Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.4.2012, 21:05   61
Citim:
FSK nisi ushtrimin fushor “Shqiponja 1”

Prishtinė, 27 prill - Forca e Sigurisė e Kosovės ka filluar ushtrimin fushor “Shqiponja 1”, i cili ėshtė i pari pas ndėrrimit tė emblemave tė saj, raporton KTV..

Kjo Forcė sot po teston aftėsitė e reagimit ndaj fatkeqėsive, sipas skenarėve tė ndryshėm, gjatė tė cilėve ajo do tė veprojė nė mbėshtetje tė popullatės nė tė gjitha komunat e Kosovės. Konkretisht, ushtrimet kanė tė bėjnė me zjarrfikjen, deminimin dhe kėrkim-shpėtimin.

“Forca e Sigurisė e Kosovės ėshtė e gatshme qysh tani tė kryejė detyra tė reja”, ėshtė shprehur kreu i saj, gjeneral Kadri Kastrati.

Ndonėse, nė nėntorin e kaluar, KFOR-i kishte dhėnė dritėn jeshile qė FSK-sė t’i jepen kapacitetet e para operacionale, ende nuk ėshtė zyrtarizuar njė gjė e tillė. Pėr gjeneral Kastratin kjo gjė nuk paraqet ndonjė problem, sepse FSK-ja i posedon faktikisht kėto kapacitete.

http://koha.net/?page=1,13,97292
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.5.2012, 21:43   62
Citim:
FSK tė bėhet njė forcė mbrojtėse

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka pritur sot ministrin e Mbrojtjes sė Shqipėrisė, Arben Imami. Thaēi mėsohet ta ketė vlerėsuar si “shumė tė rėndėsishme mbėshtetjen e plotė qė Kosova ka nga Shqipėria nė tė gjitha fushat”, e sidomos nė pėrkrahjen pėr avancimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

Siē bėn tė ditur kumtesa e Zyrės sė Kryeministrit, nė takim ėshtė thėnė se bashkėpunimi i shkėlqyer ushtarak mes Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė i rėndėsishėm pėr forcimin e paqes, stabilitetit dhe bashkėpunimin rajonal, si dhe nė funksion tė pėrshpejtimit tė procesit tė integrimit euro-atlantik tė Kosovės.

Ministri Imami ka siguruar kryeministrin Thaēi se “Ministria e Mbrojtjes sė Shqipėrisė do tė vazhdojė tė mbėshtesė FSK-nė nė procesin e ngritjes sė mėtejme tė kapaciteteve tė saj”.

Ndėrkaq gjatė njė takimi me ministrin e FSK-sė, Agim Ēeku, Imami u shpreh optimist pėr vlerėsimin pozitiv qė ka bėrė Komanda e NATO-s rritjen e kapaciteteve operacionale tė FSK-ės.

“Jemi shume tė lumtur qė Komanda e Napolit ka bėrė njė raport tė shkėlqyer vlerėsimi pėr ngritjen e kapaciteteve. Kjo hap rrugėn qė FSK-sė tė bėhet njė forcė mbrojtėse konvencionale. Shpresojmė qė menjėherė pas samitit tė Ēikagos kjo tė futet nė agjendė. Republika e Shqipėrisė do tė kėmbėngul pėr kėtė gjė. Njėkohėsisht ka marrė tė gjitha hapat diplomatike pėr tė shty pėrpara kėtė ēėshtje”, tha Imami.

Ministri Imami gjithashtu bėri tė ditur se nga java e ardhshme nė Ministrinė e Mbrojtjes sė Shqipėrisė do tė kėtė njė ekip tė posaēėm tė menaxhimit tė programit bilateral nė mes dy ministrive.

Ndėrkaq ministri Ēeku tha se Shqipėria ėshtė njė ndėr vendet qė mė sė shumti e mbėshtet FSK-ėn. Ai vlerėsoi pozitivisht rrjedhėn dhe dinamikėn e bashkėpunimit mė Shqipėrinė.

Imami gjithashtu ka kėrkuar nga ministri Ēeku qė FSK-ja tė jetė e pranishme nė paradėn e cila do tė organizohet me rastin e 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/4...rce-mbrojtese/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.6.2012, 21:25   63
Citim:
Eprorė tė FSK-sė trajnohen nga amerikanė nė Gjermani

Prishtinė, 1 qershor - Njė kontingjent i nėnoficerėve nga tė gjitha njėsitet e FSK-sė ėshtė nisur pėr njė trajnim trejavor nė Qendrėn e Trajnimeve Ndėrkombėtare tė Ushtrisė Amerikane nė Gjermani, njofton KTV.

Ministri i FSK-sė ka uruar ushtarakėt pėr trajnimin, duke u kėrkuar atyre qė t’i pėrkushtohen dhe tė kthehen pėr t’i ndihmuar FSK-nė e Kosovėn me njohuritė e marra.

“Qendra e trajnimit ku do tė shkolloheni ju, ėshtė njėra prej mė tė njohurave, ku janė edukuar ushtarakėt e tė gjitha vendeve anėtare tė NATO-sė. Edhe ne po aspirojmė qė njė ditė tė bėhemi anėtar tė Aleancės”, ka thėnė Ēeku.

Ushtarakėt i ka pėrshėndetur edhe gjenerali i FSK-sė, Kadri Kastrati, i cili ka folur nė superlativ pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės dhe trajnimet e zhvilluara.

http://koha.net/?page=1,13,101727
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.6.2012, 23:48   64
Citim:
FSK-ja tejkalon standardet e parashikuara nga NATO

Prishtinė, 25 qershor - Nėntėdhjetė nėnoficier tė FSK-sė kanė pėrfunduar trajnimin nė Akademinė prestigjioze tė ushtrisė amerikane nė Gjermani, ku kanė treguar performancė tė madhe. Ky trajnim ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr FSK-ėn, sepse vlerėsimet e kėtij trajnimi janė mbi 30 pėr qind i tejkalimit tė standardeve qė ka parashikuar NATO pėr FSK-nė. Kėshtu vlerėsoi Komandanti i FSK-sė Gjeneral Lejtnant, Kadri Kastrati.

Trajnimi i 90 nėnoficerėve tė FSK-sė ėshtė mbajtur nė Akademinė e Nėnoficerėve nė Qendrėn Ndėrkombėtare tė Trajnimeve nė Grafenworh, tė Gjermanisė.

Komandanti i FSK-sė, Kadri Kastrati tha se struktura e nėnoficerėve ėshtė objektivi kryesor dhe duhet tė ndėrtohet me tė gjitha standardet. Siē raporton RTK-ja, ai vlerėsoi se FSK-ja i nevojitet Kosovės, por edhe rajonit.

“Kjo tregon qe FSK-ja ėshtė shumė aktive tregon qė FSK-ja ėshtė duke ecur drejt ngritjes sė profesionalizmit dhe drejt shndėrrimit nė njė forcė qė i nevojitet jo vetėm Republikės sė Kosovės, por shumė shpejt ne synojmė qė tė japim kontribut edhe jashtė Kosovės nė misione humanitare nėpėr botė nėse kėrkohet nga ne”, tha ai.

Ndėrkaq sa i pėrket buxhetit lidhur me blerjen e automjeteve tė rėnda pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, komandanti Kastrati tha se FSK-ja ėshtė duke bėrė rishikimin strategjik tė FSK-sė dhe sigurisė nė Kosovė dhe pritet qė gjatė kėtij vitit tė nxirren nevojat e FSK-sė pėr pajisjet.

Si ēdo vit edhe kėtė vit pėr tė dytėn herė mė radhė pjesėtarėt e FSK-sė do tė marrin pjesė nė marrshin e NATO-s nė Holandė.

http://koha.net/?page=1,13,104707
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.10.2012, 23:20   65
Citim:
Katėr shtete bllokojnė vendimin e NATO-s pėr FSK-nė

Forca e Sigurisė e Kosovės nuk po mund tė pavarėsohet, nė mungesė tė njė vendimi politik tė NATO-s se kjo forcė i ka arritur kapacitet e plota operacionale.

Vendimi qė do t`u hapte rrugė institucioneve tė Kosovės tė merrnin vendime pėr avancimin e FSK-sė nga statusi aktual nė njė forcė tė armatosur tė Republikės nuk po merret pėr shkak tė katėr shteteve anėtare tė NATO-s qė nuk e kanė njohur pavarėsinė, shkruan “Koha Ditore”.

