Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.7.2010, 18:21   21
Citim:
FSK-ja plotėson radhėt me rekrutė tė stėrvitur

Ferizaj, 26 korrik - Tė hėnėn, nė kazermėn e FSK-sė nė Ferizaj ėshtė mbajtur ceremonia e certifikimit tė rekrutėve tė gjeneratės sė parė pėr vitin 2010, tė cilėt pėr tetė javė kanė kryer stėrvitjet bazike tek Komanda e Doktrinės dhe Stėrvitjes, duke u aftėsuar nė shumė aspekte ushtarake pėr tė qenė pjesėtarė tė denjė tė FSK-sė.Gjenerali Enver Sekaqi, komandanti Sylejman Selimi me kėnaqėsi informonin mysafirėt e pranishėm, prindėrit e rekrutėve, se kjo gjeneratė kishte pėrballuar me sukses tė plotė pėrgatitjet, duke u kalitur si nė aspektin fizik ashtu edhe nė atė psikik dhe taktik, pėr t'i shėrbyer atdheut me devotshmėri.

Nga 206 veta, sa kishin nisur stėrvitjet, kishin arritur t'i kalojnė me sukses testet 184 sish, nga tė cilėt 55 pjesėtarė tė komuniteteve, qė kėtė gjeneratė tė rekrutėve e bėn shumė domethėnės pėr rritjen dhe forcimin e FSK-sė.Edhe ministri Fehmi Mujota ndjehej i lumtur qė kėta rekrutė po shėnonin shkollimin e radhės sė kuadrove tė FSK-sė, tė trajnuar dhe tė edukuar sipas standardeve te NATO-s.

Komandanti i forcave tė KFOR-it nė Kosovė, gjenerali Mark Bentler, i uroi rekrutėt e rinj tė dalluar, nė gjuhėn shqipe, derisa ua shtrėngonte duart ushtarakisht. Shumė familjarė shprehnin emocione tė papėrmbajtura derisa shihnin djemtė e tyre nė uniformėn e re tė FSK-sė, tė kalitur dhe tė mėsuar pėr tė mbrojtur atdheun.

"Edhe vetė jam pjesėtar i FSK-sė, por sot jam kėtu qė ta shoh vėllain tim Shefkiun, tek kualifikohet. Jemi pėrcaktuar sė bashku pėr FSK-nė, sepse e duam atdheun, ndėrkaq mos tė harrojnė tė rinjtė se ėshtė edhe mundėsi e madhe pėr karrierė profesionale", shprehej Nazmi Latifi nga Podujeva.

Kurse pėr Taulant Hetemin (18) , nga Skėnderaj, kėto ēaste e mbushnin plot krenari dhe shpresė pėr tė ardhmen.

"Dua tė jem nė shėrbim tė atdheut sot e pėrjetė, po ta kisha kėtė pėrgatitje gjatė luftės dhe po t'i kisha kėta shokė sigurisht se do tė ishim mė tė fortė kundėr pushtuesit", flet Taulanti, duke kujtuar ditėt e rėnda tė luftės dhe duke shprehur sigurinė pėr tėardhmen.

Kjo ėshtė gjenerata e tretė me radhė e nxjerrjes sė kuadrove tė FSK-sė, ndėrkaq gjenerata e katėrt pritet qė nė vjeshtė t'i pėrfundojė trajnimet.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,29306
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.7.2010, 21:42   22
Citim:
Mė 2012, FSK gati pėr kompetencat

Forca e Sigurisė sė Kosovės (FSK) ėshtė nė rrugėn e duhur tė ngritjes sė kapaciteteve tė saj, sipas parimeve, kritereve dhe standardeve tė NATO-s. Deri nė vitin 2012, FSK-ja do tė ketė kapacitete tė plota operacionale, ka thėnė ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Fehmi Mujota.

“Forca e Sigurisė po ndėrtohet sipas standardeve tė NATO-s dhe ėshtė e aftė tė mbrojė vendin dhe gjithė qytetarėt e vendit. Uniforma, natyrisht, pajisjet, infrastruktura, gjithė ēėshtjet tjera qė kanė tė bėjnė me ngritjen e FSK-sė, dėshmojnė pėr njė pėrgatitje profesionale tė forcės”, ka thėnė Mujota, transmeton KosovaPress.

Ai i bėri komentet nė ceremoninė e certifikimit tė 13 oficerėve paramedikė, tė cilėt janė trajnuar nga oficerė britanikė me mbėshtetjen e Qeverisė sė Mbretėrisė sė Bashkuar.

Certifikimin e kėtyre oficerėve, ministri Mujota e ka vlerėsuar si njė tė arritur tė rėndėsishme pėr FSK-nė, pėr ēka ka falėnderuar qeverinė britanike dhe oficerėt britanikė pėr kėtė trajnim.

“Kjo na ndihmon qė tė arrijmė kapacitetet tona operacionale dhe tė pėrmbushim misionin tonė si Forcė e Sigurisė pėr tė qenė garantues tė paqes dhe sigurisė nė vend dhe pėr pjesėmarrje nė misione jashtė vendit”, ėshtė shprehur ai.

Kurse, ambasadori i Mbretėrisė sė Bashkuar, Andy Sparks, ka shprehur kėnaqėsinė qė vendi i tij ka financuar kėtė trajnim pėr ngritjen e oficerėve tė Kosovės pėr tė qenė nė gjendje tė pėrballen me situate emergjente.

“Unė mendoj se nė tė ardhmen, e cila shpresoj qe nuk do tė jetė shumė larg, FSK-ja do tė jetė nė gjendje tė marrė pjesė nė misionet paqėsore nė mbarė botėn, duke demonstruar forcėn pozitive qė shteti i ri i Kosovės mund tė jetė edhe nė kėtė fushė tė trajnimeve mjekėsore. Ky ėshtė njė kurs i shkėlqyer. Besoj se kjo ėshtė njė ditė e rėndėsishme pėr zhvillimin e FSK-sė dhe pėr rrugėn e Kosovės drejt komunitetit ndėrkombėtar”, ka thėnė Sparks.

I pyetur nga gazetarėt se kur do tė jetė FSK-ja ushtri, ministri Mujota ka theksuar se obligim i Kosovės ėshtė qė tė ngrisė Forcėn e Sigurisė ashtu siē parasheh Kushtetuta dhe ligjet e vendit.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../35626/C4/C15/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.8.2010, 22:55   23
Citim:
Mitrovicė: Vlerėsohet bashkėpunimi i komunės me FSK-nė

Kryetari Kastrati i falėnderoi mysafirėt pėr interesimin dhe pėr angazhimin e tyre nė drejtim tė thellimit tė bashkėpunimit nė tė mirė tė tė dy institucioneve dhe nė kėtė kontekst edhe tė tė gjithė qytetarėve.

