Kthehu   Kreu > Ulknir > Agregat > Promo
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 31.7.2006, 01:27   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Grumbullim paraprak


Kėto kam arrit tė mbledh si emra. Di qė disa kėtu ose i njohin personalisht ose kanė noi dijeni tė mėtejshme, dhe mirė do qe tė hapnim nga njė temė pėr grup, sipas tė dhėnave. Mund tė ketė dhe gabime mė poshtė, bjerini n'kafkė.

metal
Thunderway - power/speed
Radical Obscurity - thrash/crossover
Baal Zevul - Baalzebub? Belzebub? - death
Satrap - black epic
Syrgjyn - death
Natfron - black
Enthroned - black
Diabolic Art - black

tė paverifikume
Kufoma - black?
Dethroned - black
Dementia - black?

rock/hardrock
Purgatory - rock/hardrock
Meteor hardrock
Black Moon hardrock
Mocks rock
Megahertz - Megaherz? - hardrock, pararendėsit e Thunderway-ve
Albatross - si mė lart
Centaur - hardrock
Gutternsipe - rock?
Fish Hook - rock
Frozen Storms - rock?
Diadema - hardrock, Kosovė
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.7.2006, 01:28   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Bohet fjalė pėr vitin '96:

Citim:
[10] THIRD ROCK FESTIVAL OPENS IN TIRANA
http://www.hri.org/cgi-bin/brief?/ne...12-10.ata.html

TIRANA, DEC 10 (ATA) By Atlant Frasheri: The third Rock Festival, organized by the Democratic Party Youth Forum (DPYF), was opened Monday in the International Cultural Center.

The conduct of this festival during these days aims at revoking the historic days of December 1990, when the students fought hand to hand with the communist dictatorship, and managed to achieve the main request, which was the political pluralism.

It is the third time that DPYF organizes the Rock Festival. Attending the festival this year will be 14 groups, which will contest during four days with their best works of this year. Along with "The Huch", "Ice- breakers", "Centaur", "Radical Obscurity", "Meteor", "Black Moon", "Mocks", which come from Tirana, Elbasani, Durresi, Shkodra, etc., are also invited groups from other Albanian territories of the Balkans.

DPYF aims at organizing this festival every year./eva/mt/sh/

Albanian Telegraphic Agency
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.7.2006, 02:08   3
kalimtar/e
 
Miresejugjej ne sofren e re. Pune e paqme e stafit!
Dikush me coi para ca ditesh nje e-mail me te dhena te dyshimta, lidhur me nje bande shqiptare BM (?). Mua s'ma mbush mendjen, do kete qene ndonje shaka (shto ketu se shume grupe shqiptare-sic duken dhe me siper- i kane emrat dhe kenget ne anglisht)!... Gjithsesi:
Quhet KALLKAN (?) dhe ne vitin e tashem 2006 na paska realizuar nje album
te plote, titulluar po Kallkan:

1- Zanafilla e territ (intro) 1:32
2- Prej epshi dhe spiralesh gjaku 4:43
3- Mitėrhequrat 5:09
4- Mizorė nė mizerje 4:27
5- Pranė tė hijshmit shtrat tė vdekjes 6:48
6- Parfum varresh (instr.) 3:30 
7- Gjallė mbas kalbjes 4:20
8- Rruga e errėt e kthimit 4:16
9- Demon gjakatar 3:58
10- Nė mė t’ėmbėltin ferr 6:24
11- Ku s’ka qiell (outro) 1:16
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.8.2006, 15:53   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Tė tjerė tė paverifikum:

Citim:
ALBANIA

Diabolicum (Albania)

Angry and aggressive with blazing intensity. Drums sound mixed between real and digital, guitars are reverbed, intense, and very well done. Keys are light and mix with the rest of the sound. Vocals are distorted and grim. Ambient “war” sound effects totally set the atmosphere. Musicianship is decent, production is average.

http://www.withstrengthweburn.com/mp..._of_europe.htm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.8.2006, 23:37   5
Behemoth
 
Citim:
Thėnė nga Legjion

ALBANIA

Diabolicum (Albania)

Angry and aggressive with blazing intensity. Drums sound mixed between real and digital, guitars are reverbed, intense, and very well done. Keys are light and mix with the rest of the sound. Vocals are distorted and grim. Ambient “war” sound effects totally set the atmosphere. Musicianship is decent, production is average.

http://www.withstrengthweburn.com/mp..._of_europe.htm
Uh, mos kemi qenė tė verbėr, tė shurdhėr, apo tė dyja bashkė?? \m/ Nqs. e vėrtetė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.9.2006, 13:14   6
Vigan
anėtar/e
 
Vigan
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Vendndodhja: Firenze , Itali
Nje grup tjeter qe beri disa kenge demo nga Elbasani jane dhe Catacthonium te cilet jane ndare , po po e shtoj si pjese e skenes underground te asaj kohe ne vitet '94 - '98 kur ne Shqiperi mori nje shtytje rryma metal.Keta benin BM.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2015, 14:51   7
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Gjendja e skenės sė metalit deri mė sot, disa janė projekte dhe tė paverifikuara:

Ars Dementiae BM, Tiranė
Aten DM, Tiranė
Belzebub (ndarė) DM, Tiranė
Catachthonium (ndarė) BM, Shkumbin
Centaur (ndarė) Thrash, Tiranė
Cryptorsatan BM, Tiranė
Demogorgon (ndarė) DM, Prishtinė
Diabolic Art (ndarė) BM, Tiranė
Enthroned (ndarė) BM, Tiranė
Ethernil DM, Tiranė
Gverr (ndarė) DM, Tiranė
Giotin BM, Korēė
Korrotos BM, Mitrovicė
Land of Confusion Doom, Prishtinė
Muzgart BM, Tiranė,
Natfron (ndarė) BM, Tiranė
Nihil BM, Tiranė
Odious (ndarė) BM, Shkumbin
Radical Obscurity (ndarė) Thrash/Crossover, Tiranė
Satrap (ndarė) BM, Tiranė
Syrgjyn DM, Tiranė
Thunderway (ndarė) Power/Speed, Tiranė
Vajtan, BM, Mitrovicė
Vislig Doom/DM, Tiranė
Wargazm BM, Tiranė
Zoterr DM, Tiranė

Gjithashtu ka njė tendencė tė gabuar tė kategorizohen ndonjėherė metal disa grupe tė tjera qė janė nė sferėn e rock-ut (tė tipit rock, hard rock, progressive rock, core etj.), deri mė sot:

Agenda
Akullthyesit
Albatros
Anbar
Bad Feel
Balthazar
Black Moon
Black Storm
Clockwork, Prog, Prishtinė
Crossbones
Demons in the Mist
Diadema
Distance
Djemtė e Detit
Dogma
Enemy
Fish Hook
Frozen Storm
Fuck-tura
Gjarpėrinjtė e Gjakut
Gutternsipe
Haliband
Hard
Hyperclown
Indigos
Krieg
Lithium
Madgod
Magma
Megaherz
Meta
Meteor
NA
PainKiller
Purgatory
Shekulli i Dreqit
Shqiponjat e Ferrit
Silent Scream
Stickers
Torch
Toxin
Troja
Upstream
Wild Feeling
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:12.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.