Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.11.2008, 23:18   1

Shkrim i cituar Fushė-Bulqizė: Sėmundja rrezikon dhjetėra hektarė me pisha


Dhjetėra hektarė me drurė pishash nė pjesėn lindore tė minierės sė Bulqizės dhe fshatin Dragu nė Komunėn Fushė-Bulqizė, po shkojnė drejt zhdukjes. Prerjet e paligjshme dhe zjarret sidomos nė verėn e vitit tė kaluar i kanė reduktuar ndjeshėm sipėrfaqet e mbetura me drurė pishe.

Por edhe kjo sipėrfaqe prej dhjetėra hektarėsh me pisha po shkon drejt zhdukjes sė plotė, pasi pemėt rezultojnė tė prekura nga sėmundja e "proēesionares" ose thėnė ndryshe nė gjuhėn popullore "vemjes".

Nga kėto dhjetėra hektarė, rreth tetė hektarė ndodhen nė pjesėn lindore tė minierės sė kromit, vetėm pak metra larg Drejtorisė sė Shėrbimit Pyjor Bulqizė. Burime nga kjo drejtori konfirmojnė se nuk disponojnė fondet e duhura pėr tė luftuar infeksionin nė kėto sipėrfaqe pyjore.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=54391
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:51.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.