Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.6.2013, 22:32   81
Citim:
Certifikohen 153 pjesėtarė tė rezervės aktive tė FSK-sė

Sot nė Komandėn e Doktrinės dhe Stėrvitjes (KDS) nė Ferizaj u certifikuan 153 pjesėtar tė rezervės aktive tė FSK-sė, gjenerata e dytė e viti 2013, tė cilėt pėrfunduan kursin bazik tė trajnimeve.

Nė ceremoninė e certifikimit morėn pjesė zėvendėsministri i MFSK-sė Bejtush Gashi, Gjeneralmajor Rrahman Rama zėvendėskomandant i FSK-sė, Gjeneralbrigade Enver Cikaqi komandant i KDS-sė dhe Kolonel Vinchenzo Matina pėrfaqėsues nga Mentoruesit e NATO-s.

Pjesėtarėt dhe tė pranishmit me nga njė fjalim i pėrshėndetėn zėvendėsministri Bejtush Gashi dhe Gjenearl Enver Cikaqi si dhe kolonel Matina, tė cilėt i uruan pjesėtarėt pėr pėrfundimin me sukses tė kursin bazik, duke ju uruar suksese nė trajnimet dhe detyrat e ardhme qė do tė kryejnė nė strukturėn e FSK-sė, nė tė mirė tė sigurisė sė qytetarėve, tė Kosovės dhe vendeve tė regjionit.

Certifikimi edhe i 153 pjesėtarėve tė rezervės aktive tė FSK-sė nė kėtė ceremoni solemne ėshtė aktivitet i vazhdueshėm drejtė kompletimit tė formacionit tė rezervės aktive tė FSK-sė prej 800 pjesėtarėve, aq sa e parasheh ligji pėr FSK-nė.

http://www.botasot.info/lajme/227525...ive-te-fsk-se/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.7.2013, 15:00   82
Citim:
Rasmussen thotė se nuk dėgjoi qė Prishtina e do FSK-nė ushtri

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	f1_08rasmussen1373268104.jpg
Shikimet:	85
Madhėsia:	124,1 KB
NNJ:	5462Prishtinė, 8 korrik - Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen e ka vlerėsuar situatėn nė Kosovė si tė pėrmirėsuar, edhe pse thotė se ka ende shumė punė pėr t’u bėrė.

Nė njė intervistė pėr ‘Kohėn Ditore’, Rasmussen menjėherė pasi u kthye nga vizita nė Kosovė, thotė qė pėr momentin NATO-ja nuk do tė zvogėlojė numrin e ushtarėve tė saj nė Kosovė nė misionin e KFOR-it, mision i cili tash ka dhjetė herė mė pak sesa kur filloi nė vitin 1999.

Shefi i NATO-s flet edhe pėr rėndėsinė qė ka marrėveshja politike e arritur nė Bruksel pėr pėrparimin e mėtejmė nė Kosovė. Ai thotė po ashtu se Forca e Sigurisė e Kosovės ka arritur pajtim lidhur me deklaratat e zyrtarėve tė Qeverisė sė Kosovės se “FSK-ja do tė bėhet ushtri e Kosovės”, duke thėnė se “nuk ka dėgjuar deklarata tė tilla”.

“Para sė gjithash, mė lejoni tė nėnvizoj se nuk kam dėgjuar deklarata nga autoritetet e Prishtinės tė cilat japin indikacione se Forca e Sigurisė sė Kosovės do tė shndėrrohej nė ushtri. Unė do tė prisja qė kjo Forcė kosovare e sigurisė tė vazhdojė tė punojė sipas mandatit tė saj tė tashėm, tė mbrojė popullatėn civile, tė marrė pjesė nė ndėrhyrje nė rastet e katastrofave dhe nė kėtė aspekt FSK-ja ka ndėrtuar kapacitete tė vėrteta dhe ka arritur progres”, ka thėnė Rasmussen

http://www.koha.net/?page=1,13,151556
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.7.2013, 21:16   83
Citim:
Ēeku: Pėr ta bėrė FSK-nė ushtri duhet ndėrruar Kushtetutėn

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	largea_ceku1373380339.jpg
Shikimet:	110
Madhėsia:	36,8 KB
NNJ:	5591Ministri i FSK-sė, Agim Ēeku ka thėnė deklarata pėr arritjen e kapaciteteve operacionale ėshtė njė njohje ndėrkombėtare e punės sė FSK-sė dhe dėshmi se NATO-ja e sheh FSK-nė si institucion tė besueshėm dhe partner tė saj.

Ministri i FSK-sė, Agim Ēeku ka thėnė deklarata pėr arritjen e kapaciteteve operacionale ėshtė njė njohje ndėrkombėtare e punės sė FSK-sė dhe dėshmi se NATO-ja e sheh FSK-nė si institucion tė besueshėm dhe partner tė saj.

“Ndihem mirė qė FSK-ja ka pėrmbush me sukses njė mision qė e kishte si prioritet. Kjo ėshtė arritja mė e madhe e FSK-sė”, ka thėnė Ēeku, gjatė konferencės pėr gazetarė.

Ndėrsa, lidhur me deklaratėn e sekretarit tė pėrgjithshėm tė NATO-s, Anders Fogh Rasmuseen se nuk ka dėgjuar nga autoritet nė Prishtinė se e duan FSK-nė ushtri, tha se aktualisht janė duke i rishikuar sektorėt e FSK-sė dhe kjo e fundit po punon sipas Ligjit dhe Kushtetutės sė Kosovės, duke iu shmangur kėshtu pėrgjigjes nėse ia ka pėrmendur Rasmussenit se duan FSK-nė ushtri ose jo.

