Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.11.2008, 18:15   1

Shkrim i cituar Tiranė: Serbėt kontratė $10 mln me MASH-in


Konsorciumi "MP Soft dhe CT Computers" ka fituar tenderin pėr instalimin e kompjuterave nė 665 shkolla tė Shqipėrisė Perėndimore, me vlerė mbi 10 mln $, ka bėrė sot tė ditur serbja "MP Soft Group".

Kompanitė serbe do tė instalojnė sistemet e rrjetit dhe vendosjen e mbi 10 000 kompjuterėve, printerėve, skanerėve dhe pajisjesh elektrike nė kuadrin e njė projekti tė Ministrisė shqiptare tė Arsimit dhe tė Shkencave, tė financuar nga Banka Botėrore.

Kompanitė "MP Soft Group" dhe "ComTrade Group" janė tė dyja me qendėr nė Beograd dhe operojnė nė disa vende tė rajonit. /VNf/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.1.2009, 21:06   2
Citim:
Bllokohen kompjutera

Taranto -Rreth 37 mijė kompjuterė tė destinuar pėr nė Shqipėri janė bllokuar nga autoritet doganore nė Itali. Sipas njoftimi, autoritetet italiane bėjnė tė ditur se sasia e kompjuterave ishin prodhime pirate kineze. Ata kanė kontaktuar me kompanitė e ligjshme, teksa kanė zbuluar se sasia ishte me prodhime te falsifikuara.

Autoritetet italiane kane vendosur bllokimin e sasisė, ndėrkohė qe ngarkesa ishte e destinuar pėr nė portin e Vlorės. Kontenierėt qe ishin ngarkuar me kompjuterė u transportuan me njė anije me flamur panamez.

Dyshohet se kompjuterėt janė pėr llogari te projektit pėr kompjuterizimit te shkollave, qe po zbatohet nga njė konsorcium serbo-shqiptar, por njė ide e tillė ėshtė poshtė ministri i Arsimit Fatos Beja.

http://gazetastart.com/lajme/Aktualitet/5114
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.1.2009, 21:51   3
Citim:
Bllokohen kompjutera piratė me destinacion Shqipėrinė

Autoritetet doganore italiane, nė Taranto, kanė bllokuar 37 mijė kompjutera tė destinuara pėr Shqipėrinė, pasi ishin prodhim kinez i falsifikuar. Ndėrkohė qė, mes qeverisė shqiptare dhe asaj kineze ka njė marrėveshje tė pėrbashkėt pėr dėrgesa tė mėdha kompjuterėsh, nė kuadėr tė projektit "Cilėsi dhe Barazi nė Arsim".

Vetė ministri i Arsimit, Fatos Beja, ka deklaruar se ka mbėrritur dėrgesa e parė e kompjuterave kinezė, tė cilėt do tė fillojnė tė shpėrndahen shumė shpejt, nė shkollat shqiptare. Ndėrsa ka shtuar se priten edhe sasitė e tjera tė kompjuterave, sipas projektit. Ndėrkohė qė Ministria e Arsimit ka hedhur poshtė ēdo lidhje me sasinė e kompjuterave kinezė tė bllokuar nė pikėn doganore italiane nė Taranto.

Sipas Ministrisė sė Arsimit, pėr pajisjen e shkollave me laboratorė kompjuterikė, "informojmė publikun se nė datat 21-27 janar 2009 nga pika kufitare e Hanit tė Hotit kanė kaluar, janė zhdoganuar dhe janė magazinuar nė Tiranė 7.146 kompjuterė tė porositur nga MASH, tė cilėt do tė shpėrndahen sė shpejti nė shkollat e Shqipėrisė".

http://www.gazeta-shqip.com/sociale/...6c73d9b86.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.1.2009, 21:32   4
Citim:
OKB: Nuk kemi lidhje me skandalin e kompjuterave

OKB ka reaguar pas bllokimit nė Itali tė 37 mijė kompjuterave me etiketw fals tė destinuar pėr nė Shqipėri. Zėdhėnėsi i UNDP-sė, Dujarric ka deklaruar se OKB nuk ka lidhje aspak me kėtė skandal.Sipas tij, UNDP ka njė projekt me qeverinė shqiptare qė do tė ndihmonte nė instalimin e sistemit tė internetit tė gjithė insitucionet arsimore, por ky projekt nuk parashikon transportin e kompjuterave.