Ai shprehu zotimin se komuna do tė vazhdoj tė jetė e angazhuar karshi pėrgjegjėsive tė veta nė raport me nevojat e FSK-nė nė Mitrovicė.

Ai u ndal tek hapėsira ku ėshtė e vendosur Brigada pėr Reagim tė Shpejtė e FSK-sė nė Mitrovicė, ku sipas tij, ėshtė njė vend i mirė dhe qė ofron kushte shumė tė mira pėr ushtarėt e FSK-sė. Kryetari Kastrati, uroj qė

FSK-ja sa mė parė tė arrij kapacitetet e plota dhe tė jetė nė shėrbim tė tė gjithė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės.

Nė kėtė drejtim edhe zėvendėsministri Brajshori dhe zėvendėskomandanti gjen. Rama, kanė vlerėsuar qasjen konstruktive tė kryetarit Kastrati dhe tė pushtetit lokal nė raport me FSK-nė. Brajshori tha se janė duke punuar shumė qė tė arrihen sa mė parė kapacitetet e plota tė FSK-sė. Ai theksoi se ecuria ėshtė shumė e mirė dhe nė kėtė kontekst pėrmendi edhe pėrmirėsimin e strukturės etnike tė FSK-sė.

Ndėrsa gjen. Rama, tha se nė kazermėn ku ėshtė e vendosur FSK-ja nė Mitrovicė janė duke u realizuar disa projekte qė kanė tė bėjnė me krijimin e njė ambienti tė pėrshtatshėm pėr punė. Ai paralajmėroi se deri nė fund tė vitit tė ardhshėm aty do tė kryhen edhe shumė projekte tė tjera dhe ai vend do tė pėrmbush standardet mė tė larta pėr punėn e FSK-sė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=72439
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.9.2010, 20:58   24
Citim:
Pengesat para FSK-sė

Zyrtarėt e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, edhe pse nuk deklarojnė saktėsisht kohėn se kur kjo forcė do tė operacionalizohet tėrėsisht, thonė se janė nė rrugė tė drejtė pėr kompletimin e saj.

Sipas tyre, objektiv strategjik i FSK-sė, ėshtė qė tė formohet njė forcė e pėrgatitur dhe e pajisur me mjete dhe armatim tė njėjtė me vendet anėtare tė NATO-s.

Enver Dugolli, zyrtar pėr marrėdhėnie me publikun nė Ministrinė e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, thotė:

“Objektiv strategjik i FSK-sė ka qenė dhe ėshtė qė tė kemi njė forcė tė pėrgatitur dhe pajisur me mjete dhe armatim tė standardizuar me vendet tjera anėtare tė NATO-s, prandaj jemi duke rrugėtuar suksesshėm drejt kėtij objektivi”.

“Nė kėtė fazė kemi armatim aq sa ėshtė bėrė planifikimi. I gjithė ky kontingjent i armatimit ėshtė blerė me mjete nga buxheti i Kosovės duke ndjekur tė gjitha procedurat ligjore. Forca e Sigurisė e Kosovės ka pranuar donacione tė tjera tė shumta nė pajisje tė tjera nga shtete tė shumta mike, por jo armatim. Pėr kėtė pjesė tė pajisjeve(armatimin) ėshtė planifikuar qė tė bėhet nga buxheti i Kosovės”.

Aktualisht, FSK-ja ka mbi 2000 pjesėtarė aktivė, tė cilėt kryejnė detyrat dhe funksionet e tyre nė pėrputhshmėri tė plotė me misionin dhe vizionin qė ka kjo forcė.

Sipas Planit tė Ahtisaarit, mbi tė cilin rrjedhimisht ėshtė mbėshtetur dhe Ligji pėr FSK-nė, Forca e Sigurisė sė Kosovės ėshtė e paraparė tė ketė 2500 pjesėtarė aktivė dhe 800 rezervė.

Sipas zėdhėnėsit Dugolli, operacionalizimi i tėrėsishėm FSK-sė do tė bėhet ashtu siē ėshtė paraparė edhe me mbėshtetje tė NATO-s.

“Operacionalizimi dhe kompletimi i plotė i FSK-sė do tė ndodhė ashtu siē ėshtė paraparė me planin zhvillimor pėr kėtė fazė. Dihet se NATO-ja dhe KFOR-i janė mbėshtetėsit kryesorė pėr kėtė fazė tė zhvillimit tė FSK-sė, prandaj tė gjitha pėrgatitjet dhe tė arriturat janė njė punė dhe kontribut i pėrbashkėt”, shprehet Dugolli.

Zyrtarėt e FSK-sė pohojnė se aktualisht kjo forcė ka disa njėsi tė gatshme pėr aksione dhe detyra reale.

Disa nga njėsitė janė duke kryer operacione, siē janė njėsitė e ēminimit, kėrkim-shpėtimit, mbrojtjes kimiko-atomiko-biologjike etj.

Dugolli shton se kjo forcė deri nė operacionalizimin e saj para vetes ka disa sfida, e ndėr to pėrmend operacionalizimin e tėrėsishėm tė kėsaj force.

Nga ana tjetėr, ekspertė tė ēėshtjeve tė sigurisė dhe atyre ushtarake, operacionalizimin e kėsaj force e shohin si shumė tė vonuar.

Eksperti Ramadan Qehaja konsideron se kjo vonesė po ndodh pėr shkak tė mosmenaxhimi tė duhur dhe nepotizmit.

“Problemet mė tė mėdha janė te menaxhimi i kėsaj force, sepse nuk ka pasur ndonjė aktivitet tė pėrshpejtuar qė kjo forcė tė jetė e formėsuar nė mėnyrėn e pėrshpejtuar”.

“Menaxhimi ka qenė asisoj qė gjėrat kanė shkuar ngadalė. Ka pasur dobėsi tė brendshme, ka pasur nepotizėm. Ngecje ėshtė qė edhe faktori ndėrkombėtar nuk ka qenė nė gjendje qė kėtė forcė ta formėsojė sa mė shpejt”, vlerėson Qehaj.

Njė mangėsi tjetėr nė funksionimi e duhur tė kėsaj force, sipas ekspertit Qehaja, ėshtė se ajo nuk do tė ketė armatimin e duhur qė duhet ta ketė njė forcė dhe se, siē shprehet ai, jo tė gjithė pjesėtarėt e kėsaj force do tė jenė tė pajisur me armė.

“Ēdo pjesėtar i FSK-sė nė fillim duhet tė jetė i armatosur, kjo nuk ka ndodhur. Mandej numri i armėve, tė cilat kanė arritur, ėshtė i pamjaftueshėm - thuhet se numri i tyre ėshtė diku rrethe 400, ndėrsa deri tash kemi 1900 - 2000 veta qė janė nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, prandaj edhe kėtu ėshtė njė ngecje”, nėnvizon Qehaja.