Ēeku ka thėnė se pėr t’u bėrė FSK-ja ushtri duhet tė bėhet ndryshime nė kushtetutėn e vendit, mirėpo sipas tij, kjo gjė kėrkon kohė.

Ēeku tha se deri nė janar tė vitit tė ardhshėm do tė merret vendimi se si do tė funksionojė sektori i sigurisė mė tutje.

http://www.botasot.info/kosova/23125...r-kushtetuten/

Citim:
U pėrmbush vizioni i FSK-sė

Vendimi i Kėshillit tė Aleancės sė NATO-sė se Forca e Sigurisė sė Kosovės ka arritur kapacitetet e plota, ka entuziazmuar udhėheqėsit e institucioneve nė vend. Kryeministri Hashim Thaēi tha se vendimi i sotėm ėshtė jashtėzakonisht i rėndėsishėm, ėshtė njė kapitull i ri pėr zhvillimin e FSK-sė, sepse Kosova ndan vizionin e NATO-sė pėr njė tė ardhme ku Ballkani perėndimor ėshtė i integruar nė strukturat euroatlantike. Ndėrsa, ministri i FSK-sė Agim Ēeku theksoi se deklarimi i kapaciteteve tė plota operacionale nga NATO ėshtė arritja mė e madhe dhe suksesi mė i madh i FSK-sė deri me tani, pasi ėshtė pėrmbushje me sukses e njė misioni shumė tė rėndėsishėm tė FSK-sė.

Nė fillim tė mbledhjes sė Qeverisė sė Kosovės, kryeministri Hashim Thaēi ka pėrgėzuar tė gjithė pjesėtarėt e Forcės sė Sigurisė sė

Kosovės pėr arritjen e kėtij hapi jashtėzakonisht tė rėndėsishėm pėr shtetin e Kosovės, derisa ka falėnderuar ushtarėt e KFOR-it pėr tėrė atė qė kanė bėrė pėr tė ndihmuar nė ndėrtimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

“Qeveria e Republikės sė Kosovės gjithashtu pėrshėndet dhe falėnderon NATO-nė pėr pėrkushtimin e saj, dhe mė tutje qė do tė vazhdoj tė ofroj mbėshtetje dhe kėshilla pėrmes ekipit kėshillėdhėnės ndėrlidhės tė NATO-sė, tė cilėt do tė jenė tė pranishėm edhe mė tutje nė FSK, me qėllim qė FSK tė pėrmbush vizionin e NATO-s, pėr njė rajon tė integruar nė strukturat euroatlantike. Pra, vendimi i sotėm ėshtė jashtėzakonisht i rėndėsishėm pėr ne, ėshtė njė kapitull i ri pėr zhvillimin e FSK-sė, sepse Kosova ndan vizionin e NATO-s pėr njė tė ardhme ku Ballkani perėndimor ėshtė i integruar nė strukturat euroatlantike. Pra, ėshtė kapitulli i avancimit tė FSK-sė”, tha Thaēi.

Ai me tutje tha se KFOR-i do tė vazhdoj tė jetė i pranishėm nė Kosovė, siē u theksua edhe nė takimin e fundit qė ka zhvilluar me sekretarin e pėrgjithshėm tė NATO-sė Rasmussen ditė mė parė, pėr tė siguruar njė mjedis tė sigurt dhe tė qetė pėr tė gjithė qytetarėt qė jetojnė nė Kosovė.

Megjithatė, ai tha se misioni i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės mbetet i njėjtė, ashtu siē ka qenė deri mė tani, pėr tė kryer operacione tė mbrojtjes civile dhe pėr tė ndihmuar autoritetet civile nė pėrgjigje ndaj katastrofave natyrore dhe emergjencave tjera.

Kryeministri ka ftuar pjesėtarėt e tė gjitha komuniteteve nė Kosovė tė marrin nė konsideratė regjistrimin nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, pėr tė siguruar se ajo vazhdon tė bėhet forcė e vėrtetė multietnike dhe pėrfaqėsuese e tė gjithė atyre qė jetojnė nė Kosovė.

Ndėrsa, nė anėn tjetėr Ministri i FSK-sė Agim Ēeku tha se deklarimi i kapaciteteve tė plota operacionale nga NATO ėshtė arritja mė e madhe dhe suksesi mė i madh i FSK-sė deri me tani. Ai tha se ėshtė pėrmbushje me sukses e njė misioni shumė tė rėndėsishėm tė FSK-sė.

“Ėshtė kjo edhe njė njohje ndėrkombėtare e suksesit tė FSK-sė. Deklaratėn pėr deklarimin e kapaciteteve tė plota operacione, ne nė FSK e trajtojmė si njė lloj certifikate qė dėshmon se FSK-ja ėshtė e aftė ta zbatoj ēdo detyrė brenda standardi tė saj dhe nė pėrputhje tė standardeve tė pėrcaktuara nga NATO. Ėshtė kjo njė dėshmi se NATO e sheh FSK-nė si institucion tė suksesshėm, institucion tė besueshėm, institucion kredibil, institucion kompetent dhe si partner tė vetin. Kėshtu qė ky ėshtė njė zhvillim pėr FSK-nė dhe pėr Kosovėn nė pėrgjithėsi”, ka thėnė Ēeku.