Qė nga nėntori i vitit kaluar, KFOR-i e ka dėrguar nė NATO njė raport ku ka konstatuar se FSK-ja i ka pėrmbushur tė gjitha kriteret teknike pėr t`u pavarėsuar, por aleanca qė pati bombarduar ish-Jugosllavinė pėr tė ndalur spastrimin etnik tė Kosovės, nuk po mund ta marrė vendimin politik qė t`i japė pavarėsinė Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, e cila aktualisht ėshtė nėn menaxhimin dhe mbikėqyrjen e misionit tė NATO-sė nė Kosovė KFOR.

Burime diplomatike nė Bruksel i kanė thėnė “Kohės Ditore” nė kushte anonimiteti, se pėrmbajtja e deklaratės qė do tė duhej tė lėshonte NATO-ja ėshtė bėrė problematike, pėr shkak se katėr nga 28 shtetet anėtare tė kėsaj aleance nuk e njohin pavarėsinė e Kosovės, dhe rrjedhimisht nuk pajtohen qė Kosova tė mund tė ketė ushtrinė e vet.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=25891
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.11.2012, 20:21   66
Citim:
Parakalimi i FSK-sė nė Tiranė

“Nė nder tė Ditės sė Flamurit dhe 100 vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, Forca e Sigurisė sė Kosovės (FSK) ka filluar pėrgatitjet me njė grup ushtarakėsh, tė formuar posaēėrisht pėr nder tė kėsaj ngjarje”, ka thėnė pėr SETimes Ibrahim Shala nga zyra pėr Marrėdhėnie me Publikun nė FSK.

Sipas tij, do tė jenė 65 ushtarė tashmė tė pėrzgjedhur qė do tė marrin pjesė nė Paradėn e Tiranės.

Shala shprehet se ushtarėt do tė paraqiten nė Paradė me njė uniformė tė re, tė projektuar sipas standardeve tė NATO-s, duke shtuar se ata kanė njė identitet kosovar qė i bėn tė dallueshėm nga ushtritė e vendeve tė tjera. Kjo pjesėmarrje nė Paradė vjen nė kuadėr tė bashkėpunimit qė Kosova ka me shtete fqinje.

(...)

Sipas kalendarit tė veprimtarive pėr 100 vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė, parada e Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė do tė mbahet mė 28 nėntor nė “Sheshin Skėnderbej” nė orėn 17:00. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=26504
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.11.2012, 19:55   67
Citim:
FSK-ja me Njėsit tė Kėrkim Shpėtimit

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	f1_19fsk-jpg1353339660.jpg
Shikimet:	157
Madhėsia:	193,0 KB
NNJ:	4083Krerėt e FSK-sė kėrkojnė qė trupa e tyre tė nisė njė mision tė ri, duke vlerėsuar se ajo ėshtė e aftė pėr tė reaguar nė aspektin kombėtar dhe ndėrkombėtar.

Gjatė pėrurimit tė Qendrės Regjionale tė Task Forcės pėr trajnime tė Kėrkimit e Shpėtimit, ministri i FSK-sė, gjeneral Agim Ēeku theksoi se mė kėtė po realizohet njė nga synimet e mėdha dhe objektiva qė ka pasur Ministria e Forcės.

“Ne kemi ardhur me njė ide qė ta formojmė njė njėsit tė kėrkim shpėtimit me tė cilin mundė tė llogarisni jo vetėm qytete por edhe shtetet nė rajon dhe qė nga sot ne do t’i njoftojmė gjitha shtete e rajonit se Kosova e ka njė njėsit shpėtimit tė ndihmojė kudo qė ėshtė nevoja”, ka theksuar kreu i MFSK-sė, transmeton Koha.net.

Ēeku gjithashtu potencoi se ky njėsit i ri ėshtė formuar me ndihmėn e drejtpėrdrejtė tė SHBA-ve.

Komandanti i FSK-sė, Kadri Kastrati, duke e quajtur forcėn qė drejton ushtri e Kosovės, tha se nė kėto tri vitet e fundit ėshtė arritur shumė sukses nė operacione tė shumta nė fushėn e kėrkim shpėtimit.

Kjo Task Forcė do t’i ketė 120 ushtarė, prej tė cilėve 95 qė nga sot kanė nisur detyrėn. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=26565
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.11.2012, 20:26   68
Citim:
FSK me uniformė tė re

Forca e Sigurisė sė Kosovės, qė nga e hėna do tė paraqitet me uniformė tė re, e cila ėshtė sipas standardeve mė tė larta tė NATO-s por edhe me identitet kombėtar.

Ministri i FSK-sė, Agim Ēeku ka deklaruar pėr “Radio Kosovėn” se uniforma do tė promovohet nė ditėn e FSK-sė dhe nė kuadėr tė aktiviteteve pėr shėnimin e 100 vjetorit tė shpalljes sė shtetit shqiptar.

Pjesėtarėt e Forcės sė Sigurisė tė Kosovės do tė duken ndryshe gjatė manifestimit tė ditės sė tyre dhe gjatė festimit tė 100-vjetorit tė shtetit shqiptar.

“Kemi vendosur ta ndėrtojmė forcėn identifikuese me standarde me te larta tė NATO-s, por me identitet kombėtar”, ka theksuar Ēeku.

Ndėrkaq, Komandanti i FSK-sė Gjeneral Lejtnant Kadri Kastrati ka thėnė se FSK-ja do tė paraqitet me uniformė te re me 26 nėntor, nė orėn 10:00, kur fillon rreshtimi pėr tė shėnuar ditėn e FSK-sė. Ai ka theksuar se kjo uniformė ėshtė qepur nė Kroaci.

“Ne e kemi marrė njė vendim dhe me urdhėr ėshtė caktuar qė me 26 nėntor tė gjithė pjesėtarėt e FSK-sė nė orėn 10 ta veshin kur fillon edhe rreshtimi pėr tė shėnuar ditėn e FSK-sė. Ėshtė njė uniforme e bukur qė vet e kemi dizajnuar dhe ėshtė qepur nė Republikėn e Kroacisė”, ka theksuar Kastrati.

Pėr herė tė pare uniforma do tė vishet mė 26 nėntor nė kazermėn “Adem Jashari” nė Prishtinė, ku do tė shėnohet Dita e FSK-sė. Dy ditė mė vonė, pėrkatėsisht mė 28 nėntor, pjesėtarėt e FSK-sė do tė shihen duke parakaluar nė sheshin e Tiranės, krahas Forcės sė Armatosur tė Shqipėrisė. /Kosovapress/

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,85,156096
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.11.2012, 21:26   69
Citim:
Kastrati: FSK do tė pėsojė ndryshime

Nė prag tė shėnimit tė ditės sė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės komandanti i saj Gjeneral lejtnant Kadri Kastrati nė njė intervistė ekskluzive pėr Radio Blue Sky thotė se deri kah mesi i vitit tė ardhshėm, kur skadojnė tė gjitha kufizimet nga plani i Ahtisarit, atėherė FSK do tė pėsojė disa ndryshime, por, raportet me KFOR-in do tė mbesin tė njėjta.

Me rishikimin e sektorit strategjik tė sigurisė, FSK-ja do tė rishikojė edhe strukturėn, misionin dhe detyrat pėr tė ardhmen. Me pėrfundimin e kufizimeve tė Ahtisarit, kah mesi i vitit tė ardhshėm, FSK-ja do t’i dėrgojė Qeverisė rekomandimet e saj se ēfarė force, strukture, misioni dhe madhėsie i duhet Kosovės.

Komandanti i FSK-sė, Gjeneral Lejtnant Kadri Kastrati tha se FSK-ja do tė pėsojė ndryshime, por, raportet me KFOR-in do tė mbesin tė njėjta.

“Sa i pėrket emrit, kėtė ia lėmė Qeverisė. Qeveria le tė vendos se si do tė quhet Forca e ardhshme. Njė dihet, se, FSK-ja do tė pėsoj disa ndryshime. Marrėdhėniet tona me KFOR-in mbesin tė njėjta. E konsiderojmė KFOR-in dhe ai ne na konsideron si partner tė besueshėm. FSK-ja ėshtė faktor qė kontribuon pėr ruajtjen e paqes nė Kosovė dhe faktor i besueshėm apo institucion i besueshėm pėr tė gjitha institucionet vendore dhe ndėrkombėtare”, tha Gjeneral-Lejtnant Kadri Kastrati pėr Radio Blue Sky.

Sa i pėrket tė arriturave tė FSK-sė nė prag tė Ditės sė saj, komandanti Kadri Kastrati thotė se krenohet me tė arriturat, por veēon ekipet e dominimit, tė cilėt kanė rrezikuar jetėn pėr tė pastruar fushat e minuara:

“Detyrėn mė tė vėshtirė e kanė pas ekipet e dominimit, tė cilėt ēdo ditė bėjnė pastrimin e fushave tė minuara, ēdo ditė largojnė mina duke rrezikuar jetėn e tyre pėr ta shmangur rrezikun pėr qytetarėt e Kosovės. Edhe ekipet e kėrkim shpėtimit qė gjatė kėtij viti nė shpellėn 80 metra tė thellė kanė hyrė duke rrezikuar jetėn dhe kanė nxjerrur njė kufomė”.