Forca e Sigurisė sė Kosovės ėshtė e armatosur lehtė dhe nuk do tė ketė armė tė rėnda, siē janė tanket, artileria e rėndė apo kapacitete sulmuese ajrore, ky ėshtė njė nga pėrkufizimet e obligimeve tė FSK-sė, qė del nga Ligji pėr kėtė forcė.

Sido qė tė jetė, zyrtarėt e lartė tė NATO-sė kanė vlerėsuar tė arriturat e deritashme rreth hapave tė parė drejt operacionalizimit tė FSK-sė. /rel/

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../37833/C4/C16/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.9.2010, 03:18   25
Citim:
Mujota thirrje tė rinjve tė rekrutohen nė FSK

Prishtinė, 13 shtator 2010 Ministrii Forcės sė Sigurisė sė Kosovės Fehmi Mujota i ftoi sot tė rinjtė e vendit qė tė inkuadrohen nė radhėt e FSK.

"Tė gjithė tė rinjtė dhe tė rejat qė kanė pasė fatin tė jenė pjesėtarė tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, po shohin dhe nė praktikė se po respektohen standardet dhe kriteret pėr ngritjen e njė force profesionale", tha sot Ministri Fehmi Mujota nė njėvjetorin e arritjes sė kapaciteteve tė para operacionale tė FKS sė.

Gjatė njė takimi me gazetarėt ai u bėri thirrje tė rinjve tė vendit qė t'u pėrgjigjen fushatės sė rekrutimit e cila do tė fillojė kėto ditė. Mujota bėri tė ditur se qė nga themelimi i FSK sė e deri nė kėtė fazė, rreth 80 pėrqind e kapaciteteve ėshtė plotėsuar.

Ndėrkaq, pėrfshirja e komuniteteve pakicė nė FSK arrin 8.3, pėrqind qė ėshtė njė pėrqindje solide, megjithėse ėshtė paraparė qė pėrfshirja e komuniteteve pakicė tė jetė 10 pėrqind.

Deri nė vitin 2012 ėshtė paraparė qė tė arrihen kapacitetet e plota operacionale, sipas Kushtetutės dhe ligjeve nė fuqi tė Republikės sė Kosovės.

http://www.kosova.com/artikulli/65009
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.10.2010, 20:09   26
Citim:
Diplomon gjenerata e dytė e rekrutėve tė FSK-sė

Ceremonia e diplomimit tė gjeneratės sė dytė tė rekrutėve tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės u organizua tė premten nė Ferizaj, ndėrsa me kėtė rast u tha se gatishmėria e tyre pėr tė qenė nė shėrbim sigurie pėr popullin nuk lė asnjė dyshim.

Me kėtė rast, ushtruesi i detyrės sė presidentit Jakup Krasniqi tha se rekrutėt e FSK-sė janė pėrgatitur tė bėjnė pararojėn e sukseseve tė lavdishme tė gjeneratave qė sakrifikuan pėr lirinė e kėtij vendi, qė artin e ushtarit e mėsuan drejtpėrdrejt nė frontet e luftės pėr jetė a vdekje.

“Nėn sigurinė e forcės e tė gatishmėrisė suaj sot edhe ėndrrat e fėmijėve tanė janė mė tė qeta e pa ankthe. Edhe kur bie tėrmet e zjarr, edhe kur vėrshon uji i madh, tė gjithė ne, ndihemi mė tė sigurt me ju. Ne nuk e patėm komoditetin e mėsimit tė kėtij arti e tė kėsaj shkathtėsie fizike e psikike nė auditorė me ngrohje, pajisje e mjete tė sofistikuara. Jemi thellėsisht tė ndėrgjegjshėm se as gjenerata e juaj nuk i pati e nuk i ka ende tė gjitha ato qė duhen, por, po ashtu dėshmuat se mund t’i pėrballoni edhe vėshtirėsitė qė na i nxjerr jeta e rrethanat pėrpara, qė ritmi i zhvillimit tuaj mė se njė herė u desh ta pėrballojė aritminė e kohės, qė javėn ta bėni ditė, qė muajin ta bėni javė e vitin muaj. Ne, bashkė me ju, do tė bėjmė ē’ėshtė e mundur qė gjeneratat qė vijnė ta kenė mė tė lehtė rrugėn e zhvillimit.”, u shpreh Krasniqi.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=42648
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.1.2011, 23:00   27
Citim:
FSK-ja nga e premtja me armė tė reja

Prishtinė, 17 janar – Forcat e Sigurisė sė Kosovės (FSK) nga e premtja e ardhshme do tė ndėrrojė armatimin. Nė dyvjetorin e themelimit tė FSK-sė, armėt e deritashme tė tė zėvendėsohen me armė mė tė sofistikuara dhe mė moderne, ndėrsa secili pjesėtarė i FSK-sė do tė pajiset me pistoletė.

Vėllazrim Qerimi, zyrtar pėr informim nė FSK, ka deklaruar pėr Klan Kosova se fillimisht me armė tė reja do tė pajisen rojet e FSK-sė dhe pastaj pjesėtarėt e tjerė.

FSK-ja aktualisht ka 2.300 pjesėtarė aktiv dhe komponentėn rezervė.
Tashmė kanė filluar pėrgatitjet pėr tė filluar regrutimin e sivjetshėm pėr pjesėtarė tė rinj tė FSK-sė.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,46818
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.2.2011, 10:52   28
Citim:
Agim Ēeku i kthehet zanatit tė vjetėr

Prishtinė, 24 shkurt - Nė vazhdėn e pranim-dorėzimit tė detyrave nėpėr ministri tė republikės sė Kosovės, sot u bė pranim-dorėzimi edhe i detyrės sė ministrit tė FSK-sė. Nė ceremoninė solemne, ish ministri i FSK-sė, Fehmi Mujota i uroi mirėseardhje ministrit tė ri, Agim Ēekut, duke i dėshiruar punė tė mbarė dhe suksese nė drejtimin e kėsaj force tė vendit.

“Kjo ministri ėshtė me fat, sepse ministri Ēeku ka njė tė kaluar tė suksesshme dhe ėshtė njeri i cili frymon me natyrėn e punėve dhe detyrave qė ka ministria e FSK-sė”, tha pos tjerash Mujota para gazetarėve, pas pranim-dorėzimit tė detyrės.

Pasi pranoi detyrėn, ministri Ēeku falėnderoi Mujotėn dhe komandantin e FSK-sė, gjeneralin Sylejman Selimi, si dhe gjeneralė dhe oficerė tė tjerė tė FSK-sė, duke i pėrgėzuar pėr sukseset qė ka shėnuar kjo forcė.

“Unė ndihem njeri me fat qė mė ėshtė besuar ta drejtoj kėtė ministri. E kaluara ime prej ushtaraku mė bėn qė tė ndihem shumė mirė nė drejtimin e Ministrisė sė FSK-sė.