Mirėpo, Ēeku nuk ėshtė lėshuar nė deklarata nėse nė njė tė ardhme do ta deklarojnė shndėrrimin e FSK-sė nė ushtri, duke mos komentuar as deklaratėn e kreut tė NATO-sė Rassmusen se nuk ka dėgjuar asnjėherė nga autoritetet e Prishtinės tė thonė se e donė FSK-nė ushtri.

“FSK-ja ėshtė institucion qė detyrat e veta i kryen nė pėrputhje me Kushtetutėn dhe ligjin pėr FSK-nė, dhe pėr ēdo gjė tjetėr duhet ndėrruar Kushtetutėn dhe ligjet. Deri atėherė nė deklarim tė kėtyre kapaciteteve FSK-ja i mbetet besnik Kushtetutės, ligjit pėr FSK-nė, dhe i kryen detyrat qė janė tė pėrshkruara me Kushtetutė dhe ligj. Njėkohėsisht ne jemi si qeveri duke e rishikuar procesin e tėrė tė sektorit tė sigurisė dhe nė kohė tė caktuar kur ky proces tė pėrfundon ne do dalim me rekomandime para qeverisė dhe ėshtė qeveria ajo qė do tė vendos nė ēfarė drejtimi do tė zhvillohen tė gjitha sektorėt e sigurisė”, tha Ēeku.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,2,168353

Citim:
NATO: FSK me mandat tė pandryshuar

BRUKSEL - Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, deklaroi sot vlerėsimin e Kėshillit tė aleancės se Forca e Sigurisė sė Kosovės ka pėrmbushur kapacitetet e saj operacionale dhe ėshtė plotėsisht e aftėsuar qė tė pėrmbushė detyrat e caktuara nga mandati i saj nė bazė tė standardeve tė pėrcaktuara nga NATO-ja. Por, misioni i saj, mbetet i pandryshuar.

Nė njė komunikatė tė lėshuar nga selia e NATO-s nė Bruksel, sekretari Rasmussen pėrgėzon anėtarėt e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės si dhe pjesėtarėt e KFOR-it qė ishin pėrfshirė nė ngritjen e kėsaj force.

Nė komunikatė thuhet se “Misioni i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės mbetet i njėjtė sikundėr ishte gjithnjė: ndėrmarrja e operacioneve tė mbrojtjes civile dhe mbėshtetja e autoriteteve civile nė pėrballjen me fatkeqėsitė natyrore dhe emergjencave tė tjera. Aleanca do tė vazhdojė tė sigurojė mbėshtetje dhe kėshilla nėpėrmjet ndėrlidhėsve tė NATO-s dhe ekipit tė kėshilltarėve”.

Nė komunikatė thuhet se misioni i KFOR-it mbetet po ashtu i pandryshuar: tė sigurojė mjedis tė sigurt pėr tė gjithė qytetarėt dhe komunitetet nė Kosovė.

E ardhmja e Ballkanit perėndimorė ėshtė nė dialog dhe ripajtim, thuhet nė komunikatė, nė tė cilėn ju bėhet thirrje pjesėtarėve tė tė gjitha komuniteteve qė tė shqyrtojnė pėrfshirjen nė radhėt e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, pėr tė siguruar se ajo do tė jetė vėrtetė njė forcė shumetnike dhe pėrfaqėsuese.

Forca e Sigurisė sė Kosovės u themelua nė bazė tė planit tė krye negociatorit tė Kombeve tė Bashkuara, Martti Ahtisaari, nė bazė tė tė cilit edhe ėshtė shpallur pavarėsia e Kosovės. Ngritja e kėsaj force tė cilėn shqiptarė e shohin si bėrthamė tė ushtrisė sė Kosovės, ėshtė kundėrshtuar nga Beogradi, i cili vazhdon tė kundėrshtojė pavarėsinė e Kosovės.

Ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Agim Ceku kishte deklaruar mė herėt se forca qė e drejton ai ėshtė e gatshme tė bėhet ushtri e Kosovės dhe se njė gjė e tillė pritet tė rekomandohet nė mesin e vitit 2013.

http://www.balkanweb.com/kosova/2686...ar-140732.html

Citim:
NATO: FSK ka arritur kapacitetin e plotė operacional

Kėshilli Veri-Atlantik sot ka deklaruar se Forca e Sigurisė sė Kosovės ka arritur kapacitetin e plotė operacional dhe ėshtė plotėsisht e aftė pėr kryerjen e detyrave tė pėrcaktuara brenda mandatit tė saj, dhe tė standardeve tė pėrcaktuara nga NATO-ja.

