Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.12.2008, 22:14   1

Shkrim i cituar Vlorė: Sorkadhet drejt zhdukjes


Inspektorati i Shėrbimit Pyjor tė Vlorės ka marrė masa pėr tė ruajtur sorkadhet nė malet e kėsaj zone, tė cilėt janė dėmtuar mjaft nga gjuetar tė jashtėligjshėm.

Pėr kėtė arsye, nė Parkun e Llogorasė, janė krijuar disa grupe vėzhgimi pėr tė parandaluar gjuetinė e kėtyre specieve, gjithnjė e nė zhdukje nė vendin tonė. Masat e marra synojnė mbrojtjen e ekzemplarėve tė mbetur, si dhe pėr tė ndihmuar shtimin natyror tė tyre.

Ndėrmarrja e Shėrbimit Pyjor tė Vlorės, nė prag tė nisjes sė sezonit tė gjuetisė ka pėrjashtuar sorkadhen nga speciet qė mund tė gjuhen nga gjuetarėt. Ndėr masat e marra pėr shkelėsit e kėtij vendimi, do tė jetė heqja e licencave pėr gjuetarėt.

Vite mė parė sorkadhet mund t'i ndeshje shpesh nė mjediset pyjore tė rrethit tė Vlorės, ndėrsa tani numri i tyre ka rėnė nė mėnyrė drastike. Sipas tė dhėnave tė fundit, nė pyjet e parkut tė Llogorasė mendohet tė kenė mbetur 9-10 ēifte sorkadhesh, dhe ky ėshtė njė numėr simbolik, i cili dėshmon se ato kanė arritur nė pikėn e rrezikut pėr shfarosje.

Kjo ka ndodhur pėr shkak tė gjuetisė sė ushtruar pėr vite me radhė nga njerėz tė papėrgjegjshėm, madje dhe tė palicencuar.

http://www.gazetastart.com/?faqe=shfaqlajm&lajmid=4001
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.