Gjeneral Kastrati tha gjithashtu se FSK-ja ėshtė jashtėzakonisht e pėrgatitur pėr t’i kryer detyrat qė aktualisht i ka nė mision dhe ėshtė forcė operacionale.

http://www.kosova-sot.info/politike/...soje-ndryshime
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.11.2012, 21:45   70
Citim:
Zhvillimi dhe ngritja e FSK-sė, me standarde tė NATO-s

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	f1_26fsk-uniforma2-jpg1353943408.jpg
Shikimet:	184
Madhėsia:	230,0 KB
NNJ:	4084Prishtinė, 26 nėntor - Ministria pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės dhe Forca e Sigurisė sė Kosovės, sot me njė manifestim solemn, mbajtur nė Kazermėn “Adem Jashari” nė Prishtinė, shėnoi Ditėn e Forcės, Ditėn e FSK-sė, shėnimi i sė cilės pėrkon, kėtė vit, me shėnimin jubilar tė 100 Vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Ceremonia pėr shėnimin e Ditės sė Forcės, filloi me inspektimin e kuadrateve tė rreshtuara tė FSK-sė, nga presidentja Atifete Jahjaga dhe gjenerallejtėnant Kadri Kastrati.

Nė shenj nderimi pėr tė gjithė tė rėnėt pėr lirinė e Kosovės, u mbajt njė minutė heshtje.


Thaēi: FSK, njė forcė e re me arritje tė mėdha

I pari i cili pėrshėndeti “Ditėn e Forcės” ishte kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, i cili, tha: “ Ndihem krenar qė sot jam kėtu para jush, nė kėtė moment kaq tė rėndėsishėm tė historisė sė Republikės sė Kosovės. Kjo ceremoni tha kryeministri Thaēi, ėshtė edhe mė madhėshtore, sepse besoj se tė gjithė ndajmė sė bashku ndjenjėn e krenarisė dhe patriotizmit, por edhe kujtimit pėr tė gjithė ata qė na ndihmuan nė kėtė rrugėtim tė gjatė, qė dhanė jetėn e tyre dhe qė janė mė meritorėt qė ne sot jemi kėtu.

Sot, shtoj me tej Thaēi, po shėnojmė ditėn e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, por gjithashtu po shėnojmė ditėn kur kjo forcė do tė paraqitet pėr herė tė parė me uniformėn e re, uniformė kjo qė do tė jetė simbol identifikues i FSK-sė, por edhe karakterit tonė shtetėror.

Parakalimi i djemve dhe vajzave sot kėtu me uniformėn e re ėshtė mesazh i qartė i vizionit tonė – u shpreh kryeministri i Kosovės, qė Forca e Sigurisė sė Kosovės ėshtė duke punuar me pėrkushtimin mė tė lartė tė pėrmbush standardet e larta tė NATO-s, qė nė njė tė ardhme tė afėrt do tė jemi anėtar i NATO-s dhe kontribuues tė paqes dhe stabilitetit nė rajon, por edhe nė botė, u shpreh kryeministri i Kosovės,

Nė fund kryeministri i Kosovės, tha: Forca e Sigurisė sė Kosovės ėshtė njė forcė e re por me arritje tė mėdha. Pėr njė kohė tė shkurtė FSK-ja ka punuar pėr tė pėrmbushur kapacitetet operacionale, dhe tani me tė drejtė presim miratimin e tyre nė Bruksel.


Jahjaga: FSK u shndėrrua nė institucionin mė tė besueshėm tė Kosovės

Ndėrsa, presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga nė ditėn e FSK-sė, tha se ”sot me krenari po shėnojmė ditėn e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, e cila falė punės sė palodhshme tė pjesėtarėve tė saj ėshtė institucioni mė i respektuar i Republikės sė Kosovės. Po festojmė suksesin tonė tė pėrbashkėt, tė arritur me shumė mund dhe sakrificė, por mbi tė gjitha po i pėrkulemi pėrkushtimit tė pashembullt tė pjesėtarėve tė kėsaj force, pėr t’iu vėnė nė shėrbim qytetarėve tė vendit tonė dhe pėr t’u bėrė kontribuues i paqes, nė Kosovė dhe rajon.

Rezultatet e pėrkushtimit, suksesit dhe avancimit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės janė tė prekshme dhe ato po i shohim qartė kėtu para nesh. Brenda njė kohė tė shkurtėr, Forca e Sigurisė sė Kosovės u shndėrrua nė institucionin mė tė besueshėm tė Republikės sė Kosovės, duke iu dalė nė ndihmė qytetarėve tė vendit, pa dallim. Pėrmes Forcės sė Sigurisė sė Kosovės – misionit dhe qėllimit - ne kemi nisur njė kapitull tė ri nė historinė tonė – atė tė paqes dhe sigurisė pėr tė gjithė, tė vetėdijshėm se qytetarėt e Kosovės meritojnė njė jetė tė dinjitetshme, tė bindur se pa to nuk mund tė realizojmė pėrparimin qė e synojmė. Me tė njėjtin pėrkushtim, tė palėkundur dhe tė sigurt nė rrugėtimin tonė, ne po ndėrtojmė tė ardhmen, po dėshmojmė se jemi faktor stabiliteti dhe rrėfim suksesi. Ne po ndėrtojmė njė vizion tė ri pėr vendin dhe popullin tonė, vizionin e njė force tė qėndrueshme me njė tė ardhme tė qartė dhe prosperuese.

Kosova ka pėr synim integrimin nė Bashkimin Evropian dhe nė NATO. Si shtet ne synojmė tė ndėrtojmė dhe forcojmė partneritetin tonė strategjik dhe tė pėrhershėm me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, sepse bashkėrisht ndajmė pėrkushtimin pėr vlerat e pėrbashkėta tė lirisė dhe demokracisė. Republika e Kosovės ndjek politikėn e fqinjėsisė sė mirė me tė gjitha shtetet dhe si shtet demokratik respektojmė sovranitetin dhe integritetin e tė gjitha shteteve tjera. Aq sa edhe shtetet e tjera duhet ta respektojnė sovranitetin e Republikės sė Kosovės dhe integritetin territorial tė saj. Pėr profesionalizmin e FSK-sė dhe ndėrtimin e kapaciteteve tė saj e shkollimin e kuadrove tė reja qė janė rreshtuar nė radhėt e saj, e falėnderojmė nė mėnyrė tė posaēme NATO-n dhe forcėn e saj paqeruajtėse nė Kosovė si dhe Gardėn Kombėtare Amerikane, nė veēanti atė tė shtetit amerikan tė Iowas. Nėn mbikėqyrjen e tyre Forca e Sigurisė sė Kosovės jo vetėm qė ka pėrmbushur pritjet, por i ka tejkaluar ato duke u aftėsuar, qė nė njė tė ardhme tė afėrt tė bėhet pjesė e Partneritetit pėr Paqe dhe anėtare me tė drejta tė plota e NATO-s.

Nė fund Presidentja, ju drejtua oficerėve tė FSK-sė: “Ju keni vendosur themele tė qėndrueshme tė njė force demokratike dhe paqėsore qė ngėrthen nė vete njė tė kaluar tė lavdishme, njė tė tashme tė qėndrueshme dhe njė tė ardhme prosperuese nė pėrputhje me vizionin tonė si shtet tė ndėrtuar mbi parimin e barazisė dhe lirisė pėr secilin qytetar”. Gėzuar ditėn tuaj, qė po e festoni tė veshur me uniformėn tuaj tė re.

Qofshi tė bekuar ushtarė tė nderuar qė i shėrbeni vendit dhe qytetarėve tė Republikės sė Kosovės!

Nė Ceremoninė e Ditės sė Forcės sė Sigurisė foli edhe Real Admirali amerikan Mark Mongomery, pėr bashkėpunimin e mirė me FSK-nė dhe pėr tė arriturat e FSK-sė.


Kastrati: FSK-ja ėshtė operacionale dhe mund tė kryej tė gjitha detyrat

Me njė fjalim pėr tė arriturat e FSK-sė, foli komandanti i FSK-sė gejenrallejtėnant Kadri Kastrati.

