjera, priten tė organizohen edhe nė Gradec tė Gostivarit, ku inaugurohet pėrmendorja e heroit kombėtar, Mehemet Derralla.

http://www.koha.mk/aktuale/9347.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.11.2011, 18:04   28
Citim:
Festimet e 99-vjetorit tė Pavarėsisė, dekori kuq e zi i kryeqytetit

Dita e 99-vjetorit e shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė ka sjellė njė surprizė nė kryeqytet, dhe simbolin kombėtar, pa tė cilėn kjo festė s`do tė kishte kuptim.

Me rastin e kėsaj dite tė shėnuar pėr tė gjithė shqiptarėt Bashkia e Tiranės ka vendosur shqiponjėn kuq e si nė bulevardin “Zogu i Zi”, mė e madhja nė Tiranė, si njė shenjė mirėseardhje pėr tė gjithė qytetarėt qė i janė drejtuar kryeqytetit pėr tė festuar kėtė ditė. Shqiponja me pėrmasa 7 me 9 metra, ėshtė vendosur nė njė shtyllė 32 metra tė lartė.

Njė mori aktivitetesh janė programuar nga Bashkia e Tiranės, ku sheshet kryesore tė kryqytetit qė nė orėt e para tė mėngjesit janė shndėrruar nė qendra argėtimi pėr tė rritur e fėmijė. Mėsohet se nė Tiranė kanė ardhur edhe shumė qytetarė nga Kosova, tė cilėt i janė bashkuar qytetarėve tė Tiranės nė festimet e sotme.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...ure&Itemid=483
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.11.2012, 15:00   29
Citim:
Dėnohen pėr flamur

Dy komuna tė Kosovės i kanė detyruar tė gjitha lokalet afariste qė t’i vėnė flamujt kombėtarė nėpėr vende tė dukshme, pavarėsisht se 28 Nėntori nuk ėshtė festė zyrtare nė vend. Nė rast se vendimi nuk respektohet, Inspektorati i Komunės sė Vushtrrisė ka vendosur t’i dėnojė pronarėt e lokaleve me para, pa e saktėsuar shumėn. E, nė Pejė lokalet janė kushtėzuar qė tė ekspozojnė vetėm flamuj tė rinj.

Nuk ėshtė festė zyrtare qė festohet nė Kosovė. E si e tillė nuk figuron as nė kalendarin e festave zyrtare tė pėrpiluar nga Qeveria e Kosovės. Por kjo nuk ėshtė se u bėn pėrshtypje komunave tė Kosovės. Pavarėsisht se para pesė vitesh Qeveria pati hequr 28 Nėntorin nga kjo listė, janė komunat ato qė nė njėfarė forme po e kthejnė atė, tash kur Shqipėria po e feston 10- vjetorin e tė qenit shtet.

Kėshtu Komuna e Vushtrrisė, ajo e Pejės, e Ferizajt, e Prishtinės dhe shumė komuna tė tjera kanė nisur shumė pėrgatitje pėr kėtė ditė. Pos rregullimit tė qytetit, ato kanė marrė edhe njė vendim.

Komuna e Vushtrrisė ka urdhėruar secilin lokal afarist dhe secilėn shtėpi qė ta dekorojnė ndonjė pjesė tė objektit me flamurin kombėtar. Atė kuqezi me shqiponjėn dykrenore nė mes. E urdhri i kėsaj komune doli tė jetė mė rigoroz sesa duket. Ata qė nuk e respektojnė urdhrin e lėshuar nga inspektorėt e Komunės sė Vushtrrisė, do tė dėnohen edhe me tė holla.