Mėtutje, nė deklaratėn e sekretarit tė pėrgjithshėm tė NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, thuhet se ai i uron “tė gjithė pjesėtarėt e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės pėr tė arriturat me kėtė hap”. Ai i ka falėnderuar tė gjithė pjesėtaret dhe pjesėtarėt e KFOR-it pėr gjithė atė qė kanė bėrė pėr ta ndihmuar ndėrtimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės. Zoti Rasmussen mėtutje thekson se “misioni i FSK-sė mbetet i njejtė, ashtu siē ka qenė gjithnjė: tė udhėheq operacione tė mbrojtjes civile dhe tė ndihmoj autoritetet civile nė pėrgjigjje ndaj fatkeqėsive natyrore dhe emergjencat e tjera”. Aleanca, thotė sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, do tė vazhdoj tė japė mbėshtetje dhe kėshillime nėpėrmjet ekipit Ndėrlidhės tė NATO-s dhe atij Kėshillues. Zoti Rasmussen theksoi se “misioni i KFOR-it mbetet, poashtu, i pandryshuar: tė siguroj ambient tė qetė dhe tė sigurt pėr tė gjithė njerėzit dhe komunitetet nė Kosovė” dhe shtoi se NATO-ja “do tė vazhdoj ta zbatoj kėtė mision nė harmoni me mandatin e Kombeve tė Bashkuara”. “E ardhmja e Ballkanit Perėndimor ėshtė nė dialog dhe pajtim, prandaj i inkurajoj pjesėtarėt e tė gjitha komuniteteve nė Kosovė, qė ta shqyrtojnė mundėsinė e anėtarėsimit nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, pėr tė siguruar se ajo vazhdon tė jetė forcė pėrfaqėsuese dhe plotėsisht multi-etnike”, pėrfundon deklarata e sekretarit tė pėrgjithshėm tė NATO-s, Anders Fogh Rasmussen.


Jahjaga pėrshėndet vendimin e NATO-s pėr FSK-nė

Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga ka pėrshėndetur vendimin e Aleancės ushtarake Veri-Atlantike pėr deklarimin e arritjes sė kapaciteteve tė plota operacionale tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės. Nė deklaratėn e Presidentes thuhet:

Vendimi i NATO-s pėr tė deklaruar arritjet e kapaciteteve tė plotė operacionale tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės shėnon njė sukses tė ri tė kėsaj force dhe pėr pėrpjekjet e gjithmbarshme tė qytetarėve dhe institucioneve tė Kosovės pėr tė ndėrtuar njė shtet prosperues dhe pėr tė pėrmbushur vizionin e njė force tė qėndrueshme me njė tė ardhme tė qartė. Forca e Sigurisė sė Kosovės ngėrthen nė vete synimin tonė pėr tė krijuar infrastrukturė tė plotė tė sigurisė, nė pėrputhje me nevojat e Republikės sė Kosovės dhe e pėrgjegjshme pėr t’iu dalė nė ndihmė dhe pėr t’i shėrbyer tė gjithė qytetarėve tė saj pa dallim. Pėrkushtimi i palėkundur ndaj misionit tė saj pėr njė Kosovė demokratike dhe paqėsore e ka renditur FSK-nė nė mesin e institucioneve mė tė besueshme tė Republikės sė Kosovės, sukses ky qė u kurorėzua sot me vendimin e NATO-s. Nė kėtė ditė tė rėndėsishme pėr FSK dhe Republikėn e Kosovės, dua tė falėnderoj posaēėrisht pėr punėn e tyre tė palodhshme oficerėt e FSK-sė, NATO-n dhe forcėn e saj paqeruajtėse nė Kosovė si dhe Gardėn Kombėtare Amerikane pėr mbikėqyrjen dhe pėrkrahjen konkrete qė i kanė ofruar Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, pėr tė kryer tė gjitha detyrat qė i ngarkohen asaj. Nė njė tė ardhme tė afėrt presim qė Republika e Kosovės tė bėhet pjesė e Partneritetit pėr Paqe dhe anėtare me tė drejta tė plota e NATO-s. Nė integrimin tonė euroatlantik, FSK-ja do tė jetė mekanizėm i rėndėsishėm i zbatimit tė politikave tė emergjencave dhe tė sigurisė sė vendit tonė dhe i angazhimit dhe kontributit tė Republikės sė Kosovės nė misionet e pėrbashkėta me partnerėt tanė strategjikė ndėrkombėtarė.

http://www.gazetarepublika.al/2013/0...e-operacional/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.7.2013, 21:18   84
Citim:
AAK pėrshėndet vendimin e NATO-s pėr FSK-nė

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės pėrshėndet vendimin e NATO-s pėr deklarimin e arritjes sė kapaciteteve tė plota operacionale tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

“Pėrmbushja e kėtyre kapaciteteve ishte njė ndėr objektivat tona tė pėrbashkėta pėr tė ndėrtuar forcėn tonė tė sigurisė konform standardeve ndėrkombėtare”, thuhet nė njė komunikatė tė AAK-sė.

Sipas tyre, ky vendim ėshtė dėshmi se Republika e Kosovės po ecėn sigurt drejt tė qenit faktor real i paqes dhe sigurisė mė gjerė nė rajon dhe botė, si dhe garantuese e plotė e saj pėr tė gjithė qytetarėt e vendit.

“Ky vlerėsim i NATO-s pėr FSK-nė ėshtė patjetėrsueshėm rezultat i pėrkushtimit tė vazhdueshėm tė tė gjithė pjesėtarėve dhe eprorėve tė kėsaj force, nė punėn e tyre tė pandalshme pėr ndėrtimin e Kosovės – shtet demokratik, i lirė dhe i sigurt pėr tė gjithė qytetarėt tanė”, thuhet nė komunikatė.

AAK konsideron se ky vendin duhėt tė akceptohet nga tė gjithė si motiv shtesė pėr tė qenė pėrfundimisht Kosova pjesė e tė gjitha strukturave euroatlantike.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,2,168387
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.7.2013, 21:18   85
Citim:
FSK nė vėzhgim tė ambasadorėve dhe atasheve ushtarakė

Ambasadorėt dhe atashetė ushtarakė tė akredituar nė Republikėn e Kosovės, do tė vizitojnė sot ekipet e Deminimit tė FSK-sė, tė cilėt janė duke zhvilluar njė operacion tė deminimit nė lokacionin e Duhlės, nė afėrsi tė fshatit Luzhnicė.