Unė kam njė tė kaluar tė pėrbashkėt me shumicėn e drejtuesve te FSK-sė, fakt ky qė mė motivon edhe mė shumė qė tė vazhdojmė sė bashku drejt pėrmbushjes sė suksesshme tė objektivave tė FSK-sė. Kam besim tė plotė se me pėrkrahjen e tė gjithė ju, ne do tė ecim shumė mė shpejt nė realizimin e synimeve tona.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,50575
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.4.2011, 11:55   29
Citim:
FSK-ja nuk ka para pėr helikopterė

Prishtinė, 14 prill – Forcės sė Sigurisė tė Kosovės nė vitin 2011 i ėshtė hapur mundėsia ligjore tė pajiset edhe me helikopterė dhe autoblinda, qė konsiderohen si armatim i lehtė, tė cilin ka tė drejtė ta posedojė kjo forcė.

Por megjithėse i janė hequr pengesat ligjore, FSK-ja nuk ka paraparė blerjen e helikopterėve, tė paktėn edhe pėr tre vjetėt e ardhshėm.

Zyrtari pėr informim nė Forcėn e Sigurisė tė Kosovės, Enver Dugolli, ka deklaruar pėr “Kohėn Ditore” se ndonėse kėsaj force i janė hapur mundėsitė ligjore, problemi qėndron te mundėsitė buxhetore.

“Pėr ne tash ėshtė e lejuar tė pajisemi edhe me helikopter dhe autoblinda, por kjo varet krejt nga buxheti, pra pajisja me kėtė lloj tė armatimit varet nga mundėsitė buxhetore”, ka thėnė Dugolli.

Sipas tij, helikopterėt janė shumė tė kushtueshėm edhe pėr blerje, edhe pėr mirėmbajtje. Por edhe sikur FSK-ja tė kishte buxhet pėr tė blerė helikopterė, ata nuk do tė kishte kush t’i pilotojė.

Dugolli tregon se fillimisht FSK-ja duhet t’i dėrgojė njerėzit e saj nė trajnim pėr pilotim. Kurse nė Ministrinė e FSK-sė thonė se janė duke e projektuar strategjinė pėr shkollimin e pilotėve dhe stafit pėrkatės.

Sa i pėrket blerjes sė helikopterėve, zyrtari pėr informim nė Ministrinė e FSK-sė, Ibrahim Shala, i ka thėnė gazetės se “pajisja e FSK-sė me helikopterė, sipas planit afatmesėm tė zhvillimit (pėr tre vjetėt e ardhshėm) nuk ėshtė paraparė tė bėhet, sepse pėr buxhetin e FSK-sė janė tė kushtueshėm”.

“Sipas planit afatmesėm tė zhvillimit ( tre vjetėt e ardhshėm) ėshtė paraparė njė buxhet simbolik pėr blerjen e autoblindave, pra do tė fillojmė tė blejmė autoblinda nė pėrputhje me planifikimin”, ka treguar Shala.

Nė media ishte raportuar se qysh nė muajin mars tė 2008-s, ish-presidenti amerikan, George W. Bush, kishte autorizuar ndihmė nė armatosjen e FSK-sė. Por tė dy zyrtarėt pėr informim, edhe ai i FSK-sė dhe ai i Ministrisė, nuk e dinė se ēfarė ka ndodhur me premtimet amerikane pėr armatim.

Sipas tyre, i vetmi donacion nga Amerika pėr FSK-sė deri mė tani kanė qenė uniformat.

“Qė nė fillim mė duhet tė them se FSK-ja nuk ka armė tė dhuruara. Asnjėherė nuk ka pranuar apo marrė donacione nė armatim. Armatimin qė tani e posedon FSK-ja, e ka tė blerė me para tė buxhetit, dhe me procedura tė rregullta tė prokurimit”, ka theksuar zėdhėnėsi i Ministrisė sė FSK-sė.

Shala ka shtuar se pėr tė ardhur deri te blerja e armatimit, FSK-ja fillimisht ka formuar njė grup punues, i cili ka bėrė njė vlerėsim tė prodhimeve tė disa prej prodhuesve tė armatimit.

Sipas tij, pas kėtij vlerėsimi, ėshtė vendosur qė armėt e kompanive “HECKLER & CO” tė prodhimit gjerman dhe ato “Glock” tė prodhimit amerikan, janė armė qė i plotėsojnė standardet e NATO-s.

“Armėt e gjata janė “HECKLER & CO”, me kalibėr 5. 56mm dhe “Glock 17” me kalibėr 9mm”, ka theksuar Shala.

Nė anėn tjetėr, nevojėn pėr blerjen e dy lloj armatimeve e shpjegon zyrtari i FSK-sė.

Dugolli ka treguar se blerja e armėve disa gjermane e disa tė tjera amerikane, ka ardhur duke i pasur parasysh nevojat e FSK-sė.

“Armėt e prodhimit gjerman kanė ardhur nė Kosovė diku nė fund tė 2009-s, ndėrsa kėto amerikane nė fund tė 2010-s”, ka treguar Dugolli.

Sipas tij, sė shpejti pritet tė formohen edhe njėsitet e veēanta brenda kėsaj force, tė cilat do tė dallojnė pėrveē nga uniforma edhe nga armatimi.

“Nė tė ardhmen do tė kemi Policinė e FSK-sė, Forcat e reagimit tė shpejtė dhe kėta do tė dallojnė ashtu si nė uniformė dhe nė armatim”, ka thėnė Dugolli, duke shtuar se “poenta ka qenė qė ne tė pajisemi me armatim tė standardeve tė NATO-s dhe ta heqim armatimin qė e kemi pasur - kallashnikovėt”.

Ndryshe, misioni aktual i FSK-sė ka tė bėjė vetėm me emergjenca civile, siē parashihet nė Planin Gjithėpėrfshirės pėr Statusin, tė hartuar nga Martti Ahtisaari, si dhe nė Kushtetutėn e Kosovės.

Gazeta ka raportuar ditė mė parė se nė vitin 2013, FSK-sė do t’i hapet mundėsia pėr t’u shndėrruar nė ushtri.

Buxheti i Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, pėr vitin 2011, sipas Projektbuxhetit tė miratuar sė fundi nė Kuvendin e Kosovės, do tė jetė 33 milionė e 21 mijė e 27 euro.

Sipas Projektbuxhetit, nė vitin 2011 nė FSK janė tė punėsuar 2 mijė 623 persona.

Pėr paga dhe mėditje FSK-ja do tė paguajė 13 milionė e 702 mijė e 466 euro, pėr mallra dhe shėrbime 6 milionė e 917 mijė e 428 euro, 485 mijė euro do t’i ketė si shpenzime komunale, ndėrsa 11 milionė e 916 mijė e 133 euro do t’i ketė pėr shpenzime kapitale.