Kjo gjė i ka shkuar nė vesh Blerim Mustafės, i cili ėshtė pronar i njė kafiterie nė rrugėn “Dėshmorėt e Kombit” nė Vushtrri. Blerimi, sikurse shumė qytetarė tė tjerė tė kėtij qyteti, kanė dėgjuar nėpėrmjet njė reklame nė radio se Inspektorati i Komunės ka marrė vendim qė ēdo cep i qytetit dhe ēdo dyqan duhet patjetėr ta ketė njė flamur tė vendosur diku. “Unė e respektoj si festė kombėtare, prandaj edhe e kam flamurin e vendosur. Por ku ka qenė edhe urdhėr i Komunės”, sqaron Blerimi pėr Express.

E pėr t’iu bindur mė shumė faktit se flamuri me shqiponjėn dykrenore duhet patjetėr tė jetė i vendosur nė lokalin e tij, janė disa fjalė nga banorėt pėrreth qė Blerimi i ka dėgjuar. “Mė thanė se Komuna do t’i dėnojė me tė holla tė gjithė ata qė nuk e pėrfillin urdhrin”, pohon ai.

Dhe ato ēfarė ky qytetar i Vushtrrisė, ka dėgjuar janė plotėsisht tė vėrteta. Sipas Bahri Bivolakut, zėdhėnėsit tė kėsaj komune, qytetarėt detyrohen qė ta vendosin flamurin kombėtar, sipas njė vendimi qė ka marrė Inspektorati i Komunės sė Vushtrrisė. “Inspektorati komunal ka shkuar lokal mė lokal dhe i ka detyruar pronarėt t’i vėnė flamujt”, thotė Bivolaku pėr Express.

Vendimi, sipas tij, duhet respektuar nga tė gjithė, madje edhe nga ata qė nuk janė vizituar nga inspektorėt. Kjo nėse, sipas tij, lokalet duan t’u shpėtojnė gjobave pėr mosrespektim tė vendimit. “Ėshtė caktuar njė afat pėr tė gjithė ata qė tashmė nuk e kanė vendosur flamurin. Nėse nuk vendosen flamujt deri nė ditėn e festės, atėherė Inspektorati do tė veprojė konform ligjit”, sqaron ai. Dėnimi sipas tij, do tė pėsoėj pėr shkak tė mospėrfilljes sė urdhrave, pasi 28 Nėntori nuk ėshtė festė zyrtare qė festohet nė Kosovė. Megjithatė, ai nuk ka sqaruar se sa ėshtė dėnimi me tė holla pėr tė gjithė ata qė nuk e respektojnė kėtė vendim tė Komunės.

E, njė vendim tė tillė e ka marrė edhe Komuna e Pejės, mė saktėsisht inspektorati i saj.

Sipas njė vendimi tė nėnshkruar nga kryetari i Komunės, Ali Berisha, pos vendosjes sė flamurit, qytetarėt duhet t’i ndjekin edhe disa rregulla se si duhet tė jetė ky flamur.

Pėrveē qė vendosja e tij ėshtė e obligueshme pėr ēdo biznes qė vepron nė kėtė komunė, flamuri sipas vendimit duhet patjetėr qė tė vihet nė ndonjė vend tė dukshėm, qoftė nė vitrinė apo nė ndonjė shtizė. E kjo nuk ėshtė e tėra. Nė vendim thuhet se nėse flamuri nuk ėshtė i ri, vendosja e tij nė vendet ku janė pėrcaktuar, ėshtė rreptėsisht i ndaluar.

“Ndalohet vendosja e flamurit nėse ėshtė i vjetėr apo i dėmtuar. Flamuri duhet tė jetė i ri i mirėmbajtur dhe tė vendoset nė mėnyrė tė rregullt”, thuhet mes tjerash nė vendimin e lėshuar nga Komuna e Pejės. E njėjtė sikurse Komuna e Vushtrrisė edhe ajo e Pejės, pėrgjegjės pėr ata qė nuk e respektojnė vendimin e ka lėnė inspektoratin. Ėshtė kjo drejtori, e cila do tė merret me ata qė nuk e vendosin flamurin e ri dhe nė bend ku duket nga syri i njeriut.