Ambasadorėt dhe atashetė, do tė kenė mundėsi qė pėr sė afėrmi tė njihen me profesionalizimin e ekipit tė dominimit qė vepron nė kuadėr tė FSK-sė. Kjo vizitė do tė jetė edhe njė shtytje pėr FSK-nė, pas vendimit tė NATO-sė, pėr deklarimin e arritjes sė kapaciteteve tė plota operacionale tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

Nė pritje tė ambasadorėve dhe atasheve do tė jenė, Ministri Agim Ēeku, Komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, zėvendėsministrat e FSK-sė, gjeneralė tė FSK-sė, pjesėtarė tė Ekipit Kėshillues tė NATO-s, eprorė dhe zyrtarė tė tjerė tė lartė.

Vizita do tė zhvillohet sot duke filluar nga ora 11:00.

http://www.kosovapress.com/index.php?cid=1,85,168455
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.7.2013, 23:25   86
Citim:
FSK edhe dy vjet me mision tė njėjtė

Pėrderisa zyrtarėt nė Kosovė paralajmėrojnė janarin e vitit 2014 pėr tė dalė me njė propozim pėr ndryshim misioni tė Forcės sė Sigurisė, autoritet e NATO-s nuk e mohojnė mė qė FSK edhe pėr dy vjet tė tjera do tė mbetet me mision tė njėjtė.

Zėdhėnėsja e NATO-s Oana Lungescu i ka thėnė Radio Kosovės se autoritet kosovare janė zotuar se nuk do tė bėjnė asnjė vendim pėr ndryshim misioni pa u aprovuar nga NATO. Me kapacitete tė plota operacionale, por me mision tė njėjtė Forca e Sigurisė sė Kosovės do tė vazhdoj tė shėrbej tė paktėn edhe dy vite. Kėtė nuk e kanė mohuar autoritet e NATO-s nė Bruksel dhe as ato tė Qeverisė nė Prishtinė.

Autoritet nė Kosovė ende nuk i kanė kėrkuar NATO-s ndonjė afat kohor kur do tė fillohet tė diskutohet pėr transformimin e kėsaj force nė ushtri tė Kosovės. Pėr mė tepėr kėtij termi vazhdojnė t’i shmangen gjithnjė e mė tepėr tė dyja palėt. Zėdhėnėsja e NATO-s Oana Lungescu ka thėnė se deri mė tani askush nuk ka diskutuar pėr ndonjė afat kohor rreth ndryshimit tė misionit tė FSK-sė.

Krejt ēka ėshtė vendosur deri mė mes NATO-s dhe tė Qeverisė sė vendit tani sipas Lungescut ėshtė njė zotim qė kėta tė fundit i kanė dhėnė organizatės veri atlantike se nuk do tė ketė asnjė propozim apo hap pėr ndryshimin e misionit tė FSK-sė pa marr mė parė pėlqimin e NATO-s.

http://www.kosova-sot.info/politike/...sion-te-njejte

Citim:
FSK-ja nė rrugė pėr t’u bėrė ushtri

Ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės Agim Ēeku vazhdon t’i shmanget pėrmendjes sė fjalės ushtri. Por, ai thotė se janė duke bėrė rishikimin e sigurisė dhe nė fund tė kėtij viti do t’i bėjė rekomandimet kryeministrit, po pa specifikuar se ēfarė rekomandimi do t’i bėjė pėr FSK-nė, pėr shndėrrimin e saj nė ushtri apo jo.

Ministri Agim Ēeku, bashkė me zėvendėskomandantin e FSK-sė gjeneral Rrahman Rama dhe sekretarin e ministrisė Shkelzen Syla kanė raportuar nė Komisionin Parlamentar pėr Punė tė Brendshme dhe mbikėqyrje tė FSK-sė.

Kreu i FSK-sė ka thėnė se ata janė nė proces tė rishikimit dhe definimit tė asaj ēka i duhet Kosovės dhe nuk ėshtė pyetje e njė ministri se si do tė quhet FSK-ja nė tė ardhmen, por ėshtė pyetje e kryeministrit, vendimmarrėsit, e legjislativit.

“Detyra ime ėshtė si ministėr i FSK-sė, si kryesues i komitetit strategjik pėr rishikimin e sigurisė i bėjė rekomandimet qeverisė dhe pastaj ajo me procedurė tė rregullt, merr vendime pastaj ato i shndėrron nė ligje, pastaj nė parlament vendoset. Por ajo nuk ėshtė substanca, unė thjeshtė jam i fokusuar nė kapacitetet qė tė definojmė kapacitetet qė i nevojiten Kosovės, FSK-sė dhe cilat do tė jenė parametrat, ēfarė madhėsisė ēfarė kosto dhe ēfarė strukture kjo ėshtė detyra ime. Ende jemi nė kėtė proces ēka do t’i rekomandoj qeverisė varet nga fundi i vitit. Unė prapė po them se nuk ka shtet qė nuk i ka tė gjitha institucionet si shtetet tjera. Ne jemi duke bėrė proceset e normalizimit, bėrjes si shtet normal, stabil, i sigurt, funksional dhe njė gjė e tillė nuk mund tė ndodh pa forcat ushtarake”, ka thėnė ministri Ēeku.