“Projekti parashikon periudhėn 2005-2009 dhe detyrimi ynė nė kėtė mes ėshtė thjesht asistencė teknike dhe guidė pėr pėrdorimin e kompjuterave. Ai ekzekutohet nga Ministria e Arsimit tė Shqipėrisė. Ne nuk kemi tė bėjmė aspak me transportin e tyre”,ka thėnė ai.

Sipas zėdhėnėsit tė UNDP-sė, zyra e tij nuk ka urdhėruar pėr blerjen e kompjuterave nė fjalė tė cilėt ende vazhdojnė tė jenė tė bllokuar nė Taranto tė Italisė.

Rreth 37 mijė kompjutera tė destinuar pėr nė Shqipėri janė bllokuar nga autoritet doganore nė Itali ditėn e enjte. Sipas njoftimit, autoritetet italiane kanė deklaruar se sasia e kompjuterave ishin prodhime pirate kineze. Ata kanė kontaktuar me kompanitė e ligjshme, teksa kanė zbuluar se sasia ishte me prodhime te falsifikuara.

Autoritetet italiane vendosėn bllokimin e sasisė, ndėrkohė qe ngarkesa ishte e destinuar pėr nė portin e Vlorės. Kontenierėt qe ishin ngarkuar me kompjutera u transportuan me njė anije me flamur panamez.

Dyshohet se kompjuterėt janė pėr llogari te projektit pėr kompjuterizimit te shkollave, qe po zbatohet nga njė konsorcium serbo-shqiptar, por njė ide e tillė ėshtė hedhur poshtė nga ministri i Arsimit Fatos Beja.

http://gazetastart.com/lajme/Aktualitet/5134
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.2.2009, 23:04   5
allianz
 
Sipas kėtij tabloidit kroat mė poshtė "MP Soft" ka seli nė Beograd, Pragė dhe Qipro dhe ėshtė nė pronėsi tė boshnjakut Damir Fazliē, qė i pėrmendet emri shpesh nėpėr afera kėtej, po sidoqoftė mbetet nė nivel llafesh tabloidi se nuk jep ndonjė evidencė:

Citim:
Damir Fazlić Balkanski Meyer Lansky

KRAJEM siječnja talijanske su carinske vlasti u Tarantu zaustavile pošiljku računala srpske tvrtke. Računala su putovala pod panamskom zastavom, a destinacija im je bila luka Valona u Albaniji, u kojoj su trebali biti isporučeni. Sumnja se da su računala bila dio pošiljke od oko 10 tisuća računala koja albanska vlada treba podijeliti u gotovo 700 škola diljem zemlje. Po pisanjima albanskih medija, natječaj za opskrbu škola dobio je srpsko-albanski konzorcij, u kojemu sudjeluje i Damir Fazlić, bosanskohercegovački "poduzetnik", prijatelj kriminalaca i političara, i općenito jedan od zanimljivijih igrača na Balkanu. Računala koja su Talijani zaplijenili su kineskog podrijetla, i falsifikati su.

Natječaj je konzorcij "MP Soft Group – CT Computers" dobio još u studenom 2008. Do dana današnjeg nije razjašnjeno kolika je svota novaca u igri. Po nekim informacijama, radi se o brojci od 10, a po nekima o brojci od 3,8 milijuna dolara. MP Soft ima sjedište u Beogradu, Pragu i na Cipru, a ciparska filijala je Fazlićeva.

Fazlić je, kako pišu albanski mediji, aktivno lobirao za natječaj, a navodno se nakon što je albanska vlada natječaj dodijelila konzorciju "MP Soft – CT Computers" veleposlanstvo jedne zapadne zemlje u Tirani pobunilo zbog favoriziranja spornog konzorcija. Albansko ministarstvo obrazovanja ustvrdilo je kako pošiljka zaplijenjena u Italiji nema veze s projektom informatizacije škola, te kako taj projekt ide po planu. Zanimljivo je da su albanski i talijanski mediji 29. siječnja ove ndėrtese pisali o talijanskoj zaplijeni računala, dok poruka na stranici tvrtke MP Soft od istog datuma navodi kako je projekt realiziran.