Ai tha se sot jemi duke shėnuar Ditėn e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės. me moton: Me Forcėn – Pėr Kosovėn. Kjo festė e FSK-sė, kėtė vit pėrkoi me manifestimin e madh tė 100 vjetorit tė Shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, gjė qė e bėnė edhe mė madhėshtore Ditėn e Forcės.

Ky ėshtė viti i katėrt prej datės kur ėshtė themeluar FSK-ja. Kjo datė e gjen FSK-nė me rezultate tė shumta, qė i ka arritur nė kryerjen e detyrave dhe realizimit tė objektivave, sipas planifikimit tė dinamikės sė ngritjes dhe zhvillimit. Viti 2012 pėr FSK-nė filloi me aktivitet e njė dimri tė rėndė, krahas detyrave tė planifikuara u bėnė edhe angazhimet pėr hapjen e rrugėve nga dėbora pėr shumė fshatra tė bllokuara. Aktiviteti mė i rėndėsishėm ishte angazhimi humanitar nė ngjarjen tragjike e shkaktuar nga orteku i borės nė fshatin Restelicė tė Dragashit, me ē’rast pjesėtarėt e FSK-sė treguan njė angazhim tė jashtėzakonshėm. Viti 2012 ishte njė vit i angazhimeve dhe sukseseve tė mėdha, nė shumė fusha njėkohėsisht, si: kompletimi i strukturės aktive; pėrzgjedhja e kadetėve pėr qendrėn e Studimeve Universitare tė FSK-sė; mbajta e Ushtrimit Fushor “Shqiponja 1” nga 20-30 prill 2012; zbarkimi nė Krivollak tė Maqedonisė nė ushtrimin “Reagim ndaj krizave” dhe kompaninė model; zbarkimi nė Danimarkė nė Ushtrimin Fushor tė Njėsisė pėr Reagim ndaj Krizave; zbarkimi i kadetėve nė Krivollak tė Maqedonisė nė njė ushtrim tė pėrbashkėt me shumė shtete tė rajonit dhe ushtri anėtare tė NATO-s; marshimi tradicional tė NATO-s nė Nimengen tė Holandės; njėsitė e deminimit kanė pastruar 701,669 metra katrorė, janė gjetur 2085 mjete tė ndryshme eksplozive tė pashpėrthyera. Njėsia pėr Eliminimin e Mjeteve tė Pashpėrthyera (EOD) ka intervenuar nė 337 raste, ku ka shkatėrruar 402 mjete tė ndryshme eksplozive. Njėsitė e zjarrėfikjes sė FSK-sė janė angazhuar nė shuarjen e zjarreve nė zona tė ndryshme malore. Nė fushėn e bashkėpunimit Civilo-Ushtarak, FSK ėshtė angazhuar nė realizimin projekteve humanitare, siē janė: aksioni pėr dhurimin e gjakut, hapja e rrugėve tė reja, pastrimi i lumenjve, rregullimi i oborreve shkollore dhe terreneve sportive, ndėrtimi i urave, shtėpive tė banimit, ndihma mjekėsore pėr banorė tė komuniteteve jo shqiptare.

Sipas vlerėsimeve tė pėrbashkėta tė KFOR-it dhe FSK-sė, ne kemi arritur Kapacitetet e Plota Operacionale (KPO). Nė nėntor tė viti 2011, KOMKFOR-i sipas zinxhirit tė vet komandues ka raportuar nė NATO, se FSK-ja ka realizuar pesė (5) objektiva dhe 132 kritere tė parashtruara, si kritere matėse qė FSK-ja tė jetė operacionale.

FSK-ja sot ka strukturė funksionale pėr pėrmbushjen e misionit qė ka. FSK-ja ėshtė operacionale dhe mund tė kryej tė gjitha detyrat qė i caktohen. Ne jemi shumė optimist pėr tė ardhmen e FSK-sė si dhe pėr pozitėn e saj nė raporte me mekanizmat e NATO-s. Ne presim qė Kėshilli Veri – Atlantik i NATO-s, tė del me Deklaratė Politike pėr deklarimin e Kapaciteteve tė Plota Operacionale dhe raportin e ardhshėm nė mes Kosovės, NATO-s dhe KFOR-it. Perspektiva zhvillimore e FSK-sė, do tė trajtohet gjatė procesit tė Rishikimit tė Sektorit tė Strategjisė sė Sigurisė tė Kosovės, nė bashkėpunim me partnerėt relevant ndėrkombėtar.

FSK-ja ka zhvilluar bashkėpunim me ushtritė e vendeve mike nė kėmbim tė pėrvojave. Bashkėpunimi me KFOR-in ka vazhduar me kontakte tė rregullta dhe me Ekipin Kėshillues Ushtarak nė FSK. Ky bashkėpunim i thelluar me tė drejtė ėshtė vlerėsuar si bashkėpunim i drejtė pėr drejtė me NATO-n. Kemi pasur takime me karakter ndėrkombėtar dhe vizita pune tė shefave tė shtabeve tė ushtrive mike si me: Mal tė Zi, Shqipėri, Maqedoni, Ajova SHBA, Itali, Kroaci, Turqi etj. Nė kėto takime janė diskutuar planet e veprimit tė bashkėpunimit pėr vitin 2013. Njė vend tė posaēėm zė bashkėpunimi me Gardėn Kombėtare tė Ajovės nga SHBA-tė, qė po jep ndihmėn e pa kursyer nė trajnime tė pėrbashkėta, si dhe shkėmbim delegacionesh qė ishin nė funksion tė thellimit tė kėtij bashkėpunimi. Rezultat i bashkėpunimit dhe faktorizimit tė FSK-sė, ėshtė edhe arritja e dėrgimit dhe emėrimit tė atasheut tė parė ushtarak tė FSK-sė nė SHBA, pastaj nė Gjermani dhe sė shpejti edhe nė Belgjikė. Kėtė muaj themeluam dhe promovuam Task Forcėn (njėsi e posaēme dhe e specializuar) e Kėrkim–Shpėtimit, si njėsi e intervenimit operativ jashtė vendit. Nė avancim tė kėtij projekti po ashtu pėruruam edhe Qendrėn Regjionale Trajnues tė Kėrkim-Shpėtimit. Kjo qendėr ka karakter regjional dhe ėshtė ngritur me ndihmėn e SHBA-ve.

Zhvillimi dhe ngritja e strukturės sė FSK-sė ėshtė duke u bėrė me standarde tė NATO-s, qė mundėson bashkėpunimin edhe mė tė mirė me vendet e rajonit dhe vendet qė janė anėtare tė NATO-s. Kjo ngritje ėshtė rezultat i punės sė pėrbashkėt dhe ndihmės sė pakursyer tė partnerėve ndėrkombėtar. Edhe gjatė kėtij viti FSK-ja ka pasur ndihmėn e vendeve mike, qoftė me donacione tė ndryshme, si: mjete dhe teknikė, por edhe me trajnime nė fusha tė ndryshme. Nė kėtė ditė festive, nė ditėn kur numėrojmė arritjet tona, dua tė falėnderoj tė gjitha vendet dhe ushtritė, qė ndihmuan FSK-nė nė ēdo aspekt.

FSK-ja gjatė kėtij viti ka investuar nė ngritjen e vet, por ajo ka investuar edhe nė imazhin e vet, me dizajnim tė emblemave tė reja, gradave tė reja, me uniformė tė re dhe me emėrimin e kazermave me emra nga realiteti dhe historia e vendit tonė. Identitet ky, qė e bėnė FSK-nė tė ngjashme me ushtritė tjera dhe tė dallueshme njėkohėsisht.

Si Komandant i FSK kam nderin dhe kėnaqėsinė, qė nė kėtė ditė tė ju njoftoj, se nė ceremoninė e kremtimit tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, me 28 nėntor 2012 nė Bulevardin e Tiranės, njė njėsi e FSK-sė do tė parakalojė krah pėr krah me Ushtrinė e Shqipėrisė. Ky parakalim na nderon ne si FSK, ky parakalim nderon tėrė Kosovėn.

Niveli qė tash mė ka arritur FSK-ja, ėshtė nivel garantues pėr suksese tė reja. Pėr zhvillim dhe ngritje tė FSK-sė, drejtė objektivave mė tė larta.

Pėr arritje tė jashtėzakonshme u dekoruan ushtarė, nėnoficerė dhe oficerė, nga Presidentja, Ministri dhe Komandanti i FSK-sė.

Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga ka dekoruar me medalje Komandantin e FSK-sė gjenerallejtėnant Kadri Kastratin, gjeneralmajor Rrahman Ramėn , komandantė i KFT-sė si dhe gjeneralbrigade Bashkim Jasharin, me medalje: pėr Merita nė pjesėmarrjen nė luftė, pėrkushtimin nė ngritjen, ndėrtimin dhe zhvillimin e TMK-sė-FSK-sė.