Kurse Ministrisė sė FSK-sė pėr vitin 2011 i janė ndarė 2 milionė e 451 mijė e 864 euro.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,55533
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.5.2011, 22:07   30
Citim:
Byler fton FSK-nė pėr njė ushtrim me KFOR-in

Forca e Sigurisė sė Kosovės, ėshtė ftuar nga KFOR-i, nė ushtrimin “Skifteri i Ballkanit”, qė do mbahet nė fund tė muajit qershor. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga njė komunikatė e zyrės pėr informim tė KFOR-it.

Emri:  fskvg.jpg
Shikimet: 721
Madhėsia:  37,1 KB

Komandanti i trupave ndėrkombėtare, gjenerali Erhard Byler, ka dhėnė urdhėr qė tė nisin pėrgatitjet e ushtrimit, i cili ėshtė njė “operacion trajnues i integruar prej disa forcave tė sigurisė nė Kosovė, pėr tė ofruar njė ambientė tė qetė, pėrfshi edhe kontrollimin e turmave dhe trazirave, si dhe operacionet e shpėtimit”, thuhet nė komunikatėn e KFOR-it. Ky ushtrim, pėrpos njėsiteve tė KFOR-it, pėrfshinė edhe forcat e EULEX-it dhe Policinė e Kosovės.

Ftesa pėr FSK-nė pėrfshinė aftėsitė e kėsaj tė fundit nė fushėn e ēminimit, evakuimin mjekėsor, kėrkim – shpėtimin ose zjarrėfikjen. Ushtrimi nė tėrėsi shihet si mundėsi e rritjes sė efikasitetit tė tė gjithė atyre qė janė tė pėrfshirė nė ofrimin e sigurisė dhe ruajtjes sė rendit.

http://www.kosova-sot.info/politike/...trim-me-kforin

Citim:
Byhler urdhėron pėrgatitjet pėr stėrvitjen "Balkan Hawk"

Prishtinė, 17 maj 2011 - Sot Komandanti i KFOR it, gjenerali Erhard Byhler ka urdhėruar fillimin e pėrgatitjeve pėr stėrvitjen e pėrbashkėt tė radhės "Balkan Hawk" (Skifteri i Ballkanit).

Kjo stėrvitje ėshtė njė operacion trajnues i integruar prej disa forcave tė sigurisė nė Kosovė, nė mėnyrė qė tė jetė i pėrgatitur profesionalisht pėr tė ofruar njė ambient tė qetė dhe tė sigurt pėr tė gjithė njerėzit nė Kosovė, duke pėrfshirė edhe kontrollin e turmave dhe trazirave, si dhe operacionet e shpėtimit, thuhet nė njė njoftim tė KF0R-it.

Stėrvitja do tė mbahet nė fund tė muajit qershor. Stėrvitja "Skifteri i Ballkanit" mbahen rregullisht dhe tradicionalisht kryhen nga njėsitet e KFOR it, Forcės sė EULEX it dhe Policisė sė Kosovės (PK).

Pėr shkak tė integrimit tė elementeve tė operacioneve tė shpėtimit, gjenerali Byhler ka ftuar dje Ministrin e FSK sė Agim Ēekun, Komandantin e FSK sė Sylejman Selimin dhe FSK nė qė tė marrin pjesė nė ushtrimin e integruar "Skifteri i Ballkanit" dhe tė sjellin tek ky ushtrim aftėsitė e tyre thelbėsore, si ēminimin, evakuimin mjekėsor, kėrkim shpėtimin ose zjarrfikjen.

http://www.kosova.com/artikulli/71756
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.5.2011, 23:45   31
Citim:
Ēeku raportoi nė Shtabin Qendror tė NATO-s

Bruksel, 23 maj - Ministri Agim Ēeku, dhe komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Sylejman Selimi, tė hėnėn vizituan Shtabin Qendror tė NATO-s nė Bruksel, ku janė takuar me pėrfaqėsues tė lartė tė NATO-s si dhe me ambasadorė e pėrfaqėsues tė vendeve partnere tė NATO-s dhe KFOR-it.

Emri:  ceku-selimi.jpg
Shikimet: 710
Madhėsia:  21,7 KB

Ministri Ēeku, siē bėhet e ditur nė njė komunikatė tė MFSK-sė, i raportoi zėvendės sekretarit gjeneral tė NATO-s, ambasador Claudio Bisogniero, pėr arritjet e FSK-sė si forcė multietnike dhe pėr zhvillimin drejt arritjes sė Kapaciteteve tė Plota Operacionale.

Minisitri Ēeku, siē raporton “Zėri”, shprehi falėnderimin qė NATO-ja dhe KFOR-i po mbėshtesin FSK-nė, dhe shfaqi shpresėn qė FSK-ja nė fund tė kėtij viti, do tė pranojė rekomandim pozitiv nga KFOR-i pėr arritjen e kapaciteteve tė plota operacionale.

Ministri dhe komandanti i FSK-sė po ashtu morėn pjesė nė drekėn e organizuar nga ambasadori i Republikės sė Shqipėrisė nė NATO, Artur Kuko

Nė komunikatė bėhet e ditur se Ēeku do tė takojė edhe delegacionin ushtarak tė SHBA-ve nė NATO, pėr tė diskutuar zhvillimin e bashkėpunimit nė tė ardhmen.

Lidhur me takimet e tij nė Bruksel, Ēeku theksoi se “ishin takime shumė frytdhėnėse, nė tė cilat u shkėmbyen pikėpamje lidhur me tė ardhmen e FSK-sė”.

“Unė, dua tė tėrheq vėmendjen nė rėndėsinė e bashkėpunimit me NATO-n dhe KFOR-in, dhe se Kosova i jep rėndėsi tė veēantė zhvillimit tonė profesional dhe progresit drejt integrimeve euro-atlantike”, ka thėnė ai.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,59936
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.5.2011, 17:39   32
Citim:
Testohen aftėsitė e FSK sė pėr arritjen e kapaciteteve tė plota operaconale

Prishtinė, 24 maj 2011 - Nga sot deri mė 27 maj, Forca e Sigurisė sė Kosovės (FSK), zhvillon stėrvitjen e vendkomandės (UVK) "Luani i shkathėt 4", nė tri lokacione Prishtinė, Ferizaj dhe Istog.

Qėllimi i kėsaj stėrvitjeje ėshtė trajnimi i shtabeve, komandantėve dhe oficerėve pėr planifikim, organizim dhe realizim tė stėrvitjeve pėr tė pėrmbushur misionin dhe detyrat, si edhe tė zhvillojė aftėsitė e komandimit, koordinimit gjatė stėrvitjes pėr situatat e reagimit emergjent nė situata tė krizave dhe katastrofave elementare.

Nė kėtė stėrvitje do tė pėrfshihen tė gjitha njėsitė e Komandės sė Forcave Tokėsore (KFT), tė FSK sė, tė cilat do tė ushtrojnė nė vendkomandė, me qėllim qė tė zhvillojnė aftėsitė planifikuese dhe koordinuese tė komandave si pėrgatitje pėr operacionet fushore tė kėrkim shpėtimit, evakuimit, dekontaminimit, shėrbime mjekėsore, tė xhenios dhe tė sigurisė mė qėllim tė shpėtimit tė jetės sė njerėzve dhe minimizimin e pasojave.