(...)

http://www.index.hr/vijesti/clanak/d...ky/421601.aspx
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.5.2010, 21:57   6
Citim:
PĖRMBLEDHJA E KONTROLLEVE TĖ USHTRUARA GJATĖ 3-MUJORIT TĖ PARĖ TĖ VITIT 2010

(...)

Ky dėm efektiv i pėrket veprimtarisė ekonomiko-financiare pėr periudhėn kohore 2008-2009, pėrcaktuar pėr ēdo subjekt tė kontrolluar nė programet e kontrollit. Shkeljet me dėm ekonomik janė konstatuar si mė poshtė:

(...)

4. NĖ FUSHĖN E PROKURIMEVE, NĖ VLERĖN E PĖRGJITHSHME PREJ 78 691 000 LEKĖ, E KONSTATUAR NĖ:

• Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės, Tiranė…………………………. 24 312 000 lekė

(...)

8. NĖ ZĖRIN “TĖ TJERA”, SHKELJE TĖ DISIPLINĖS FINANCIARE NĖ SHUMĖN E PĖRGJITHSHME PREJ 88 232 000 LEKĖ, QĖ I PĖRKASIN:

• Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, Tiranė nė vlerėn 50 470 000 lekė, pėr mosegzekutim tė sigurimit tė kontratės prej 10% tė vlerės sė kontratės pėr efekt tė vonesės nė dorėzimin e mallrave nga konsorciumi SOFT GRUP & CT COMPUTERS Beograd me objekt “Furnizimi dhe instalimi i laboratorėve tė informatikės pėr shkollat e Arsimit Bazė”.

http://www.klsh.org.al/doc/20100525111324bul12010.pdf
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.5.2010, 00:35   7
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kjo s'pėrbėn mė ēudi, ėshtė tregti e detyruar me operatorė "tė miratuar" rajonalė. Miratimi nga "organizmat", qė tė mos keqkuptohemi. Mund tė hyjnė nė tenderėt qė janė sa pėr sy e faqe shumė kompani tė tjera vendase e tė huaja, por operatori ėshtė i paracaktuar nė nivel rajonal nga mbikėqyrėsi BB/FMN/OKB/BE me shokė sipas rastit - dhe kur nuk paracaktohet, rregullohet nga tė dypunėsuarit (qė qėllon gjithmonė rastėsisht qė punėsimin e dytė e kanė nė OJF-tė e Sorosit), tė cilėt nxjerrin jashtė pa shumė ceremoni tė gjithė konkurrentėt e rregullt (dhe ka shumė tė tillė, por qė po mbyten nga llumi metisoballkanik qė avancohet kudo me qėllim dhe ka pushtuar administratėn).

Kjo ndodh nė tė gjithė ministritė, jo vetėm te parazitėt e "arsimit". Matematika e parazitėve mė lart ėshtė e tipit pėr 10 lekė "ndihma" nga "organizmat", 6 i marrin vetė parazitėt "ndihmues" dhe nga ato 4 qė mbeten aktualisht, 3 i marrin operatorėt e "miratuar" dhe 3 parazitėt "e ndihmuar" - dhe ēuditėrisht shteti figuron -2 nė fund. Po po ta mendosh, ndihmė ėshtė, se mund tė kishin zhvatur deri nė minus shumė, duke parė babėzinė, mungesėn totale tė vetėdijes e tė pėrgjegjėsisė kombėtare dhe kopetė qė iu shkojnė pas me blegėrima.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.5.2012, 21:01   8
Citim:
Skandali i Ministrisė sė Arsimit

Ministria e Arsimit ėshtė pėrfshirė nė njė skandal financiar, pasi ka abuzuar me fondet publike dhe ka kryer evazion fiskal nė projektin pėr informatizimin e shkollave publike.

