Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.12.2008, 01:32   1

Shkrim i cituar Prespė: Niveli i liqenit nė rėnie tė vazhdueshme


Ndėrhyrje urgjente nga ministria e Mjedisit ka kėrkuar komuna e Liqenasit pėr tė shmangur problemin qė po ndodh nė liqenin e Prespės. Niveli i ujit gjatė viteve tė fundit po shėnon njė rėnie tė ndjeshme, duke u kthyer njė problem shqetėsues jo vetėm pėr banorėt e kėsaj zone, por edhe pėr gjithė ekosistemin e pjesės juglindore tė vendit.

Kryetari i komunės Liqenas lidhur me kėtė fenomen thekson se fillimisht rėnia e nivelit tė ujit nė liqen ėshtė vėrejtur qė para 7 vjetėsh dhe nė rast se do tė vazhdohet me kėto ritme nuk ėshtė ēudi qė njė ditė Prespa tė thahet.

http://www.shekulli.com.al/news/101/...008-12-07.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.