Gjithashtu edhe ministri i FSK-sė Agim Ēeku, ka dekoruar me medaljen “Shėrbim Meritor” Real Admiralin Mark Montgomery, medalja i jepet nė shenjė falėnderimi pėr kontributin e tij tė veēantė pėr pėrkrahjen e Ministrisė sė FSK-sė.

Gjithashtu ministri dhe komandanti i FSK-sė kanė dekoruar me medalje, shumė oficerė dhe ushtarė, me medaljen:“Arritje e dalluar”

Manifesti pėrmbylli aktivitet e tij me parakalimin e kuadrateve tė FSK-sė, dhe tė Orkestrės frymore.

http://koha.net/?page=1,13,124864
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.11.2012, 21:31   71
Citim:
FSK'ja filloi Festėn e 28 Nėntorit nga Prekazi legjendar

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Fsk-ja_(5)_831413_995087.JPG
Shikimet:	171
Madhėsia:	42,4 KB
NNJ:	4085Ministri Agim Ēeku, Komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati dhe gjeneralė dhe oficerė tė FSK-sė, ditėn e festimeve tė sotme pėr nderė tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, 14 vjetorit tė daljes publike tė UĒK-sė dhe ditėlindjes sė Komandantit legjendar Adem Jashari, i filluan pikėrisht nga kompleksi memorial Adem Jashari dhe vizita nė familjen Jashari.

Nė delegacionin e ministrisė sė FSK-sė dhe FSK-sė, morėn pjesė nė homazhe edhe zėvendėsministri Shemsi Veseli, komandanti i Forcave Tokėsore, gjeneral major Rrahman Rama, komandanti i Brigadės pėr Reagim tė Shpejtė, gjeneral brigade Nazmi Brahimaj, komandanti i Komandės sė Doktrinės dhe Stėrvitjes, gjeneral brigade Enver Cikaqi, si edhe gjeneral brigade Gėzim Hazrolli dhe komandantė dhe oficerė tė tė gjitha njėsive tė FSK-sė.

Ministri i FSK-sė, Agim Ēeku tha se po fillojmė kėtė marshim sot, me rastin e 28 Nėntorit nga Kompleksi memorial Adem Jashari, ku zhvilluam homazhe, pėr ti bėrė nderime tė gjithė heronjve tė kombit, pėr ti bėrė nderime pėrpjekjeve shqiptare pėr kėto 100 vjet.

”Nga Prekazi, ne do tė vazhdojmė pėr t’iu bashkuar festės gjithėshqiptare nė Tiranė, ku do tė pėrcjellim edhe paradėn ushtarake, pjesė e sė cilės ėshtė edhe kuadrati i FSK-sė”, tha ai.

Mė pas delegacioni i ministrisė sė FSK-sė dhe FSK-sė u prit edhe nė Kullėn e Familjes Jashari nga Murat Jashari, pasardhės i familjes legjendare Jashari. Nė pritjen e pėrzemėrt ministri Agim Ēeku i uroi familjes Jashari 100 vjetorin e Pavarėsisė, si edhe ditėlindjen e Komandantit legjendar Adem Jashari, si dhe ēmoj lartė sakrificėn e pashembullt tė familjes Jashari pėr liri dhe pavarėsi. Po ashtu edhe Murat Jashari falėnderoi pėr vizitėn si edhe i uroi tė gjithė FSK-sė festėn e madhe tė 28 Nėntorit.

Pas vizitės nė homazheve nė Prekaz, delegacioni i ministrisė sė FSK-se dhe FSK-sė vazhdoi rrugėn pėr nė Tiranė ku do ti bashkohet manifestimit gjithėkombėtar pėr 100 vjetorin e pavarėsisė sė Republikės sė Shqipėrisė. /rtk/

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,97909
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.1.2013, 21:29   72
Citim:
Duhet tė pėrcaktohet struktura e ardhme e FSK-sė

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	fsk-kastrati-usaf-campbell.JPG
Shikimet:	130
Madhėsia:	43,9 KB
NNJ:	4139Pėrfaqėsues tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės kanė pritur nė takim Komandantin e Ushtrisė Amerikane pėr Evropė (USAREUR), Gjenerallejtėnant Donald M. Campbell me bashkė oficerė tė lartė. Me kėtė rast u tha se ėshtė i rėndėsishėm rishikimi i Sektorit Strategjik i Sigurisė nė Kosovė, nė mėnyrė qė pėrcaktohet edhe struktura e ardhme e FSK-sė.

Komandanti i FSK-sė Gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, sot mė 23 janar 2013, i shoqėruar nga Gjeneralbrigade Bashkim Jashari, Gjeneralbrigade Zymer Halimi dhe Major Fadil Hoxha, ka pritur nė takim Komandantin e Ushtriaė Amerikane pėr Evropė (USAREUR), Gjenerallejtėnant Donald M. Campbell i shoqėruar nga oficerė tė lartė si dhe Nėnkolonel Emily Thomas – Atashe Ushtarak nė Ambasadėn Amerikane nė Prishtinė.

Komandant Kastrati ka njoftuar kolegun nga Ushtria e SHBA-ve me zhvillimet nė MFSK dhe FSK, duke shpjeguar misionin dhe strukturėn e FSK-sė, arritjet e deri tashme, sfidat, objektivat pėr vitin 2013, pėr pajisjet dhe nevojat e FSK-sė pėr zhvillim tė mėtejmė.

Me kėtė rast Komandant Kastrati falėnderoi Ushtrinė e SHBA-ve pėr ndihmėn qė po jep, si nė fushėn e trajnimeve, donacioneve, me stafin e oficerėve qė janė nė FSK dhe nė Ekipin Kėshillues tė NATO-s.

Po ashtu ai vlerėsoi lartė bashkėpunimin e mirė me Atasheun Ushtarak nė Ambasadėn e SHBA-ve nė Prishtinė.

Theks tė posaēėm Komandant Kastrati pati mbi bashkėpunimin e mirė dhe intensiv me Gardėn Kombėtare tė Ajovės, nė kėmbimin e delegacioneve, fushėn e trajnimeve dhe mbėshtes nė shumė fusha me interes pėr FSK-nė.

Komandant Kastrati po ashtu foli edhe mbi rėndėsinė e Rishikimit tė Sektorit Strategjik tė Sigurisė nė Kosovė gjatė kėtij viti, ku do tė pėrcaktohet edhe struktura e ardhme tė FSK-sė.

Komandanti i Ushtrisė sė SHBA-ve pėr Evropė Gjenerallejtėnant Donald M. Campbell, duke shprehur kėnaqėsinė pėr arritjet e FSK-sė dhe shkallėn e profesionalizmit qė ka arritur, me nivelin e mirė tė bashkėpunimit mes ushtrisė sė SHBA-ve dhe FSK-sė, u angazhua qė ky bashkėpunim tė jetė edhe mė intensive nė fushat qė janė me prioritet pėr FSK-nė. /Kosovapress/

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,85,159006
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.2.2013, 21:49   73
Citim:
Kosova bėhet me ushtri, ministri Ēeku: Serbia mos trembet

Serbia duhet ta ketė frikė Kosovėn, nėse vazhdon tė ketė pretendime territoriale ndaj saj, vlerėson Agim Ēeku, ministėr i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės paralajmėron krijimin e armatės sė ardhshme tė Kosovės.

Viti 2013 ėshtė viti i ushtrisė sė Kosovės, kėmbėngul ministri Ēeku, sipas tė cilit ndėrtimi i kėsaj force po bėhet nė bashkėrendim tė ngushtė me vendet e NATO-sė, me synimin qė askush tė mos e konsiderojė kėtė ushtri si rrezik pėr sigurinė e vet.

Ish-komandanti i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė intervistėn pėr radion Evropa e Lirė thotė se ky qėllim i fqinjėsisė sė mirė, ku askush s’ia ka frikėn tjetrit, vlen edhe pėr Serbinė si vend fqinj, por nė rast se vazhdon tė mos sillet konform standardeve tė njėjta, atėherė sipas tij, ushtria e ardhshme do t’i dal ballė trysnive eventuale nga jashtė.

“Do tė jetė rrezik pėr Serbinė, nė qoftė se Serbia ka pretendime territoriale. Ne nuk kemi pretendime territoriale pėr Serbinė, dhe nuk mund tė jemi rrezik pėr tė. Por do tė jetė faktor shkurajues pėr Serbinė, me siguri, nė qoftė se do tė ketė pretendime territoriale ndaj Kosovės. Ky s’ėshtė kėrcėnim pėr Serbinė. Ushtritė nė ēdo vend, pėr atė janė, ekzistojnė, pėr tė mbrojtur sovranitetin. Ėshtė obligim, ėshtė mision. Edhe i ushtrisė sonė e edhe i ēdo ushtrie tjetėr”.