Ndėrkaq nesėr nė Ferizaj, Ushtrimin nė Vendkomandė do ta vizitojnė: Ministri i FSK sė, Agim Ēeku, komandanti i FSK sė, gjenerallejtėnant Sylejman Selimi, KOMKFOR, gjeneralmajor Erhard Byhler, Komisioni Parlamentar pėr Punė tė Brendshme, Siguri dhe Mbikėqyrje tė FSK sė, etj., theksohet nė njė komunikatė tė FSK.

Ndėrkaq nė njė njoftim tė KF0R-it thuhet se stėrvitja "Luani i shkathėt 4", do tė testojė aftėsitė e FSK sė nė rrugė pėr arritjen e kapaciteteve tė plota operaconale. Kjo stėrvitje gjithashtu ėshtė pėrgatitje pėr stėrvitjen fushore nė tėrė Kosovėn qė do tė organizohet nė vjeshtė tė vitit 2011.

http://www.kosova.com/artikulli/71979

Citim:
FSK, zhvillon Ushtrimin e Vendkomandės “Luani i Shkathėt 4”

Forca e Sigurisė sė Kosovės (FSK), zhvillon Ushtrimin e Vendkomandės (UVK) “Luani i Shkathėt 4”. Ushtrimi do tė mbahet nga 24 -27 maj 2011, nė tri lokacione: Prishtinė, Ferizaj dhe Istog.

Qėllimi i UVK “Luani i shkathėt 4” ėshtė trajnimi i shtabeve, komandantėve dhe oficerėve nė planifikim, organizim dhe realizim tė stėrvitjeve pėr tė pėrmbushur misionin dhe detyrat, si edhe tė zhvillojė aftėsitė e komandimit, koordinimit gjatė stėrvitjes pėr situatat e reagimit emergjent nė situata tė krizave dhe katastrofave elementare.

Nė kėtė ushtrim do tė jenė tė pėrfshira tė gjitha njėsitė e Komandės sė Forcave Tokėsore (KFT), tė FSK-sė, tė cilat do tė ushtrojnė nė vendkomandė, me qėllim qė tė zhvillojnė aftėsitė planifikuese dhe koordinuese tė komandave si pėrgatitje pėr operacionet fushore tė kėrkim-shpėtimit, evakuimit, dekontaminimit, shėrbime mjekėsore, tė xhenios dhe tė sigurisė mė qėllim tė shpėtimit tė jetės sė njerėzve dhe minimizimin e pasojave.

Njėsitė e pėrfshira nė ushtrim janė: Komanda e Forcave Tokėsore, Brigada pėr Reagim tė Shpejtė, Brigada pėr Mbėshtetje Operacionale, Komanda e Doktrinės dhe Stėrvitjes, Njėsia Ndėrlidhėse pėr Reagim ndaj Krizave, Policia e Forcės dhe Kompania e Mjekėsisė.

UVK “Luani i shkathėt 4”, i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, do tė testojė aftėsitė tė planifikimit, koordinimit tė njėsive drejt arritjes sė Kapaciteteve tė Plota Operacioneve tė FSK-sė. Ushtrimi i vendkomandės “ Luan i shkathėt 4”, i paraprinė ushtrimit fushor tė FSK-sė qė do tė zhvillohet nė vjeshtė tė kėtij viti.

Stėrvitja do tė zhvillohet nė objektet e FSK-sė, dhe nuk do tė pengojė aktivitete e qytetarėve tė vendit.

Mediet, do tė jenė tė ftuara qė tė pėrcjellin aktivitetet e ushtrimit me datė 25 maj 2011, nė Ferizaj, pikėrisht, nė ditėn kur Ushtrimin nė Vendkomandė do ta vizitojnė personalitete tė larta: Ministri i FSK-sė, Agim Ēeku, komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Sylejman Selimi, KOMKFOR, gjeneralmajor Erhard Buhler, Komisioni Parlamentar pėr punė tė brendshme, siguri dhe mbikėqyrje tė FSK-sė, etj.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=120285
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.5.2011, 18:18   33
Citim:
Krerėt e FSK-sė marrin pjesė nė takimin e Kartės sė Adriatikut

Prishtinė, 26 maj - Ministri Agim Ēeku dhe komandanti i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK), gjenerallejtėnant Sylejman Selimi, do tė marrin pjesė nė Takimin ministror tė SHBA - Kartės sė Adriatikut (US-Adriatic Charter Defense Ministerial Meeting), nė Budvė nga data 26 deri me 28 maj 2011.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	26agimc4.jpg
Shikimet:	687
Madhėsia:	25,5 KB
NNJ:	2980

Ministri Ēeku merr pjesė nė kėtė takim me ftesė tė ministrit tė Mbrojtjes tė Republikės sė Malit tė Zi, Boro Vuēiniē, si nikoqir i takimit.

Kjo ėshtė hera e parė qė pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės marrin pjesė nė kėtė takim nė nivel tė ministrave tė mbrojtjes tė vendeve tė rajonit dhe SHBA-ve.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,60346
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.6.2011, 16:54   34
Citim:
NATO kundėr detyrave policore tė FSK-sė

Prishtinė, 9 qershor 2011 - Zėdhėnėsi i NATO-s nė Kosovė tha se aleanca ushtarake u ka kėrkuar autoriteteve lokale tė mos i japin detyra policore Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

Hans Vihter tha se organizata po monitoron lėvizjet e autoriteteve kosovare pėr t'i dhėnė FSK sė tė drejtėn pėr tė kapur tė dyshuarit dhe pėr tė pozicionuar trupat nė kontrollimin e trazirave dhe demonstratave.

Vihter tha se roli i forcės 3 mijė anėtarėshe ėshtė tė ndihmojė nė emergjencat humanitare dhe natyrore.

http://www.kosova.com/artikulli/72442
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.6.2011, 07:49   35
Citim:
Ekspertėt: Ēeku, u ngut!

Ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (MFSK), Agim Ēeku ėshtė ngutur jashtė mase kur ka iniciuar hartimin e njė memorandumi, i cili po tė hynte nė fuqi, do t’i jepte kompetenca policore kėsaj force, tė cilat nė vendet demokratike nuk shihen “as nė ėndėrr”.

Me kėtė hap, Ēeku ka sjellė nė “teh tė shpatės” raportet e Republikės sė Kosovės dhe tė NATO-s, pėrkatėsisht forcės sė kėsaj aleance nė Kosovė, KFOR-it, tė cilėt jo qė janė pyetur, por as qė janė njoftuar pėr “vullnetin” e ministrit tė FSK-sė, kėshtu thonė ekspertė tė sigurisė duke komentuar iniciativėn e ministrit tė FSK-sė, Agim Ēeku.