E ndryshe nga kėto dy komuna, ėshtė ajo e Prishtinės. Zyrtarė tė saj dhe Inspektorati janė treguar mė humanė me qytetarėt e saj. Muhamet Gashi, drejtori i Inspektoratit komunal thotė se Komuna e Prishtinės nuk ka dhėnė urdhra tė tilla siē kanė bėrė Komuna e Vushtrrisė dhe ajo e Pejės.

“Nuk ėshtė e drejtė qė secili qytetar tė detyrohet ta vėrė flamurin. Prandaj, ne kemi bėrė apel qė nė kuadėr tė 100-vjetorit secili qytetar secila shtėpi e secili biznes ta ketė njė flamur nėpėr shtėpitė e lokalet e tyre”, ka sqaruar Gashi tė shtunėn pėr Express. “Por askush nuk dėnohet edhe nėse nuk e vendos flamurin”.

Sidoqoftė, tė gjithė kėto pėrgatitje tė komunave tė Kosovės po bėhen nė kuadėr tė shėnimit tė 100-vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė. Kjo pavarėsisht se Qeveria e Kosovės nė maj tė vitit 2008 miratoi projektligjin pėr 11 festat zyrtare te Republikės sė Kosovės, nė mesin e tė cilave 28 Nėntori nuk figuron fare. Nė kalendar nuk ėshtė pėrfshirė 28 Nėntori - Festa e Flamurit, si datė qė ėshtė festuar nė Kosovė nė vazhdimėsi, e po ashtu nuk ėshtė pėrfshirė as 12 Qershori, dita e hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė, qė deri para pesė vitesh festohej si Dita e Ēlirimit, me arsyetimin se Kosovės i duhen festat e veta shtetėrore.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,97083
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.11.2012, 19:59   30
Citim:
Kosova vishet kuq e zi

Edhe pse jemi nėntė ditė para shėnimit tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, nė Kosovė atmosfera festive vėrehet kudo. Rrugėt e kryeqytetit Prishtinės dhe qyteteve tjera tė Kosovės, tashmė janė mbuluar me flamujt kuq e zi, tė cilėt valėviten krenar pėr nder tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė. Shtėpitė, dyqanet dhe gjithēka pėrreth nesh,ėshtė veshur vetėm me dy ngjyra Kuq dhe Zi. Ndėrsa kosovarėt tashmė po bėhen gati qė kėtė festė tė madhe tė shqiptarėve ta festojnė nė Shqipėri, nė Vlorėn e Ismail Qemajlit.

Rrugėt e Kosovės ta pėrkujtojnė njė festė tė madhe. Nė shtėpitė e qytetarėve nuk mungonin flamujt, ndėrsa rrugėt pėrreth ishin veshur pothuajse tėrėsisht nė kuq e zi. Edhe Malisheva tashmė kishte filluar festen. Gjithkund dhe kudo kuq e zi, por se nė raste tė rralla nuk mungonte as flamuri i shtetit tonė tė ri, madje as ai i presidentit tė ndjerė Ibrahim Rugova.

Ndėrsa qytetarėt e Malishevės, po bėheshin gati qė pėr kėtė festė tė jenė atje, nė vendin ku u shpallė pavarėsia e Shqipėrisė, nė Vlorė, aty dhe ku ėshtė bėrė historia e kėtij vendi.

Pėr Skėnder Rexhėn, qytetar nga Malisheva, festa ka filluar. Ai tashmė ka bėrė planet qė sė bashku me shokėt dhe koleget e tij me 28 nėntor tė jenė nė Vlorė.

“Gjithsesi festa e 28 nėntorit, ėshtė njė ndėr festat mė tė rėndėsishme pėr gjithė shqiptarėt anė e mbanė globit. Mė 28 nėntor jam nė Vlorė nė qoftė kismet”, ka thėnė ai.

