Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Propaganda a/sh
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.11.2008, 01:58   1

Vė re! Prop:GR/ Mohimi i ēėshtjes ēame


Citim:
Greqia deklaron se “nuk ka ēėshtje ēame” menjėherė pas deklaratės sė mėparshme tė kryeministrit Berisha, bėrė gjatė njė interviste nė njė televizion tė Shkupit, se “ēėshtja ēame duhet tė gjejė zgjidhje”.

Deklarata e Berishės ishte nė kuadėr tė zgjidhjes sė ēėshtjes sė pronėsisė qė kanė ēamėt nė Greqi.

Zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme greke, George Koumoutsakos, bėri tė ditur dje se ėshtė ngritur njė komision i pėrbashkėt pėr tė diskutuar “ēėshtje ligjore apo tė pronave nė varėsi tė kursit tė negociatave. Sigurisht, pėr aq sa Greqia ėshtė e interesuar, nuk ka njė ēėshtje ēame”. Kjo ishte deklarata e zėdhėnėsit tė Ministrisė sė Jashtme, i cili pohon se grupet e ekspertėve po punojnė pėr ēėshtjet nė interes tė dy palėve, ligjore dhe atė tė pronave.

Gjatė vizitės sė Presidentit Topi nė Greqi njė vit mė pare, nė bisedimet me Presidentin grek nuk ėshtė pėrmendur ēėshtja ēame, por ėshtė folur se duhet tė gjendet zgjidhja pėr problemet e pronėsisė qė kanė shqiptarėt nė Greqi dhe grekėt nė Shqipėri, pra pėr zgjidhjen e pretendimeve tė tyre.

Deklarata e zėdhėnėsit tė Ministrisė sė Jashtme vjen menjėherė pas falenderimit qė shefja e diplomacisė greke, Bakojanis, bėri pas nėnshkrimit tė marrėveshjes mes Shqipėrisė dhe Greqisė pėr ndėrtimin e dy varrezave greke nė vendin tone.

“Vendimi pozitiv ėshtė si pasojė e njė mbėshtetjeje tė tė dy palėve, dhe sa i takon Greqisė, mbėshtetje tė koordinuar nga ministrat e Jashtėm dhe atij tė Mbrojtjes. Ėshtė njė pėrfundim i suksesshėm i njė procesi tė gjatė, pėr tė cilin ministrja e Jashtme (Dora Bakojanis) e falenderoi qeverinė dhe popullin e Shqipėrisė pėr njė rezultat tė njė ēėshtjeje tė kahershme, karakterizuar nga njė dimension i madh njerėzor”, - bėri tė ditur dje zėdhėnėsi i Bakojanisit.

Ai mė tej, pas falėnderimeve, kėrkoi dhe shpresoi qė marrėveshja e nėnshkruar javėn e kaluar tė zbatohet sa mė shpejt tė jetė e mundur.

“Zbatimi i marrėveshjes ėshtė ēėshtje kohe. Mė duhet tė shpreh shpresėn dhe dėshirėn qė marrėveshja tė procedohet sa mė shpejt tė jetė e mundur”, - deklaroi dje Koumoutsakos.

Nė fakt, marrėveshja mes Shqipėrisė dhe Greqisė pėr ndėrtimin e dy varrezave tė ushtarėve grekė rėnė nė vendin tonė gjatė luftės italo-greke u arrit pas shumė negociatave. Por ajo qė mėsohet ėshtė se Shqipėria e nėnshkroi njė marrėveshje tė tillė, edhe pse Greqia ende mban tė ligjėruar ligjin e luftės me vendin tonė, pėr shkak se shteti fqinj, si vend anėtar i BE-sė e kushtėzoi njė gjė tė tillė me siglimin e MSA-sė mes Shqipėrisė dhe Brukselit.

Pritet qė shumė shpejt Greqia ta hedhė njė hap tė tillė dhe tė gjendet nė krah tė vendit tonė, ashtu si dhe nė samitin e NATO-s nė Bukuresht, nė proceset integruese drejt BE-sė.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=48452
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.4.2009, 02:38   2
Citim:
Vangjel Dule: Ēėshtja ēame nuk ekziston

Kryetari i partisė “Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut”, Vangjel Dule, ka deklaruar se ēėshtja ēame nuk ekziston. Drejtuesi i partisė qė pretendon se mbron tė drejtat e njeriut nė Shqipėri, por qartėsisht mbėshtetet nga minoriteti grek, thekson se mosekzistenca e ēėshtjes ēame u konfirmua nga qėndrimi i Kryeministrit tė Shqipėrisė dhe Kryeministrit tė Greqisė gjatė takimit tė dy ditėve mė parė. Sipas tij, nuk mund tė bėhet asnjė paralele mes minoritetit grek nė vendin tonė dhe komunitetit ēam. “Nuk ka objektivisht asnjė ēėshtje barazimi midis njė ēėshtjeje tė qenė dhe tė njė tjetre tė paqenė. Tė drejtat e minoritetit etnik grek nuk janė vetėm njė preokupim i Greqisė. Nuk mund tė quhet e hapur apo e mbyllur njė ēėshtje qė nuk ekziston”, - deklaroi Dule.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=58987
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.