Ushtaraku nė krye tė Ministrisė sė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės do tė duhej qė nė vend se tė mendojė se si ta bėjė FSK-nė “polici mbi policinė” tė punojė qė tė zhvendosė kompetenca tė caktuara nga KFOR-i te FSK-ja, posaēėrisht tani kur reduktimi i ushtarėve tė KFOR-it ėshtė duke u bėrė pothuajse pėrditė, thonė ekspertėt e sigurisė.

Ramadan Ēehaja, ekspert pėr ēėshtje tė sigurisė, thotė se nuk dyshon nė qėllimin e mirė tė ministrit Agim Ēeku, por memorandumi nė fjalė ka qenė nismė e kotė, meqenėse, detyrat tė cilat duhet t’i kryejė FSK-ja nė paqe, apo nė situatė tė jashtėzakonshme, janė tė pėrcaktuara qartė.

“Nuk ėshtė dashur t’i hyhet kėsaj ēėshtjeje (memorandumit). Duke pasur parasysh momentin aktual qė gjendemi, kur FSK-ja ende nuk ėshtė operacionalizuar, edhe pse qe tre vjet ka filluar sė formuari, mė tepėr ėshtė dashur qė tė merremi me ngritjen e FSK-sė dhe ta bėjmė atė plotėsisht operacionale. Kjo kishte me qenė detyra kryesore”, ka thėnė Ēehaja.

Ai shprehet i bindur se ministri Ēeku duhet tė konsultohet me KFOR-in pėr ēdo detaj rreth formėsimit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, meqenėse sipas tij, ėshtė pikėrisht KFOR-i ai qė ka punuar shumė nė forcimin e forcės kosovare.

Burimet ndėrkombėtare tė gazetės thonė se Ēeku ka pretenduar qė gjithēka tė bėjė larg “syve” tė NATO-s dhe bashkėsisė ndėrkombėtare, e cila ka ndihmuar nė formimin e FSK-sė.

Njė gjė e tillė pėr ekspertin Ramadan Ēehaja, do tė ishte goditje e rėndė pėr Kosovėn.

“Ėshtė dashur qė tė ketė njė bashkėveprim tė ngushtė me NATO-n lidhur me kėtė. Nėse kjo nuk ka ndodhur, atėherė duhet qė gjithsesi marrėdhėniet me NATO-n, ose KFOR-in tė jenė nė nivel tė duhur, sepse FSK pa mbėshtetje tė fuqishme tė NATO-s vėshtirė se mund tė lėvizė nga pozicioni ku gjendet”, shprehet ai.

Por, pavarėsisht nga rreziku qė mund t’i sjellė Kosovės nė raport me KFOR-in nėnshkrimi i kėtij memorandumi, kryeministri i vendit Hashim Thaēi dhe presidentja Atifete Jahjaga vazhdojnė tė heshtin.

Zėvendėskryeministri, Hajredin Kuēi, tė shtunėn nuk ka dhėnė asnjė detaj rreth kėsaj ēėshtjeje. Ai nuk ėshtė pėrgjigjur nė pyetjen “nėse qeveria ka qenė e informuar pėr kėtė memorandum dhe nėse rrezikohen raportet e Kosovės me NATO-”n.

Heshtjen e ka zgjedhur edhe ministri i FSK-sė, Agim Ēeku.

I vetmi qė ka folur shkurt rreth kėtij problemi ėshtė ministri Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, i cili edhe ėshtė pritur qė tė jetė nėnshkrues i kėtrij memorandumi, sė bashku me ministrin Ēeku. Ai ka thėnė se nuk do tė ketė prishje tė raporteve me KFOR-in, sepse memorandumi, si i tillė, nuk do tė nėnshkruhet.

“Nuk ėshtė duke u implementuar. Ne kemi evidencuar se (memorandumi) ėshtė jashtė kornizės ligjore dhe drafti do tė ndryshojė. Ka qenė iniciativė e FSK-sė, por kur e kanė sjellė, e kemi parė qė ėshtė jashtė kornizės ligjore dhe tash ėshtė duke u ridraftuar bashkė me presidencėn”, ka thėnė ai.

Burime tė larta ndėrkombėtare i kanė thėnė “Zėrit” se nėnshkrimi i kėtij memorandumi tė do tė ishte fatal pėr FSK-nė dhe pėr tė ardhmen e Kosovės, ndėrsa raportet e mira me KFOR-in do tė mbeteshin vetėm njė “kujtim i kohės”.

Jotransparenca godet Ēekun

Eksperti i sigurisė, Ramadan Ēehaja, thotė se Agim Ēeku ka “rrėshqitur” kur ka pretenduar qė ta realizojė memorandumin larg syrit tė opinionit. “Ėshtė dashtė qė transparenca tė jetė nė nivel. Mua mė duket qė kjo transparencė nuk ka qenė e mjaftueshme, dhe pėr shkak tė kėsaj erdhi te kjo qė ndodhi”, thotė Ēehaja.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/2...t-ceku-u-ngut/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2011, 15:21   36
Citim:
Ēeku: Kemi arritur kapacitetet e kėrkuara me Pakon e Ahtisarit

Ministri i Focės sė Sigurisė sė Kosovės Agim Ēeku beson se deri nė fund tė kėtij viti, kjo forcė do tė arrijė kapacitetet e plota operacionale.

“Besoj shumė qė brenda kėtij viti ne do t’i arrijmė. Procedura ėshtė e tillė qė komandanti i KFOR-it duhet t’i rekomandojė Kėshillit tė NATO-s e ai tė aprovojė dhe duhet t’i argumentojė me prova konkrete qė FSK e ka arritur”, tha Ēeku.

“ Ne edhe mė herėt po i arrijmė dhe besoj se do tė zhvillohet njė debat profesional brenda NATO-sė dhe institucioneve tė Kosovės me prezencėn ndėrkombetare se ēka do tė bėjmė pas arritjeve tė kapaciteteve. Pėr ne ėshtė shumė me rėndėsi arritja e kapaciteteve, sepse, na hapet dera pėr tė ndėrtuar tė ardhmen”, tha Ēeku.

Me Pakon e Ahtisarit ėshtė paraparė njė periudhė 5 vjeēare pėr arritjen e kapaciteteve tė plota, por sipas Ministrit, kjo pritet tė arrihet brenda kėtij viti.

Ai thotė po ashtu se FSK-ja po pėrmbush edhe kėrkesėn tjetėr, atė pėr numrin prej 2 mijė e 500 pjesėtarėve.

“Ne kėtė e kemi plotėsuar, sepse grupi i rekrutėve prej 150 vetash tashmė ka filluar trajnimin themelor pėr tė qenė ushtarė. Kjo ėshtė ka shkon shumė mirė dhe brenda njė muaji apo dy muajsh nė do tė kemi numrin e kėrkuar nė FSK”, tha Ministri Agim Ēeku.