Forca e Sigurisė sė Kosovės, ėshtė formuar nė bazė tė planit tė Ahtisaarit, dhe ka 3,000 pjesėtarė tė uniformuar dhe tė armatosur lehtė.

Ministri Agim Ēeku, sqaron se ushtria e ardhshme e Kosovės ėshtė nevojė pėr vendin, meqė njė prej parakushteve tė strategjisė dalėse tė NATO-sė nga Kosova, ėshtė pikėrisht ndėrtimi i kapaciteteve vetjake tė Kosovės.

Andaj nė saje tė rishikimit strategjik tė sektorit tė sigurisė, ai thotė se edhe emri i pėrafėrt ėshtė gjetur pėr ushtrinė e ardhshme tė Kosovės, nė saje tė evoluimit tė FSK-sė.

“Nė qoftė se FSK-ja merr detyra, dhe kompetenca, dhe me siguri se do ta merr obligim pėr mbrojtjen e vendit, pėr mbrojtjen e sovranitetit, dhe integritetit territorial, me siguri qė do ta ketė [emrin], sė paku Forcat e Mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės”, thotė Ēeku pėr Radion Evropa e Lirė.

NATO-ja nė bashkėpunim me FSK-nė ėshtė duke e bėrė kėtė studim pėr tė caktuar konkretisht se cilat kapacitete i mungojnė Kosovės, pėr tė qenė e aftė dhe nė gjendje qė tė garantojė sigurinė.

Krahas kėsaj, ushtria e ardhshme e Kosovės edhe do tė duhet tė ketė njė simetri me armatat e tjera nė rajon, pėr tė garantuar njė balans tė forcės.

“Raporti inicial i kėtij studimi do tė dal nė qershor tė kėtij viti, dhe aty mendoj ne nė qershor, ndoshta nuk do ta kemi ushtrinė, sepse ushtria bėhet me ligj, por do ta kemi, do tė dihet se Kosova do ta ketė dhe ēfarė ushtrie do tė ketė. Viti 2013, ėshtė viti i ushtrisė. Padyshim!”, tha ministri.

Sipas tij, studimi ėshtė njė proces e jo njė ngjarje, dhe se nė bazė tė tij nė qershor do tė merren vendime tė rėndėsishme pėr tė ardhmen e vendit, meqė do ta vendos forcėn e saj tė ardhshme ushtarake nė binarė.

Kosova deri mė tani ka nėnshkruar vetėm njė marrėveshje pėr bashkėpunim ndėrkombėtar nė fushėn e sigurisė - qė ndryshe njihet si Marrėveshja e Statusit tė Forcės (Status of Forces Agreement-SOFA) dhe atė me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Administrata nė Prishtinė, ka nisur procedurat qė sė shpejti tė nėnshkruaj tė njėjtėn marrėveshje edhe me Shqipėrinė.

http://noa.al/news/artikull.php?id=278603

Citim:
Kastrati: FSK-ja ushtri e Kosovės, vitin e ardhshėm

Komandanti i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK), Kadri Kastrati tha pėr Radio Kosovėn se FSK-ja ka pėrmbushur kapacitetet operacionale dhe se nė pranverė pret deklaratėn pozitive nga NATO-ja.

Ai tha se FSK-ja ka treguar pėrkushtim pėr tė plotėsuar tė gjitha kriteret dhe detyrat qė njėkohėsisht janė edhe objektiva tė vetė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

Komandanti i FSK-sė, Kadri Kastrati foli pėr sinjale pozitive qė po vijnė nga NATO-ja, ndėrsa shprehu bindjen se FSK-ja ėshtė e gatshme qė tė marrė pjesė nė misione paqeruajtėse humanitare.

Gjeneral Kastrati gjithashtu pėrmendi paradėn e FSK-sė qė do tė organizohet me rastin e pesė vjetorit tė Pavarėsisė sė vendit. Ai i tha Radio Kosovės se FSK-ja pėr herė tė parė nė paradė do tė paraqitet edhe me automjetet dhe armatimin qė posedon.

Nė paradėn e organizuar me rastin e pesė vjetorit tė pavarėsisė sė vendit FSK-ja do tė parakalojė me 6 kuadrate, Policia e Kosovės me katėr kuadrate si dhe Agjencia pėr emergjenca me njė kuadrat.

Gjithashtu janė tė ftuar pjesėmarrės nga ushtritė e rajonit qė tė jenė pjesė e paradės sė pavarėsisė sė Kosovės. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=28910
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.2.2013, 15:35   74
Citim:
FSK-ja ushtri, nuk e ka pėlqimin e NATO-s

Prishtinė, Bruksel, shkurt – Kosova mund tė vendosė qė ta transformojė Forcėn e Sigurisė tė Kosovės nė ushtri tė vėrtetė, por njė hap i tillė nuk do tė pėlqehet aspak tani nga NATO-ja. Kėshtu tha njė zyrtar i lartė i NATO-s, nė njė bisedė me “Kohėn Ditore”, duke shpjeguar se “statusi i ardhshėm” i FSK-sė ėshtė ende “i paqartė” dhe mbetet temė diskutimesh edhe brenda Aleancės Veriatlantike.Katėr nga 28 shtetet anėtare tė NATO-s nuk e njohin Kosovėn si shtet tė pavarur dhe ato nuk duan qė Kosova tė ketė ushtri, ka thėnė ky zyrtar i lartė i Aleancės Veriatlantike, duke folur me kusht qė tė mos i pėrmendej emri.

Shtetet anėtare tė NATO-s qė nuk e njohin Kosovėn janė: Greqia, Spanja, Rumania dhe Sllovakia.

http://koha.net/?page=1,13,134272
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.2.2013, 21:29   75
Citim:
Parakalimi i FSK-sė mirėpritet nga kosovarėt

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	f1_17-fsk31361106423.jpg
Shikimet:	130
Madhėsia:	243,0 KB
NNJ:	4180Prishtinė, 17 shkurt - Nė sheshin qendror tė Prishtinės sapo u zhvillua Parada e Pavarėsisė, ku parakaluan trupat e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Policia e Kosovės dhe Agjencia e Emergjencės. Nė kėtė ceremoni ishin tė pranishėm edhe zyrtarė nga Shqipėria dhe pėrfaqėsues tė shqiptarėve nga Maqedonia dhe Lugina e Preshevės. Nė ceremoni mori pjesė edhe presidenti i Republikės sė Shqipėrisė, Bujar Nishani, kryeparlamentarja Jozefina Topalli, ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, kreu i PS-sė Edi Rama i shoqėruar nga Blendi Klosi dhe kreu i Bashkisė sė Durrėsit, Vangjush Dako.

Morėn pjesė edhe ambasadorėt e shteteve tė ndryshme tė akredituar nė Kosovė.

Pėrshtypje tė mirė tė pjesėmarrėsit e shumtė qė kishin mbushur sheshin “Nėnė Tereza”, veēmas ka lėnė parakalimi i forcave tė FSK-sė, disiplina e tyre nė parakalim, uniformat dhe automjetet e tyre.

Gjatė fjalės sė saj nė ceremoni presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga tha se sot ėshtė dita pėr tė kujtuar tė gjithė ata qė luftuan dhe punuan pėr krijimin e shtetit tė Kosovės.

“Tė gjithė kėtyre njerėzve qė luftuan pėr njė shtet tė lirė dhe njė shtet tė barabartė dhe nė shėrbim tė qytetarit. Republika e Kosovės ėshtė njė kontribuuese e madhe pėr stabilitetin nė rajon me synimin pėr anėtarėsim nė mekanizma euro-atlantik. Ne po ndėrtojmė njė vizion tė ri pėr vendin tonė, njė vizion pėr tė ardhmen euroatlantike. Ne po punojmė qė Kosova tė bėhet vend anėtar i Bashkimit Europian nė miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, deklaroi Jahjaga.

Presidentja theksoi se Republika e Kosovės i ka tė gjitha kapacitet qė tė jetė njė vend i hapur pėr anėtarėsim nė NATO, ndėrsa ka lavdėruar FSK-nė duke e cilėsuar atė si njėrin prej forcave mė kyēe nė sigurinė e Kosovės.