Mirėpo, nė anėn tjetėr anėtarėt e komisionit nuk e kanė pyetur Ēekun se a do tė shndėrrohet FSK-ja nė ushtri apo jo, pėrveē deputetit Rexhep Selimi qė ka pyetur zėvendėskomandantin Rrahman Rama.

Megjithatė, pas pėrfundimit tė mbledhjes, kryetari i kėtij komisioni Ahmet Isufi ka thėnė se institucionet dhe mekanizmat tjerė tė sigurisė me shumė duhet tė punojnė se sa tė flasin, dhe para fjalėve qė duhet t’i shqiptojnė nė opinion ata duhet t’i krijojnė mekanizmat tė cilėt mundėsojnė njė tė arritur tė tillė. Isufi ka konsideruar se vlerėsimi i fundit i NATO-sė pėr arritjen e kapaciteteve operacionale tė FSK-sė ėshtė njė vlerėsim shumė i mirė qė dėrgon pėrpara FSK-nė nė atė qė ėshtė objektiv institucional i Kosovės.

“Po e them edhe njė herė qė me shumė duhet tė punojmė nė arritjen e kėtij objektivi. Absolutisht ne jemi tė bindur se Kosova do ta ketė ushtrinė e vet dhe ky do tė jetė objektiv i tė ardhmes dhe kėrkojmė nga institucionet, nė kėtė rast nga ministria qė tė arrihet ky objektiv”, ka thėnė Isufi.

Ndėrsa, me tutje Ministri Ēeku gjatė raportimit nė komision ka thėnė se FSK-ja ėshtė duke u zhvilluar sipas prioriteteve qė i kanė pėrcaktuar pėr kėtė vit. Ai ka thėnė se prioriteti i parė ka qenė qė FSK-ja tė bėhet e vetėmjaftueshme dhe pas kėsaj NATO ka dhėnė vendimin pėr arritjen e kapaciteteve operacionale, qė sipas tij, kjo ėshtė njė arritje e madhe, dhe njė lloj certifikatė e njohjes sė punės sė FSK-sė.

Kreu i FSK-sė ka shtuar se prioritet i dytė ėshtė qė ta bėjnė FSK-nė tė dukshme, tė besueshme, dhe me kėtė ia kanė arritur, pasi sipas dy sondazheve qė janė bėrė qytetarėt me sė shumti kanė besim nė FSK-nė, derisa prioriteti i tretė ėshtė bėrja e FSK-sė partnere nė rajon, prioriteti i katėrt ėshtė qė tė zbarkoj FSK-ja jashtė vendit, prioriteti i pestė ėshtė rishikimi i FSK-sė dhe prioriteti i gjashtė ėshtė bėrja e FSK-sė partnere tė NATO-sė.

Pas njė raporti tė zgjeruar tė ministrit Ēeku, anėtarėt e komisionit kanė bėrė edhe disa pyetje pėr ministrin dhe zėvendėskomandantin e FSK-sė Rrahman Ramėn dhe Sekretarin e pėrgjithshėm Shkelzen Syla.

Deputeti i Vetėvendosjes, Rexhep Selimi ka thėnė se mbikėqyrjen parlamentare mos ta kenė vetėm si mbikėqyrje por tė jetė pjesė edhe e zhvillimeve tė FSK-sė drejt objektivave tė saj. Selimi nė kėtė rast nuk e ka pyetur ministrin Ēeku nėse FSK-ja do tė bėhet ushtria e ardhshme e Kosovės, por kėtė gjė ka kėrkuar ta dijė nga gjeneral, Rrahman Rama.

Ndėrsa, zėvendėskomandanti i FSK-sė Rama ka thėnė se ėshtė ēėshtje e kohės sė kur do tė merret ai vendim, pasi nuk kanė dyshim se janė duke shkuar nė atė rrugė.

“E tha ministri qė jemi nė procesin e rishikimit tė strategjisė dhe pas deklarimit tė kapaciteteve janė institucionet tjera qė synimet tona qė ta ngrisim forcėn aktualisht nė aspektin profesional, duke filluar prej nivelit me tė ulėt deri nė nivelin me tė lartė. Absolutisht ky ėshtė njė proces qė edhe me qeverinė edhe me institucionet tjera do ta zhvillojmė. Unė e shoh vetėn qė jemi duke shkuar nė rrugėn qė duhet tė shkojmė. Ėshtė ēėshtje e politikes dhe ēėshtje e kohės sė kur do tė merret ai vendim, por besojmė nė kėtė”, tha Rama.

Deputet janė interesuar edhe pėr krijimin e flotės ajrore se a e ka nė plan FSK-ja ta ngrit kėtė apo jo. Mirėpo, ministri Ēeku ka thėnė e kjo nuk do tė jetė nė diskutim, nėse do tė formohet ose jo, pasi tashmė ata vetėm janė duke i parė mundėsitė buxhetore pasi ajo do tė formohet dhe do tė jetė edhe nė shėrbim tė institucioneve tjera.

Ndėrsa, duke u pėrgjigjur pyetjes sė deputetit Rasim Demiri se ēfarė raportesh ka FSK-ja me Bosnjė e Hercegovinėn, duke ditur se kjo e fundit nuk e ka njohur Kosovėn ende, pasi qė ministri pėrmendi bashkėpunimin me tė gjitha shtetet nė rajon.

Por, ministri Ēeku tha se nė asnjė takim ku ai si ministėr ka marr pjesė, pėrfaqėsuesit e Bosnjė e Hercegovinės nuk e kanė bojkotuar takimin, dhe kanė marr pjesė bashkė, pavarėsisht se Bosnja nuk e ka njohur ende Kosovėn.

