Kthehu   Kreu > TM > Marrėveshje
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.11.2006, 02:46   1
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Punim Drejtpėrdorimi dhe tė drejtat e krijuesit


Tė drejtat e krijuesit


Pėr shkrimet e krijuara dhe tė sjella nė kėtė log nga ēdo anėtar, tė drejtat e krijuesit janė tė anėtarit pėrkatės.

Me botimin mė tė parė nė log, anėtari i kalon Vargmalit vetėm tė drejtėn e ruajtjes sė shkrimeve nė bujtėsit dhe lėndėburimet e Vargmalit, nėse shkrimet me radhėn e vet nuk bien ndesh me strukturėn, apo nėse pėrgjithėsisht e kalojnė shoshitjen e Mbarėvajtjes.

Vargmali ruan tė drejtėn e riprodhimit tė shkrimeve tė sjella, brenda lėndėburimeve tė veta, nė pėrpilim elektronik, nė trajtė ēėshtjesh tė shtruara pėr bashkėfjalim. (Pėr ēdo trajtė tjetėr (nėse ka), nėse nuk pėrmendet shprehimisht marrėveshje e veēantė nė ēėshtjet a projektet pėrkatėse, do tė kėrkohet leje nga anėtari.) Kjo kryhet nė mėnyrė qė ēėshtjet me duk, tė ruhen e tė lexohen prej sa mė shumė njerėzve tė jetė e mundur, pa kėrkuar nga ana jonė qė pėr ēdo shkrim tė sjellė tė marrim leje prej sjellėsit, pasi pėrveē vėshtirėsisė teknike, kjo do tė zhvleftėsonte dhe vetė natyrėn e logut si vend dijendėrtimi dhe bashkėfjalimi.

Lėnda e sjellė prej anėtarėve nuk do tė pėrdoret nė asnjė rast pėr arsye tregtare dhe pėr ēdo kėrkesė tė tretėsh, pėr riprodhim tė dikutjetėrt shkrimesh tė caktuara tė pėrmbajtura nė log, kėrkuesi nė fjalė do tė ridrejtohet tek krijuesi i lėndės.


Shkurtimisht: Shkrimet e tua janė tė tuat; ti ruan tė gjitha tė drejtat e krijuesit mbi to; dhe askush tjetėr nuk mund t'i pėrdorė diku tjetėr pa lejen tėnde, gjithnjė sipas parashikimeve tė Ligjit nr.9380, dt.28.4.2005. Thjesht duke botuar nė kėtė log, ti i jep leje Vargmalit tė shfaqė shkrimet e tua nė tė gjitha trajtat e pėrpilimet elektronike qė kryhen brenda natyrės ēėshtjengritėse e bashkėfjaluese tė kėtij logu. Ēdo pėrmbajtje qė sillet nė Vargmal, i pėrket, si mė lart, Vargmalit dhe i nėnshtrohet strukturės sė tij.


Drejtpėrdorimi


Nė vijim tė qėndrimit tė shprehur nė fund tė faqes nė lidhje me lėndėn e sjellė nga botime tė tjera si libra, tė pėrjavshme, tė pėrmuajshme, hulumtime, kumtesa, trajtesa, dokumentarė etj. ėshtė e natyrshme dhe e detyrueshme qė tė sillet burimi i plotė i ēdo shkrimi tė treti. Kjo kėrkesė do tė "rėndojė" mbi tė gjithė anėtarėt dhe do tė kėrkohet vazhdimisht nga Mbarėvajtja.

Njė kėshillė mes miqsh e nė mirėbesim ėshtė qė nėse veprat e punimet qė mbarten a citohen nė log, ia vlejnė vėrtet e janė ende nė qarkullim, t'i shtini nė dorė ato. Kėshtu, jo vetėm qė ndihmohen shkrimtarėt e krijuesit e tyre, njihet puna e tyre si dhe puna e botuesve tė tyre, por krijohet dhe precedenti i mirė i kėrkesės pėr punime e vepra tė tilla, gjė qė i shtyn dhe vetė shtėpitė botuese qė t'u kushtojnė rėndėsi kėtyre veprave nė tė ardhmen.

Nėse hasni libra e punime tė vjetra tė cilat janė tė vėshtira tė gjenden, janė tepėr tė rralla, apo nuk janė mė nė qarkullim, atėherė, pėr sa u pėrket lirive e kufizimeve tė drejtpėrdorimit do tė qe mė me interes qė tė sillen nė log, sesa tė lihen nė pluhurin e harresės.

Duke mos dashur tė shkelim mbi punėn e askujt, mbi djersėn e askujt, logu ėshtė i hapur pėr ēdo vėrejtje, kėrkesė, ndihmė apo dhe bashkėpunim nė lidhje me ēėshtjet e drejtbotimit apo tė drejtpėrdorimit.


_____________
Krijues d.m.th. krijuesi i lėndės sė sjellė.
Shkrimet d.m.th. krejt lėnda zanoro-pamore e sjellė.
Vargmal d.m.th. faqet e ndėrrjetit tė regjistruara nėn kahun vargmal.org.
 
Ēėshtja u mbyll

Ora nė Shqipėri ėshtė 12:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.