Ndėrkohė, zėvendės/ambasadorja e Shteteve tė Amerikės nė Kosovė, Kelly Degnan tha se Kosova ka bėrė pėrparime tė mėdha nė fushėn e sigurisė duke vlerėsuar pėrparimin e FSK-sė. Ajo po ashtu ka pėrcjellė edhe urimet e presidentit tė SHBA-ve, Barack Obama pėr pavarėsinė e Kosovės.

“ShBA ėshtė krenare qė ka ndihmuar FSK-nė sidomos gjenerali i Iowa-s tė cilat janė trajnuar sė bashku. SHBA dhe Kosova kanė shumė projekte sė bashku dhe njė prej kėtyre shembujve ėshtė ky bashkėpunim dhe trajnimit tė nėnoficerėve tė Kosovės dhe ne do tė vazhdojmė qė kemi njė bashkėpunim tė kėtillė”, ka thėnė zėvendės/ambasadorja.

Ajo po ashtu ka vlerėsuar Policinė e Kosovės tė cilėt kanė instaluar njė polici shumė etnike dhe tė reagimit tė shpejtė dhe njėjtė ka bėrė edhe Forcat e Sigurisė sė Kosovės pėrderisa ka shtuar se SHBA do tė vazhdojė qė ta ndihmojė kėto forcat tė reja pėrderisa inkurajon qė tė kenė edhe pjesėtarė tė komuniteteve tė tjera nė to.

Ndėrkaq kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi tha se liria e popullit tė Kosovės ishte ėndėrr e shumė kosovarėve pėr vite tė tėra, e cila u bė realitet pėrmes sakrificave tė mėdha.

“Liria e Kosovės ishte njė ėndėrr e shumė paraardhėseve tonė. Sot fėmijėt e tonė jetojnė tė lirė. Andaj falėnderimi i madh shkon tek qytetarėt e Kosovės tė cilėt kanė bėrė qė ne te jemi sot kėtu. Shprehim respektin pėr ish – Ushtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Sot Kosova ka pėrparuar nė shumicėn e sferave, tė ligjit, ekonomik por edhe nė sfera tė saj”, tha kryeministri Thaēi.

“Ne ende duhet ta zhvillojmė Kosovės qė ajo tė ecė dhe tė bėhet njė shtet bashkėkohorė tė integruar nė procese euroatlantike dhe qytetarėt tonė e meritojnė kėtė. Ne do ta bėjmė kė kėtė- vijoi mė tej Thaēi.

http://www.koha.net/?page=1,13,135356
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.4.2013, 22:05   76
Citim:
Partitė politike: FSK tė jetė ushtria e Kosovės

Prishtinė - Pėrfaqėsuesit e partive politike tė maxhorancės dhe opozitės mendojnė qė FSK, strukturė e cila ėshtė trajnuar pėr tė ndėrhyrė nė situata emergjente brenda dhe jashtė vendit, duhet tė bėhet ushtria e ardhshme e Kosovės e mė pas tė marrė pjesė nė misione jashtė vendit. Partia Demokratike nė Pushtet, Vetėvendosja dhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, thanė se duke u bėrė ushtri e Kosovės FSK-ja do tė jetė partnere e denjė pėr tė qenė krah shteteve tė tjera nė misione ndėrkombėtare.

"Forca e Sigurisė mundet me ushtruar detyra jashtė vendit, por nė disa segmente tė caktuara sepse ėshtė strukturė e cila ėshtė pėrgatitur, ėshtė edukuar dhe trajnuar pėr tė menaxhuar situatat emergjente. FSK-ja ka trajnime adekuate me standardet tė NATO-s dhe standarde bashkėkohore. Besoj se nė atė drejtim nė ēdo mision mund tė marrė pjesė me kapacitetet e veta dhe me kontribuar nė atė drejtim dhe gjithashtu edhe nė menaxhimin e situatave emergjente"- tha Fatmir Xhelili, deputet i PDK-sė.

"E kemi vlerėsuar qė ėshtė njė hap jo i fundit qė Forca e Sigurisė sė Kosovės tė jetė ushtri partnere me NATO-n dhe ushtritė e NATO-s tė cilat kanė misione ndėrkombėtare qoftė paqeruajtėse qoftė edhe misione tjera. Gjithsesi nuk ėshtė hapi pėrfundimtarė por forca e sigurisė sė Kosovės qė ta pėrmbushė kėtė mision paraprakisht duhet qė tė bėhet ushtri e Kosovės, dhe duke u bėrė ushtri e Kosovės atėherė do tė jetė partnere e denjė pėr tė qenė krah shteteve tė tjera nė misione tjera ndėrkombėtare"- tha Rexhep Selimi, deputet i Vetėvendosjes.

"FSK-ja ka qenė jashtė vendit nė disa ushtrime fushore, ka qenė nė Maqedoni, Shqipėri me rastin e vėrshimeve, ka ndihmuar nė disa operacione tė cilat kanė qenė ndėrkombėtare dhe besojmė qė nė tė ardhmen nė bazė tė zhvillimeve qė do tė ndodhin nga ana e palės sė Kosovės, ushtria e Kosovės duhet tė jetė njė ushtri nė raport me ushtritė e tjera tė vendeve tė ndryshme"- tha Ahmet Isufi, nėnkryetar i AAK-sė.

Komisioni pėr Punė tė Brendshme, Siguri dhe Mbikqyrjen e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, ka ftuar deputetėt ta miratojnė Projektligjin pėrfundimtar pėr dėrgimin e FSK-s jashtė vendit, mirėpo ky projektligj nuk u votua ngase kishte mangėsi nė pėrpunimin e tij.

http://news.albanianscreen.tv/pages/...tail/62166/ALB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.5.2013, 22:51   77
Citim:
Ēeku kėrkon shpalljen e kapaciteteve tė plota operacionale tė FSK-sė

Delegacioni i Republikės sė Kosovės, i udhėhequr nga ministri i FSK-sė, Agim Ēeku, ka zhvilluar takime zyrtare nė selinė e NATO-s dhe tė BE-sė, ndėrsa me kėtė rast Ēeku kėrkoi shpalljen e kapaciteteve tė plota operacionale pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės.Delegacioni i FSK-sė, bėhet e ditur pėrmes njė komunikate, ėshtė pritur nga zėvendės sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, ambasadori Aleksandėr Vershbow tė cilin ministri Ēeku e falėnderoi pėr mbėshtetjen e dhėnė nga NATO, nė sigurinė e Kosovės dhe nė zhvillimin e FSK-sė.

Ēeku, me kėtė rast e njoftoi ambasadorin Vershbow, pėr tė arriturat dhe zhvillimin e FSK-sė, dhe njėherėsh kėrkoi shpalljen e kapaciteteve tė plota operacionale (KPO), nė njė afat sa mė tė shkurtėr dhe tė avancojė nė marrėdhėniet me NATO-n, duke i hapur dyert e NATO-s pėr Kosovėn, pėrfshirė kėtu pjesėmarrjen nė operacione nėn udhėheqjen e NATO-s, pjesėmarrjen e pjesėtarėve tė FSK-sė, nė shkollat e NATO-s, etj.

Ambasadori Vershbow, ēmoi lartė zhvillimet dhe tė arriturat e FSK-sė, dhe konfirmoi se shpallja e Kapaciteteve tė Plota Operacionale (KPO) do tė ndodhė sė shpejti dhe me shpalljen e KPO-ve, marrėdhėniet me NATO-n, do tė avancohen.

Ai, gjithashtu, konfirmoi se NATO do tė vazhdon ta mbėshtesė zhvillimin e FSK-sė dhe se ėshtė e vendosur pėr mbajtjen e sigurisė nė Kosovė.

Ndėrsa, nė BE, ministri Agim Ēeku u pritė nga Maciej Popowski, zėvendės i Baroneshės Ashton dhe nga Catherine Venedtt, udhėheqėse e zyrės pėr Kosovėn, nė Komisionin Evropian, Drejtoria pėr Zgjerim.

Ministri Agim Ēeku i njoftoi ata, pėr rolin, pėr misionin dhe detyrat e FSK-sė dhe pėrkushtimin e saj nė zhvillimin e shoqėrisė. Ai, gjithashtu, kėrkoi nga BE-ja, qė tė kemi angazhim dhe pėrkushtim tė pėrbashkėt me institucionet e BE-sė, nė Kosovė.

http://www.koha.net/?page=1,13,146793
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.5.2013, 19:47   78
Citim:
Certifikohen 41 nėnoficerė tė FSK-sė

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	fsk_565854.jpg
Shikimet:	86
Madhėsia:	22,1 KB
NNJ:	4717Nė Komandėn e Doktrinės dhe Stėrvitjes tė FSK-sė, nė Ferizaj, sot u mbajt ceremonia e certifikimit tė kursit bazė pėr nėnoficerė, gjenerata e parė 2013. Kursi ėshtė realizuar nga instruktorėt e KDS-sė, ndėrsa, atė pėr pesė javė e kanė ndjekur 41 pjesėtarė tė FSK-sė.