Ndėrsa, sekretari i pėrgjithshėm i Ministrisė sė FSK-sė Shkelzen Syla tha se ata kanė bėrė planifikimin buxhetor afatmesėm pėr tri vitet e ardhshme. /Kosovapress/

http://rtv21.tv/home/?p=116832&utm_s...tu-bere-ushtri

Citim:
Ēeku: Shteti s`mund tė funksionojė pa forcė ushtarake

Asnjė shtet normal nuk mund tė funksionoj pa forca ushtarake, ka deklaruar sot Ministri i FSK-sė, Agim Ēeku. Ai ka theksuar se janė nė fazėn e rishikimit lidhur me atė se ēfarė kapacitete tė sigurisė i nevojiten Kosovės. Nga ana tjetėr kreu i Komisionit pėr mbikėqyrjen e FSK-sė, Ahmet Isufi ka thėnė se Kosovės i nevojitet ushtria.

As nė raportimin e dytė pėr kėtė vit para Komisionit mbikėqyrės tė FSK-sė, krerėt e kėsaj force nuk janė pėrgjigjur konkretisht, kur janė pyetur nga deputeti Rexhep Selimi pėr krijimin e ushtrisė sė Kosovės.

Ata kanė folur pėr arritjen e kapaciteteve tė plota tė FSK-sė, buxhetin dhe vazhdimin e procesit tė rishikimit pėr dhėnien e njė mandati tė ri. Pas raportimit, ministri Agim Ēeku theksoj se janė nė fazėn e rishqyrtimit tė nevojave tė Kosovės nė aspektin e sigurisė. Rekomandimet pėr kėtė proces do t’i dorėzohen Qeverisė dhe kryeministri mė pas do tė vendosė se si do ta quaj pasardhėsen e FSK-sė.

Edhe kryetari i Komisionit pėr mbikėqyrjen e FSK-sė Ahmet Isufi, ka thėnė se Kosovės i nevojitet ushtria.

“Absolutisht ne jemi qė bindur qė Kosova duhet ta ketė ushtrinė e vet dhe kjo do tė jetė objektiv i tė ardhmes dhe kėrkojmė nga institucionet nė kėtė rast nga Ministria qė tė punojė sa mė shumė nė mėnyrė qė tė arrihet ky objektiv” , tha Isufi.

Ndėrkaq,duke folur pėr shkėmbimin e e-mailave mes zėvendės ministrit tė FSK-sė Sllavisha Filipovic dhe autoriteteve serbe pėr armatimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Ministri Ēeku ka thėnė se kjo ēėshtje ėshtė sqaruar dhe se Filipovic nuk ka qenė akteri kryesor nė kėtė veprim. Sipas Ēekut akter kryesor ka qenė njė ish deputet.

http://www.rtklive.com/new/?cid=1&newsId=79717
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.7.2013, 21:39   87
Citim:
Komandanti i FSK-sė priti njė delegacion ushtarak amerikan

Prishtinė, 29 korrik 2013 - Komandanti i FSK-sė gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, priti sot njė delegacion tė lartė ushtarak tė komandės sė Bashkuar pėr Evropė tė SHBA-ve (EUCOM) tė kryesuar nga Kundėradmirali Patrik Pirsi (Patrick Piercey) zėvendėsdrejtor i Drejtorisė pėr Politika dhe Plane (J-5) i shoqėruar nga atasheu ushtarak i SHBA-ve nė Kosovė Koloneli Xhems Kot (James Kott) si dhe oficerė tė tjerė madhorė pjesėtarė tė delegacionit.

Gjenerallejtėnant Kastrati i njoftoj tė pranishmit rreth pėrmbushjes sė plotė tė kapaciteteve operacionale tė FSK-sė, Rishikimin Strategjik tė Sektorit tė Sigurisė, si dhe pėr aktivitetet nė zhvillim qė ka FSK-ja.

Ai po ashtu e falėnderoi Komandėn e SHBA-ve pėr Evropė pėr mbėshtetjen e vazhdueshme qe ka dhenė pėr FSK-nė nė fushėn e trajnimeve, ushtrimeve fushore ushtarake, kėshillimit, edukimit, donacioneve si dhe pėr bashkėpunimin e ngushtė dhe intensiv me Gardėn Nacionale tė Ajovės.

Ditėn e nesėrme delegacioni i ushtrisė sė SHBA-ve do tė priten nga ministri i FSK-sė Agim Ēeku dhe do te vizitojnė disa kazerma dhe njėsi tė FSK-sė.

http://www.kosova.com/artikulli/96174
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.9.2013, 21:12   88
Citim:
FSK duhet tė marrė rol qė e ka ēdo forcė ushtarake

Lidhur me deklaratat e djeshme tė presidentit serb se ka marrė garanci nga sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, qė FSK nuk do tė shndėrrohet kurrė nė ushtri dhe aq mė pak tė hyjė nė veri, ministri i FSK-sė, Agim Ēeku, tha se ėshtė nė pritje tė tekstit integral se ēfarė ka thėnė sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s.

Ai tha se kjo deklaratė ėshtė njė manipulim ose i presidentit serb, ose i mediave serbe.

“Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-sė ėshtė i njoftuar shumė mirė se nė Kosovė ėshtė duke ndodhur njė proces qė quhet rishikimi i strategjisė sė sektorit tė sigurisė, ėshtė duke ndodhur rishikimi edhe i FSK. Nga ky studim del shumė qartė se FSK duhet tė marrė rol, qė e ka ēdo forcė ushtarake tė ēdo vendi sovran dhe ai e di kėtė. FSK tė ardhmen e ka ndėrtuar ėshtė punė e kryer, janė disa faktorė qė ndikojnė nė marrjen e vendimit pėr kėtė, ėshtė njė kohė qė kėrkohet pėr marrjen e vendimeve tė tilla, por FSK-ja dhe ne si ministri e Qeveri e kemi tė kryer dhe e kemi shumė tė qartė se si duhet tė jetė FSK-ja” , tha ai, raporton RTK.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=36572
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.9.2013, 21:39   89
Citim:
FSK-ja mban ushtrimin fushor "Shqiponja 2"

Forca e Sigurisė sė Kosovės(FSK) nė fillim tė muajit tetor, do tė mbaj ushtrimin fushor tė koduar "Shqiponja 2", i cili do tė realizohet nė disa rajone tė Kosovės. Pėr kėtė qėllim FSK-ja ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet dhe marrėveshjet paraprake me komunat dhe tė gjitha institucionet qė do tė jenė pjesė e kėtij ushtrimi, me qėllim qė mbarvjatja e ushtrimit tė zhvillohet sipas planifikimeve. Qėllimi i FSK-sė ėshtė qė nėpėrmjet ushtrimit "Shqiponja 2" tė testohen aftėsitė komanduese, reaguese dhe koordinuese tė Njėsive, Shtabeve dhe pjesėtarėve nė terren. Konvojet e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės do tė marshojnė nga vendbazimet e tyre Prishtina, Ferizaj, Gjilani, Mitrovica, dhe Pomozotini pėr nė rajonet e grumbullimit dhe aktiviteti do tė jetė i pėrqendruar nė komunat; Pejė, Istog, Prizren dhe Klinė. Ministria pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės dhe Forca e Sigurisė sė Kosovės njoftojnė opinionin e gjerė dhe tė gjithė qytetarėt se lėvizjet e konvojeve tė FSK-sė do tė bėhėn pėr qėllim ushtrimi. Pra dislokimi i njėsive dhe lėvizja e konvojeve nė rrugėt magjistrale dhe lokale do tė vėrehen gjatė 10 ditėve tė para tė tetorit dhe atė gjatė 24 orėve dhe do tė bėhen vetem pėr qėllime ushtrimi.

http://www.kosova-sot.info/politike/...or-shqiponja-2
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.10.2013, 21:38   90
Citim:
FSK nė alarm

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	fsk_966857.JPG
Shikimet:	106
Madhėsia:	35,8 KB
NNJ:	6246Gjeneral major Rrahman Rama, zėvendėskomandant i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės(FSK), pėrkatėsisht komandanti i Komandės sė Forcave Tokėsore(KFT), qė nga orėt e hershme tė mėngjesit tė datės 3 tetor, me urdhėr tė veēantė, alarmoi tė gjitha njėsitė e KFT-sė, pėr gjendje gatishmėrie me rastin e zhvillimit tė Ushtrimit fushorė “Shqiponja 2”.

Qėllimi i FSK-sė ėshtė qė nėpėrmjet ushtrimit “Shqiponja 2” tė testohen aftėsitė komanduese, reaguese dhe koordinuese tė njėsive, shtabeve dhe pjesėtarėve nė operacione tė planifikuara dhe me skenar adekuat pėr matjen e efikasitetit tė reagimit nė terren.

Sipas misionit tė tyre, nė ushtrim do tė jenė tė pėrshirė; Komanda e Forcave Tokėsore, Brigada pėr Reagim tė Shpejtė me tė tri batalionet e Reagimit tė Shpejtė, Brigada pėr Mbėshtetje Operacionale me Regjimentin pėr Mbrojtje Civile, Batalionin e Xhenios dhe atė tė Logjistikės, Komanda e Doktrinės dhe Stėrvitjes si edhe njėsitė vartėse tė KFT-sė; Njėsia Ndėrlidhėse pėr Reagim ndaj Krizave, Policia e Forcės, Kompania e Komunikimit dhe Kompania e Mjekėsisė.

“Konvojet e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės do tė marshojnė nga vendbazimet e tyre Prishtina, Ferizaj, Gjilani, Mitrovica, dhe Pomozotini pėr nė rajonet e grumbullimit dhe aktiviteti do tė jetė i pėrqendruar nė komunat; Pejė, Istog, Prizren dhe Klinė”, thuhet nė njė komunikatė tė FSK.

Pėr kėtė qėllim FSK-ja ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet dhe marrėveshjet paraprake me komunat dhe tė gjitha institucionet qė do tė jenė pjesė e kėtij ushtrimi, me qėllim qė mbarėvajtja e ushtrimit tė zhvillohet sipas planifikimeve.

Ministria pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės dhe Forca e Sigurisė sė Kosovės njoftojnė opinionin e gjerė dhe tė gjithė qytetarėt se lėvizjet e konvojeve tė FSK-sė do tė behėn pėr qėllim ushtrimi. Pra dislokimi i njėsive dhe lėvizja e konvojeve nė rrugėt magjistrale dhe lokale do tė vėrehen qė nga 3 tetori dhe gjatė 10 ditėve nė vazhdim dhe atė gjatė 24 orėve dhe do tė bėhen vetėm pėr qėllime ushtrimi.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,122464
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:07.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.