Megjithatė, sipas Ēekut, 2500 pjestarė tė FSK-sė nuk i mjaftojnė Kosovės. Pas pėrfundimit tė trajnimeve bazike tė rekrutėve tė rinj do tė fillojė edhe procesi i trajnimit tė Komponentės rezervė, e cila pėrbėhet nga 800 pjesėtarė.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=126079
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.7.2011, 08:15   37
Citim:
FSK stėrvitet nė Maqedoni

Pjesėtarė tė Forcės sė Sigurisė tė Kosovės (FSK), pėr 12 ditė kanė marrė pjesė nė ushtrimin e pėrbashkėt tė shteteve tė rajonit, qė ėshtė mbajtur nė Krivollak tė Maqedonisė.

Tė martėn, aktivitetin e ka pėrcjellė nga afėr edhe ministri i FSK-sė, Agim Ēeku, i cili tha se Kosova ka treguar se ėshtė e gatshme pėr tė marrė pėrgjegjėsitė e saj nė ruajtjen e paqes e sigurisė nė rajon dhe mė gjerė.

Kurse, ministri i Mbrojtjes i Maqedonisė, Zoran Konjanovski, ka thėnė se kampingu i sivjetmė ka qenė i suksesshėm. “Ishin tė pranishėm pėrfaqėsuesit e shkollave ushtarake nga Maqedonia, Bullgaria, Kosova, Turqia dhe Mali i Zi”, ka thėnė ai.

Njėri nga pjesėtarėt e FSK-sė, Nysret Buzhala, tha se aktivitetet e kryera gjatė 12 ditėve me ushtarė tė shteteve tė ndryshme kanė sjellė njė pėrvojė tė mirė. Njėsiti i FSK-sė pėrbėhej nga njė oficer, njė nėnoficer dhe 10 kadetė.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,57959
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.8.2011, 21:26   38
Citim:
Ministri Ēeku e viziton SHBA-nė

Ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (MFSK), Agim Ēeku, udhėtoi pėr njė vizitė zyrtare disaditėshe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės (SHBA). Ministri Ēeku, gjatė qėndrimit nė SHBA, do t’i realizojė disa vizita tė rėndėsishme nė Uashington dhe nė Ajova.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	ceku-selimi2.jpg
Shikimet:	632
Madhėsia:	91,7 KB
NNJ:	3121

Sipas agjendės, fillimisht ėshtė paraparė vizita nė Ajova (IOWA), ku delegacioni i lartė i Ministrisė sė Forcės sė Sigurisė do tė takohet me kreun e Gardės Kombėtare tė Iowas, gjeneralin Timothy Orr.

Po ashtu, ministri Ēeku do tė ketė edhe disa takime tė nivelit tė lartė nė Pentagon, nė Departamentin e Shtetit dhe nė Kongresin Amerikan. Njė kujdes i veēantė do t’i kushtohet edhe angazhimit tė MFSK-sė dhe FSK-sė drejt arritjes sė Kapaciteteve tė Plota Operacionale.

http://www.kosova-sot.info/politike/...viziton-shbane
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.8.2011, 19:44   39
Citim:
Diplomojnė edhe 148 rekrutė tė rinj

Ferizaj, 12 gusht - FSK-ja ka shtuar kapacitet e saja kadrovike edhe pėr 148 rekrutė tė rinj. Nė Komandėn e Doktrinės dhe Trajnimit (KDS) nė Ferizajt, tė premten ėshtė zhvilluar ceremonia e diplomimit tė gjeneratės sė parė tė kėtij viti.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	fsk-rekrute-2011-b1.jpg
Shikimet:	629
Madhėsia:	84,3 KB
NNJ:	3124

Gjeneral Enver Cikaqi, komandant i KDS-sė, ua ka pėrkujtuar ushtarėve tė rinj se tri shtyllat kryesore pėr pėrfundimin e kursit me sukses kanė qenė “nderi, detyra dhe atdheu” dhe kėto duhet t'u shėrbejnė si moto e punės suaj vazhdimisht gjatė karrierės.

Ndėrkaq komandanti i FSK-sė, gjeneral Selimi i ka pėrgėzuar rekrutėt e rinj duke shprehur besimin se ata do t'i shėrbejnė me nder dhe profesionalizėm institucionit tė FSK-sė.

"FSK-ja do tė ndjekė veprimet strategjike, anėtarėsimin nė NATO. Pėr jetėsimin e kėtij qėllimi ėshtė e pėrcaktuar dhe e vendosur tė ndėrtojė strukturėn dhe potencialin njerėzor nė radhėt e saj si dhe pajisjen dhe infrastrukturėn sipas kėtyre standardeve. Trajnimi qė keni ndjekur siguron dhe garanton edhe mė tepėr suksesin dhe rrugėtimin drejt kėtij objektivi" ka thėnė zv/ministi i MFS-sė Bejtush Gashi.

Rekrutėt mė tė zellshėm nė kėtė ceremoni janė nderuar me mirėnjohje nga komandanti i FSK-sė.

"Unė tani si pjesėtare e ushtrisė sė Kosovės ndihem shumė mirė. Nuk mund tė pėrshkruaj kėtė ndjenjė pas shpalljes rekrute shembullore" , ėshtė shprehur Agnesa Beqiraj.

Kėtė ceremoni e pėrcolli edhe komandanti i KFOR-it, Buhler.

Ushtarėt e rinj, qė kryesisht ishin tė ardhur nga shoqėria civile, pėr nėntė javė kanė ndjekur trajnimet bazike, duke arritur nivele tė larta profesionale dhe shkathtėsi tė mjaftueshme.

http://www.koha.net/?page=1,13,65875
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.9.2011, 21:47   40
Citim:
FSK, tash e tutje simbol e ka shqiponjėn

Me dekret tė presidentes sė Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, tė mėrkurėn u bė promovimi i stemave tė reja tė njėsive tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK).

Kėshtu, shqiponja bėhet simboli kryesor i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės duke u zėvendėsuar me luanin qė ka qenė simbol i forcės tash e dy vjet, qysh nga themelimi. Me dekret tė presidentes, FSK ka ndėrruar tė gjitha simbolet e batalioneve dhe njėsive tė saj.

Dekreti i nėnshkruar nga Presidentja ėshtė i bazuar nė nenin 84 pika 12 e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės dhe neni 18 paragrafi 3 i Ligjit Nr. 03/L-046, pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės dhe i bazuar nė kėrkesėn e Ministrit tė FSK-sė, Agim Ēeku.

Po sot u komunikua vendimi qė 27 nėntori, tė jetė “Dita e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės”, ditė prej sė cilės do tė fillojnė tė pėrdoren stemat e reja tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės. /zėri/

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	simbolet.jpg
Shikimet:	598
Madhėsia:	150,5 KB
NNJ:	3183

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/3...ka-shqiponjen/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:12.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.