Kėsaj feste i gėzohej pa masė edhe Shaban Raēi, njė i moshuar 77 vjeēar. Ai kėtė e quan njė festė tė madhe pėr shqiptarėt.

Raēi edhe pse i moshuar dhe mezi ecte, kishte vendosur doemos qė nė shėnimin e 100 vjetorit tė jetė nė Shqipėrinė, tė cilėn siē thotė ai e deshi aq shumė dhe nuk mund qė nė kėtė ditė tė shėnuar tė mos jetė atje.

“Atėherė nė fillim kur ka ardhur Isa Boletini ėshtė vonu pak, por ka rėnė nė dy gjunjėt dhe e ka puth flamurin e kombit shqiptar. Na kanė tradhtu pak, sepse atėherė ėshtė dashur tė mbetemi me Shqipėrinė...do tė shkoj gjithqysh nė Vlorė, pa shku nuk e lė “, tha ai.

Edhe nė qytetin e Rahovecit vėrehej festa, pasi qė flamujt kuq e zi gjendeshin kudo nė kėtė qytet. Qytetarėt tashmė kishin vendosur flamujt nė shtėpitė e tyre, duke simbolizuar kėshtu fillimin e kėsaj feste.

Rexhep Haxhijaha, qytetar i Rahovecit, thotė se festa nė kėtė qytet tashmė ka filluar me disa aktivitete sportive dhe se kjo festė do tė vazhdojė dhe ditėve nė vijim, pasi qė ėshtė njė festė e madhe pėr tė gjithė shqiptarėt.

“Festa ėshtė e rėndėsishme, se ėshtė gjithėkombėtare. Ėshtė e vlefshme se ėshtė 100 vjetori i kombit shqiptar nė gjithė kombin. Sa i pėrket rėndėsisė, rėndėsia ėshtė historike, ėshtė shpallje e 100 vjetorit tė kombit shqiptar ”, tha ai.

Pėr dallim nga kėto qytetet si Rahoveci, Malisheva dhe Prishtina, tė cilat janė veshur tė gjitha kuq e zi, nė Prizren nuk ndihej kjo atmosferė.

Ky qytet nuk lente pėrshtypjen se tek ne po festohet, pasi qė nė Prizrenin e bukur, ende nuk ishin vendosur flamujt dhe festa pėr 100 vjetorin e shqiptarėve, ende nuk kishte filluar.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,97173

Citim:
Shtėpia e Pavarėsisė nė Preshevė

Nagip Taipi ėshtė gazetar dhe artist nga Bujanoci. Mundėsitė e tij, ashtu sikurse tė shumė bashkėvendėsve, janė tė vogla pėr ta festuar pėrvjetorin e pavarėsisė sė Shqipėrisė. Pėr ta, qyteti simbol i shqiptarėve, Vlora, ėshtė i largėt dhe i shtrenjtė. Atyre nė kėtė pėrvjetor jo gjithēka u duket njė kopsht me lule.

Taipi ka vendosur ta bėjė nė miniaturė shtėpinė e Pavarėsisė, ndonėse kurrė nuk ka qenė nė Vlorė. Ai nė dimėr pati realizuar edhe New Born-in e Prishtinės nga dėbora, kurse tani pėr njė ditė shtėpinė do ta vendosė nė sheshin e Bujanocit pėr t’i dhėnė njė mesazh politikave shqiptare dhe lokale kundrejt qytetarėve.

“Pėr 28 nėntor liderėt e Luginės sė Preshevės do tė jenė nė Vlorė, ndėrsa unė me kėtė vepėr dua qė Vlorėn t’ia sjell kėtu shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės”, thekson Taipi. Pavarėsia pėr shqiptarėt e Luginės sė Preshevės ėshtė njė nocion ngatėrresash qė shkakton konflikte me Serbinė. Kurse Shqipėria, politikisht mbetet dashuri e njėanshme.

http://www.kosova-sot.info/politike/...se-ne-presheve
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.