Kursi ka qenė i mbyllur (rezident) dhe ishte njė kombinim i pjesės teorike dhe praktike, gjatė trajnimeve. Temat kryesore tė cilat janė ligjėruar, kanė qenė: Udhėheqja ushtarake, koncepti zhvillimor i nėnoficerit, drejtimi i brendshėm, pėrgatitja fizike, teknikat e ligjėrimit dhe rregullorja rreshtore, etj.

Kursi ėshtė vlerėsuar mjaft i suksesshėm dhe frytdhėnės, ndėrsa, angazhimi i nėnoficerėve ka qenė nė nivelin mė tė lartė, si dhe ėshtė pėrcjellė me njė interesim jashtėzakonisht tė lartė, nga nėnoficerėt tė cilėt ishin tė etshėm pėr tė nxėnė njohuri tė reja, si nė aspektin teorik dhe atė praktik.

Me rastin e certifikimit, kadetėt i ka pėrshėndetur komandanti i KDS-sė gjeneralbrigade Enver Cikaqi, i cili pos tjerash, ka thėnė, se: trajnimet e tilla bėhen me qėllim tė avancimit tė pjesėtarėve tė FSK-sė, si nė aspektin profesional por edhe nė atė praktik. Unė kėrkojė nga kadetėt, qė me pėrgjegjėsi, kėto njohuri tė fituara, t’i bartin me pėrgjegjėsi nė njėsitė e tyre. Zhvillimi i nėnoficerėve gradualisht ėshtė duke marrė formėn e duhur, pėr avancimin e tyre, tha nė fund gjeneral Cikaqi.

Ndėrsa, nėnkoloneli Di Marcio, mentorues i NATO-s nė KDS, tha se angazhimi i instruktorėve tė KDS-sė, nė realizimin e trajnimeve ėshtė pėr t’u vlerėsuar lartė, ndėrsa nga pjesėtarėt e certifikuar, kėrkoi qė kėto njohuri t’i shpėrndajnė me kolegėt e tyre, nėpėr njėsitė e FSK-sė.

Nė fund, pėr arritje tė jashtėzakonshme u nderuan kadetėt: Ermira Statovci, pėr arritje akademike, Donjeta Krasniqi, pėr standard tė lartė tė udhėheqjes, Ilir Huruni, pėr disiplinė, Emir Rexhepi, pėr arritje tė standardit tė fitnesit fizik dhe Visar Havollit iu dha ēmimi i Komandantit.

Rreshteri Ramė Klinaku u shpallė instruktori mė i dalluar, dhe u nderua me mirėnjohje pėr angazhimin e tij, gjatė mbajtjes sė kėtij kursi.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,112629
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.6.2013, 14:03   79
Citim:
Pjesėtarėt e FSK-sė nė dy ushtrime jashtė vendit

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	0jf3mlu2.jpg
Shikimet:	84
Madhėsia:	134,7 KB
NNJ:	4834Prishtinė, 2 qershor - Forcat e Sigurisė sė Kosovės zbarkojnė sot pėr herė tė parė jashtė vendit, pėr tė marrė pjesė nė njė ushtrim tė pėrbashkėt me forcat e tjera ushtarake rajonale.

Dy kontingjente me pjesėtarė tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės do tė dislokohen - njė nė Shqipėri, njė nė Maqedoni - pėr tė dėshmuar aftėsitė nė raste tė reagimit tė emergjencave.

Komandanti i FSK-sė, gjeneral-lejtnant Kadri Kastrati, tha sot se pret qė vitin e ardhshėm pjesėtarėve tė tij t’iu mundėsohet tė marrin pjesė nė misione paqeruajtėse apo edhe humanitare, nė kuadėr tė ombrellės sė NATO-s, apo edhe tė tjera, transmeton REL.

“Ne kemi bėrė kėrkesat tona edhe nė NATO, edhe te SBBA-tė, edhe te miqtė tanė tjerė ndėrkombėtarė, qė synim i joni pėr vitin e ardhshėm ėshtė qė tė marrim pjesė, krah pėr krah me ushtritė tjera, nė operacione humanitare, operacione paqeruajtėse, tė udhėhequra nga NATO, BE-ja apo OKB-ja”, tha komandanti i FSK-sė.

Dy kontingjentet ishin bėrė gati pėr nisje tė dielėn nga kazerma Adem Jashari nė Prishtinė, ndėrsa pėr t’i pėrcjellė kishte dalė personalisht komandanti i tyre.

Gjeneral-lejtnant Kadri Kastrati uroi qė pjesėtarėt e kėtyre njėsive tė jenė ambasadorė tė vėrtetė tė vendit.

http://www.koha.net/?page=1,13,147713
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.6.2013, 21:45   80
Citim:
FSK tregon aftėsitė e saja nė ushtrimin “Joint-Reaction 2013”

Togu i Task Forcės tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, ka pėrfunduar ushtrimin kryesor “Joint-Reaction 2013”, nė shtetin e Shqipėrisė, ku kanė marr pjesė 25 pjesėtar tė FSK-sė. Gjeneral Brigade, Zymer Halimi ushtrimin e sotėm e ka vlerėsuar si njė eksperiencė tė mirė, ku e praktikojnė edhe shtetet e NATO-s. Nė kėtė ushtrim kanė marr pjesė edhe forcat e shtetit shqiptar dhe nga shtetet e rajonit, Maqedonia dhe Mali i Zi.

Skenari i ditės sė sotme ka qenė rrėzimi i njė aeroplani me 32 pasagjerė nė Bovillė dhe shpėtimi i tyre. Togu i Task Forcės sė FSK-sė, ka kryer aksionin e kėrkim shpėtimit nė male.

Gjeneral Brigade, Zymer Halimi me kėtė rast ka thėnė se Forca e Sigurisė sė Kosovės nė kėtė ushtrim tė pėrbashkėt, reagimi i pėrbashkėt 2013 merr pjesė me njė tog tė kėrkim shpėtimit dhe me pjesė tė tjera tė oficerėve tė cilėt janė tė angazhuar nė Task Forcėn e pėrbashkėt nė nivel batalioni dhe nė nivel kompanie.

Ai mė tej ka shtuar se pas Ligjit pėr dėrgimin jashtė vendit, FSK-ja ėshtė duke proceduar tė gjitha aktivitetet qė kanė tė bėjnė rreth dėrgimit jashtė vendit. Ushtrimin e sotshėm, Halimi e ka vlerėsuar si njė eksperiencė jashtėzakonisht tė mirė pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės.

Ai ka theksuar se komunikimi i kėtyre forcave realizohet nė tri nivele, nė atė strategjik, operacional dhe taktik, duke shtuar se ndėrveprueshmėria e komunikimit bėhet nė gjuhėn standarde, qė do tė thotė gjuhėn angleze.

Ndėrkaq Drejtor i Operacioneve dhe Stėrvitjes nė Shtabin e Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė, Edison Zarka, ka thėnė se njė nga skenarėt e pėrgatitura pėr kėtė stėrvitje “Joint-Reaction 2013” e cila ishte njė stėrvitje nė kuadrin e vendeve tė Adriatikut A-5.

Nė kėtė stėrvitej janė tė pėrfshira vendet e rajonin tonė, por njė ftesė pėr kėtė stėrvitje ka marr edhe Forca e Sigurisė sė Kosovės, duke demonstruar njė nga stėrvitjet mė tė mira tė zhvilluara kėtė vit. Zarka ka shtuar se skenari i kėsaj stėrvitje ka njė vit qė ėshtė pėrgatitur, nė qershorin e vitit 2012, duke filluar me planėzimin pėr kėtė stėrvitje bashkėrisht dhe duke punuar me gjithė akterėt e pėrfshirė qė nga shtabi i pėrgjithshėm i Forcave tė Armatosura dhe me gjithė akterėt respektiv nė rajon. Pėr mė tepėr, ai ka shtuar se synim i kėsaj stėrvitje ka qenė ndėrveprimi i forcave tė rajonit, duke u bazuar nė standardet e NATO-s.

Ndryshe, ushtrimi ka filluar prej 2 qershorit dhe do tė zgjatė deri mė 7 qershor. Nė kėtė stėrvitje kanė marr pjesė nga njė tog, si ai i FSK nga Kosova, Shqipėrisė, Maqedonisė, Malit Zi. /Kosovapress/

http://rtv21.tv/home/?p=106681&utm_s...-reaction-2013
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:15.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.