Raporti i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit tė kryer nė mars tė vitit 2010, ka evidentuar se nga kontrata qė Ministria e Arsimit ka bėrė me firmėn serbe, nė Beograd, 'MpSoft Group' dhe 'CT Computers', pėr instalimin e laboratoreve te informatikes ne te gjitha shkollat e arsimit baze jane vendosur pajisje me cilesi me te ulet kundrejt atyre, pėr tė cilet eshte paguar dhe se mungojne pajisje ne disa prej shkollave.

Per kete arsye KLSH veren se buxhetit te shtetit i eshte shkaktuar njė dem financiar prej qindra milionė lekesh.

Sipas ketij raporti rezulton se kompania serbe ka sjellė pajisje laboratorike tė njė cilėsie mė tė ulėt sesa ajo qe ishte parashikuar ne kontratė, kur ndėrkohė Ministria ka paguar gati 209 mijė dollarė mė shumė, sikur ato pajisje te ishin, tė njė cilesie me te larte.

Nderkohe edhe ne dogane Ministria e Arsimit ka paguar rreth 4.3 milionė leke detyrim, sikur pajisjet te ishin tė markes se percaktuar ne kontrate dhe jo per pajisjet qe jane zhdoganuara realisht, te cilat kane ēmim me te ulet.

KLSH veren gjithashtu, se per shkak te vonesave ne realiz projekti i kompanise serbe duhej te penalizohej me rreth 373 854 mije dollare, por ne fakt kjo shume eshte mbledhur nga Ministria e Arsimit.

KLSH konstaton nga ana tjeter, qe fondi i garancise se vendosur ne banke nga kompania serbe eshte terhequr perpara dorezimit te pajisjeve, shume kjo e barabarte me vleren e penaliteteve, pra rreth 374 mije dollare.

Sipas KLSH-sė nga faturat dhe nga koalidimi rezulton se malli i porositur eshte i tjeter cilesie dhe marke dhe nga nje tjeter vend. Por veē cilesise se ulet rezulton se nga 665 kabinete informatike, qe duhet te dorezoheshin realisht, jane dorezuar vetem 619 kabinete, pra 46 me pak, si dhe ka mangesi ne materiale te tjera kompjuterike, si kufje, mikrofon, karta kompjuteri edhe nė laboratoret e perfunduara.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=235034

Citim:
Skandali i paralajmėruar me komjuterat e MASH

Skandali qė zbuloi Kontrolli i Lartė i Shtetit me informatizimin e shkollave publike ishte lajmėruar qė nė fund tė muajit janar tė vitit 2009.

Autoritetet doganore italiane nė Taranto kishin bllokuar njė anije me flamur panamez qė transportonte pėr nė Shqipėri pajisje kompjuterike me destinacion shkollat publike.

Pajisjet me vlerė 3.8 milione dollarė, sipas autoriteteve italiane ishin tė falsifikuar. Anija me flamur panamez kishte pėr destinacion sipas autoriteteve italiane, portin e Vlorės, ndėrsa kompjuterėt dyshohen se ishin pjesė e kontingjentit prej 7 mijė copė qė do tė shpėrndaheshin nga qeveria nė shkollat publike nė tė gjithė vendin.

I gjithė projekti i Ministrisė sė Arsimit ishte fituar nga njė kompani serbe e cila merrte pėrsipėr tė sillte nė Shqipėri kompjuterat pėr vendosjen e tyre nė tė gjitha shkollat.

Por pėr doganėn italiane nga do kalonte anija, tė gjitha pajisjet ishin tė falsifikuara. Nė njė njoftim zyrtar, autoritetet italiane sqaronin se sasia e kompjuterėve dhe aksesorėve shoqėrues ishin prodhime pirate kineze.

Kompania serbe qė kishte fituar tenderin nė Shqipėri, as e pohoi dhe as e mohoi kėtė fakt, ndėrsa Ministri i Arsimit, Fatos Beja, tha nė atė kohė se projekti do tė vazhdonte normalisht dhe se nuk ka lidhje me kėtė operacion.

Sipas Bejės, njė pjesė e kontingjentit tė kompjuterėve qė janė pjesė e kėtij projekti kanė mbėrritur nė Shqipėri, ndėrsa pjesa tjetėr ėshtė nė ardhje.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=235047
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.